Reklam

Suç Duyurusu Örnekleri

 

Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /var/www/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Fenerbahçeli Futbolcu Volkan Demirel Hakkında Suç Duyurusu

Fenerbahçeli Futbolcu Volkan Demirel Hakkında Suç Duyurusu

……………………………………BAŞSAVCILIĞINA

Şikayet edenin adı/Soyadı:

TC NO:

Adres/telefon numarası:

Şüpheli:

Volkan Demirel

Fenerbahçe Futbol Kulübü Futbolcusu

Suç Yeri: Manisa 19 Mayıs Stadı, Fenerbahçeli futbolcuların soyunma odası.

Suç: Rol model olan ünlü futbolcu Volkan Demirel’in basına demecinde toplumda suç işlenmesi için alenen tahrikte bulunması.

Suç Tarihi: 25.8.2014

Açıklamalar:

25.8.2014 tarihinde oynanan Galatasaray-Fenerbahçe futbol kulüpleri arasındaki süper kupa finali sonrası, maç sırasında tartıştığı bir diğer futbolcuya hakaret amacıyla basın karşısında, günümüzde  zaten işkence, tecavüz, zehirlenme gibi fiillerle karşı karşıya olan sokak köpeklerinin yaşam hakkını ihlal ederek, kamuoyunu fevkalade üzen ve   galeyana getiren, bazı kötü niyetli kişilerin ise bu  fiili işlemeleri için özendirici olup tahrik edecek cümleler kurarak  ‘belediye gereksiz sokak köpeklerini zehirlesin, yoksa bana kalacak bu iş...’ diyerek beyanatta bulunan Fenerbahçe Futbol Kulübü ve Milli Takım kalecisi Volkan Demirel'in TCK nın 214.maddesi 1. bendi (1) ‘ Suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’ ve 3. bendi (3) ‘ Tahrik konusu suçların işlenmesi halinde, tahrik eden kişi, bu suçlarıa azmettiren sıfatıyla cezalandırılır.’ hükmü uyarınca,  hakkında soruşturma yapılarak dava açılmasını talep ediyorum.

Ayrıca, bu futbolcunun Türkiye Futbol Federasyonu disiplin talimatnamesinin 39. maddesi gereğince ceza alması için de başvuruda  bulunulmuştur.

Bu konu hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını arz ederim.

Tarih

Ad/Soyad

İmza

EK1. Hürriyet Gazete haberi

http://www.hurriyettv.com/spor/futbol/kaleci-volkandan-sok-sozler-sokak-kopeklerini-zehirlesinler_44472?utm_source=hurriyet&utm_medium=Haberdetay3lu&utm_campaign=widget

EK2. Milliyet Gazete haberi

http://www.milliyet.com.tr/-belediye-kopekleri-zehirlesin--galatasaray-fenerbahce-1930883-skorerhaber/


Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/var/www/images/resized/images/stories/itlaflar/isparta_ilaf_2013_2_500_281.jpg' for writing: No such file or directory in /var/www/modules/mod_janews/helper.php on line 127

Isparta'daki Köpek Vahşetine Suç Duyurusu

Isparta'daki Köpek Vahşetine Suç Duyurusu


Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), sokaklardan toplanıp boş araziye bırakılan köpeklerle ilgili görüntülerin ardından, Isparta Belediyesi hakkında İçişleri Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundu.

HAYTAP tarafından, barınak olmadığı için boş bir araziye toplanan sokak köpeklerinin birçoğunun aylardır aç olduğu, çeşitli hastalıklar ve açlıktan telef olduğu, hayatta kalma mücadelesi veren diğer köpeklerin ölen köpekleri yiyerek yaşamaya çalıştığı iddialarına ilişkin Isparta Belediyesi hakkında İçişleri Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunuldu.


KANUNU TOPYEKÜN İHLAL


İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne yapılan suç duyurusu ve soruşturma isteminde, Isparta Belediyesi'nin 2004'te yasalaşan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nu topyekun ihlal ettiği belirtildi. Belediyenin geceleri el ayak çekildikten sonra sokaklardaki köpek ve kedileri toplayıp yok ettiği öne sürülen suç duyurusunda, bununla birlikte yazışmaların yetkili kurumları harekete geçirmediği, bürokratik olarak yazıda kaldığı kaydedildi.

VİDEO LİNKLERİ DELİL

Video linklerinin delil olarak sunulduğu suç duyurusunda, Isparta'da ormanlı ve şehir dışına atılmış yaban hayatını bilmeyen evcil sahipsiz köpeklerin, açlıktan birbirini yerken görüntülendiği, bu kara lekenin Isparta'nın canlılarının yaşadığı zulmü açık olarak ortaya koyduğu ifade edildi. Şikayette, ilde bir 'Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin olmayışının, üremenin kontrol edilmeyişinin popülasyon artışını getirdiği, beslenme ve yaşam alanları sürekli azalan hayvanların 'meçhule gönderildiği' ve 'gül diyarı Isparta'nın katliamlar diyarı' olduğu ifade edildi.

SORUŞTURMA TALEBİ

Dilekçelere geçiştirici cevaplar vererek hala harekete geçmeyen Isparta Belediyesi hakkında soruşturma başlatılması ve bu görüntülere sebep olan belediye veterinerleri, zabıta görevlileri ve toplama ekibinin ifadelerinin alınması, yasalara aykırı olarak köpekleri toplayan görevlilerin tespit edilerek cezalandırılması istenen başvuruda, "Köpekleri toplama emrini veren ve yasaya aykırı olarak ormanlık alanlara, belediye sınırları dışına meçhule attıran belediye yetkilileri ve belediye veterineri hakkında soruşturma açılmasını talep ediyoruz" denildi.

HAYTAP ayrıca suç duyurusunda, Kısırlaştırma ve Bakım Merkezi kurmayan Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılması, Avcılık ve Yaban Hayati Şube Müdürlülüğü'nün görevleri arasında olan ve gerekli tedbirleri almayan Orman Su İşleri Bölge ve Şube müdürlüklerinin sorumluluklarını yerine getirmediği için uyarılması, müracaatlara rağmen '5199 Sayılı Kanunun ihlali yoktur' raporu veren Orman ve Su İşleri Isparta Şube Müdürü ve yetkililerine soruşturma açılmasını istedi.

Suç duyurusunda, bir Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin STK'lar ve gönüllülerle işbirliği içinde yasa hükümlerine uygun olarak açılması, hayvanların bulunduğu noktalara beslenme ve su odaklarının kurulması, yaralı ve hasta hayvanların tedavi ve bakımları için hizmet alımının yapılması talepleri de bulunuyor.

VAHŞET İDDİASI VE BELEDİYEDEN YALANLAMA

Isparta Belediyesi zabıta ekiplerince vatandaşların mahallelerdeki başıboş sokak köpeklerini şikayetleri gibi nedenlerle yüzlerce sokak köpeğinin toplanıp, tabakhane olarak bilinen boş araziye götürdüğü iddia edilmişti.

Belediye yaklaşık 3-4 ay buradaki köpekler için su ve yiyecek temini yaparken, hayvanseverlerin iddiasına göre son 7-8 aydır bu uygulamayı sona erdirdi. Barınak olmadığı için boş bir araziye toplanan sokak köpeklerinin birçoğu, aylardır aç oldukları için çeşitli hastalıklar ve açlıktan telef oldu, birbirini yedi. Isparta'da yaşanan bu olayın vahşet görüntüleriyle ilgili olarak HAYTAP yöneticilerine de bir dilekçe gönderildi.

Isparta Belediyesi Zabıta Müdürü İsmail Cemil Aydoğdu ise bu iddiaları yalanlayarak ildeki başıboş sokak köpeklerinin güvenli bir arazide tutulduğunu ve son derece iyi şartlarda beslendiklerini belirtmişti. Hayvanseverlerin, köpeklerin açlıktan birbirlerini yediği yönündeki iddialarına itiraz eden Aydoğdu, söz konusu görüntülerdeki hayvanların ölüm sebeplerinin herhangi bir durumdan kaynaklanmış olabileceğini, belediye olarak sokak köpeklerine karşı hassas bir yaklaşım sergilediklerini, hayvan hakları derneklerinin de bu durumu bildiğini söylemişti.

YENİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI


Isparta'da kent merkezinden toplanılarak ıssız bir araziye bırakılan sokak köpeklerinin açlıktan ve hastalıklardan ölmesi neticesinde hayatta kalanların telef olanları yiyerek yaşamaya çalışması olayına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Hayvanseverler tarafından çekilen görüntülerde parçalanmış ve telef olmuş çok sayıda köpek görüntüsü yer alıyor. Görüntülerin internette yayınlanmasının ardından ise Isparta Belediyesi zabıta ekiplerince bölgedeki sokak köpeklerinin bakımına yönelik çalışma başlatıldı. Lokantalardan toplanan atık yiyecekler buradaki köpeklere düzenli olarak götürülmeye başlanıldı. Hastalığı bulunan köpeklere yönelik de tedavi girişimleri yürütülüyor.

 http://www.aksam.com.tr/yasam/dogahayvan/kopek-vahsetine-suc-duyurusu/haber-266823
http://www.gazetecell.com/ispartadaki-kopek-vahsetine-suc-duyurusu-video,2712.html
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/16289/Isparta_daki_kopek_vahsetine_suc_duyurusu.html
http://www.f5haber.com/isparta-da-kopek-vahsetine-suc-duyurusu-fotohaber-612667/2
http://www.dha.com.tr/en-son-haber-ispartada-kopek-vahsetine-suc-duyurusu-son-dakika-haberleri_562490.html
http://www.haberler.com/isparta-da-kopek-vahsetine-suc-duyurusu-5392871-haberi/
http://www.haber3.com/ispartada-kopek-vahsetine-suc-duyurusu-haberi-2351721h.htm
http://www.sondakika.com/haber/haber-isparta-daki-kopek-vahsetine-suc-duyurusu-5392614/
http://www.evrensel.net/haber/73608/kopek-vahsetine-suc-duyurusu.html#.UqH45Ek5nVI
http://guncel.bismilsohbet.com/isparta-daki-kopek-vahsetine-suc-duyurusu/
http://www.antalyaguncel.com/haber-61653-ISPARTADA_KOPEK_VAHSETINE_SUC_DUYURUSU
http://www.haberm.com/haberlercom/gundem/isparta-daki-kopek-vahsetine-suc-duyurusu.html

 


 

 

 

T.C.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MAHALLİ IDARELER GENEL MUDURLUGU
ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI
ISPARTA VALİLİĞİ
ORMAN VE SU İŞLERİ VI. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

30.11.2013

Isparta Belediyesi, Yüce Meclisimizin 2004 yılında yasalaştırdığı 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununu topyekûn ihlal etmektedir. 2004 yılından bu yana 9(dokuz) yıl geçmiş olmasına karşın her bir maddesini ayrı ayrı karşıt uygulamalarıyla delen Isparta İli gündeme bomba gibi düşmektedir. Gönüllü sivil toplum kuruluşları, Haytap Hayvan Hakları Federasyonunun yazılı ve sözlü tüm başvurularına rağmen "Kısırlaştırma ve Bakim Merkezi" hala yoktur.

Belediye sürekli olarak geceleri el ayak çekildikten sonra sokaklarda ki kopek ve kedileri toplayıp yok etmektedir. Bununla birlikte Ek’te verilmiş olan tüm yazışmalar, yetkili kurumları harekete geçirmediğini ancak bürokratik olarak yazı da kaldığını göstermektedir. Ek2te verilen video linkleri Isparta İlinin ormanlı ve şehir dışına atılmış yaban hayatını bilmeyen EVCİL sahipsiz köpekler açlıktan birbirini yerken görüntülenmiştir. Bu KARA LEKE Isparta İl’inin canlılarının yaşadığı zulmü açık olarak ortaya koymaktadır. Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezinin olmayışı, üremenin kontrol edilmeyişi sürekli popülasyon artışını getirmekte beslenme ve yaşam alanları sürekli olarak azalmakta olan hayvanlar bir de Isparta yetkililerince meçhule gönderilmektedir. Yani; Gül diyarı Isparta, tam anlamı ile "KATLIAMLAR DIYARI" olmuş durumdadır.

Oysa Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nun  "hayvanlara can vermeliyiz" açıklaması bütün basında Temmuz ayında yer almış olmakla birlikte yine 4 Ekim Hayvanları Koruma günüde verdiği “Can dostlarımızı el birliğiyle koruyalım” anlamlı mesajına rağmen hayvanlarımız maalesef Isparta’da korunamamakta, birbirlerine yem edilmektedir.


Bu bağlamda:


1. Dilekçelerimize geçiştirici cevaplar vererek hala harekete geçmeyen Isparta Belediyesi hakkında soruşturma başlatılması ve bu görüntülere sebep olan Belediye Veterinerleri, Zabıta görevlileri ve toplama ekibinin ifadelerinin alınmasını, yasalara aykırı olarak köpekleri toplayan görevlilerin tespit edilerek cezalandırılmasını talep ediyoruz.

2. Kopeklerin toplama emrini veren ve yasaya aykırı olarak ormanlık alanlara, belediye sınırları dışına meçhule attıran Belediye yetkilileri ve Belediye Veterineri hakkında soruşturma açılmasını talep ediyoruz.

3. Kısırlaştırma ve Bakim Merkezi kurmayan Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılmasını talep ediyoruz.

4. Avcılık ve Yaban Hayati Şube Müdürlüğünün görevleri arasında olan ve madde 9-(1)-n)o) da açıkça yazıldığı halde gerekli tedbirleri almayan Orman Su İşleri Bölge ve Şube müdürlüklerinin sorumluluklarını yerine getirmediği için uyarılmasını, Müracaatlarımıza rağmen; “5199 Sayılı Kanunun ihlali yoktur” raporu veren Orman ve Su İşleri Isparta Şube Müdürü ve yetkililerine soruşturma açılmasını talep ediyoruz. (Müracaatımıza verilen yanıt EK’te mevcuttur.)

 

5. Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezinin STK işbirliği ve gönüllülerle işbirliği içerisinde yasa hükümlerine uygun olarak açılmasını hayvanların bulunduğu noktalara beslenme ve su odaklarının kurulmasını talep ediyoruz.

6. Acil, kırıklı ve yaralı trafik kazalı hayvanların tedavileri bakımları için hizmet alımının yapılmasını talep ediyoruz.

Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni süresi içinde tarafımıza cevap ve bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ediyoruz.


Uzm. Psk. Danışman Berent Burcu AYDINER

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyon Temsilcisi

TC.:

EK-1: HAYVANLARIN BİRBİRLERİNİ YEDİĞİ VİDEOLAR'IN LİNKİ
https://www.facebook.com/photo.php?v=10202454503594666&set=vb.445932725459932&ty...pe=2&theater

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/57457/25246627/1/isparta-da-vahset.aspx

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201857845141242&set=a.1687107410978.89185.1036440993&type=1&theater

http://gundem.milliyet.com.tr/isparta-da-vahset-goruntuleri/gundem/detay/1800378/default.htm

http://sozcu.com.tr/2013/gunun-icinden/ispartada-vahset-goruntuleri-416097/

http://www.mynet.com/video/haber/isparta-da-vahset-goruntuleri-1539247/

http://www.video61.com/isparta-da-vahset.html

http://www.bursadabugun.com/video/isparta-da-vahset-goruntuler-20268.html

http://www.haberm.com/mynet/yasam/ispartada-vahset-goruntuleri.html

http://www.radikal.com.tr/turkiye/kopekler_birbirini_yiyor-1163752

http://haberler.geliyoo.com/default/ispartada-vahset-goruntuleri

http://www.alemihaber.com/video/1117214/ispartada-vahset.html

http://www.bursadabugun.com/video/isparta-da-vahset-goruntuler-20268.html

http://www.haberfx.net/isparta-da-vahset-goruntuleri-resimler-69551/

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/57457/0/1/isparta-da-vahset.aspx

http://www.haberler.com/isparta-da-vahset-goruntuleri-5371041-haberi/

http://www.dha.com.tr/ispartada-kopekler-acliktan-birbirlerini-yiyor_559974.html

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10201857776979538&id=1036440993

