Örnek Bakım Evleri

Bir Bakımevi Nasıl Olmalı?

Bir Bakımevi Nasıl Olmalı?

 

Bir Bakımevi Nasıl Olmalı?

 

Bir hayvan bakımevi nasıl olmalı ?

Hapishaneler oluşmadan , paralar harcanmadan , bu beton hücrelere kafeslere STK olarak müdahele etmemiz gerekiyor

Çalışmanın ortaya çıkmasında grafik tasarımda Özgür Arcan'a ve Selçuk Arslan'a , teknik bilgilerin oluşmasında katkılarından dolayı Vet Hekim Özgür Erkan'a , flash mob uygulaması için Tolga Akyıldız'a ve tabiiki emekleri , tecrübeleri yıllara dayanan bilgi birikimleri ile fotoğraf destekleri için tüm Haytap gönüllü ekibine teşekkürlerimizle.

Sesi çıkmayan canlar sizlerle gurur duyuyor.

Hapishaneler oluşmaması için lütfen inceleyin ve paylaşın.

Son Güncelleme ( Salı, 13 Mart 2018 14:20 )

 

(*) HAYTAP , Kısırkaya bakımevi gibi devasa merkezlere KARŞIDIR !

(*) HAYTAP , Kısırkaya bakımevi gibi devasa merkezlere KARŞIDIR !

KAMUOYUNA DUYRULUR

Mevcut Hayvanları Koruma Yasası ve Yönetmeliklerine göre belediyeler hayvanların doğalarına uygun olacak şekilde bakımevi kurmakla, sahipsiz sokak hayvanlarını aşılayıp, kısırlaştırıp öncelikle aldığı yere bırakmakla yükümlüdür
.
HAYTAP, binlerce hayvanın doldurulacağı, ", DEVASA, ÖLÇEKLİ BİNLERCE HAYVANIN TOPLANACAĞI " bakım evlerine başından beri karşıdır.

Bunun yerine, gölgelikli , kapalı açık alanlı, ağaçlı bahçelerden oluşan, toprak zeminli " mağdur, sakat, kör, güçten düşmüş , hatta terk edilmiş, , işkence travması yaşamış hayvanlar" için olan ORTA ve KÜÇÜK ÖLÇEKLİ, insana ve hayata yakışan, gönüllülerin orada yaşayan canlılarla birebir ilgilenebildiği fonksiyonel bakımevlerinin her ilçede , tüm hayvanları da kapsayacak şekilde olması gerektiğine inanmaktadır.

Öte yandan kimsesiz hayvan sorunu sadece kedi ve köpeklerden değil , yük hayvanları başta olmak üzere mağdur ve güçten düşmüş tüm hayvanları kapsamalıdır. Bu gibi yerler inşa edilirken kendisini hayvansever sıfatını bürümüş kişilerden değil , işin uzmanı olan bakımevi veteriner hekimlerinden yazılı görüş alınmalı , aklı başında gönüllülerden fikir alınmalı , bu merkezler konusunda uzman hocaların kontrolü altında inşa edilmeli , ülkedeki diğer tecrübelerden faydalanılmalıdır . Çünkü her hayvanseverin , her kendisine "ben derneğim" , "ben komisyonum" " ben şu partinin hayvan şeysiyim" diyen kişilern görüşleri bile birbiri ile çatışmalı olduğu da ortadır.

İBB' nin Sarıyer Kısırkaya' da inşa ettiği beton kafeslerden fayanslı alanlardan oluşmuş devasa alan ürkütücüdür , " hayvan sevmeyenlere" hizmet edecekmiş gibi gözüken , mahallesinde sosyalleşmiş bir hayvanı bile istemeyen şikayet ve toplama yeri intibaını vermektedir. Mahallelerimizde sosyalleşmiş , yıllardır bizlerle beraber yaşayan , kırmızı ışıkta duran , nereden su içmesi gerektiğini bilen , sığınacak yerini bulan , kimseye yük olmayan sağlam hayvanların dahi toplatılacağı kaygısını bizlerde uyandırmaktadır.

Özellikle bu gibi yerler açılırken mutlaka basit kısırlaştırma ameliyatları için değil aynı zamanda trafik kazası geçirmiş yaralı ve güçten düşmüş tüm mağdur hayvanları kapsayacak hatta hayvan ambulansı teşkilatı dahi olan , merkezdeki ilçe bakımevleri ile koordinasyonu olan , ilçeler arası hangi belediye iktidarda olursa olsun "bari bu konuda " siyasi parti ayırımı gözetmeksizin koordinasyonlu bir hizmet murad edilmelidir.

