TV Dizileri ve Filmlerinde HAYTAP

Hayvanları Sinemada Yalnız Bırakmayın

Hayvanları Sinemada Yalnız Bırakmayın

Seyirci filmleri izlerken, filmlerde kendi rızaları olmadan bulunan hayvanların zarar görmediklerine dair yüzde yüz güvenebileceği bilgiye ihtiyaç duymakta. Dünyada "No Animals Were Harmed" (Hiçbir Hayvan Zarar görmemiştir) kredisi veren American Humane Association'ın (AHA) kurduğu monitör sistemi sayesinde, seyirciye filmde izlediği hayvanların haklarının korunduğuna ve sağlığına dair güven vermektedir. Türkiye'de bu görevi üstlenmek için HAYTAP ( Hayvan Hakları Federasyonu ), kendi bünyesinde Haytap Sanat'ı kurdu ve ülkemizdeki dizi ve film setlerinde kullanılan hayvanlar için izleme komisyonu oluşturdu. Yapımcıların kendilerine, tercihen film çekimi öncesi başvurmaları ve denetlemeyi talep etmeleri yeterli. Söz hakları dahi olmayan hayvanların çekimler sırasında hangi koşullarda kullanıldıklarını, zarar görüp görmediklerini tarafsız bir şekilde gözleyecek olan ekip, böylece seyirci vicdanında yanıt arayan endişeleri de Haytap güvencesi ile giderebilecek.

Bu denetleme sistemi çok önemli ve hayvanseverlik ve hayvan hakları arasındaki farkı kalın çizgiyle de göstermekte. Örneğin geçen sene bir festivalde izlediğim filmde şöyle bir sahne vardı; pencereye şiddetle bir kuş çarpıyor ve kuş kanlar içinde yere düşüyor. Filmin ardından yönetmene/yapımcıya bu sahnenin nasıl çekildiğini sorduğumda, "Ben evde iki kedi besliyorum, hayvanları çok seviyorum ve arazide ölü kuş bulup onu kullandık diye bir cevap aldım. "Kanıtlayabilir misiniz?" dedim ve cevap gelmedi. Bu basit anekdot bile Türkiye'de bu monitör sistemine ne kadar ihtiyacımız olduğunun kanıtıdır. Önemli yönetmenlerin önemli filmlerinden bazıları da, hayvan hakları açısından hala kafalarda soru işareti bırakmaktadır. Entelektüel dokunulmazlığın altında saklanabilen sinema, özellikle güçlü sermaye bağlantısı sebebiyle hayvan haklarının ihlal edilmesini daha kolay bir hale getirmektedir.

Sanat üreticilerinin hayvan haklarını küçümseme hatta yok sayma tartışması yeni değildir. Bu konuda en temel göz önünde bulundurulması gereken ise 1978'de Paris'te ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin şu maddesidir: " 5/4- Hayvanları içeren sergiler gösteriler ve filmler hayvanların onuruna saygı göstermek zorunda olup hiçbir şekilde şiddet içeremezler." İnsan hakları ve hayvan hakları arasında tek fark, hayvanların bu hakka insanlardan daha çok ihtiyaç duymalarıdır. "Onca yaşam ve hak ihlali varken şimdi bunun sırası mı?" sorusu hayvan hakları savunucularının karşılaştıkları ilk dirençtir. Oysa her türlü hak savunuculuğu hep birlikte tür, cinsiyet, ırk gözetmeksizin yapılırsa dürüst olur.