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10201857778099566&id=1036440993&substory_index=0
EK-2 İLGİLİ YASA MADDELERİ
ORMAN SU BOLGE MUDURLUGUNUN GOREVLERI
Avcilik ve Yaban Hayati Sube Mudurlugunun Gorevleri
MADDE 9- (1) Avcilik ve Yaban Hayati Sube Mudurlugunun gorevleri sunlardir:
n)5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu ve ilgili mevzuat hukumleri dogrultusunda gerekli is ve islemleri yapmak,
o)Bakim ve tedaviye muhtac yaban hayvanlari icin kurtarma ve rehabilitasyon merkezleri ile sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar, sergilenen hayvanlar ve evcil hayvanlarin korunmasi ve hayat sartlarinin iyilestirilmesi icin gerekli tedbirlerin alinmasina yonelik is ve islemler yaparlar..
--------------------------------------------------------------------------
KANUN MADDESI-18.1.2012
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/01/20120118-3.htm
MADDE 8-(2) Belediyeler sorumluluk alanindaki sahipsiz kopek ve kedilerin sayisi ile bunlara ait bilgileri belediye kayitlari ve Bakanlik veri tabaninda guncel bir halde tutmak zorundadir. Sahipsiz kopek ve kediler belediyelerce uygun bir yontem ile bireysel veya suru bazinda isaretlenir, belediye veteriner hekimleri tarafindan belediye sahipsiz hayvan kayit defterine islenir, sayilari ve asilamalari hakkinda bilgiler belediye veteriner hekimleri tarafindan Bakanlik veri tabanina islenir,gerektiginde guncellenir.
Aşılama
MADDE 9 a)“ (1) Sahipli ya da sahipsiz tum kedi ve kopeklerin yilda bir defa hastaliga karsi asilanmasi ile asi kayitlarinin tutulmasi zorunludur.
Madde 9  b) Belediye sorumluluk alanindaki veya muhtarlarin yazili talebi uzerine koylerdeki uc aydan buyuk sahipsiz kopek ve kedilerin belediye veteriner hekimleri tarafindan yilda bir defa asilanmasi, asilananlarin isaretlemesi (mikrocip uygulamasi, kupeleme ve benzeri) ve kayit altina alinmasi zorunludur.
Belediye veteriner hekimleri sahipsiz kopek ve kedilere yapilan asilamalari kayit altina almak ve Bakanlik veri tabanina islemekle yukumludur.
--------------------------------------------------------------------------------
5199 sayılı yasa
EK 2 Yasaklar
MADDE 14. - Hayvanlarla ilgili yasaklar sunlardir:
a) Hayvanlara kasitli olarak kotu davranmak, acimasiz ve zalimce islem yapmak,dovmek, ac ve susuz birakmak, asiri soguga ve sicaga maruz birakmak, bakimlarini ihmal etmek, fiziksel ve psIkolojik aci cektirmek.
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili maddeleri
MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

MADDE 4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:

a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.

b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir.

c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.

d) Hiçbir maddî kazanç ve menfaat amacı gütmeksizin, sadece insanî ve vicdanî sorumluluklarla, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen koşulları taşıyan gerçek ve tüzel kişilerin teşviki ve bu kapsamda eşgüdüm sağlanması esastır.

e) Nesli yok olma tehlikesi altında bulunan tür ve bunların yaşama ortamlarının korunması esastır.

f) Yabani hayvanların yaşama ortamlarından koparılmaması, doğada serbestçe yaşayan bir hayvanın yakalanıp özgürlükten yoksun bırakılmaması esastır.

g) Hayvanların korunması ve rahat yaşamalarının sağlanmasında; insanlarla diğer hayvanların hijyen, sağlık ve güvenlikleri de dikkate alınmalıdır.

h) Hayvanların türüne özgü şartlarda bakılması, beslenmesi, barındırılma ve taşınması esastır.

ı) Hayvanları taşıyan ve taşıtanlar onları türüne ve özelliğine uygun ortam ve şartlarda taşımalı, taşıma sırasında beslemeli ve bakımını yapmalıdırlar.

j) Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.

k) Kontrolsüz üremeyi önlemek amacıyla, toplu yaşanan yerlerde beslenen ve barındırılan kedi ve köpeklerin sahiplerince kısırlaştırılması esastır. Bununla birlikte, söz konusu hayvanlarını yavrulatmak isteyenler, doğacak yavruları belediyece kayıt altına aldırarak bakmakla ve/veya dağıtımını yapmakla yükümlüdür.

MADDE 6. - Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır. (Kuduz durumunda 10 km icinde ki tum sahipsiz hayvanlarin oldurulmesini Hayvan Sagligi Zabitasi Komisyonu ile karar altina alan 3285 sayili Hayvan Sagligi ve Zabitasi kanunu yururlukten KALKTI, yerine 5996 sayili Veteriner hizmetleri, bitki sagligi, gida ve yem kanunu cikti.)

Güçten düşmüş hayvanlar ticarî ve gösteri amaçlı veya herhangi bir şekilde binicilik ve taşımacılık amacıyla çalıştırılamaz.

Sahipsiz hayvanların korunması, bakılması ve gözetimi için yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde, yerel yönetimler yetki ve sorumluluklarına ilişkin düzenlemeler ile çevreye olabilecek olumsuz etkilerini gidermeye yönelik tedbirler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile eşgüdüm sağlanarak, diğer ilgili kuruluşların da görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır.

Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması ve hayvan bakımevlerinin çalışma usul ve esasları, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. Hayvan bakımevleri ve hastanelerin kurulması amacıyla Hazineye ait araziler öncelikle tahsis edilir. Amacı dışında kullanıldığı tespit edilen arazilerin tahsisi iptal edilir.

Hiçbir kazanç ve menfaat sağlamamak kaydıyla sadece insanî ve vicdanî amaçlarla sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen şartları taşıyan gerçek ve tüzel kişilere; belediyeler, orman idareleri, Maliye Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, mülkiyeti idarelerde kalmak koşuluyla arazi ve buna ait binalar ve demirbaşlar tahsis edilebilir. Tahsis edilen arazilerin üzerinde amaca uygun tesisler ilgili Bakanlığın/İdarenin izni ile yapılır.

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5199.html

 

Ek 2

HAYVANLARIN KORUNMASINA DAIR UYGULAMA YONETMELİGİ

(12.05.2006 tarih ve 26166 sayili Resmi Gazete’de yayimlanmistir)

İKİNCİ BÖLÜM

Gecici Bakimevlerinin Calisma Usul ve Esaslari

MADDE 22 – (1) Gecici bakimevleri kurulacak arazilerin seciminde dikkat edilecek hususlar;

a) Bolgedeki ruzgâr, sel, yangin ve kotu hava sartlari goz onunde bulundurulur.

b) Akarsu, gol, deniz ve sulak alanlardan, mezbaha, mandira ve insan gidasi imâl eden is yerlerine uzakligi 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayili Cevre Kanunu ve yururlukteki ilgili mevzuat hukumlerine gore belirlenir.

c) Ses ve kotu kokunun yayilmasini onlemek amaciyla yerlesim yeri disinda, ancak ulasim kolayligi olan yerler secilir.

ç) Yol, su ve elektrik imkânlari bulunan yerler secilir.

d) Dere yatagi, dag arasi ve dik yamac uzerinde olmamalidir.

e) Gecici bakimevleri; hayvanlarin yasamlarini olumsuz yonde etkileyecek kirletici atik veren tesisler ile cop dokum alanlari veya atik bertaraf tesisleri uzerinde veya yakinindaki arazilere kurulmamali ve bu konuda 2872 sayili Kanun ve yururlukteki ilgili mevzuat hukumleri dikkate alinir.

f) Secilen arazi, birinci ve ikinci sinif tarim arazisi disinda olmali, killi ve su yogunlugu fazla olmamalidir.

g) Ozel cevre koruma bolgelerinde yapilacak gecici bakimevleri icin Ozel Cevre Koruma Kurumu Baskanligindan uygun gorus alinir.