 

 

Diğer yandan sosyal medyada hiçbir delile dayanmadan "hayvanların laboratuvarlarda kullanılacağı , deney merkezlerine gönderileceği ya da kimsesiz hayvanların yakılacağı" gibi komplo teorilerini güya kamuoyu yaratmak için kullanan hayvanseverlerin (!) söylemlerini de federasyon olarak gayriciddi buluyoruz. Bu komplekste yapılmış şu kadarcık doğru bir şey de varsa , hiçbir dernek sosyal medyada hırpalanmayı gözönüne alamayacağı ama tersine saldırmayı tercih edeceği için bu güzellikleri de itiraf edemeyeceği de bir gerçektir.

Her zaman söylediğimiz gibi sokak hayvanı sorunu yoktur , sokak hayvanlarıNIN sorunu vardır. Konuya bu açıdan yaklaştığımız zaman , petshop trafiğini , yurtdışından kaçak girişleri , internet üzerinden hayvan satışlarını , kontrolsüz üretim çiftliklerini durdurmak üzere adımları yetkili makamlar atmadığı sürece , ne kadar iyi niyetli olunursa olunsun , bu gibi çalışmalar her zaman sorunu öteleyici olmaktan öteye gitmeyecektir.


Örnek bakımevinin nasıl olması gerektiğini merak edenler web sitemize bakabilir.
29/01/2015Diğer yandan hiçbir şekilde de mera arazisi olan bu bölgenin hayvan bakımevi adı altında imara ve betolaşmaya açılmasına aracı olması karşısında da uyanık olduğumuzu kamuoyunun bilmesini isteriz.

 

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu

 

Desteklediğimiz örnek bakımevleri için şu linklere bakabilirsiniz :
http://www.haytap.org/index.php/201210134092/temsilciler-toplantisi/samsun-da-ornek-hayvan-bakim-evi-5.-temsilciler-toplantimiz
http://www.haytap.org/index.php/200909012152/ornek-bakim-evleri/bir-bakimevi-nasil-olmali
HAYTAP is against gigantic shelters such as Kısırkaya !


RESPECTFULLY ANNOUNCED TO THE PUBLIC

The current Animal Rights and Protection Laws and Legislations stipulate that local municipalities are not only responsible for building shelters that are appropriate to animals’ nature, but for vaccinating, neutering and spaying of stray animals and releasing them back to areas where they were found.


HAYTAP, has from very the start strongly opposed to the idea of filling up GIGANTIC SHELTERS WITH THOUSANDS of animals.


Instead, we believe in MEDIUM AND SMALL SIZED shelter homes that have open and closed areas, shaded areas and gardens with trees and a dirt surface for all victimised, injured, blind, vulnerable and even abandoned, tortured and traumatised animals. These places should fit well with humanity and a decent life. A functional place located in each district, open to all animals, a place where volunteers can spend one-on-one time with these creatures.


Furthermore the ownerless animal problem does not only include cats and dogs, but also all animals that have become victims and are vulnerable, mainly those used for transportation of goods and people. When building these kinds of centres, the written opinions of expert shelter veterinarians, sensible volunteers should be taken seriously, not those of so called animal lovers. The construction process should be controlled by experts who specialise in building such shelters and one should take advantage of previous experiences obtained during the construction of similar centres throughout the country. This because everyone who claims to be ‘an organisation’, ‘ a commission’, ‘an animal-something from this or that political party’ has differing ideas on the subject and as it is often apparent these ideas and notions almost always clash with one and other.


The gigantic centre with concrete cages and tiled areas, which the Istanbul Metropolitan Municipality is building in Sariyer Kisirkaya, is simply gruesome. It looks like a place that will serve ‘non animal lovers’, a place where well-socialised and accepted animals will be taken into imprisonment after a complaint from an individual who does not want such an animal around. We are fearful that even those well-socialised animals that have been living in neighbourhoods where they have been accepted for many years, those who know to stop at a red light, those who know where they can drink water from, those who have shelter, those who are not a burden, will be taken away from us.


