Vahşi Hayat

Bir Flamingoyu Kurtarmak...

Bir Flamingoyu Kurtarmak...

Telefonla bize ulaşan , Enez sahildeki Aqua Beach otelin personeli , denizde bir Flamingo gördüklerini hayvanı ölmek üzereyken denizden çıkardıklarını şu anda bir köşede yattığını durumunun pek de iyi gözükmediğini bildirip yardım istediler. 

Aqua Beach'in duyarlı ve bilinçli personeline teşekkür edip Flamingo'yu kendilerinden teslim aldık. uzman veteriner hekimleri arayıp durumunu anlattık ve onların yönlendirmesi ile ilk etapta rahat etmesini dinlenmesini sakinleşip kendisine gelmesini sağlamaya çalıştık..

Tuzlu suda kaldığı ve sırılsıklam olduğu için önce hafifçe tatlı su ile yıkayıp daha sonra tüylerini kuruttuk. sıvı gıda verdik, stres faktörlerini en aza indirmeye çalıştık, sessiz bir ortamda kendini güvende hissetmesi için yatak odamızı ona ayırdık. Altına temiz havlular serdik ve odanın dolap ile balkon kapısı arasındaki boşluğuna kendisine zarar vermeyeceği şekilde yerleştirdik.

Flamingo'nun belirgin bir yarası gözükmemekte. şimdilik gözlem altında tutuyoruz, gücünü toparlar ayağa kalkarsa kendi başına yemek yiyene kadar misafir edeceğiz, daha sonra Flamingo sürülerinin olduğu yerde doğaya bırakacağız.. Ancak bir kaç gün içinde durumunda iyileşme olmaz ise İstanbul Üniversitesi veteriner Fakültesi'ne ulaştıracağız.. Bu süre içinde de uzman hekimler ile temasta kalıp bilgi alışverişi yapacağız. 

Yaralanıp hastalanıp bir şekilde eline insan eline düşen yabani hayvanları mümkün olduğunca etrafları kapalı, sağı solu arkası çevrili, izole, sesiz , korunaklı , kendilerini güvende hissedebilecekleri, yerlerde muhafaza etmek önemlidir. Hayvan odanın ya da alanın ortasına konulduğunda , sağdan soldan gelebilecek tehlikelere karşı sürekli tetikte kalmaya çalışıp , strese girebiliyor.. 

Aslında en doğrusu ve yapılması gereken ilgili kurumlara haber vermektir ancak, mevcut durumda hayvanları önce ilgili kurumlardan korumak gerekiyor. Ne yazık ki ; 3 gün önce İpsala'da kanadı kırık olarak bulunan leylek Edirne Milli parklar tarafından alınmış ve ertesi gün hayvan kaybolmuştur. Kendilerine Leylek nerede diye sorduğumuzda ise, ' yahu kanadı kırık hayvan nereye gidecek, gece getirdik müdürlük bahçesine bıraktık sabah geldik yoktu nerede acaba leylek ? ' yanıtını aldık.. 
kanadı kırık bir hayvanın bahçeye bırakılmaması gerektiğini, yaralı bir hayvanın kendisini savunamayacağını ve büyük ihtimalle ya insanlar ya diğer hayvanlar tarafından öldürülmüş olabileceğini kendilerine bildirdik. Bakanlık yetkililerinden bölge ve şube müdürlükleri personellerine yaralı hayvan tutma nakletme barındırma konusunda eğitim vermelerini , ve bölge ve şube müdürlüklerine bunun için gerekli ekipmanları sağlamalarını talep edeceğiz..

Fotoğraflardaki Flamingo için de milli parklar 3. bölgeyi arayıp ' aman biz aldık, siz zahmet etmeyin ' dedik.. aramızdaki fark onlar bu iş için maaş alırken işleri , görevleri bu iken , biz bunun için cebimizden harcıyoruz işimizden hayatımızdan aldığımız zamanlarda çoğu zaman imkansızlık içinde bunu yapmaya çalışıyoruz.. Devlet bu bütçeyi doğrudan STKlara verse hem hayvanlar kurtulmuş olacak , hem de pek çok hayvan hakkı savunucusu saçma sapan cahilliklere umursamazlıklara insanı çileden çıkaran olaylara şahit olmayacak, bu yaşadıkları saçmalıklar yüzünden tansiyon hastası olmayacak ve enerjilerini daha çok hayvan kurtarmaya , daha çok farkındalık projelerine ayırabilecekler...