Gecici bakimevlerinde bulunmasi gerekli asgarî birimler

MADDE 23 – (1) Gecici bakimevlerinde, asagida belirtilen yapilar hayvan sayisi ile orantili olarak; birbiriyle dogrudan baglantili olmayacak birimler halinde yapilir.

a) Birbirleriyle dogrudan baglantili olmayacak birimler sunlardir;

1) Her hayvan icin etolojik ihtiyaclarina gore yeterli buyuklukte kapali ve acik bolmeler,

2) Karantina bolumu,

3) Hasta bakim bolumu,

4) Yavrulu anne bolumu,

5) Hayvan musahede bolumu,

6) Hayvanlarin yiyeceklerinin hazirlandigi mutfak bolumu.

b) Hayvanlarin bulundugu birimden ayri olacak birimler sunlardir;

1) Muayene odasi,

2) Ameliyat odasi,

3) Isci odasi,

4) Dus, depo, tuvalet,

5) Veteriner hekim odasi,

6) Idare odasi.

Gecici bakimevlerinde aranacak sartlar

MADDE 24 – (1) Gecici bakimevlerinde;

a) Gecici bakimevlerinin kurulmasi icin yururlukteki ilgili mevzuat hukumlerine gore izin alinmasi,

b) Hayvanlarin bilhassa operasyon oncesi ve sonrasinda bakimlarinin yapilacagi hayvan musahede birimlerinin kolay temizlenebilir malzemeden yapilmasi,

c) Musahede bolumlerinin bolgenin hakim ruzgarlarina zit yonde yapilarak hastalik etkenlerinin ruzgarla bakimevlerine tasinmasinin engellenmesi,

ç) Gecici bakimevlerinde bulunan hayvanlarin bulundugu birimlerin gunes alacak sekilde duzenlenmesi,

d) Idare odasi, isci odalari, dus ve tuvaletler, veteriner hekim odasi, muayene odasi ve ameliyat odasinin personel sagligi acisindan hayvanlarin bulundugu yerden uzakta ayri bir bolum halinde yapilmasi,

e) Hayvanlarin bulundugu birimlerde temizlenebilir ve dezenfekte edilebilir malzemeden yapilmis yemliklerin ve suluklarin secilmesi ve her hayvan degisiminden once mutlaka dezenfekte edilmesi,

f) Gecici bakimevlerinin yikanmasi ve temizligi icin yeterli miktarda su bulunmasi ve zeminin temiz tutulmasi, birimler icindeki altliklarin hergun temizlenmesi ve en az bes gunde bir kez dezenfekte edilmesi,

g) Hayvanlarin bulundugu birimlerdeki kapilar, disaridan ve iceriden acilip kapanabilecek sekilde kilit sistemli yapilmasi, iceride hayvan sayisi ile orantili olarak kolay yikanabilen ve dezenfekte edilebilen oncelikle plâstik malzemeden, temin edilemiyorsa ahsap malzemeden veya diger malzemelerden ve yekpare olarak yapilmis altliklarin bulunmasi,

ğ) Gecici bakimevlerinde kimyasal dezenfektan ve benzeri maddelerle yapilan temizligin hayvanlara zarar vermeyecek ve kalinti birakmayacak sekilde yapilmasi,

h) Gecici bakimevlerinin patojen mikroorganizmalara karsi ayda en az bir kez dezenfekte edilmesi ve Ek-3 teki Dezenfeksiyon Belgesinin gecici bakimevi sorumlusu ya da sorumlu veteriner hekim tarafindan imzalanarak is yerine asilmasi,

ı) Kafeslere konulan altliklarin her hayvan degisiminden once dezenfekte edilmesi,

i) Gecici bakimevlerinin zemininde ve tabaninda idrarin birikmesine meydan vermeyecek bir egimin bulunmasi,

j) Karantina odasinin her supheli hayvan icin ayri bolmeler seklinde yapilmasi, zeminin temizlik ve dezenfeksiyona uygun malzemelerle kaplanmasi, kapisinin kilitli ve uzerinde gozetleme bolumunun bulunmasi ve mekanik olarak havalandirilmasinin saglanmasi,

k) Muayene ve ameliyat odalarinin hayvanin muayene ve ameliyat yapilabilmesine olanak verecek sekilde duzenlenmesi, ayrica gerekli alet ve ekipmanin bulundurulmasi,

l) Buyuk hayvanlara gunde en az bir ogun, yavrulara ise gunde en az iki ogun yiyecek verilmesi, yiyeceklerin gunluk hazirlanmasi, gunluk olarak tuketilmeyen yiyeceklerin uygun saklama kosullarinda saklanmasi, yemek artiklariyla hayvanlarin beslendigi gecici bakimevlerinde yiyeceklerin gunluk olarak tuketilmesi ve gun boyunca yiyeceklerin hayvanlarin onunde bekletilmemesi,

m) Gecici bakimevlerinin kapasitesi dikkate alinarak, oncelikle bakima muhtac olan hayvanlarin secilmesi,

n) Gecici bakimevlerinde calisan tum personelin hayvanlardan gecen hastaliklara karsi asilanmasi, hayvan bakimi, egitimi ve hastaliklari konusunda veteriner hekim tarafindan bilgilendirilmesi,

o) Bakici personelin ozel giysi, plâstik eldiven ve cizme giymesi,

ö) Sehir sebekesine bagli su veya bu amaca yonelik yeterli kapasitede su deposunun bulunmasi,

p) Su, sebeke suyu disinda baska bir kaynaktan temin ediliyorsa, suyun dezenfeksiyonu icin gerekli tedbirlerin alinmasi, suyun bakteriyolojik ve kimyasal analizlerinin yaptirilmasi, sonuclarinin saklanmasi ve analiz degerlerine gore suyun kullanilmasi,

r) Gecici bakimevlerinde; karantina odasi, hasta bakim odasi, yavrulu anne odasi, hayvan musahede odasi ile ameliyat odasinda uygun isitma ve aydinlatma sisteminin bulunmasi,

s) Hayvanlarin surekli sicakta ve sogukta kalmalarini onleyici tedbirlerin alinmasi,

ş) Hayvanlar icin kulube sistemi benimsenmis ise hayvan kulubelerinin metal olmayan oncelikle plastikten ya da tahtadan yapilmis olmasi,

t) Tellerle bolunen acik alanlarda tel delik araliklarinin hayvanlarin yaralanmalarini onleyecek sekilde yapilmasi,

u) Gecici bakimevlerinin peyzajinin yapilarak agaclandirilmasinin saglanmasi,

ü) Gecici bakimevlerinde olen hayvanlarin olum nedeni varsa olmeden once yapilan tahlil, uygulanan tedavi ve laboratuvar teshisleri, yapilmissa otopsi raporunun gecici bakimevi sorumlusu ya da sorumlu veteriner hekim tarafindan Ek- 2 deki Sahipsiz Hayvan Kayit Defterine islenerek gecici bakimevinde muhafaza edilmesi,

v) Gecici bakimevlerinde 3285 sayili Kanuna tâbi, ihbari mecburî bir hastalik cikmasi halinde, gecici bakimevi sorumlusu ya da sorumlu veteriner hekim tarafindan durumun resmî makamlara haber verilerek yetkililerce alinacak yasal tedbirlerin uygulanmasi ve uygulattirilmasi,

y) Gecici bakimevlerinde bulunan hayvanlarin talep ve sorumluluklarini ustlendiklerini taahhut etmeleri halinde, isteklilere verilmesi ve bu islemlerin kayit altina alinmasi,

z) Bu Yonetmeligin 50 nci maddesine gore el konulan hayvanlarin belediyelere ait gecici bakimevlerinde gerekli kontrol ve mudahaleleri yapilarak sahiplendirilinceye kadar bakiminin yapilmasi,

aa) Gecici bakimevlerinde ticarî amacla hayvan uretiminin yapilmamasi,

bb) Gecici bakimevlerini gezmeye gelen kisilerin kafeslerde bulunan hayvanlara dogrudan temasinin ve ulasmasinin onlenmesi icin gerekli tedbirlerin alinmasi,

cc) Gecici bakimevlerinde en az bir adet veteriner hekim ve her yuz hayvan icin en az bir adet hayvan bakicisinin bulunmasi,