When these types of centres are being established, they should not only be capable of simple neuter and spay operations, but should also have the capacity and capability to help all injured (mainly from traffic accidents) and vulnerable sick animals. These establishments should in fact have an ambulance service and should work in close coordination with regional district shelter homes. These services within different districts should be provided with no regard to political background and should opt be a coordinated effort in giving these services.


On the other hand, there have been unfounded online claims about ‘animals being used in laboratory experiments’, ‘animals being sent to experimental centres’ or ‘stray animals being burned to death’ on the internet. We, as a federation, do not take these conspiracy theory claims, which are being used by animal lovers (!) in order to create public opinion on the subject, seriously. Even if there is one tiny detail that is right about this massive complex project, the truth is no organisation will take the risk of being harassed on social media for confessing this positive detail but will instead choose to continue to attack the project for its own benefit.As we have always declared, there is not a stray animal problem, but the problems OF the stray animal. So long we  don’t look at the situation from this perspective, the problems that include the pet shop sales trade, the illegal import from overseas, online sales of animals and animal reproduction centres that are not controlled, will not be solved by official bodies and the necessary measures they are taking. These measures, however gracious they might seem, will not solve these problems, but only postpone the bad outcome that was to come either way.


Furthermore, we would like the public to know that we are very much aware of the fact that the establishment of an animal shelter in this area in Sariyer is being used as an excuse for allowing this green meadow field to be opened up to further real estate development and (concrete) construction.


Those who are interested in how a shelter home for animals should look like, can check out our website 29/01/2015


Please check the shelters that Haytap is encaurouging and supporting
http://www.haytap.org/index.php/201210134092/temsilciler-toplantisi/samsun-da-ornek-hayvan-bakim-evi-5.-temsilciler-toplantimiz
http://www.haytap.org/index.php/200909012152/ornek-bakim-evleri/bir-bakimevi-nasil-olmali

HAYTAP
ANIMALS RIGHTS FEDERATION IN TURKEY

HAYTAP CONTRE  LES REFUGES GİGANTESQUES COMME

CELLE DE KISIRKAYA

Conformément à la loi relative à la protection des animaux et ses dispositions les mairies ont pour obligation de construire des refuges adaptés à la nature des animaux, de vacciner les animaux errants, de les stériliser et de les déposer l’endroit ou ils les ont trouvés.

HAYTAP a toujours été contre les refuges gigantesques où des milliers d’animaux seraient regroupés.

HAYTAP croit au contraire à des refuges fonctionnels dans chaque département composés de  structures de taille petite ou moyenne, possédants des terrains clôturés, des endroits ombragés, des arbres, dont le sol est en terre, pour les animaux handicapés, aveugles, faibles, abandonnés, ayant vécu des traumatismes liés aux tortures subies, digne de l’être humain et des animaux, où les bénévoles peuvent s’occuper individuellement des animaux et qui acceptent tous les animaux.

Le problème des animaux abandonnés ne concerne pas seulement les chiens et les chats mais également les animaux de traits affaiblis. Lors de la construction de genre de structure il ne suffit pas d’aimer les animaux, il faut demander l’avis écrit de médecins vétérinaire, consulter les bénévoles et construire sous la surveillance de professeurs experts en la matière en se servant des structures similaires présents dans le pays.

Car il est évident que même les points de vue des différentes associations en matière de protection animale sont divergents.

Le gigantesque refuge de Kısırkaya formé par des cages dont le sol est carrelé  construit par la Mairie d’Istanbul à  Sarıyer est épouvantable, semble servir les personnes qui n’aiment pas les animaux et qui ne tolèrent même  pas les animaux sociabilisés dans leur quartier. Nous ne craignons que mêmes les animaux qui vivent depuis des années dans nos quartiers qui sont sociabilisés, qui s’arrêtent au passage piéton, qui savent où boire, où dormir  qui sont parfaitement autonomes soient embarqués.

Lorsque l’on inaugure ce genre de structure il serait préférable de prévoir les soins pour les animaux victimes d’accident de la route et de posséder des ambulances, d’établir une coordination avec les autres refuges indépendamment  du parti au pouvoir.

Nous considérons également en tant que fédération que les théories du complot telles que les animaux attrapés vont être envoyés dans les laboratoires comme cobaye ou pire brûlés diffusés par des soi-disant amoureux des animaux sur les medias sociaux  sont complétement irresponsables. Même si il y avait une once de vérité dans tous cela aucune association ne pourrait avouer ce genre de pratique craignant d’être incendié sur les medias sociaux et préférant être agressif.