Dünyada en etkili hayvan hakları kuruluşu olan PETA hayvanların tüm eğlence sektöründe kullanılmasına tamamen karşıdır. En idealde olması gereken budur ancak günümüz gerçekleri göz önünde tututlduğunda bu ideal gerçekleşene kadar hayvanlar filmlerde ve sanat alanında kullanılmaya devam edilecektir. Bu yüzden en ideal gerçekleşene kadar, en azından sistemin içinde savunmasız halde kullanılan hayvanları denetlemek şarttır. HAYTAP'ın bu hizmeti sayesinde hem yapımcı kendini en doğru şekilde lanse etmiş olacak hem de seyirci filmin sonunda gördüğü HAYTAP kredisi sayesinde içi rahat bir şekilde filmi izleyebilecektir. HAYTAP'a başvuran yapımcı, filmin monitör süreci sonrasında,; Mükemmel, İyi, Kabul Edilebilir, Kabul edilemez kategorilerinden birine hak kazanacak ve HAYTAP'ın logosu ile birlikte "Hiçbir hayvan zarar görmemiştir." yazısını kullanabilecek. Bu değerlendirmeye katılan filmelr hakkındaki ayrıntılı rapor federasyonun web sitesinde yayınlanacak.

 

Tuğçe MADAYANTİ DİZİCİ

Son Güncelleme ( Perşembe, 26 Nisan 2018 11:14 )

SİNEMA SEKTÖRÜNDE HAYVANLARIN KULLANIMI

SİNEMA SEKTÖRÜNDE HAYVANLARIN KULLANIMITürkiye’de uzun yıllardır ihmal edilmiş konulardan birisi de film sektöründe hayvanların hiçbir denetime tabi olmaksızın , yapımcıların vicdanına ve kendi ahlaki değerlerine bağlı kalarak hayvan dostlarımızın işgüzarca kullanılması olmuştur

Her yönetmen uzun film çekimlerinden yorgun ve bitkin olan oyuncular ve teknik ekibin yanında , bir de filmlerinde kullandığı hayvanların dertleri ile onca yoğunluk arasında uğraşmak istemez. Hatta kendince en uygun koşulları sağladığını film çekimi sırasında hayvana eziyet etmediğini düşünür. Tabi hayvanların dili olmadığı için çekim ekibini oluşturan insanlar gibi bu dertlerini anlatamazlar. Hatta bndan daha vahimi bu yönde bir eleştiri geldiğinde yönetmen / yapımcı büyük olasılıkla içleri zaten hayvan sevgisi ile doludur ve evde beslediği çocukluğunda dost olduğu hayvanları referans olarak karşınıza çıkartır. Evinde kedi varsa setteki hayvana da iyi davranmıştır. Zincirle hayvanı saatlerce ekibin yanında film çekim saatine kadar oturtan dahi hayvana eziyet etmediğini kendi kıstaslarına göre düşünür.


Fakat hiçbir zaman o hayvanın örneğin sete gelmesi için gereken koşullardaki tutum , film dışı süresi içinde hayvanın beklediği ortamı düşünmek , hayvanın yeminin suyunun olup olmadığını kontrol etmek , hayvanın türüne göre doğal ortamını sağlamak ,   sıcak ya da gölgeli bir ortamda zincire bağlı olarak saatlerce on dakikalık bir çekim için beklediğini hesaba katmak , belirli hareketleri yaptırmak için aç bırakmak gibi onlarca detayı da düşünmek istemeyecektir. Çünkü bu zamana kadar böyle bir uygulama Türk sinemasında olmadığı gibi kimsenin de aklına bunun için ayrı bir ekip bizi denetlesin de dememiştir.

İşte bu ihtiyaç nedeniyle , aynen uluslararası film yapımcılarının yaptığı gibi üzülerek söylemek zorundayım ki kendilerine yeni bir masraf kapısı daha bundan böyle çıkmıştır.

Hayır ! Bu maalesef bir yasal düzenleme değil. Keşke öyle olsaydı. Hepimiz biliyoruz ki mevcut hayvanları sakın koru-MA yasası , bu konuda zaten ciddi yaptırımlar içermiyor. Yasadaki hiçbir yaptırım yerli yerini bulmayınca bunu denetlemek işi de bu işe gönül vermiş stklara düşüyor.