çç) Kopeklerin konulacagi birimlere veya kafeslerine birden fazla hayvanin konulmamasi ancak mecburîyet varsa ayni mizac ile fiziksel acidan yapilari ve gucleri benzer hayvanlarin bir araya konulmasi ve hayvanlarin birbirlerine zarar vermesinin onune gecilmesi,

dd) Gecici bakimevlerinde ozel kisi, kurum ve kuruluslara ait hayvanlara tedavi hizmetlerinin gelirinin gecici bakimevinde kullanilmasi kaydiyla ve makbuz karsiliginda verilmesi,

ee) Gecici bakimevlerinde olusacak tibbi atiklarin, 2872 sayili Kanun ve yururlukteki ilgili mevzuatlar hukumleri cercevesince bertaraf edilmesi,

ff) Hayvanlarin gecici bakimevi disina cikmasini engelleyici tedbirlerin alinmasi,

gg) Temizlik sularinin uzaklastirilabilmesi icin yeterli egime sahip olan toplama kanal sisteminin kurulmasi ve foseptigin belediye tarafindan cekilmesinin saglanmasi,

ğğ) Gecici bakimevlerinde temizlik artiklarinin ve diskilarinin cop kutusu icinde bulunan, dayanikli ve yirtik olmayan, agzi baglanabilen naylon torbalar icine konulmasi ve kontrollu bir atik unitesinde yakilarak yok edilmesi veya 2872 sayili Kanun ve yururlukteki ilgili mevzuat cercevesinde bertarafinin saglanmasi zorunludur.

Ek 3 Kuduz Yönetmeliği
KUDUZ YONETMELIGI-18.1.2012
MADDE 8- Kimliklendirme
MADDE 8 – (1) Uc aydan buyuk kopek ve alti aydan buyuk kedi sahibi olanlar hayvanlarini kayit altina aldirmakla yukumludur. Sahipli olan kopek ve kedilere sahibinin talebi halinde daha genc yaslarda da olmak uzere veteriner hekimler tarafindan mikrocip uygulanarak onaylanmis kimlik belgesi verilir.
Bu hayvanlar koylerde muhtarliklar, belediye sinirlari icerisinde belediyeler tarafindan tutulmakta olan sahipli hayvan kayit defteri ile Bakanlik veri tabanina kaydedilir. 
Belediyelerde tutulmakta olan kayitlar Bakanlik tarafindan denetlenir. Sahipli hayvanlarinkimliklendirme calismalarinda asagida belirtilen hususlara riayet edilir:(2) Belediyeler sorumluluk alanindaki sahipsiz kopek ve kedilerin sayisi ile bunlara ait bilgileri belediye kayitlari ve Bakanlik veri tabaninda guncel bir halde tutmak zorundadir. Sahipsiz kopek ve kediler belediyelerce uygun bir yontem ile bireysel veya suru bazinda isaretlenir, belediye veteriner hekimleri tarafindan belediye sahipsiz hayvan kayit defterine islenir, sayilari ve asilamalari hakkinda bilgiler belediye veteriner hekimleri tarafindan Bakanlik veri tabanina islenir,gerektiginde guncellenir.
Asilama
MADDE 9 â“ (1) Sahipli ya da sahipsiz tum kedi ve kopeklerin yilda bir defa hastaliga karsi asilanmasi ile asi kayitlarinin tutulmasi zorunludur.
Madde 9  b) Belediye sorumluluk alanindaki veya muhtarlarin yazili talebi uzerine koylerdeki uc aydan buyuk sahipsiz kopek ve kedilerin belediye veteriner hekimleri tarafindan yilda bir defa asilanmasi, asilananlarin isaretlemesi (mikrocip uygulamasi, kupeleme ve benzeri) ve kayit altina alinmasi zorunludur. 
Belediye veteriner hekimleri sahipsiz kopek ve kedilere yapilan asilamalari kayit altina almak ve Bakanlik veri tabanina islemekle yukumludur.

MADDE 10 – (1) Hayvan sahipleri hastalikla mucadele amaciyla Yetkili Otorite tarafindan yazili olarak bildirilen talimatlari yerine getirmekle yukumludur. Hastaligin onlenmesi amaciyla hayvan sahipleri tarafindan asagidaki tedbirler alinir:
a) Hayvan sahipleri hayvanlarini hicbir sekilde terk edemezler. Hayvan sahipleri hayvanlarinin diger hayvanlarla ya da insanlar ile kontrolsuz bir sekilde temasini engelleyecek tedbirleri almak ve supheli temaslari il ve ilce mudurluklerine bildirmekle yukumludur.
b) Cesitli nedenler ile hayvan bakmaktan vazgecenler ya da hayvanlarina bakamayacak hale gelenler durumlarini belediyeler ve bakimevlerine bildirmekle yukumludur. Bu kisilerin hayvanlari bakimevleri, gonullu kuruluslar veya belediyeler tarafindan yeniden sahiplendirilmek ya da koruma altina alinmak zorundadir.
(2) Belediyeler ve muhtarliklar hastalikla mucadele amaciyla Bakanlik ile il ve ilce mudurlukleri tarafindan yazili olarak bildirilen talimatlari yerine getirmekle, supheli hayvanlari musahede altina almak amaci ile kullanilacak musahede yerlerini onceden hazirlamakla yukumludur.
Ayrica asagida belirtilen onlemleri alirlar:
a) Belediyeler gonullu kuruluslar ve muhtarliklar ile isbirligi icerisinde bakimevleri kurmak, sahipsiz hayvanlari hastaliga karsi korumak ve sahipsiz hayvan sayisini kontrol altina almakla yukumludur.
b) Belediyeler, gonullu kuruluslar ya da sahislar tarafindan kurulmus olan bakimevlerini hastaliga karsi alinacak onlemler konusunda desteklemekle yukumludur. Bakimevlerindeki hayvan sagligi uygulamalarini denetlemek ve gerekli uyarilari yapmak Bakanligin yetkisinde olup bakimevi yetkilileri Bakanligin yazili uyarilari dogrultusunda gereken uygulamalari yapmakla yukumludur.
c) Bakimevlerine getirilen hayvanlarin alindigi yerlerin kayit altina alinmasi, digerleri ile temas etmeden once tedavi ve kisirlastirmalarinin yapilip bireysel olarak ayrilmis bir alanda on dort gun boyunca karantina ve gozlem altinda tutulmasi zorunludur.
c) Karantina suresini tamamlayan hayvanlarin tam olarak iyilestikten sonra hastaliga karsi asilanmasi zorunludur. Ilk asi uygulamasindan sonra yapilacak rapel asisi uretici firma aksini belirtmemis ise yirmi bir gun sonra yapilir.
d) Kisirlastirilmayan ve hastaliga karsi asilanmayan hayvanlar bakimevlerinden salinamaz, alindiklari ortama geri birakilamaz.
(3) Kopek ve kedi gosterileri ya da iceriginde kopek ve kedilerin yer aldigi herhangi bir organizasyonu tertip edenler organizasyonun baslangic tarihinden en az bir ay once il ve ilce mudurluklerinden izin almak zorundadir. Il ve ilce mudurlukleri hastalik tehdidini dikkate alarak organizasyonlarin suresini kisitlama, tarihini degistirme, ilave tedbirler aldirma ya da tamamen yasaklama konusunda yetkilidir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ek-4 Belediyelerin Görevi
5199 SAYILI KANUN
BELEDIYE GOREVLERI