Comme nous le répétons sans cesse il n’existe pas de problème d’animal errant mais le problème des animaux errants. Lorsqu’on aborde le sujet de ce point de vue-là on s’aperçoit que temps que les autorités ne s’occuperont pas du trafic des animaleries, du trafic des animaux clandestins, des ventes d’animaux par Internet, des fermes d’élevages sans contrôle toute la bonne volonté du monde ne servirait à rien et ce genre de démarche ne fera que repousser  les problème  sans le régler.

Par ailleurs nous voulons également signaler à l’opinion publique que nous ne sommes pas dupes en ce qui  concerne ce terrain qui devient d’un coup constructible sous prétexte de refuge animalier.

Ceux qui voudraient voir un refuge exemplaire peuvent regarder sur notre site internet.

29/01/2015


HAYTAP

 Please check the shelters that Haytap is encaurouging and supporting
http://www.haytap.org/index.php/201210134092/temsilciler-toplantisi/samsun-da-ornek-hayvan-bakim-evi-5.-temsilciler-toplantimiz
http://www.haytap.org/index.php/200909012152/ornek-bakim-evleri/bir-bakimevi-nasil-olmali

Ubersetzung auf Deutsch von die Presse Erklarung von HAYTAP

German translation oft he HAYTAP declaration

 

Bitte ich beteiligen mich nicht in dier discussion sende euch nur die ubersetzung

Please understand i am not taking part in the disussion just sending you the german translation

 

HAYTAP ist gegen riesige Tiergefaengnisse wie Kisirkay!

 

OEFFENTLICHE BEKANNTMACHUNG

Die gegenwaertige Tierschutzgesetzgebung bestimmt, dass Stadtverwaltungen nicht nur fuer den Bau von Tierheimen, die der Art der Tiere geeignet sind, sonder auch fuer ihre Impfung und Kastration verantwortlich sind; ausserdem  muessen die Tiere dahin zurueckgebracht werden, wo sie gefunden wurden.

.HAYTAP ist vom ANFANG AN HEFTIGER GEGNER des Begriffs von riesengrossen “Tierheimen” mit Tausenden Tieren gewesen.

 

Stattdessen glauben wir an mittelgrossen und kleinen Tierheimen und Pflegeplaetzen, die sowohl offene als auch geschlossene Gebiete mit Gaerten und Wald und natuerlicher Erde zur Verfuegung aller verletzten, blinden, schwachen, abgeladenen und gefolterteten bzw.traumatisierten Tiere bieten. Solche Tierheime sollten ein menschliches, anstaendiges Leben liefern. Ein funktionierender Ort zur Verfuegung aller Tiere in jedem Landkreis, wo Freiwillige jedem Tier Beachtung schenken koennen.  .

 

Ausserdem geht es nicht nur um Katzen und Hunde ohne Besitzer, sondern auch um alle ausgebeuteten und erschoepften Tiere, etwa diejenigen die fuer den Transportm von Waren und Menschen ausgenutzt werden. Beim Bau solcher Anlagen sollte man die schriftlichen Aussagen veterinaerischer Fachleute und vernuenftiger Freiwillige in Betracht ziehen und nicht nur die Meinungen selbsternannter Tiersliebhaber(innen).

Der Bau sollte von erfahrenen spezialisierten Fachleuten kontrolliert werden. Weil jedermann der angeblich ein Verein oder ein Ausschuss oder ein Zustaendiger fuer Tiere von irgendeiner politischen Partei verschiedene Meinungen hat und diese Meinungen oft zu Konflikten fuehren.

 

Die riesige Anlage der IBB mit Betonkaefigen und Fliesenflaechen in Sariyer Kisirkaya ist einfach grausig. Anscheinend ein Platz fuer “Tier-Nichtliebhaber”; ein Gefaengnis fuer gut sozialisierte und akzeptierte Tiere nachdem irgendjemand geklagt hat, der das Tier nicht ertragen will. Wir sind bang, dass auch diese gut sozialisierte Tiere, die schon Jahre lang zur Nachbarschaft gehoeren, die die Strasse nur bei der gruenen Ampel zu ueberqueren wissen, die Wasser und Obdach zu finden wissen, die niemanden belaestigen, von uns entfernt werden

 

Solche Anlagen sollten nicht nur Kastrationskapazitaeten sondern die Mittel haben, allen verletzten (etwa angefahrenen) und verletzlich kranken Hunden zu helfen. Diese Anlagen sollten eigentlich einen Krankenwagendienst haben und eng mit lokalen Tierheimen zusammenarbeiten. Diese Dienste sollten unabhaengig von politischen Erwaegungen angeboten werden.