HAYTAP olarak filmlerinde hayvan kullanan yapımcılara çağrı yaparak bizlere film bittikten sonra değil , film seti aşamasındayken bizleri setlerine davet etmelerini istedik. Böylece teknik ekibimiz hayvanlara gerçekten filmin başından souna kadar , sadece çekimler sırasında değil hayvanların başından sonuna kadar hizmet ettiği bu sektör içinde hangi sınırlar dahilinde kullanıldığını denetlemeye başladık.

Elbette filmlerin sonunda çıkan” Bu filmde kullanılan hiçbir hayvana zarar verilmemiştir “ibaresini yapımcı kendi başına da yazabilir fakat bunun inandırıcılığı olmayacaktır. Tıpkı her belediye başkanının kendi yaptığı projeyi beğenmesi kendi aklını devamlı ifşa etmesi ve yaptıklarını ballandırarak kendi billboardlarında afişlerinde web sayfalarında anlatması gibi yapımcının kendi kendini övmesi ya da filminin sonunda böyle bir cümle yazması bir komik durum olurdu. Oysa bu durumun güvenilir bir STÖ tarafından hatta bu işe gönlünü vermiş kişilerden oluşan , bilgi birikimi bu konuda deneyimli oluşan insanlardan olması filmin sonundaki HAYTAP logolu bu ibare seyirci gözünde son derece  inandırıcı olacaktır.

Dört  kategoriden oluşan karne notu ise MÜKKEMMEL – KABUL EDİLEBİLİR – İYİ – KÖTÜ olarak derecelendirdik ve her bir durum için yapımcılardan beklentilerimizi de detaylı olarak web sayfamızda yazdık. ( http://www.haytap.org/index.php/tv-dizileri-ve-filmlerinde-haytap/haytap-sanat-hayvanlarin-kullanildigi-film-sektorunde-haytap-denetimi )


İlk Öpücük – Ailecek Şaşkınız – Borç filmleri bizlerden ilk karne notu alan yapımlar oldular. Bunları web sayfamızda ve sosyal medya sayfalarımızda nasıl bir değerlendirme yaptığımızı da belirterek detaylı olarak  yazdık. İlk Öpücük  ve Ailecek Şaşkınınız filmleri ekibimizden geçer not aldılar ve bunları filmlerinin en sonunda HAYTAP ‘ın logosu ile hiçbir hayvana zarar verilmemiştir ibaresi ile yayınladılar. Borç filmi ise maalesef karganın ölümü ile sınıfta kaldı. Tabiiki de onlar filmin sonunda böyle bir şey yayınlamadılar ama biz STÖ olarak geçer not almadıklarını gerekçeleri ile kendi sayfalarımızdan duyurduk , buna ilişkin medya açıklamalarımızı da yaptık

Evet bundan sonra farklı bir alana da , hayvan dostlarımızın istismarına açık unutulmuş bir dünyaya da el atıp onların kötü kullanımı ile onlara zarar verici bir durumu olduğu halde kitleleri bilinçlendirip belki de bu gibi yapımları desteklememelerini , gitmemelerini talep edeceğiz. Çok yeni bir kavram ve direnişle de mutlaka karşılaşacaktır. Fakat hayvan hakları savunuculuğu maalesef sadece evimizde beslediğimiz gözümüzün gördüğü kedi ve köpeklere mama almakla gerçekleşmiyor.

Tıpkı hayvansız sirkleri desteklediğmiz gibi , tıpkı yunus parklarına karşı çıktığımız gibi , tıpkı yük hayvanlarının çektiği eziyeti dile getirdiğimiz gibi sinema sektörünün de fütursuzca kullanımna açık olan bu sahaya da STÖ denetimi zamanı gelmişti .

Bu vesile ile Türkiye’deki tüm film yapımcılarından bu konuda bundan böyle daha da hassas olmaları gerektiğini bildirmek istiyoruz. 23/3/2018


 

 Bu yazı aynı zamanda CNN TURK sayfasında da yayınlanmıştır.( tıklayın)


Son Güncelleme ( Pazartesi, 26 Mart 2018 12:30 )

 

Borç filmine Haytap Sanat Ekibinden Kırık Not

Borç filmine Haytap Sanat Ekibinden Kırık Not

İstanbul Film Festivali Ulusal yarışma filmlerinden#BorçFilmi'ni protesto ediyor ve festivali duyarlı olmaya davet ediyoruz.
#istfilmfest #vodafonered #Haytap #HaytapSanat
Filmde kullanılan iki karga çekim boyunca kötü muamele görmüş ve kargalardan biri çekim sürecinde ölmüştür.
 