Madde 7 - (1) Belediyeler;

a) Sahipsiz veya gucten dusmus hayvanlarin toplatilmasi, kisirlastirilmasi, asilanmasi, gerekli tibbî bakimlarinin yapilmasi ve isaretlenmesi, alindigi ortama geri birakilmasi, sahiplendirilenlerinin kayit altina alinmasiyla,
b) Gecici bakimevine gelen hayvanlari oncelikle Ek-2 deki Sahipsiz Hayvan Kayit Defterine kaydederek musahede altina almakla, gerekli tedavilerin yapilmasini, kisirlastirip asilanmasini ve isaretlenmesini muteakip alindigi ortama birakmakla, gecici bakimevlerine gelen hayvanlarin sahiplenilmesi icin yerel hayvan koruma gorevlileri ve gonullu kuruluslar ile isbirligi yapmakla,
c) Gecici bakimevinde bulunan tum hayvanlarin sahiplendirilmesi icin belediye ilân panolari ile belediyenin internet ortami ve diger tum yayin organlarinda duyuru yapilmasiyla,
c) Bolge ve mahallerindeki, ozellikle kopekler ve kediler olmak uzere, sahipsiz hayvanlarin bakimlari, asilarinin yapilmasi, isaretlenmesi ve kayitlarinin tutulmasinin saglanmasi, kisirlastirilmasi, alindigi ortama geri birakilmasi ve sahiplendirilmelerinin yapilmasi icin hayvan gecici bakimevlerine gonderilmesi gibi yapilan tum faaliyetlerde yerel hayvan koruma gorevlileri ve gonullu kuruluslar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun saglanmasiyla,
d) Sahipsiz hayvanlarin beslenmesi amaciyla, bolgesinde bulunan lokanta, isyeri ve fabrikalarin sahiplerinin uygun gormesi halinde isletmelerinde ve mutfaklarinda olusan hayvan beslemeye elverisli besin maddelerinin toplanmasiyla,

EK-3 MÜRACAATLARIMIZ

---------- Yönlendirilmiş ileti ----------
Kimden: NESRIN CITIRIK <nesrincitirik11@gmail.com>
Tarih: 16 Aralık 2012 19:09
Konu: Isparta Valiligine:Isparta'yi "katlimlar diyari" haline getiren belediye hk sorusturma talebimiz
Kime: NESRIN CITIRIK <nesrincitirik11@gmail.com>, NESRIN CITIRIK <nesrin_citirik@hotmail.com>


Isparta Valiligi Yuksek Makamina,
Isparta Belediyesi'nin "Kisirlastirma ve Bakim Merkezi" yoktur. Belediye surekli olarak geceleri el ayak cekildikten sonra sokaklarda ki kopek ve kedileri toplayip yok etmektedir.
Gul diyari Isparta, tam anlami ile "KATLIAMLAR DIYARI" olmus durumdadir.
Bu baglamda:
1. Tarafimiza ulasan ekte ki yazıda "Belediye arabasi 15.11.2012 tarihinde 5744 sokakta gece saat 11.00 de  kopekleri kovalamis, bir tanesini oldurmus, digerleri kacmayi basarmislardir. Daha sonra belediye arabasi bu oldurulen kopegi gelip almistir." ihbari vardir. Valilik mufettislerince bu konuda sorusturma acilmasi, cevrede ki guvenlik kameralari goruntuleri incelenerek durumun tespit edilmesini, o gun arabayi kullanan ve kopek toplamaya cikan gorevlilerin cezalandirilmasini talep ediyoruz.
2. Toplanan hayvanlarin nereye goturuldugu konusunda Belediye Veterinerleri, Zabita gorevlileri ve toplama ekibinin ifadelerinin alinmasini, yasalara aykiri olarak kopekleri toplayan gorevlilerin tespit edilerek cezalandirilmasini talep ediyoruz.
3. Kopeklerin toplama emrini veren Belediye yetkilileri ve Belediye Veterineri hakkinda sorusturma acilmasini talep ediyoruz.
4. Kisirlastirma ve Bakim Merkezi kurmayan Belediye Baskani hakkinda sorusturma acilmasini talep ediyoruz.
Muracaatimiza iliskin guvenlik goruntulerinin bulunup bulunmadigi ve sorusturmalarin neticesi hakkinda tarafimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi bilgi ve cevap verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.
Nesrin Citirik
HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu Baskan Yardimcisi
Dagitim: Basbakanlik, BIMER, TBMM Cevre Komisyonu, Orman Su Isleri Bakanligi, MHP Genel Merkezi, Orman Su Isleri Bolge Mudurlugu, Ozel ve Resmi kurumlar, Sanayi ve ticaret kuruluslari, Basin Kuruluslari.
Tc kimlik..13230091212
Ek.... Isparta da belediye tarafindan oldurulen kopek ihbari

---------- Yönlendirilmiş ileti ----------
Kimden: ................@gmail.com>
Tarih: 17 Kasım 2012 13:05
Konu: Isparta'da belediyenin öldürdüğü köpekler
Kime: nesrincitirik11@gmail.com

Misafir olarak bulunduğum Isparta Işıkkent Mah. 5744 sokakta olan itlaf yapıldı. Önce 3 köpek can havli ile koştu arkadasından belediyenin arabasi takip ediyordu. 2 köpek kaçtı fakat 1 tanesi yere düştü. Peşinden araba gelip o köpeği alıp götürdü. Öteki ikisi yakalandımı bilmiyorum. O çevrede ki esnafta mutlaka KAMERA var ama belediyeden çekindikleri için vermeyebilirler. Sizden ricam soruşturma açılırsa mecburen verirler.
Isparta belediyesinin hem barınağı yok ve hemde sürekli zabıtalar köpek topluyorlar. Köpeklerin nereye gittiği belli değil. Çünkü sokaklardada köpek yok gibi hatta kedi bile çok az. Olanı hemen zaten yok ediyorlar. Kedilerde yok oluyormuş.
O sokakta soruşturma yapılırsa güvenlik kamerası olanlar mutlaka kaydetmişlerdir.
Herkes belediyeden çok çekindiği için üzülüyorlar ama bir şey yapamıyorlar. Katliam sürekli yapılıyor. Hiç vicdan merhamet kalmamış orada. Ispartaya yetişin imdat olarak.
Saygılarımla

---------- Forwarded message ----------
From: Isparta
Date: 2013/1/24
Subject: YNT: Isparta Belediyesi:Acik-durust cevaplari "Korkmadan" veriniz,Orman Su Islerini goreve davet ediyoruz
To: NESRIN CITIRIK


Sayın; Nesrin Çıtırık
Başvurunuz hakkında, Kurumumuz 24.01.2013 tarih ve 16163 sayılı cevabi yazısı ekte yer almaktadır.

