İBB Kısırkaya Barınağının Mirat Gürol tarafından ziyareti

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

DİKKAT :

BU HABER HAYTAP SİTESİNDE YER ALMASI DEMEK 6/12/2014 TEN SONRA YÖNETİME GELEN YENİ HAYTAP YÖNETİM KURULUNUN BU DEVASA  KOMPLEKSİ ONAYLADIĞI ANLAMINA GELMİYOR.

SADECE GEÇMİŞE YÖNELİK ÖNEMLİ BİR HABER DEĞERİ TAŞIDIĞI İÇİN YENİ HAYTAP YK OLARAK BU YAYINI SİLMEDİK . HABERİ  ARŞİV DEĞERİ OLDUĞU İÇİN TUTUYORUZ. BU HABER 10/02/2014 TARİHİNDE O DÖNEMDEKİ HAYTAP YK KURULU TARAFINDAN WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR

HAYTAPIN 6/12/2014'TEN SONRA İŞBAŞINA GELEN MEVCUT YÖNETİMİNİN VE ÜYELERİNİN  DEVASA HAYVAN BAKIMEVLERİNE KARŞI OLDUĞUNU DEFALARCA SİTEMİZDE YAYINLADIK. İSTEYEN ARAŞTIRIP BULABİLİR.

DESTEKLEDİĞİMİZ BAKIMEVİ ÖRNEKLERİNİ  DE YİNE SİTEMİZDE İLGİLİ KANALLAR ALTINDA YAYINLIYORUZ.

 

 

İBB tarafından yaptırılmakta olan tedavi ve ayrıca mağdur hayvanların koruma altına alınacağı REHABİLİTASYON Merkezini ziyaret ettik...

İBB tarafından Sarıyer Kısırkaya'da yapılmakta olan rehablitasyon merkezi toplam 700 dönümün yaklaşık 400 dönümlük kısmı üzerine oturtulacak şekilde planlanmış. Önce birinci aşaması yapılmakta. Şu anda ağaçsız olan bu alanın ağaçlar ile kaplanacak şekilde peyzaj çalışmaları yapılacağı açıklandı.

 

Mirat Gürol ve Nesrin Çıtırık olarak, İBB Veteriner Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, İstanbul Orman ve Su İşleri Müdürü Umut Cebeci, İBB Veteriner Müd. Yardımcıları Mehmet Kerim Ayan ve Fahrettin Can da katıldılar Proje planı ve yapılmakta olan üniteler hep beraber gezildi ve bilgi alındı.
Projede operasyon ve tedavi binaları hem kısırlaştırma hem çeşitli ameliyatlar yapılacak şekilde düzenleniyor. Mirat hocamızın konuya ilişkin verdiği bilgiler şunlar:

1. Binalarda 500 kafeslik tedavi ve 50 kafeslik karantina üniteleri yer almakta. Bu kafesler yaklaşık 10 ar metre kare alan üzerine ve yarısı kapalı, yarısı açık bahçeye çıkar şekilde kuruluyor. Kapalı kısımlar alttan ısıtmalı olup iki bölüm arasında yukarı çekilen bir kapı ve her bölümün ayrıca kendi giriş kapıları bulunmakta.

2. Ayrıca 100 bölümlük yavrulu anne barınağı ve 200 adet, her biri maksimum 20 köpek kapasiteli bahçeli yaşam alanları bulunmakta. Bu üniteler toprak üzerine kurulu kompozit kapalı kısımları bulunan bahçeler içine yerleşiyor. Buralara mağdur, yaşlı ve dışarda yaşayamayacak ve tehdit altındaki hayvanlar alınacak. Kompozit madde yazın serin kışın sıcak tutacak şekilde konumlanmış. Her hayvanın özel kulübesi ve girip çıkabileceği ittirme ile açılan kapısı olacak. Bahçe kısımları ağaçlandırılacak. Bahçenin toprağı ıslak kalmaması için özel doğal gri bir toprak dökülmüş. Denizden gelen rüzgarı kesmek için hem ağaç dikilecek hem de kompozitlerin kapalı kısımları rüzgara dik olarak inşa edilmiş.

3. Bunların yanı sıra projeye pitbull cinsi hayvanlar ve at, eşek kedi gibi mağdur hayvanlar için de ayrı yerler yapılacak.

Şu anda proje tamamlanmadığı halde bu projenin İstanbul'un mağdur hayvanlarına ve benim gibi sokaklarda bulduğu mağdur hayvanları evine istifleyen hayvan severlere nefes aldıracak bir proje olduğuna inanıyorum. Hayvanların en iyi şekilde bakımları konusunda gönüllülerin İBB ile beraber çalışmalarına devam etmelerini diliyorum.10/02/2014

Prof.Dr. Mirat Gürol