Eğer sizin de elinize bir yabani hayvan geçerse , ' mutlaka bir sorunu vardır aksi halde zaten hiç bir yabani hayvan insan eline geçmez' şeklinde olaya bakıp, hayvanı kendisine zarar vermeyeceği, güvende olacağı şekilde kontrol altına alıp, UZMAN hekimlere başvurmalısınız.
Yaralı hasta güçten düşmüş bir yabani hayvan bulduğunuzda, 0507 510 23 30 nolu  telefonu arayıp bilgi alabilirsiniz.. 

Yaşam Ellerinizde..

Ege Sakin

Haytap Yaban Hayat Koordinatörü


 

Sincapları Yakalayıp Satan Şahışlara 6 Bin Lira Ceza !

Sincapları Yakalayıp Satan Şahışlara 6 Bin Lira Ceza !

HAYTAP Yaban Hayat grubunun başvurusu üzerine takibe alınan sincap satıcıları DKMP ekipleri tarafından tespit edildi.


Satılmayı bekleyen 4 sincap 2 cüce tavşana el konuldu ve hayvanlar İzmir Doğal Yaşam Parkı'na guvenli ve uzman ellere teslim edildi.

söz konusu şahısa 4915 sayılı kanuna muhalefetten 3804 tl idari para cezası yaban hayata müdehale ve ekosisteme zarar verme suçundan 2200 tl tazminat olmak üzere 6004 tl para cezası uygulandı..

Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne ve 4. bölge müdürlüğü'ne çok teşekkür ediyoruz..

Benzer durumla karşılaşmanız halinde nasıl ve nereye başvuruda bulunmanız gerektiğini göstermek amacıyla bu çalışma boyunca yapılan yazışmaları ÖRNEK DİLEKÇE olması açısından paylaşıyoruz. 
Sizler de kaçak avcılık, yabani hayvan satışı yaptığını ya da yabani hayvanı hapsettiğini bildiğiniz ve belgelediğiniz kişiler hakkında aşağıdaki örnekte olduğu gibi Orman su işleri bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü 'ne ve bağlı olduğunuz bölge müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz..


Yaşam Ellerinizde..

Haytap Yaban Hayat grubu

 


 


 

 


SİNCAP SATICISI İÇİN YAPILAN YAZIŞMALAR : 

YOLLANAN DİLEKÇE : 

TC ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI 
DKMP GENEL MÜDÜRÜLÜĞÜ'NE,

Ekte sosyal paylaşım sitelerinden alınmış olan ekran görüntülerinde de görüldüğü gibi ******** kullanıcı isimli şahıs ' sincap ' satıı yapmaktadır..

Söz konusu sayfada paylaşılmış olan telefon numarasını ( ****** ) alıcı gibi aradığımızda kendi elinde yavru kalmadığını, ancak **** isimli bir beyin telefonunu vereceğini, İzmir'li ...n'dan aldım telefonu diyerek aradğımızda sincap satın alabileceğimizi bildirmiştir. 

Bize verilen telefon numarasını (****** ) aradığımızda görüştüğümüz ***** isimli bey önce satış yapmadıklarını, İzmir'li *****ı tanımadıklarını ellerindeki sincapların kendi sincapları olduğunu söylemiştir. 

5 dakika sonra aynı telefondan bizi arayan şahıs , telefonu kapattıktan sonra ****bey ile görüştüğünü, ilk konuşmamızda güvenlik gerekçesi ile öyle konuştuğunu, rakiplerinin bu şekilde kendilerini arayarak taciz ettiğini ve şikayet ettiğini bu sebeple her arayana satış yaptıklarını söylemediklerini bildirmiş, arada **** bey olduğu için bize istediğimiz sincabı tanesi 250 tl den artı 50 tl ulaşım ücretiyle verebileceğini açıkça söylemiştir. Yerlerinin Adana'da olduğunu ancak ülkenin her yerine gönderim yaptıklarını açıklamıştır.. 