Kimden: NESRIN CITIRIK [nesrincitirik11@gmail.com]
Gönderildi: 22 Aralık 2012 Cumartesi 11:20
Kime: veterinerisleri@isparta.bel.tr
Bilgi: valilik@isparta.gov.tr; Sema ULKER; Isparta; 7grupmd@teias.gov.tr; afetacilmd32@hotmail.com; akdenizgazetesi@ttmail.com; akin.yilmaz@icisleri.gov.tr; akrep6891@hotmail.com; akses_editor@windowslive.com; aksu@isparta.gov.tr; alihaydar.oner@tbmm.gov.tr; atabey@isparta.gov.tr; b.sitki.hanlioglu@icisleri.gov.tr; bahadir.kodaloglu@gmail.com; basin@isparta.bel.tr; bilgiislem@isparta.bel.tr; bsitki.hanlioglu@isparta.gov.tr; cengiz.ata@icisleri.gov.tr; destekhizmetleri@isparta.bel.tr; disiliskiler@isparta.bel.tr; dsi18@dsi.gov.tr; egirdir@isparta.gov.tr; egirdirhaber@windowslive.com; fenisleri@isparta.bel.tr; gazete@boylu-tr.com; gezerhasan@mynet.com; gonen@isparta.gov.tr; gulseshaber@gmail.com; haber@ajans32.com; hakan_yaman32@hotmail.com; hayvansagligi32@hotmail.com; hedefgzt@hotmail.com; hukuk@isparta.bel.tr; iletisim@ispartagsm.gov.tr; imar@isparta.bel.tr; info@akdeniz.com; info@egirdirakingazetesi.com.tr; info@isparta.bel.tr; info@sav.bel.tr; info@yalvacyenihaber.com; insankaynaklari@isparta.bel.tr; isparta@iskur.gov.tr; isparta_idari@ptt.gov.tr; isparta_posta@ptt.gov.tr; isparta-1@akdenizedas.gov.tr; isparta.bhs@saglik.gov.tr; ispartadef@maliye.gov.tr; ispartaemniyet@egm.gov.tr; ispartaesob@ispartaesob.org; ispartahaber@gmail.com; ispartaisl@ogm.gov.tr; isparta-km@tkgm.gov.tr; ispartamem@meb.gov.tr; ispartamgazetesi32@hotmail.com; ispartamhz@gumruk.gov.tr; ispartamuf@diyanet.gov.tr; ispartasgim@sgk.gov.tr; istirakler@isparta.bel.tr; itfaiye@isparta.bel.tr; kadri.canan@icisleri.gov.tr; keciborlu@isparta.gov.tr; kultur@isparta.bel.tr; kulturturizm@isparta.gov.tr; malihizmetler@isparta.bel.tr; mestan.deniz@icisleri.gov.tr; mestan.deniz@isparta.gov.tr; milenyum32@gmail.com; niyazi.can@icisleri.gov.tr; nufus@isparta.gov.tr; olusumgazetesi@mynet.com; ozelidare@isparta.gov.tr; ozelkalem@isparta.bel.tr; ozyalvacgazete@hotmail.com; parkbahceler@isparta.bel.tr; recep.ozel@tbmm.gov.tr; saglikisleri@isparta.bel.tr; sarkikaraagac@isparta.gov.tr; sarkikaraagac1@hotmail.com; senirkent@isparta.gov.tr; sosyalyardim@isparta.bel.tr; sukanalizasyon@isparta.bel.tr; suleymannevzat.korkmaz@tbmm.gov.tr; sureyyasadi.bilgic@tbmm.gov.tr; sutculer@isparta.gov.tr; tahir.demir@icisleri.gov.tr; tarkan_cetin7@hotmail.com; temizlikisleri@isparta.bel.tr; uluborlu@isparta.gov.tr; vali@isparta.gov.tr; yalvac@isparta.gov.tr; yalvacyenihaber@mynet.com; yaziisleri@isparta.bel.tr; yazisler@sdu.edu.tr; yenisarbademli@isparta.gov.tr; zabita@isparta.bel.tr; Adnan YILMAZTURK; Gulcin KURTMAN; Hasan UYSAL; Ersan BERBEROĞLU; Mustafa YAGCI; Tamer YILMAZ; Osman YONTEM; M. t. SAHIN; ahmetduranbulut@gmail.com; aksakal32@superonline.com; iktm32@kultur.gov.tr; tufan.uysal@icisleri.gov.tr; mehmet.gokce@icisleri.gov.tr; abdullah.celik3@icisleri.gov.tr; info@ispartatarim.gov.tr; s.ipek@ispartatarim.gov.tr; sabriye.zengin@icisleri.gov.tr; mehmet.ucan@icisleri.gov.tr; murat.koker@icisleri.gov.tr; rabia.yildirim@icisleri.gov.tr; suleyman.ucar@icisleri.gov.tr; faruk.cingiz@icisleri.gov.tr; ismail.yavuz@icisleri.gov.tr; erkan.ertekin1@icisleri.gov.tr; recep.cetin@icisleri.gov.tr; sebnem.ozdogan@icisleri.gov.tr; info@davrazyasamhastanesi.com; info@ispartasifa.com.tr; info@uckartal.com.tr; tip@sdu.edu.tr; isparta@kanal3.com.tr; akdenizgazete@gmail.com; akdenizkaplani@hotmail.com; alpaslantonguc@gmail.com; bahadir_kodaloglu032@hotmail.com; bilgi@haber2d.com; ertugrulengin@gmail.com; fkayapire@hotmail.com; mustafa_cicen@hotmail.com


Konu: Isparta Belediyesi:Acik-durust cevaplari "Korkmadan" veriniz,Orman Su Islerini goreve davet ediyoruz

Isparta Belediye Baskanligina,
Hayvanlarin konacagi bir Bakimeviniz yok, kisirlastirma yapmiyorsunuz. Ama cevabi yazinizda "Hayvanlari topladiginizi" yaziyorsunuz.
Oysa yasa "Belediye ekipleri veteriner hekim gozetiminde sahipsiz hayvanlar toplanir, bakim merkezlerinde kisirlastirilir, kesinlikle yaban hayatina ve belediye sinirlari disina birakilmaz" diyor.

Bu durumda cevap veriniz:
1. Belediyenizin bakimevi yok, kisirlastirma islemi yapmiyorsunuz. O halde TOPLANAN IGNE ILE UYUSTURULAN kopekler NEREYE KONUYOR?
2. Acikca, durustce ve yaptiginiz islem eger YASAL ise AHLAKİ ise bu hayvanlari nereye goturdugunuzu YUVARLAK CEVAPLAR OLMADAN, cesaretle YAZAR MISINIZ?
3. Isparta Orman Su Isleri mudurlugunu, masasindan kalkip durumu yerinde inceleyip, toplanan hayvanlarin nereye kondugunu arastirmaya, yasal olmayan uygulamalar icin CESARETLE yasal islem yapmaya davet ediyoruz.

Sorularima 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi dogru ve durust cevaplarla, kenarindan kosesinden dolandirmadan CEVAP verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimla arz ediyorum.

Nesrin Citirik
TC kimlik...
________________________________________________

20 Aralık 2012 15:39 tarihinde yazdı:

Isparta Belediyesi olarak hiçbir zaman sokak hayvanı itlafı yapılmamıştır,  ancak ısırma vakası ve şikayetlerde yakalama aparatı ile yakalanamadığı zaman bayıltıcı enjektör atan tabanca kullanılmaktadır.

EK-4: Orman ve Su İşleri Cevabı
Ek olarak aşağıda mevcuttur.
 


Son Güncelleme ( Pazartesi, 09 Aralık 2013 10:54 )

 

Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /var/www/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Adıyaman'da İtlaf Edilen Köpekler İçin Suç Duyurusu

Adıyaman'da İtlaf Edilen Köpekler İçin Suç Duyurusu

 

Ek 1 : 2005 yılı Genelgesi

Ek 2: 2003 yılı Genelgesi

Ek 3 : 2003 yılı Striktinin Kullanılamaz Genelgesi 

Ek 4: 1999 yılı  Genelgesi

  

 

 

 

 

Haber Programında Sokak Görüntüleri İçin Tıkla...

Adıyaman'da öldürülen köpeklerin çöp alanındaki görüntüsü tıkla...

 


 

Adıyaman Beledyisesinden 2010 Yılında Gelen Yanıt

1- Belediyemiz sınırları içinde sokak hayvanları için modern bir barınak

yapımı için uygun yer bulunamadığından 02.03.2010 tarihinde Adıyaman Defterdarlığından hazineye ait yer talebinde bulunulmuştur.

2- Belediyemiz tarafından sokak hayvanları itlaf edilmemektedir.

3- Belediyemizce merkezi İstanbul’da bulunan Denge Veterinerlik AŞ. ile anlaşılarak mobil kısırlaştırma aracı getirilerek 15.02.2010 tarihinde 190 adet sokak hayvanı kısırlaştırılıp, aşılanarak ve küpeleri takılarak tekrar doğaya bırakılmıştır.

 

Adıyaman Belediyesi - Basın

19.08.2010

Son Güncelleme ( Salı, 31 Mayıs 2011 11:41 )

Suç duyurusu örneği : Çevre yasalarına muhalefet

Suç duyurusu örneği  : Çevre yasalarına  muhalefet

Antalya Varsak beldeesinde yaşanan toplu katliam nedeniyle doğaya gelişigüzel bırakılan hayvan leşleri nedeniyle ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunduk. Benzer dilekçelerle katılımızınızı bekliyoruz. Olayda sorumlu olan görevliler suçu üzerlerinden atmak için gönüllülerimiz üzerine " bölgedeki toprağı kazdırdıkları" nedeniyle üzerlerine geliyorlar. halbuki toprağı kazmaya bile gerek kalmadan , insanların piknik yaptığı , halka açık alana gelişigüzel atılmış yüzlerce hayvan leşini ortaya bırakan kendileri. bu durumu göz ardı etmek ve unutturmak için yansıtma yöntemi ile bizerin üzerine geliyor.