Haytaptan hayvan kullanımına ait daha önceki derecelendirme alan filmler için buraya tıklayın

 

Derecelendirmeyi nasıl yapıyoruz ? ( buraya tıklayın )

 


Son Güncelleme ( Perşembe, 15 Mart 2018 09:23 )

Hayvan Kullanımı Olan Ailecek Şaşkınız Filmine Haytap'tan Onay

Hayvan Kullanımı Olan Ailecek Şaşkınız Filmine Haytap'tan Onay

Ailecek Şaşkınız

 

Yönetmen: Selçuk Aydemir

Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cemcir, Saadet Işıl Aksoy devamı

Yapımcı: Murat Cemcir, Necati Kocaba

Yapım: TR4033

Yıl: 2018

 

Filmin yapımcısı kendi isteği ile HAYTAP Sanat ile iletişime geçerek, denetlenmek ve kredi almak istemiştir. Hayvanların kullanıldığı sahnelerde görevli arkadaşlarımız sette bulunmamıştır. Ancak yapımcı ve yapım sorumluları ile karşılıklı diyalog ile sahnelerin nasıl çekildiği konusu ayrıntılı bir şekilde görüşülmüştür.

 

Filmde hayvanların kullanıldığı toplamda üç sahne mevcut.

 

İlk sahnede, at çiftliğinde doğal alanda ve doğal akış içinde arka planda atların dolaştığı gözükmekte.

 

İkinci sahnede, bir at çiftliğinde küçük bir ahır içinde bir at ve bir inek bulunmakta. Hayvanlar kapalı alanda stres içinde olmasın diye, film ekibi dışarı alana açık küçük bir ahır inşa etmişlerdir. Make-up sanatçıları tarafından mor renginde gıda boyası ile parçalı şekilde boyanmış olan bu iki hayvan, kısa süren çekimin ardından yıkanmışlardır. Çekim boyunca atın sahibi sette bulunmuştur.

 

Üçüncü sahnede, gece vakti oyuncu bir atın üzerinde beton zeminde ilerlerken gözükmekte. Bu sahnede yarış atı eğitmeni Haluk Yüksel’in atı kullanılmıştır. At çekim alanına özel karavanı ile getirilmiş ve aynı şekilde setten ayrılmıştır. Sahne çekimi toplamda yarım saat sürmüştür.

 

Not: HAYTAP olarak etik açıdan gıda boyası dahi olsa hayvanların boyanmaması konusundaki duruşumuz sabit olmakla birlikte yapımcıların hayvan haklarını göz önünde bulundurarak bu tarz ihtiyaçları post prodüksiyon ile halletmesi gerektiği konusunda teşviklerimiz sürmektedir.

 

Haytaptan hayvan kullanımına ait daha önceki derecelendirme alan filmler için buraya tıklayın

 

Derecelendirmeyi nasıl yapıyoruz ? ( buraya tıklayın )

 

Son Güncelleme ( Salı, 13 Mart 2018 12:28 )

Haytap Sanat : Hayvanların Kullanıldığı Film Sektöründe Haytap Denetimi

Haytap Sanat : Hayvanların Kullanıldığı Film Sektöründe Haytap Denetimi1978’de Paris’te ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 5/4 der ki:

Hayvanları içeren sergiler, gösteriler ve filmler hayvanların onuruna saygı göstermek zorunda olup hiçbir şekilde şiddet içeremezler.

Türkiye’de sinema filmlerinde, televizyon programları ve dizilerinde kullanılan hayvanları bundan sonra HAYTAP Sanat ekibi denetleyecek.