Yüksek Makamlarınızdan , 

söz konusu şahısların telefonlarından kimlik ve adres bilgilerine ulaşıp,

haklarında gereken yasal işlemin yapılmasını, 

ellerindeki sincaplara ve diğer hayvanlara el konulup uzman hekimler tarafından muayene edilmelerini, 

gereken tıbbı yardımı almalarının sağlanmasını, 

uzman görüşleri alınarak yaşam şartlarına en uygun yerde uygun zamanda doğaya bırakılmalarını, ,

doğaya dönemeyecek durumda olanların yaşam alanlarına uygun yerlerde bakımlarının yapılmasını,

yapılacak çalışmalarla ilgili tarafımıza bilgi verilmesini talep ediyoruz..

Doğa koruma ve hayvan hakları alanında yapacağınız çalışmalarda HAYTAP olarak yanınızda olduğumuzu bildiriyor saygılarımızı sunuyoruz. 

Haytap Yaban Hayat 

YOLLANAN DİLEKÇE 2 :

TC ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI 
DKMP GENEL MÜDÜRÜLÜĞÜ'NE,

Yaklaşık 1 ay kadar önce Adana'da yasa dısı sincap satışı yapan şahıs hakkında şikayette bulunmuştuk. 

başvurumuzda da belirttiğimiz üzere bu şahıslar ile alıcı gibi telefonda görüşmüş ve Türkiye'nin her yerine kargo ile canlı sincap yolladıklarını öğrenmiş ve elimizdeki tüm bilgileri bakanlığınız ile paylaşmıştık. 

Bu gün sayfanızda Adana'da sincap satışı yapan bir şahsı yakaladığınız ile ilgili haber görmüş bulunmaktayız. http://www.milliparklar.gov.tr/AnaSayfa/resimliHaber/14-07-07/SOSYAL_MEDYA_YAKIN_TAKİBİMİZDE….aspx?sflang=tr#.U7quqhyrL8g.facebook

Ellerinize emeklerinize sağlık, pek çok hayvanı özgürlüğüne kavuşturdunuz çok mutlu olduk. Çok teşekkür ederiz.

Ancak biz başvurumuza herhangi bir yanıt alamadığımız için, bunun başka bir satıcı olabileceğini düşündük. 

Belki dilekçemiz yoğun çalışma temposu içinde unutulmuştur diye düşündük ve hazır sincap satıcılarına karşı çalışmalar da yapılmaktayken hatırlatmak amacıyla tekrar yollamak istedik. 

Yüksek makamlarınızdan ,

19 haziran tarihli başvurumuzda talep ettiğimiz işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. 

Çalışmalarınızda başarılar diliyor doğa ve hayvan hakları konusunda yapılacak tüm çalışmalarda Haytap olarak yanınızda olduğumuzu bildiriyoruz. 

Saygılarımızla

Haytap Yaban Hayat Koordinatörü

 


 

 

GELEN YANIT

Genel Müdürlüğümüze gönderdiğiniz 19.06.2014 tarihli E-postasına istinaden Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğümüzce gerekli çalışmalara başlanmıştır. Bu kapsamda önce İzmir Şube Müdürlüğümüze bağlı av koruma ekiplerince ilgili adreste ön tespit çalışması yapılarak ihbarın doğruluğu tespit edilmiştir. 07 Temmuz 2014 tarihinde İzmir Emniyet Müdürlüğüne bağlı sivil ekipleri ile birlikte satış yapan kişi ile bağlantı kurulmuş ve ekiplerimize satış yapmaya çalıştığı sırada yanında bulunan 4 adet sincap ve 2 adet cüce tavşanına el konulmuştur.

