Yargı Kararları Ve Başvurular

YARGI KARARLARI

Sokak Hayvanlarından Deney Olur Maddesinin İptali İle İlgili Davamız

Sokak Hayvanlarından Deney Olur Maddesinin İptali İle İlgili Davamız

Deney Maddesinin Bakanlıkça Çıkarılan Yönetmelikten İptali İçin Haytap Tarafından Açılan Dava Dilekçemiz :

Hayvan deneylerinin özellikle sokak hayvanları üzerinde uygulanmasına ilişkin dava yönetmelik çıktıktan onbeşgün içinde hemen tarafımızca açılmıştır. Merak edenler için dava dilekçesi ve gerekçeleri aşağıdadır.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 27 Ağustos 2018 14:53 )

Beslenecek Hayvan Sayısı İle İlgili Verilen Ceza Yargıdan Döndü

Beslenecek Hayvan Sayısı İle İlgili Verilen Ceza  Yargıdan Döndü

Son Güncelleme ( Perşembe, 24 Ağustos 2017 08:56 )

 

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/var/vhosts/haytap.org/images/resized/images/stories/hayvanlar/ayilar/ayiihalesi1_600_600.jpg' for writing: No such file or directory in /var/vhosts/haytap.org/modules/mod_janews/helper.php on line 127

Haytap , Ayıların Vurulmasını Engellemek İçin Orman Bakanlığı'na Dava Açtı !

Haytap , Ayıların Vurulmasını Engellemek İçin Orman Bakanlığı'na  Dava Açtı !

Son Güncelleme ( Çarşamba, 16 Eylül 2015 15:37 )

Kısırkaya Bakımevine İdare Mahkemesi Gerekçeli İptal Kararı

Kısırkaya Bakımevine İdare Mahkemesi Gerekçeli İptal Kararı

 

 

Istanbul Sarıyer Kısırkaya 'da SİT alanı üzerine kurulan Kısırkaya hayvan bakımevi , Haytap'ın da müdahil  olduğu dava sonucunda gerekli belgelerin ve uygun izinlerin özellikle Kültür Tarih Tabiat kurulundan alınmaması nedeniyle iptal edildi.


Dikkat edilirse karar hayvan hakları ihlalleri ya da bakımevinin olması gerektiği koşulları taşımamasından değil , tamamıyla bürokratik kimi evrakların tamamlanmaması , ilgili kurullardan komisyonlardan izin alınmadan " BEN YAPTIM OLDU "anlayışı nedeniyle iptal edildi.

Istanbul 6. İdare Mahkemesi söz konusu hayvan bakımevinin "kısmen mera, kısmen korunacak kumsal ve sahil" içerisinde kaldığı, imar planı onaylanmadan inşa edildiği, izin alınmadan yapıldığı ve mevzuata aykırı olduğu hükmüne vardı.

Karar tabiiki de nihai karar değil. İBB , bu kararın iptali için çok yakında Danıştay'a başvurup kararı temyiz edip bozdurmak için uğraşacak.

 

HAYTAP 'IN SAVUNDUĞU VE TÜRKİYE'NİN BİR ÇOK YERİNDE UYGULATMAYA ÇALIŞTIĞI HAYVAN BAKIMEVİ TİPİ ASLINDA NASIL ?


Haytap olarak devasa hayvan bakımevlerine neden karşıyız?  ( Lütfen tıklayın)


Kararın basın yansıması için lütfen tıklayın.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 29 Temmuz 2015 14:46 )

Sahipli Kedinin Öldürülmesi İle İlgili Karar - Eskişehir

Sahipli Kedinin Öldürülmesi İle İlgili Karar - Eskişehir

Gerekçeli karardan önemli bir bölüm :

 

"Öncelikle yaşayan tüm canlıların doğal haklara sahip olduğunun ve insan oğlu tarafından hayvanlara saygı gösterilmesinin bir insanın diğerine gösterdiği saygıdan ayrı tutulamayacağını ortaya koyan Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesinin belirlediği hususlardan"BÜTÜN HAYVANLAR YAŞAM ÖNÜNDE EŞİT DOĞARLAR VE AYNIVAR OLMA HAKKINA SAHİPTİRLER, HİÇBİR HAYVANA KÖTÜ DAVRANILAMAZ, ACIMASIZ VE ZALİMCE EYLEM YAPILAMAZ" ilkeleri karişısında her canlının yaşama hakkı olup, bunun kutsallığı, yeryüzünün canlı ortağı olan hayvanlarımızın hangi cümlelerle olursa olsun değerlerini ifade etmekte güçlük çekileceği tartışmasızdır."