 

Auf der anderen Seite gibt es unbegruendete Behauptungen im Internet ueber die “Ausnutzung von Tieren fuer Labortierversuche”, “Tiere die zu Laboren geschickt werden “ und “streunende Tiere die lebendig verbrannt werden”. Als Foederation verachten wir diese Verschwoerungstheorien, die von sogenannten Tierschuetzern (!) benutzt werden, die oeffentliche Meinung zu schueren. Auch wenn diese Riesenanlage einigermassen in Ordnung ist, wird kein Tierschutzverein das Risiko eingehen, im Internet und Facebook wegen Anerkennung dieser positiven Eigenschaften verurteilt und geplagt zu werden; stattdessen werden sie das Projekt zu ihren eigenen Nutzen angreifen.

Sowie wir immer behauptet haben, gibt es kein Streunerproblem sondern nur die Probleme DES Streuners.

. Solange wir die Lage nicht von diesem Standpunkt betrachten, werden die Behoerden die Probleme (z.B.Tierhandlungen, den illegalen Import, den Tierverkauf im Internet und unkontrollierte Zuechter) niemals loesen. Diese Massnahmen, wie gut sie auch vorkommen, werden diese Probleme nicht loesen, sondern nur die schlechten Ergebnisse hinausschieben.

 

Ausserdem moechte wir bekanntmachen, dass wir uns bewusst sind, dass die Errichtung dieses Tierheims in Sariyer ein Vorwand ist, das ganze gruene Wiesengebiet fuer weitere Bauprojekte und Betonanlagen zu eroeffnen.

 

TInteressenten sollten bitte unsere Internetseite anschauen, wenn sie ein echtes geeignetes Tierheim sehen moechten.


Son Güncelleme ( Pazartesi, 16 Şubat 2015 12:11 )

Haytap Büyük Bakımevlerine KARŞIDIR!

Haytap Büyük Bakımevlerine KARŞIDIR!

HAYTAP, Orman Bakanlığınca hazırlanan KATİLAM kanununda adı geçen, içine binlerce hayvanın doldurulacağı, şehirlerden 50-100 km arası uzak  "BÜYÜK, DEVASA, BİNLERCE HAYVANIN KONACAĞI" bakım evlerine başından beri karşıdır.

Bunun yerine, şehirlere yakın, ulaşım kolaylığı olan, her biri 500 er metrekareyi geçmeyen ve en çok 30 ar hayvanın bulunduğu kapalı açık alanlı, ağaçlı bahçelerden oluşan, yandaki fotoğraftaki gibi görülen " mağdur, sakat, kör, evinden atılmış terk edilmiş, yavru iken bakım evine gelip insan elinden beslenmeye alışmış, işkence travması yaşamış hayvanlar" için olan ORTA ve KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BAKIM EVLERİ olması gerektiğine inanmaktadar.

Bir bakım evi kapasitesi 500 hayvanı geçmemelidir.

Personeli hayvan hakkı savunucusu kişilerden seçilmeli, işe alımlarda gönüllü çalışmalar yapan gönüllülere öncelik verilmelidir.


HAYTAP o bakım evlerini çok uzak, çok büyük, bahçeli bölmeleri ve kapalı alanlarını çok yetersiz ve bir bakımevinde olmaması gerektiği kadar  yüksek kapasiteli olarak bulmuştur. Her iki bakım evinden inşaatların bitimine yakın haberimiz olmuştur. Her iki yere de önemli miktarda yatırım yapmakta olan resmi kurumlar, eğer yasal bir durdurma olmazsa oralara hayvan almakta kesin kararlı olduğu için, belediyeler ile STÖ kimliğimizle görüşüp önemli tüm eksiklikleri kendilerine bildirdik. Bu eksikliklerin giderilmesi için yazışmalar ve telefonlar ile baskı yapmaya devam ediyoruz. Diğer hayvan severlere de aynı şekilde oraları sıkı takibe almalarını önerdik ve öneriyoruz.


YENİ büyük yerlerin yapılmaması, mevcut yerlerin ise mağdur hayvanlar ile kısırlaştırma seferberliği için kullanılmak üzere Orman Bakanlığına müracaatlarda bulunduk. Bu arada Orman Su İşleri Bakanlığına "devasa büyük bakım evlerinden vaz geçilmesi için de" müracaatta da bulunduğumuzun bilinmesini isteriz.