Sincap ve tavşanları Adana İlinden getirdiğini beyan eden şahıs hakkında Kara Avcılığı Kanununa mualefet etmekten 3804 TL idari para cezası ve yaban hayatında ve ekosistemde meydana getirdiği tahribat ve eksilme nedeniyle 2200 TL tazminat cezası olmak üzere toplam 6004 TL ceza uygulanmış ve el koyulan hayvanlar İzmir Doğal Yaşam Parkına teslim edilmiştir.


Yaban Hayatına olan duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederim.
İyi günler.

DKMP 4. Bölge Müdürlüğü
Avcılık ve Yaban Hayatı Şb. Md. V

Son Güncelleme ( Perşembe, 10 Temmuz 2014 18:09 )

Haytap Yaban Hayat Neler Yaptın, Neden Yaptın? Bi Anlat

Haytap Yaban Hayat Neler Yaptın, Neden Yaptın? Bi Anlat

HAYTAP Yaban hayat ekibi olarak yaptığımız kurtarma çalışmalarında en büyük destekçilerimizden biri İstanbul Üniversitesi veteriner Fakültesi, VAŞAK ( vahşi yaşamı araştırma kulübü ) emekleri ödenmez, çok hayat kurtardılar.

Bu gün bir parça mutlu edebildiysek onları ne mutlu bize..

Vaşak kulüpte pek çok yaralı yabani hayvan tedavi oluyor, bunun yanında epey bir kedi köpek de tedavi ediyor genç hekimler ve bol miktarda havlu, penye pamuklu çarşaf bez, küçük / büyük kaplar kullanılıyor..

(kullanmadığınız eski havlularınızı atmayın, fakülteye getirin)

Bu kullanılan mama ve su kaplarının ve bezlerin temizliği son derece önem taşıdığı için vaşak kulübün en önemli ihtiyaçlarından biriydi çamaşır ve bulaşık makinesi.

Bu gün nihayet ikisine de sahip oldu Vaşak kulübu, Haytap Yaban hayat gönüllüleri destekçileri sayesinde.

Haytap yaban hayat gönüllülerinin destekleri ile bir bütçe oluşturduk ve Vaşak için alışverişe çıktık ;
mamalar ve mama kapları aldık, çamaşır makinesi aldık. Bulaşık makinesini marmaraereğlisi'nden bir gönüllümüz vermişti araç bulup mazot bulup zaman bulup gidip alamıyorduk, bu gün gittik aldık, elektronik bir tartı vermişti bize kliniğini kapatan bir hekim dostumuz, Haytap Evi'nden alıp fakülteye getirilmeyi bekliyordu gittik aldık getirdik, 2 gün süren pek çok kişinin emeği geçen yoğun bir çalışma yaptık, yorulduk ama çok mutlu bir yorgunluk oldu bu.

Hayat kurtarıcı öneme sahip o kadar çok şeye ihtiyacımız var ki, küçük destek ve yardımlarla, birilerinin bir işin ucundan tutmasıyla çözülebilecek şeyler...

Bu çalışmada işin ucundan tutan sevgili İlksen Çebi'ye Aslıhan Gedik'e , Neslihan Gedik'e, Feryal Doğrusözlü'ye, Nurcan Kocabaş'a, Fatma canan Başara'ya, Filiz Akyol'a,
benimle en uygun makineyi bulmak için dükkan dükkan gezen kayınvalidem Zühre Sakin'e, İstanbul'un trafiğinde tüm gününü benimle geçiren, oradan şunu alacağız buradan bunu alacağız diye peşimde sürüklediğim sevgili İlksen Çebi'ye, Marmaraereğlisi'ne bulaşık makinesini almak için benimle gelen, ve 3. kattan aşağıya makineyi taşıyan kayınpederim Zafer Sakin'e, kendi ağırlığı makinenin ağırlığından daha az olmasına ve üzerine düşse tamamen makinenin altında kalabilecek olmasına rağmen ' ege tut karşıdan biz ikimiz indiririz bunu diyenlere

Biz kayıpederimle ikimiz makineyi indirme işinde çok başarılı olamayınca yardım istediğim ve hemen gelip makineyi indirmeye yardım eden marangoz dükkanındaki beye,
daimi destekçimiz Murat Sakin'e ve asıl işi yapacak olan, oraya götürdüğümüz tüm bu şeyleri hayvanların sağlıkları için kullanacak olan Vaşak kulüp üyelerine , onlara bu imkanı sağlayan hocalarına ve fakülte yönetimine ve emeği geçen herkese çok çok teşekkürler..

iyi ki varsınız..

