Reklam

Dolmabahçe'de Yasa Değişikliği İçin Başbakanla Önemli Görüşme

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

5199puzzle01

Sanatçı Yonca Evcimik 20/02/2011  pazar günü sanatçı arkadaşları ve HAYTAP ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret ederek, hayvan hakları ihlallerinin ceza yasası kapsamına  girmesi için destek isteyeceklerini bildirdi.

Evcimik,  Başbakan Erdoğan'ın yarın kendisi ile birlikte Avukat  Ahmet Kemal Şenpolat, sanatçılar Ajda Pekkan, Orhan Gencebay, Oktay Kaynarca, Metin Özülkü, Burcu Güneş, köşe yazarı Ömür Gedik ve  Tuna Arman'ı Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde kabul edeceğini belirtti.


20/2/20111 Pazar günü saat 15:00 'de Dolmabahçe Sarayında başlayacak görüşmeye İBB başkanı Kadir Topbaş da katılacak. Asıl tartışılacak konunun ise bizler için oldukça önemli olan hayvanlara yönelik kötü muamelelerin mahkemeler nezdinde yargılamaya tabi olması ve suçu sabit görenlerin idari para cezası yerine hürriyeti bağlayacı cezalara mahkum olmaları . Ayrıca  savcılıkların şikayet bile olmadan re'sen soruşturma açması da görüşülecek konular arasında. Özellikle hayvan barınağı adı verilen nerdeyse resmi ölüm kampına dönüşen toplama merkezlerinin içinde ameliyat haneleri ve uzman veterinerleri de barındıran gerçek bakımevine dönüşmesi dile getirilecek.  Görüşmede yardımcı olması açısından  HAYTAP tarafından hazırlanan ön rapor da bir kaç gün önce başbakanlığa sunuldu.

Hayvanlara yönelik şiddet ve tecavüz eylemlerinin Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamına alınması amacıyla başlatılan  kampanya çerçevesinde toplanan 100 bin imzanın 4 Ekim 2010'da Adalet Bakanlığı'na teslim edildiğini anlatan Evcimik, “Bu süreçte bir grup sanatçı arkadaşımla, Başbakan Erdoğan ile görüşme talebinde bulundum. Talebim kabul edildi. Geçen 3 aylık zaman zarfında konu ile alakalı Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile HAYTAP ile beraber katıldığımız görüşmelerimiz oldu” diye konuştu.

Hayvan hakları konusunun toplumun meselesi olduğuna en yüksek noktadan dikkati çekmeyi amaçladıklarını ifade eden Evcimik, şu bilgileri verdi:

“Hayvanlara karşı şiddet ve tecavüzlerle ilgili Amerika ve Avrupa'da yapılan araştırma istatistikleri, tecavüz ve seri katil suçlularının şiddete hayvanlardan başladığını, daha sonra çocuk ve insanlara yöneldiğini ortaya koymuştur. 5199 sayılı Hayvanları Koruma  Yasası'nı işler hale getirmek, hayvana karşı şiddet ve tecavüzün Kabahatler Kanunu'ndan çıkarılıp ceza yasası kapsamına alınması sağlamak istiyoruz ki yasanın yaptırım gücü olsun. Toplumumuzu bu hastalıklı zihinlerden korumak amacındayız. Başbakan Erdoğan'dan hayvanları koruma kanununda yapılacak ek düzenlemelerle bu kanunun yaptırımlarının ceza kanunu  kapsamında yer alması için destek isteyeceğiz. Başbakanın desteğini aldığımızda süreç hızlanacaktır.”

Haytap Başkanı Şenpolat'ın , Başbakanla yaptığı görüşme öncesi taleplerini anlattığı NTV yayını izlemek için tıklayın

5199degismeli

Bugüne kadar Ankara'nın önüne getirilen en masum talep olan bu görüşmenin , özellikle 5199 sayılı yasanın kapsamlı değişikliğinde umut olmak için atılacak önemli  adımlardan biri  olduğunu  düşünüyoruz.
MAY  BE  THIS  TIME    !