Söz hakları dahi olmayan hayvanların çekimler sırasında nasıl koşullarda kullanıldıklarını, zarar görüp görmediklerini tarafsız bir şekilde gözetleyecek olan ekibimiz böylece seyirci vicdanında yanıt  arayan endişeleri de HAYTAP güvencesi ile giderecek.

HAYTAP bünyesindeki HAYTAP Sanat’ta yer alan monitör ekip film ve dizilerde kullanılan hayvanların barındırılma, koruma, kullanım şekli, sağlık durumları ve genel hakları açısından denetleyicisi olacak.

Setlerdeki monitör süreci ve filmin yapımcıları ile gerçekleştirilecek çapraz sorgulama sonrası ekibimiz aşağıdaki onay tanımlamasına göre değerlendirme raporu sunacak.

Mükemmel, İyi, Kabul Edilebilir kategorilerinden birine hak kazanan filmler kazandıkları onay kategorisinin renginde mor, mavi veya yeşil olmak üzere HAYTAP ‘ın logosu ile birlikte ‘Hiçbir hayvan zarar görmemiştir.’ yazısını  kullanabilecekler.

HAYTAP değerlendirmesine katılan filmler hakkındaki ayrıntılı rapor HAYTAP web sitesinde yayınlanacaktır.

Süreç nasıl başlar?
Yapım şirketi filmin çekimlerine başlamadan önce HAYTAP Sanat’tan Tuğçe Madayanti Dizici ile iletişime geçer (haytap@haytap.org). Çekimlere geçilmeden önce HAYTAP monitör ekip sorumlusu ile yapım ekibi yetkilisi yapımda kullanılacak hayvanlar ve hayvanların sahneleriyle ilgili ön toplantı yapar. Ardından yapım ekibi hayvanların kullanılacağı çekim sahnelerinin programını HAYTAP’a yollar. Çekim günü monitör ekip sorumlusu sette görevine başlar. Şayet çekim sırasında set monitörlüğü yapılmayacaksa, yapım sonrası durumlar için de süreç  yapımcı tarafından benzer şekilde iletişime geçerek başlatılır.

HAYTAP çekimlerde kullanılan hayvanları daha sağlıklı denetleyebilmek için sürece film bittikten sonra değil, çekim aşamasında dahil olmayı tercih etmektedir. Onay aşamasında bu durumu özellikle değerlendirmesi dahiline alınacaktır.

Onay Kategorileri


MÜKEMMEL
HAYTAP Sanat temsilcileri hayvanların kullanıldığı sahnelerde hayvanları gözetlemek üzere setlerde bulunmuş, çekimleri bizzat yerinde film ekibi ile takip etmiştir. Filmin bitmiş hali izlenmiş, çapraz sorgulama yapılmıştır. Hayvanların kullanımının mükemmel şartlarda ve şekilde gerçekleştiğine karar verilmiştir.

İYİ
HAYTAP Sanat temsilcileri hayvanların kullanıldığı sahnelerde hayvanları gözetlemek üzere setlerde bulunmamış, çekimleri yerinde takip etmemiştir. Filmin bitmiş hali izlenmiş ve çapraz sorgulamada yapımcılar son derece işbirliği içinde davranmıştır. Hayvanların kullanımının iyi ve denetimli koşullarda gerçekleştiğine karar verilmiştir.

KABUL EDİLEBİLİR
HAYTAP temsilcileri hayvanların kullanıldığı sahnelerde hayvanları gözetlemek üzere setlerde bulunmamış, çekimleri yerinde takip etmemiştir. Filmin bitmiş hali izlenmiş çapraz sorgulamada yapımcılar işbirliği içinde davranmıştır. Hayvan güvenliği açısından tehlike teşkil edecek unsur olmamakla birlikte hayvan hakları açısından geliştirilmesi gereken durumlar tespit edilmiştir. Hayvanların kullanımının kabul edilebilir ve denetimli koşullarda gerçekleştiğine karar verilmiştir.