 

 

KARARLA İLGİLİ HAYTAP 'IN YORUMU :

 

http://www.cnnturk.com/turkiye/kedi-iskencecisinin-cezasi-belli-oldu

 

 

Bu arada hemen belirtelim bu müthiş gerekçeli kararı verip gerekçelendiren  yargıcın ismi :

 

Orhan Küçükfidancı

Son Güncelleme ( Salı, 15 Mayıs 2018 14:37 )


Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/var/vhosts/haytap.org/images/resized/images/stories/hukuk/maras_sulh_hukuk/_image0007_1280_908.jpg' for writing: No such file or directory in /var/vhosts/haytap.org/modules/mod_janews/helper.php on line 127

Hayvanat Hapishanesi için Bkişi Raporu - Maraş S.Hukuk Hakimliği

Hayvanat Hapishanesi için Bkişi Raporu - Maraş S.Hukuk Hakimliği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haytap  ve (  üye derneği Bir Damla Yaşam ) tarafından geçen hafta önünde eylem de yaptığımız ulusal medyaya da çıkan Hayvanat Hapishanesi için mahkemeye başvuru yapmıştık.

Mahkemece re'sen seçilen, konusunda uzman bilirkişice yapılan keşif sonucu  söz konusu hayvanat hapishanesi için  alınan rapor buranın derhal tahliye edilmesini söylüyor. Mahkemeye başvuru dilekçemizi görmek için lütfen buraya tıklayın. Bu rapor gerek Orman ve Su İşleri Bakanlığına gerekse Kmaraş Orman su işleri müdürlüğüne gönderildi.

Ancak konusunda uzman olmayan kişiler mahkemeye verilen rapordaki "tahliye" yerine , bölümlerin biraz daha genişletilmesi , beton kafeslerin daha da büyütülmesini salık verdi...!


Bunun üzerine , 28/05/2015 tairhinde Haytap olarak K.maraş idare mahkemesine hayvanat bahçesinin ruhsatını iptalinin istemi ile ilgili olarak dava açtık. Söz konusu ayının Karacabey'e gitmesini , diğer hayvanların da en yakında bulunan G.Antep safari parktaki yeşil ve geniş alanlara nakledilmesi de istemlerimiz arasında.

Elinizi vicdanınıza koyun hangisi doğru ?

BURASI BURSA KARACABEY AYI REHABİLİTASYON ALANI- :


110metrekare beton değil , 110bin metrekare orman ve üniversitenin kontrolü altında , bakanlığa ait kocaman alan :

İçimizdeki aşırı sevgi mi acaba yol açıyor tüm bu kafes kurma dürtüsüne yoksa rant duygusu mu ?

Belki ikisi de olabilir. Ne dersiniz ?

 

 

 

 

Ulusal basın yansımaları anımsamak için ( buraya ) tıklayın

 

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 15 Şubat 2017 11:46 )

Hayvanat Hapishanesi İle İlgili Tespit İstemimiz

Hayvanat Hapishanesi İle İlgili Tespit  İstemimiz

 


 

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 13 Şubat 2017 16:47 )

La Cour Internationale De Juctice Des Droits De L’Animal

La Cour Internationale De Juctice Des Droits De L’Animal


ANEX -Ci-dessous des liens vers la description des événements par les médias visuels locaux :

http://www.haytap.tv/haytap-yunuslara-ozgurluk-kampanyasina-unlulerden-destek_9a4b97dcf.html

http://www.haytap.tv/haytap-ozgur-yunuslar-etkinligi_2fc2652f1.html

http://www.haytap.tv/trt-haber-merkezi-yunus-terapi-ve-gosteri-merkezlerinde-tutsak-yunuslar-ahmet-kemal-senpolat_9c6fd16a1.html

Dava dilekçesinin Türkçesini Okumak İçin Tıklayınız...