HAYTAP

 

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 26 Ocak 2015 21:17 )

İBB Kısırkaya Barınağının Mirat Gürol tarafından ziyareti

İBB Kısırkaya  Barınağının Mirat Gürol tarafından ziyareti

DİKKAT :

BU HABER HAYTAP SİTESİNDE YER ALMASI DEMEK 6/12/2014 TEN SONRA YÖNETİME GELEN YENİ HAYTAP YÖNETİM KURULUNUN BU DEVASA  KOMPLEKSİ ONAYLADIĞI ANLAMINA GELMİYOR.

SADECE GEÇMİŞE YÖNELİK ÖNEMLİ BİR HABER DEĞERİ TAŞIDIĞI İÇİN YENİ HAYTAP YK OLARAK BU YAYINI SİLMEDİK . HABERİ  ARŞİV DEĞERİ OLDUĞU İÇİN TUTUYORUZ. BU HABER 10/02/2014 TARİHİNDE O DÖNEMDEKİ HAYTAP YK KURULU TARAFINDAN WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR

HAYTAPIN 6/12/2014'TEN SONRA İŞBAŞINA GELEN MEVCUT YÖNETİMİNİN VE ÜYELERİNİN  DEVASA HAYVAN BAKIMEVLERİNE KARŞI OLDUĞUNU DEFALARCA SİTEMİZDE YAYINLADIK. İSTEYEN ARAŞTIRIP BULABİLİR.

DESTEKLEDİĞİMİZ BAKIMEVİ ÖRNEKLERİNİ  DE YİNE SİTEMİZDE İLGİLİ KANALLAR ALTINDA YAYINLIYORUZ.

 

 

İBB tarafından yaptırılmakta olan tedavi ve ayrıca mağdur hayvanların koruma altına alınacağı REHABİLİTASYON Merkezini ziyaret ettik...

İBB tarafından Sarıyer Kısırkaya'da yapılmakta olan rehablitasyon merkezi toplam 700 dönümün yaklaşık 400 dönümlük kısmı üzerine oturtulacak şekilde planlanmış. Önce birinci aşaması yapılmakta. Şu anda ağaçsız olan bu alanın ağaçlar ile kaplanacak şekilde peyzaj çalışmaları yapılacağı açıklandı.

 

Mirat Gürol ve Nesrin Çıtırık olarak, İBB Veteriner Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, İstanbul Orman ve Su İşleri Müdürü Umut Cebeci, İBB Veteriner Müd. Yardımcıları Mehmet Kerim Ayan ve Fahrettin Can da katıldılar Proje planı ve yapılmakta olan üniteler hep beraber gezildi ve bilgi alındı.
Projede operasyon ve tedavi binaları hem kısırlaştırma hem çeşitli ameliyatlar yapılacak şekilde düzenleniyor. Mirat hocamızın konuya ilişkin verdiği bilgiler şunlar:

1. Binalarda 500 kafeslik tedavi ve 50 kafeslik karantina üniteleri yer almakta. Bu kafesler yaklaşık 10 ar metre kare alan üzerine ve yarısı kapalı, yarısı açık bahçeye çıkar şekilde kuruluyor. Kapalı kısımlar alttan ısıtmalı olup iki bölüm arasında yukarı çekilen bir kapı ve her bölümün ayrıca kendi giriş kapıları bulunmakta.

2. Ayrıca 100 bölümlük yavrulu anne barınağı ve 200 adet, her biri maksimum 20 köpek kapasiteli bahçeli yaşam alanları bulunmakta. Bu üniteler toprak üzerine kurulu kompozit kapalı kısımları bulunan bahçeler içine yerleşiyor. Buralara mağdur, yaşlı ve dışarda yaşayamayacak ve tehdit altındaki hayvanlar alınacak. Kompozit madde yazın serin kışın sıcak tutacak şekilde konumlanmış. Her hayvanın özel kulübesi ve girip çıkabileceği ittirme ile açılan kapısı olacak. Bahçe kısımları ağaçlandırılacak. Bahçenin toprağı ıslak kalmaması için özel doğal gri bir toprak dökülmüş. Denizden gelen rüzgarı kesmek için hem ağaç dikilecek hem de kompozitlerin kapalı kısımları rüzgara dik olarak inşa edilmiş.