KABUL EDİLEMEZ
Yapım süreci hayvan güvenliği sağlaması açısından başarısızdır. Film çekimi sırasında hayvan sakatlanması veya  ölümü gerçekleşmiştir.  Hayvanların kötü koşullarda kullanılma olasılığı yüksektir. Film yapımcıları HAYTAP Sanat ile işbirliğine yanaşmamıştır.
Barbaros Bulvarı 143/A Balmumcu Beşiktaş İstanbul

Email : haytap@haytap.org

http://www.haytap.org/
https://www.facebook.com/HAYTAP
https://twitter.com/HaytapOfficial
https://www.instagram.com/haytap/


 

 

1978’de Paris’te ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 5/4 der ki:

 

Hayvanları içeren sergiler, gösteriler ve filmler hayvanların onuruna saygı göstermek zorunda olup hiçbir şekilde şiddet içeremezler.

 

Türkiye’de sinema filmlerinde, televizyon programları ve dizilerinde kullanılan hayvanları bundan sonra HAYTAP Sanat ekibi denetleyecek.

 

Söz hakları dahi olmayan hayvanların çekimler sırasında nasıl koşullarda kullanıldıklarını, zarar görüp görmediklerini tarafsız bir şekilde gözetleyecek olan ekibimiz böylece seyirci vicdanında yanıt  arayan endişeleri de HAYTAP güvencesi ile giderecek.HAYTAP bünyesindeki HAYTAP Sanat’ta yer alan monitör ekip film ve dizilerde kullanılan hayvanların barındırılma, koruma, kullanım şekli, sağlık durumları ve genel hakları açısından denetleyicisi olacak.

Setlerdeki monitör süreci ve filmin yapımcıları ile gerçekleştirilecek çapraz sorgulama sonrası ekibimiz aşağıdaki onay tanımlamasına göre değerlendirme raporu sunacak.

Mükemmel, İyi, Kabul Edilebilir kategorilerinden birine hak kazanan filmler kazandıkları onay kategorisinin renginde mor,mavi veya yeşil olmak üzere HAYTAP ‘ın logosu ile birlikte ‘Hiçbir hayvan zarar görmemiştir.’ yazısını  kullanabilecekler.

HAYTAP değerlendirmesine katılan filmler hakkındaki ayrıntılı rapor HAYTAP web sitesinde yayınlanacaktır.

 

Süreç nasıl başlar?

Yapım şirketi filmin çekimlerine başlamadan önce HAYTAP Sanat’tan Tuğçe Madayanti Dizici ile iletişime geçer (haytap@haytap.org). Çekimlere geçilmeden önce HAYTAP monitör ekip sorumlusu ile yapım ekibi yetkilisi yapımda kullanılacak hayvanlar ve hayvanların sahneleriyle ilgili ön toplantı yapar. Ardından yapım ekibi hayvanların kullanılacağı çekim sahnelerinin programını HAYTAP’a yollar. Çekim günü monitör ekip sorumlusu sette görevine başlar. Şayet çekim sırasında set monitörlüğü yapılmayacaksa, yapım sonrası durumlar için de süreç  yapımcı tarafından benzer şekilde iletişime geçerek başlatılır.

 

HAYTAP çekimlerde kullanılan hayvanları daha sağlıklı denetleyebilmek için sürece film bittikten sonra değil, çekim aşamasında dahil olmayı tercih etmektedir. Onay aşamasında bu durumu özellikle değerlendirmesi dahiline alınacaktır.

Onay Kategorileri

 

MÜKEMMEL

HAYTAP Sanat temsilcileri hayvanların kullanıldığı sahnelerde hayvanları gözetlemek üzere setlerde bulunmuş,

çekimleri bizzat yerinde film ekibi ile takip etmiştir. Filmin bitmiş hali izlenmiş, çapraz sorgulama yapılmıştır.

Hayvanların kullanımının mükemmel şartlarda ve şekilde gerçekleştiğine karar verilmiştir. 