Son Güncelleme ( Çarşamba, 03 Ağustos 2016 14:54 )


Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/var/vhosts/haytap.org/images/resized/images/stories/gazete_haberleri/meyvan_tahliye_hurriyet_201_600_636.jpg' for writing: No such file or directory in /var/vhosts/haytap.org/modules/mod_janews/helper.php on line 127

Meyvan İçin Tahliye Kararı Çıktı - Hürriyet Gazetesi

Meyvan İçin Tahliye Kararı Çıktı  - Hürriyet Gazetesi


 

TAHLİYE

Yavruyken dağda bulunan, bir süre sokaklarda oynatıldıktan sonra getirildiği köpek barınağında yıllardır bir kafeste yaşayan dişi boz ayı Meyvan için mahkemeden tahliye kararı çıktı. Karar Danıştay’da onanırsa hapis hayatı bitecek ve 22 yaşındaki Meyvan Bursa’daki Ayı Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderilecek.

MAHKEME Ankara’da bir köpek barınağında 22 yıldır beslenen tek yaban hayvanı, dişi boz ayı Meyvan’ın tahliyesine karar verdi. Meyvan, karar Danıştay’ca onanırsa, kış uykusunun ardından ilkbaharda bu kez ilaçla uyutularak Bursa’daki Ayı Rehabilitasyon Merkezi’ne taşınacak. Meyvan, Güneydoğu’da askerlik yapan bir kişi tarafından dağda yavru olarak bulunup Ankara’ya getirilmiş, bir süre sokaklarda oynatıldıktan sonra Ankara Hayvanları Koruma Derneği (HAYKOD) tarafından Çubuk’taki köpek barınağına konulmuştu.

KOLA BİLE İÇİYOR

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP),  köpek barınağında 250 metrekarelik bir demir kafeste, doğal ortamına aykırı şartlarda tutulan Meyvan’ın, Bursa Karacabey’de 60 boz ayının doğal park ortamında koruma altına alındığı Ayı Rehabilitasyon Merkezi’ne naklini istedi. İl Orman Müdürlüğü ve HAYKOD, kendilerine ulaşan raporları gerekçe göstererek reddetti. Genel Müdürlük, uzmanların Meyvan’a nakil sırasında uygulanacak yaşı gereği anestezi nedeniyle hayati risk bulunduğuna dair rapor düzenlediğini bildirdi. Raporda, “22 yaşındaki dişi boz ayının kendine ait kafeste yaşadığı, günlük yemeklerle beslendiği, hareketlerinin canlı, dikkatinin iyi olduğunun tespit edildiği ve son 5 yılda herhangi bir sağlık probleminin bulunmadığı” vurgulandı. HAYTAP Başkanı avukat Ahmet Kemal Şenpolat, Meyvan’ın kola bile içtiğini, uzmanların beslenme şekli nedeniyle kış uykusuna yatmayabileceğini rapor ettiklerini söyledi. HAYTAP, ret yanıtı üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı hakkında Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde dava açarak, Meyvan’ın Bursa’ya nakline ret işleminin iptalini istedi. Davaya, davalı müdahil olarak HAYKOD da katıldı.

KIŞ UYKUSUNDAN SONRA

Mahkeme ilk olarak keşif kararı aldı ve Meyvan’ı ziyaret edip koşullarını inceledi.  Mahkemenin atadığı bilirkişi heyetinin raporunda şöyle denildi: “Bilimsel olarak anestezinin insan ve bütün hayvan grupları için risk taşıdığı, ancak uzman kişilerce yapılması durumunda bu riskin azaldığı bilinen bir gerçektir. Belirtilen merkeze (Ayı Rehabilitasyon Merkezi) daha yaşlı ayıların, uzman veteriner hekimlerce güvenli bir şekilde, defalarca taşındığı bilinmektedir. Karacabey’deki rehabilitasyon merkezine nakli olanaklıdır ancak naklinin kış uykusu bitimine rast gelen Mart ayından sonra yapılmasının uygun olacağı...” Mahkeme rapor doğrultusunda Meyvan’ın nakli talepli davayı kabul etti. 10 ay önce çıkan kararın yakın zamanda ellerine ulaştığını belirten avukat Şenpolat,  “Kararı, Bakanlık ve dernek temyiz ettiler. Danıştay kararı onarsa, Mevyan kış uykusunun bitimiyle nakledilecek, eziyet ve işkenceden kurtularak, doğal ortamında yaşayacak” dedi.

 

Ali Dağlar

19.12.2012

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=22188767

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 20 Aralık 2012 14:42 )

Sayfa 1 > 6

opencart tema opencart temaları