Yaşam Ellerinizde...
Neden Böyle Çalışmalar Yapıyor HAYTAP ?

VAŞAK kulüp, veteriner fakültesinde okuyan öğrencilerin oluşturduğu bir öğrenci kulübü, her biri geleceğin idealist, mesleğine saygılı, hayvana saygılı, bilgili donanımlı veteriner hekimleri olacaklar, mezun olacaklar ve sistemin içine girip köhnemiş bozuk sistemi değiştirecekler, çalışır hale getirecekler.

O asla yerinden kalkıp, bakımevine gitmeyen soliter şampiyonu belediye hekiminin yerini, tarım bakanlığındaki dünyadan bir haber hekimin yerini, koltuğundan kaldırıp bir bakımevi denetimi yaptıramadığımız orman su hekiminin yerini, mahallesi şehri hamile uyuz kör topal sakat sokak hayvanı kaynıyorken hizmet alımı için belediyeye 150 tl hayvan başına fiyat veren, dışarıdan gönüllü olarak gelecek idealist hekimleri bölgesine sokmamak için direnen ve kendisi, kendi bölgesi için kılını kıpırdatmayan tüccar zihniyetli oda başkanı hekimlerin yerini, bu pırıl pırıl gençler alacaklar.

Ve o zaman hayvan hakları savunucuları olarak bizler şu an yaptığımız gibi mücadele vermek yerine, enerjimizi zamanımızı bilgimizi destek olmak için kullanacağız ve çok daha çabuk çok daha etkin çözümlere ulaşacağız.

İşte bu yüzden, hayvan hakları mücadelesi içinde yanlışın, kötünün karşında olmak kadar önemlidir doğrunun yanında olmak, doğruyu çözümü desteklemek..

Bu mücadele içinde tüm gücümüzü versek de bu gün var olan hayvanların pek azını kurtarabileceğiz, ancak geleceğe dönük, sistemi değiştirmeye dönük çözüm odaklı çalışmalar ile gelecekteki sistemi doğru ve olması gereken şekle sokabilmemiz mümkündür ; bunun da tek yolu gelecek nesli bilinçli hale getirmek ve sistemin içinde doğru kişilerin görev almasını sağlamaya çalışıp , doğru çalışmaları desteklemektir.

İstanbul Üniversitesi veteriner fakültesinde öğrenimi boyunca VAŞAK kulübün üyesi olan her genç, geleceği değiştirebilecek güce bilgiye ahlaka sahiptir ,

bu gençler göreve gelip yetki sahibi olduklarında

yaban hayvanları '' av hayvanı '' olarak kayıtlara geçmeyecek,

avlanma limitleri arsızca kana susamış, psikiyatra gitmek yerine eline tüfek alıp ava giden hasta avcıların tatminsizliğine sunulmayacak,

yaralı olarak bulunan bir yaban hayvanı, şube müdürlüğünün garajında unutulmayacak,

yaralı hayvanlar abuk sabuk saçma sapan şekillerde değil uygun şekilde taşınıp, doğru yerlere ulaştırıp doğru tedaviler uygulanacak,

ve sistem olması gereken şekilde işlemeye başlayacak..

Ve Haytap Yaban Hayat ekibi olarak bizler VAŞAK kulübün ve diğer üniversitelerin fakültelerinde kurulacak olan benzer kulüplerin her zaman yanlarında olacağız..


Çünkü Hayvan hakları bilimle, bilgiyle savunulur...

Çünkü Yaşam Gençlerin Ellerinde...Son Güncelleme ( Pazartesi, 13 Şubat 2017 14:09 )


Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/var/vhosts/haytap.org/images/resized/images/stories/hayvanlar/diger/bebekdomuz_kutahya6_640_960.jpg' for writing: No such file or directory in /var/vhosts/haytap.org/modules/mod_janews/helper.php on line 127

Bebek Domuzu Kurtarmak...