 

İYİ

HAYTAP Sanat temsilcileri hayvanların kullanıldığı sahnelerde hayvanları gözetlemek üzere setlerde bulunmamış,

çekimleri yerinde takip etmemiştir. Filmin bitmiş hali izlenmiş ve çapraz sorgulamada yapımcılar son derece işbirliği

içinde davranmıştır. Hayvanların kullanımının iyi ve denetimli koşullarda gerçekleştiğine karar verilmiştir.KABUL EDİLEBİLİR

HAYTAP temsilcileri hayvanların kullanıldığı sahnelerde hayvanları gözetlemek üzere setlerde bulunmamış,

çekimleri yerinde takip etmemiştir. Filmin bitmiş hali izlenmiş çapraz sorgulamada yapımcılar işbirliği içinde

davranmıştır.

Hayvan güvenliği açısından tehlike teşkil edecek unsur olmamakla birlikte hayvan hakları açısından geliştirilmesi

gereken durumlar tespit edilmiştir. Hayvanların kullanımının kabul edilebilir ve denetimli koşullarda gerçekleştiğine

karar verilmiştir.

 KABUL EDİLEMEZ

Yapım süreci hayvan güvenliği sağlaması açısından başarısızdır. Film çekimi sırasında hayvan sakatlanması veya

ölümü gerçekleşmiştir.  Hayvanların kötü koşullarda kullanılma olasılığı yüksektir. Film yapımcıları HAYTAP Sanat

ile işbirliğine yanaşmamıştır.


  


 

 

SABAH GAZETESİ

 

 

 

CNN TURK :

Sinema sektöründe hayvanların kullanımı ( TIKLAYIN)

 

 

 

Milliyet Gazetesi - 07.05.2018

 

 

Bugüne kadar HAYTAP tarafından müsbet ya da menfi şekilde hayvan kulllanımı ile ilgili derece verilen filmleri görmek için ise lütfen buraya tıklayın

 


Email : haytap@haytap.org

http://www.haytap.org/
https://www.facebook.com/HAYTAP

https://twitter.com/HaytapOfficial

https://www.instagram.com/haytap/

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 07 Mayıs 2018 09:53 )

Hayvan Kullanımı Olan İlk Öpücük Filmine Haytap'tan Onay

Hayvan Kullanımı Olan İlk Öpücük Filmine Haytap'tan Onay

 

20 Ekim 2017' de vizyona giren, yönetmenliğini Murat Onbul' un üstlendiği İlk Öpücük Film i, HAYTAP tarafından izlenmiş ve " Bu filmin çekimi sırasında hiçbir hayvana zarar verilmemiştir" kredisi ile değerlendirilmiştir. Dikkat eserseniz filmin en son fragmanlarinda Haytap tarafindan verilen zarar verilmedigine dair onay yazisi yayınlanmıştır.

Yıldız oyuncuların bir araya geldiği filmde Murat Yıldırım ve Özge Gürel ' in yanı sıra Cezmi BaskınHayrettinBeyti enginSadi Celil CengizGamze Karaduman, Erol Aksoy, Birsen Dürülü ile Hakan Akın gibi popüler isimler de yer alıyor. Filmin senaryosunu ise İşler Güçler ve Kardeş Payı gibi tanınan dizilerde imzası olan Çağlar Yurt kaleme aldı.

Son sahnede yayınlanan Haytap onayı içeren fragmanı izlemek için buraya tıklayınız..

Prodüksiyonlarınızın HAYTAP tarafından değerlendirilmesini istiyorsanız haytap@haytap.org adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Son Güncelleme ( Cuma, 15 Aralık 2017 12:41 )


Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/var/vhosts/haytap.org/images/resized/images/stories/kurumsalproje/burakozcivit29_796_374.png' for writing: No such file or directory in /var/vhosts/haytap.org/modules/mod_janews/helper.php on line 127

HAYTAP AFİŞLERİ KARA SEVDA DİZİSİNDE

HAYTAP AFİŞLERİ KARA SEVDA DİZİSİNDE

 


Federasyonumuzun afişleri farkındalık yaratmaya devam ediyor. Milyonlara ulaşıp hayvan hakkı bilinci yaratmayı hedeflediğimiz afişlerimiz ile ulusal medyada ve tüm fenomen program ve ulusal kanallarda yayınlanan prime time dizilerde yer alıyor.

