İmdat Turları

Haytap Diyarbakır Temsilcisi Sevgi Ekmekçiler Saha Çalışmalarımızı Anlatıyor

Haytap Diyarbakır Temsilcisi Sevgi Ekmekçiler Saha Çalışmalarımızı Anlatıyor

 

Haytap Diyarbakır Temsilcisi Sevgi Ekmekçiler, Haytap Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat ile hayvan hakkı savunucularının çektikleri zorluklar, hayvan sevgisi ve Haytap projelerini anlatıyor.


Programı izlemek için tıklayınız...

Haytap İstanbul Temsilcisi Zuhal Arslan Saha Çalışmalarımızı Anlatıyor

Haytap İstanbul Temsilcisi Zuhal Arslan Saha Çalışmalarımızı Anlatıyor

 

Haytap İstanbul Temsilcisi Zuhal Arslan, Haytap Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat ile hayvanları korumak için neler yapılması gerektiğini, kaçak hayvan ticareti, petshop gerçeği ve Haytap projelerini anlatıyor.

 

Programı izlemek için tıklayınız..

 

 

 

(*) Canlarımız Kütahya Bakımevinden Yola Çıkıyor

(*) Canlarımız Kütahya Bakımevinden Yola Çıkıyor

 

Haytap'ın talebi üzerine Kütahya Hayvan Bakımevinde bu sabah itibarıyla geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Şu anda müfettişler hayvan bakım evinde, çalışan veterinerler dâhil olmak üzere gönderdiğimiz görüntüler ve dilekçeler üzerine detaylı inceleme başlatmış durumdalar. Herkes görev ihmali nedeniyle soruşturmaya tabi tutuluyor yazılı savunmalar alınıyor. Talebimiz üzerine Ankara'dan bakanlık da devreye girdi. Zavallı hayvanların birçoğu maalesef acı çekerek öldü ama bu soruşturma sonucunda liyakat usulü olarak veteriner hekimlerin ve görevli personelin atanmasının önemi daha iyi anlaşılmış olur diye umuyoruz. İşini sevmeyen, zorla yapan, emeklilik için ya da aybaşı için gün sayan ya da sürgün yeri gibi konumlandırılan hayvan bakımevlerinin de belediyeler içinde önemli bir görev yeri olduğunun bilinmesi istiyoruz. Orada çalışan bürokrat tipi memurların da devletin gücüne dayanarak krallık ilan edip doğru söylemle gelen eleştirilere de yapıcı gözle bakmaları gerekiyor.

Gümrükteki cins hayvan ihalesine gösterdiğiniz ilginin çok daha fazlasını bekliyorlar. Lütfen elinizi üstümüzden çekmeyin. Haytap projelerini sürekli destekleyin ki acil durumlarda müdahale edebilme para harcayabilme cesaretini bulalım. Tedaviye ihtiyacı olan 36 köpek (bir çoğu bebek ) ve 1 kedi HAYTAP ve BERRAK Turşuları önderliğinde, bir çok hayvan hakları savunucusu kişi, dernek ve Veteriner klinikleri sayesinde oradan çıkartılarak, İstanbul' da tedavi altına alındı.

Tek yürek olarak destek veren tüm kişi ve kurumlara sevgi ve teşekkürlerimizi sunuyoruz

Bu canları sahiplenmek isteyenler lütfen zhalarslan@hotmail.com adresinden başvursunlar.

Maddi olarak destekte bulunmak, çorbada üç kuruş benim de tuzum bulunsun istiyorsanız sadece resmi banka hesap numaralarımızı kullanabilirsiniz ya da kredi kartı ile düzenli bağış talimatı verebilirsiniz.

 

GARANTİ BANKASI 
HESAP ADI: HAYTAP HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU 
ŞUBE: MECİDİYEKÖY CADDESİ ŞUBESİ - 357 
HESAP NO: 629 70 59
IBAN: TR21 0006 2000 3570 0006 2970 59

Destek veren herkese teşekkürlerimizle

HAYTAP

 

 

 

 

 

 

Our Friends Are on Their Way from the Kütahya Animal Shelter

 

Upon Haytap’s request, a wide range investigation has started at the Kütahya Animal Care home as of this morning. Inspectors have now begun a detailed investigation of the animal shelter, including its veterinarians based on the images and petitions we had sent them. Everyone is being investigated due to neglect of duty and written pleas are being taken. Upon our request the Ministry in Ankara has also become involved. Unfortunately many of the animals faced a horrific painful death, however we hope that this investigation will highlight the importance of appointing of competent veterinarians and care home workers. We want to it to be known that positions within animal shelters, which are now often seen as jobs where people do not want to work, do not like to work, or a place where one counts down the days for the end of the month pay check or pension, are also very important positions within a municipality. It is necessary for the appointed bureaucrat type government officers, who claim their kingdom within these shelters leaning on the power of the state, to take every constructive criticism seriously.

 

These animals are expecting much more attention than the attention given to the case involving the animal auction at the Customs. Please do not stop supporting us. Support Haytap projects continually so that we can have the courage to spend money in such emergency cases. Under the leadership of HAYTAP and BERRAK Pickles, and with the help of many animal rights activists, organisations and veterinarian clinics, 36 dogs (mostly puppies) and 1 cat were taken away from that horrible place and sent to Istanbul for medical treatment.