Bebek Domuzu Kurtarmak...

11 mayıs gecesi HAYTAP İmdat telefonuna Kütahya'dan bir yardım talebi geldi ;

'Biz kütahya'nın bir köyünden arıyoruz, bu gün ormanda bir yavru domuz bulduk, Allah rızası için aldık orada bir başına ölmesin diye aldık getirdik bunu ne yapacağımızı bilemiyoruz '

Hayvanın fotoğraflarını istedik, uzman hekimlere gösterdik, yavrunun henüz bir kaç günlük oluğunu, bir an önce acilen özel bakıma alınması gerektiğini bildirdiler.

Köyün muhtarı ve bize ihbarı veren şahıs ile temasa geçtik, ertesi gün hayvanı kendilerinden alacağımızı ancak gece yarısı kimseyi yollayamayacağımızı bildirip sabaha kadar bakmalarını istedik ve nasıl bakacaklarını anlattık.

Bu arada hayvanın İstanbul'a İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Vaşak Kulübüne naklini sağlayabilmek için telefon ve mail trafiğine başlayıp organize olduk.

Kütahya'ya gidip hayvanı alıp gelmek için gerekli olan az yakan bir araç, o araca mazot ve gidecek gönüllüler bulma çabasına başladık.

Kütahya Doğa ve Hayvan sevenler Derneği başkanı sayın Fatma Sunay Birsen'i aradık ve durumu anlatıp, bir an önce gelmeye çalıştığımızı ancak biz gelene kadar yaban domuzu yavrusuna bakmak gerektiğini bunu köylülerin yapamayacağını, yavruyu almalarını ve biz gelip teslim alana kadar bakmalarını rica ettik.

Bu arada yavru domuzun naklini sağlamak için araç, mazot ve gidecek gönüllüler bulup nakil işini organize ettik.

Yaban hayvanları konusunda uzman 3 gönüllü veteriner hekim yola çıkmak için gerekli çalışmalara başladılar. Uygun taşıma kutusu, gerekli olabilecek
tıbbi gereç ve ilaçları hazırlamaya başladılar.

Ertesi sabah Kütahya Milli Parklar ekipleri ile görüştük, Sunay hanımın kendilerine bilgi verdiğini hayvanı almak üzere köye ekip çıkardıkları bilgisini aldık.

12 mayıs günü Milli Parklar ekibi yavru domuzu, köylülerden teslim aldı, belediye veteriner hekimine sağlık kontrolünden geçirdikten sonra akşama doğru Kütahya doğa ve hayvan sevenler derneği başkanına teslim ettiler.

İstanbul'dan yola çıkan ekip 13 mayıs sabahı Kütahya'ya ulaşıp yavru domuzu teslim aldı ve İstanbul'a döndü.

Yavru yaban domuzu şu anda İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi VAŞAK kulübünün kontrolünde, son derece özenli olarak bakımı ve tedavisi yapılıyor.

Vaşak Kulübün idealist, genç hekim adayları periyodik olarak besledikleri yavrunun gece bakımı ve beslenmesi için sırayla nöbete kalıp geceyi yavrunun yanında geçiriyorlar.

Henüz çok küçük olan yavrunun bakımı uzun zaman alacak, daha sonrasında doğaya dönüp dönemeyeceği uzman hekimler tarafından değerlendirilecek. Uzmanların şimdiki önceliği onu hayatta tutmak sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak.


Bu kadar küçük bir yavrunun tek başına olması ve insan eline geçmesi için mutlaka annesinin ve kardeşlerinin başına bir olay gelmiş olması gerekmektedir, hiç bir yaban hayvanı yavrusunu tek başına bırakmaz hiç bir yavru kendi başına annesinden ve yuvasından ayrılmaz.


Bu konuyla ilgili olarak Haytap yaban hayat grubu olarak söz konusu bölgede inceleme ve araştırma yapılmasını, kaçak avcılık konusunda soruşturma yapılmasını resmi bir yazı ile talep edeceğiz, dilekçelerimizi ve alacağımız sonuçları da sizlerle paylaşacağız.