Ünlü yönetmen , aynı zamanda HAYTAP takvim projemizde fotoğraf yarışmamızda jüri olmayı da menfaatsiz kabul eden hayvan haklarına duyarlı Sn. Hilal Saral 'ın desteğiyle baş rollerinde Burak Özçivit ve Neslihan Atagül ün olduğu 2015-2016 dizi sezonunda ses getiren lider dizi ''KARA SEVDA'' da yer aldı.

Hilal Saral 'ın duyarlılığı ile yine milyonlara BİR KAP SU BİR KAP YEMEK ve BENİ TERK ETME! dedik

Dizinin HAYTAP afişlerinin de gözüktüğü fragmanını HAYTAP TV'den izlemek için lütfen tıklayın.

HAYTAP ailesi olarak Hilal Saral'a ne kadar teşekkür etsek az.. Kendisi gibi duyarlı insanlar sayesinde HAYTAP olarak ülkemizin her köşesinde her insana hayvan hakkı bilincini aşılamaya  calışıyoruz.

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 18 Kasım 2015 12:14 )


Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/var/vhosts/haytap.org/images/resized/images/stories/kurk/kurke_hayir_2012_son_800_1040.jpg' for writing: No such file or directory in /var/vhosts/haytap.org/modules/mod_janews/helper.php on line 127

Alemin Kralı Dizisinde Haytap Kürk Gerçeği Afişleri

Alemin Kralı Dizisinde Haytap Kürk Gerçeği Afişleri

Çarpıcı HAYTAP afişlerimiz yine ekranda. ATV’de prime time’da yayınlanan Alemin Kralı dizisinde ‘Haytap'ın Kürk Gerçeği’ afişleri program formatı ve senaryoya dahil edilerek iki dakika boyunca işlendi.

Prime time’da yayınlanan dizinin bu bölümünün kalıcı olması açısından bizler de www.haytap.tv adresine aldık.

Toplumda duyarlılık ve farkındalık yaratmak açısından çok önemli olduğunu düşündüğümüz bu çalışmaların devamı da gelecektir. Dizi yapımcılarına ve oyuncularına desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

İlgili bölümü HAYTAP TV'den izlemek için lütfen buraya tıklayınız.

 


Son Güncelleme ( Çarşamba, 26 Ekim 2016 11:56 )

Kurtlar Vadisi'ne HAYTAP Damgası

Kurtlar Vadisi'ne HAYTAP Damgası

Kurtlar Vadisi dizisinin başkahramanı Memati 'Sokak İnsanı Dövüyorum Usta' repliği ile uzun süre hafızalara kazınacak sezon finalini yaptı.

Federasyonumuzun son yılların en popüler dizilerinden Kurtlar Vadisi Pusu'nun yapımcı şirketi Pana Yapım ve yönetmen Raci Şaşmaz ile temasa geçerek isteğimizi iletmesi ve isteğimizin film ekibi tarafından olumlu karşılanması sonucu sezon finaline müthiş bir sahne eklendi.

Yönetmen Raci Şaşmaz'a ve tüm film ekibine hayvan dostlarımıza verdiği destek için sonsuz teşekkür ediyoruz. Umarız Memati karakteri yıllar boyunca, kimsesiz, güçten düşmüş hayvan dostlarımızın kurtarıcısı olarak da hafızalarda yer edinir. Herkes onu bu yönü ile örnek alır.Filmin ilgili Sahnesini HAYTAP TV'den İzlemek için Lütfen Tıklayın...

Diğer Videolar için Haytap.tv adresine bakın lütfen.

 


Son Güncelleme ( Çarşamba, 26 Ekim 2016 13:44 )


opencart tema opencart temaları