3. Bunların yanı sıra projeye pitbull cinsi hayvanlar ve at, eşek kedi gibi mağdur hayvanlar için de ayrı yerler yapılacak.

Şu anda proje tamamlanmadığı halde bu projenin İstanbul'un mağdur hayvanlarına ve benim gibi sokaklarda bulduğu mağdur hayvanları evine istifleyen hayvan severlere nefes aldıracak bir proje olduğuna inanıyorum. Hayvanların en iyi şekilde bakımları konusunda gönüllülerin İBB ile beraber çalışmalarına devam etmelerini diliyorum.10/02/2014

Prof.Dr. Mirat Gürol


Son Güncelleme ( Çarşamba, 06 Mayıs 2015 10:55 )

Koza Yönetim-Haytap ve Belediye İşbirliği İle Bartın Ulus'ta Beslenme ve Barınma Odağı Açılışı

Koza Yönetim-Haytap ve Belediye İşbirliği İle Bartın Ulus'ta Beslenme ve Barınma Odağı Açılışı

HAYTAP(Hayvan hakları federasyonu)KOZA YÖNETİM A.Ş ve Belediye işbirliği ile temelleri atılan, Bartın Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı NEVAZ KÜÇÜKEKŞİnin yıllardır sahipsiz ve yardıma muhtaç hayvanlar için verdiği mücadelenin önemli meyvelerinden birinin daha açılışı yapıldı.

HAYTAP(Hayvan hakları federasyonu)KOZA YÖNETİM A.Ş ve Belediye işbirliği BARTIN-ULUS ilçesine belediyenin tahsis ettiği hazine arazisi üzerine kurulan Sokak Hayvanları Beslenme-Barınma odağının açılışına Ulus Kaymakamı Ali Fuat ATİK Ulus belediye başkanı Hüseyin ULUS Bartın Hayvanları koruma derneği başkanı Nevaz KÜÇÜKEKŞİ Bartın Üniversitesi Hayvan hakları grubu-Haytap gençlik temsilcisi, Ulus çok proğramlı lise öğretmen ve öğrencileri katıldı. Katılım Sırasında Dernek başkanı KÜÇÜKEKŞİNİN’’ Ulukaya ve uluyayla gibi doğal güzelliklerin süslemesi altında kalan ULUS ilçemizin HAYTAP aracılığıyla böylesine başarılı bir sosyal sorumluluk projesine imza atması bizleri onure etmiştir, Ulus belediye başkanının duyarlılığı karşısında şükranlarımızı nasıl dile getireceğimizi bilemiyoruz. Üniversite Hayvan hakları grubu ve Derneğimiz projenin ilk gününden beri sürekli çalışmaları takip altına aldık. Çalışmanın sonucu bizi memnun etti. ‘’

İŞİMİZ BİTMEDİ.!!!

Sadece barınmaları ve yemlenecekleri yer yapmakla işlerinin bitmediğini ve bundan sonra ki işlerinin kısırlaştırma çalışmalarının biran önce ULUS ilçesinde başlatılması gerektiğini söyledi.

Açılış konuşmasından sonra ‘’SİZ SOKAK KÖPEKLERİNİ BİLMEZSİNİZ’’ şiiriyle katılımcıları duygu seline boğan KÜÇÜKEKŞİ’’ Ulus halkı bizim grurumuzdur. Kaymakam beylerin teşrifi de bizi mutlu etmiştir.’’

Konuşmasına Katılımcılara özellikle liseli gençlere Teşekkür ettiklerini söyleyerek son veren KÜÇÜKEKŞİ ‘’ HAYTAP İÇİN TEŞEKKÜRLERİMİZİ İFADE EDEMİYORUZ. ÇÜNKÜ BU KADAR MÜKEMMEL ÇALIŞAN VE SADECE SOKAK HAYVANLARINI DEĞİL AYNI ZAMANDA YABAN HAYVANLARI İÇİN MÜCADELESİNE SONUNA KADAR DEVAM EDEN BİR FEDERASYONDA BULUNDUKLARI İÇİN ÇOK MUTLU OLDUKLARINI BELİRTTİ.


Fırat ÖZGÜL

Haytap Gönüllüsü

 

 

 


Son Güncelleme ( Cuma, 19 Ekim 2012 17:05 )

Sayfa 1 > 5

opencart tema opencart temaları