Biz de işin peşini bırakmıyoruz onların üzerine gidiyoruz.

Madem ÖNCE İNSAN DİYORSUNUZ , bu denetimszi ve rahat tavrılarınızla insan sağlığını nasıl hiçe sayıyorsunuz ?

Son Güncelleme ( Pazartesi, 02 Haziran 2008 20:44 )

Sahipli ve sahipsiz hayvanların aynı anda öldürülmesi ile ilgili suç duyurusu örneği

Sahipli ve sahipsiz hayvanlar genelde aynı anda kıyıma uğrayabiliyorlar.

Savcılığı harekete geçirebilmeniz için sahipli hayvanınız için öncelikle türk ceza kanunun 151/2 maddesini kullanın. Bunun için örnek dilekçe ektedir.

5199 sayılı hayvanları koruma yasası  için mahkemeler ve savcılıklar her ne kadar yetkisiz olsa da , etkili bir ceza alabilmek için sahipsiz hayvanlar için başvuracağınız yol GÖREV İHMALİ olmalıdır. Örnek dilekçe aşağıdadır.

********************************************************************************************************

Son Güncelleme ( Pazar, 28 Ekim 2007 00:40 )

Zabıta Müdürlüğüne Verilmiş Bir Suç Duyurusu Örneği

Sayın

........   BELEDİYESİ ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ

5199 sayılı HAYVANLARI KORUMA YASASI gereği sahipli ya da sahipsiz hayvanların korunması aynı zamanda belediyelerin , valiliklerin görevi dahilindedir.

Aşağıda adresini bildireceğim apartmanda sahipli bir köpek bir balkonda 24 saat bağlı olarak tutulmakta , tüm doğa koşullarına aç ve susuz olarak  aylardır direnmektedir.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 06 Haziran 2007 23:47 )

Görev İhmali Nedeniyle Suç Duyurusu Örneği

.................     CUMHURİYET SAVCILIĞINA


ŞİKAYETÇİ        : .......

ŞÜPHELİLER   :1- ..............  BELEDİYE BAŞKANI
                        2- ZABITA MÜDÜRÜ
                        3- VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRÜ

SUÇ            : TCK md 257 GÖREVİ İHMAL, ve 3285 sayılı yasaya aykırılık.

SUÇ TARİHİ    : .........

AÇIKLAMALAR

İçinde bulunduğumuz çağda, sadece bireyleri değil, devletleri de yükümlülük altına alan yeni kavramlar uluslararası norm niteliği haline gelmiştir. İnsan haklarıyla başlayıp, kadın hakları, çocuk hakları, çevre bilinci kavramların yanı sıra hayvan hakları da güncel hukuk mevzuatımıza dahil olmuşlardır. Bu anlamda Yasa Koycu 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 4. Maddesinde :

MADDE 4. — Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:
a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.
b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir.
c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.
Diyerek hayvan haklarına iliştin temel ilkeleri belirtmiştir.
Aynı maddenin J fıkrasında ise :
j) Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.
Hükmü ile yöneticilere yükümlülüklerini bildirmiştir. Yine aynı anlamda, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Koruma Kanunu ve Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Yönetmeliği gereğince :
MAHALLİ İDARELERİN YÜKÜMLÜLÜĞÜ
MADDE 89 - İl özel idareleri ve belediyeler hayvan hastalıkları ile mücadele için mali imkânlarını ve hayvan varlığını göz önüne alarak her yıl bütçelerine yeterli miktarda ödenek koymak ve mücadeleye katılmak zorundadır.Hükmü ile yasa koyucu yerel yönetimlere EMİR VERMİŞTİR.

Yasa Koycu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 6. Maddesinde ise :

MADDE 6. — Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır.

Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır.

Yasa ve yönetmeliklerin bu açık ve amir hükümleri bir yanda dururken, Yerel Yönetimlerin hayvanlara YAŞAM HAKKI TANIMAK, hayvan barınakları açmak, aşılamak, kısırlaştırmak gibi hizmetler şöyle dursun,  hayvanların kuduz olma İHTİMALİ ya da saldırgan olmaları gerekçe gösterilerek gizlice zehirlemek yoluna gittikleri ve toplu mezara gömdükleri MAALESEF  bilinen bir gerçektir.

Hatta yerel yönetimlerin tamamen duyarsız kalmaları nedeniyle bazı vatandaşların kendilerini korumak amacıyla hayvanları öldürüp bir kenara attıkları da görülmektedir.
Kanunlar, yöneticilere hayvanlara dokunmayın, kuduz salgını çıksın, insanlar hayvanlar tarafından ısırılsın dememektedir. Ama kanun, Yöneticilere Önlem al, Barınak Kur, Eğit ve Yaşam Hakkı Tanı demektedir.


Bir süreden beri ve en son .......... tarihinde ......... Belediyesince görevlendirilen kişilerce ........... plakalı araçla dolaşarak, sahipsiz köpeklerin zehirli et verilmek suretiyle öldürüldüğünü öğrenmiş bulunmaktayız. Zehirlenerek öldürülen hayvanlar ................. Belediyesinin oto parkının arkasındaki alana topluca gömüldüğü bildirilmektedir. ( Şahitler dilekçemizin ekindedir )

Öldürülen hayvan sayısı bir iki tane değil YÜZLERCE olarak ifade edilmektedir. Bu durum 5199 ve 3285 sayılı yasanın da YÜZLERCE KEZ İHLALİ ANLAMINA GELİR.  
Bir beldede birkaç günde yüzlerce hayvanın zehirlenerek toplu mezarlara gömülmesi,
a)    O beldede hayvan bakımevi olmadığını
b)    Kısırlaştırma çalışmasının yapılmadığını
c)    Olayın kasıtlı ile ve organize bir şekilde gerçekleştiğini
d)    O Belde Yönetiminin GÖREVİNİ İHMAL ETTİĞİNİ gösterir
DELİLLER 
Tanıklar
Gazete küpürleri
Fotoğraflar 
vs her tür delil

SONUÇ  VE İSTEM   : Yukarıda açıklanan nedenlerle, delillerin karartılmasının önüne geçilerek ivedilikle, söz konusu toplu mezarda bilirkişi incelemesi yapılarak, hayvanların ölüm nedenlerinin araştırılmasını, eylemi gerçekleştiren kişilerin yanı sıra bu kişilere kanuna aykırı emir veren amirlerin tespit edilerek haklarında dava açılarak cezalandırılmalarını ve .................. Belediye Başkanı ve veteriner işleri müdürü hakkında ise TCK md 257 ve re'sen görülecek nedenlerle görevi ihmal suçu nedeniyle yargılanması için gerekli iznin alınmasını sayın makamınızdan vekaleten arz ve talep ederim.
                             
Tarih: 
 
ŞİKAYETÇİ
XXXXXX
........

Son Güncelleme ( Çarşamba, 11 Temmuz 2012 13:45 )

İtlafla İlgili suç Duyurusu Örneği

Belediye başkanının görevden alınma izninin İçişleri Bakanlığı’na duyurulması ve sanıkların önödeme cezasına başvurulmadan hapis cezası ile ihlal etmiş olduğu tüm maddelerden dolayı yargılanması

Son Güncelleme ( Salı, 20 Eylül 2011 12:49 )

Sahipli Köpeğin Öldürülmesi Hakkında Suç Duyurusu Örnekleri


....... CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA


ŞIKAYETTE BULUNAN    :
ADRES             :
TEL                 :      

ŞÜPHELİLER             : 1-
                     

Son Güncelleme ( Pazar, 28 Ekim 2007 00:39 )

Sahipli Köpeğe Kötü Muamele Hakkında Suç Duyurusu Örneği

Sahipli köpeğin iyi bakılmaması ve uzun süredir aç ve susuz olarak kötü muamele ve işkenceye tabi tutulması sonucunda Cumhuriyet Savcılığına Yapılan Şikayet Suç Duyurusu:

Son Güncelleme ( Pazar, 28 Ekim 2007 00:50 )

Sayfa 1 > 2

opencart tema opencart temaları