Bu çalışmada emeği geçen ,
sayın, Aslı Han GEDİK'e
sayın Mehmet METİN'e
sayın Osman SAYHAN'a
sayın Gülsen UGAN'a

Veteriner hekimler sayın Ahmet Emre KÜTÜKÇÜ,
sayın Leman Canan ARBATLI
ve sayın Volkan TUNCAY'a

DKMP Kütahya şube müdürlüğü ekiplerine,
Kütahya Doğa ve Hayvan Sevenler Derneği'ne,
sayın Fatma Sunay Birsen'e,
İstanbul Üniversitesi veteriner fakültesi'ne,
VAŞAK Kulübün tek tek tüm üyelerine,
ve emeği geçen herkese çok ama çok teşekkür ediyoruz.

Bugün bir can daha kurtardınız..
Yaşam Ellerinizde.
HAYTAP Yaban Hayat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haytap Yaşam Aracı Yaban Hayvanları Yeni Yuvalarına Götürdü.

Haytap Yaşam Aracı Yaban Hayvanları Yeni Yuvalarına Götürdü.
Avcılar tarafından vurulan ve İstanbul veteriner fakültesi'nde  tedavileri tamamlanan ve ne yazık ki doğaya dönemeyecek durumda olan

1 kuğu

3 puhu

1 yılan kartalı

1 kara çaylak

2 ördek

1 kızıl şahin

1 İguana

Bundan sonraki yaşamlarını geçirecekleri yerlere gitmek üzere Haytap Yaşam Aracı ile yola çıktılar.

Yaban hayat uzmanı veteriner hekim Ahmet Emre kütükçü, Haytap yaşam aracının gönüllü kaptan şöförü Murat sakin ve Haytap yaban hayat grubu gönüllüsü Ege sakin ile birlikte 31 ocak 2014 sabahı saat 6 da yola çıkan aracımızın ilk durağı Karacabey belediyesi oldu.

Karacabey belediye başkanı sayın Ergün Koç , şehirlerine yaptıkları gölette ek çok su kuşuna ev sahipliği yatıklarını, doğaya dönemeyecek durumda olan mağdur hayvanlara da burada 2 . yaşam sunmak istediklerini bildirmişti.

Karacabey'e vardığımızda ekibimizi Alper Tüydeş ve karacabey belediye başkanı sayın Ergün Koç sevinçle karşıladılar ve hep birlikte kuğunun ve ördeklerin salınacağı alana geçildi.

2 ördek ve Keşan'da avcılar tarafından vurulup bir kanadını kaybetmiş olan Kuğu burada gölete salındı.

Başkan Koç ; parka  kuğunun hikayesinin yazılı olduğu bir tabela yapıp  avcılığın doğaya ve hayvanlara verdiği zararı anlatacaklarının sözünü verdi.

Uzman veteriner hekim Ahmet Emre Kütükçü park sorumlularına hayvanların beslenmesi hakkında bilgi verdikten sonra ekibimiz İzmir Doğal Yaşam parkı'na devam etmek üzere karacabey'den ayrıldı.

Akşam saat 18:30  civarı İzmir'e ulaşan ekibimiz  hayvanları İzmir Doğal Yaşam Parkı'na yeni evlerine ulaştırdılar.

Doğaya dönemeyecek olan bu yabani hayvanlar , burada güvenli ellerde bundan sonraki yaşamlarını doğalarına en uygun şekilde kontrol altında geçirecekler.

Keşke avcılarla hiç karşılaşmamış hiç yaralanmamış olsaydılar kendi doğaların da yaşayabilseydiler. Uzman hekimler gönüllüler onlara eski hayatlarını veremeseler de en uygun en rahat ve mutlu olacakları şartları sunmak için ellerinden geleni yaptılar. eli tüfekli avcıları karşı yaşatmak için mücadele ettiler ve kazandılar.

Haytap

Yaban hayat grubu

 

 

 

 

 

 

 


Son Güncelleme ( Pazartesi, 13 Şubat 2017 09:48 )

Sayfa 1 > 4

opencart tema opencart temaları