 

 

We would like present our love and thanks to all those people and organisations who have acted as a single heart.

 

Those who want to adopt these beautiful souls, can register themselves via zhalarslan@hotmail.com

 

If you want to support us financially and want to contribute even if it is a small share, you can use our official bank account for donations or be a regular donor using your credit card.

 

GARANTİ BANKASI

ACCOUNT NAME: HAYTAP HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU

BRANCH: MECİDİYEKÖY CADDESİ BRANCH - 357

ACCOUNT NO: 629 70 59

IBAN: TR21 0006 2000 3570 0006 2970 59

 

Thanks to all of those who support us.

 

HAYTAP

Son Güncelleme ( Perşembe, 29 Aralık 2016 12:36 )

Bingöl'de Ölüme Terk Edilen Atları Haytap Kurtardı

Bingöl'de Ölüme Terk Edilen Atları Haytap Kurtardı

 

Haytap YK uyeleri ve temsilcileri veteriner hekimlerle Bingolde terkedilmis ati kurtarma icin adeta cikartma yapti. Saatler suren yolculuk ile zavallilar bulunduklari yerden alindi. Tedavilerine baslandi.

Annenin adi BAL cocugun adi KAYMAK oldu.

Cok yasayin cocuklar. . . Hem de cok...

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 27 Ekim 2016 10:14 )

Haytap, Bolu/Mudurnu'da Kısırlaştırma, Aşılama, Tedavi ve Besleme Çalışmalarında

Haytap, Bolu/Mudurnu'da Kısırlaştırma, Aşılama, Tedavi ve Besleme Çalışmalarında

Kısa bir aradan sonra PATİMAX sponsorluğunda HAYTAP arabası ve temsilcileri SHKD&ACTIEZWERFHONDEN Derneği' nin Bolu/ Mudurna' daki kısırlaştırma, aşılama, tedavi ve besleme çalışmalarına katıldı.

Belediye STK işbirliği ile çözüm amaçlı bir adım daha atılırken emeği geçen herkese çok teşekkürler.
Son Güncelleme ( Perşembe, 13 Ekim 2016 12:15 )

Haytap Karaburun Bakımevinde

Haytap Karaburun Bakımevinde

Günlerden Pazar.
Karaburun Belediyesi bakımevi Veteriner hekimi ve Haytap ( Hayvan Hakları Federasyonu ) Yönetim Kurulu Üyesi
Duygu Aküzüm ile bakımevindeydik.
Misafirlerimi benim için en önemli yere götürmeden olmazdı.
Nermin Çakıcı Üte de bizimleydi, her pazar olduğu gibi.
Tedavi, temizlik, besleme ve sevme seanslarımızı tamamladık.Son Güncelleme ( Çarşamba, 02 Kasım 2016 14:21 )

Haytap Diyarbakır Sur'daki Sokak Hayvanlarını Unutmadı

Haytap Diyarbakır Sur'daki Sokak Hayvanlarını Unutmadı

Haytap ve Berrak Turşularının Başlattığı Kampanya Sayesinde Turgut Köpek Yürüyebiliyor

Haytap ve Berrak Turşularının Başlattığı Kampanya Sayesinde Turgut Köpek Yürüyebiliyor

Son Güncelleme ( Cuma, 03 Şubat 2017 15:42 )

Haytap Üyesi Keçi Derneğimiz Bayramda Bakımevi Çalışmalarında

Haytap Üyesi Keçi Derneğimiz Bayramda Bakımevi Çalışmalarında

Karaburun’da Haytap üyesi Keçi Derneği olarak Şeker Bayramı kutlama merasimimiz.
Veteriner Hekim
Duygu Akçelik tedavi ettigi kedi ve köpeklerimize ilaçlarını vermek,
diğerlerini beslemek ve temizlik yapmak için bakımevinde.


Son Güncelleme ( Pazartesi, 24 Temmuz 2017 12:27 )

Haytap'ın Güneydoğu'dan Hayvanları Kurtaran Temsilcisi : Savaş bizim can onların

Haytap'ın Güneydoğu'dan Hayvanları Kurtaran Temsilcisi :  Savaş bizim can onların

Zuhal Arslan, yaralı hayvanları kurtarmak için çalışan bir gönüllü. Sur, Cizre, Yüksekova gibi çatışmalı bölgelerde yaralanan hayvanları kurtarmak için mücadele ediyor. Hayvanseverler olarak desteğe ihtiyaçları olduğunu belirten Arslan, “O hayvanlar bizim savaşımız yüzünden o halde” diyor.

Zuhal Arslan, yaralı hayvanları kurtarmak için seferber olan bir gönüllü. Sur, Cizre, Yüksekova dahil çatışma bölgelerinde yaralanan hayvanların tedavisi ve yuvaya kavuşması için de insanüstü bir mücadele yürütüyor. Sosyal medya ile başka hayvanseverleri, veterinerleri, klinik sahiplerini de harekete geçirdi. Ancak, daha çok desteğe ihitiyaçları var. Arslan arkadaşlarıyla birlikte, yasaklı bölgelere de gidiyor. Yüksekova’da bir jandarma komutanı, geliş nedenlerini öğrenince şöyle demiş: “Zaten giremezdin ama şimdi hiç giremezsin. Sen bizimle dalga mı geçiyorsun?” Arslan ile Kadıköy’de annesinin evinde bir araya geldik. Annesi şehir dışına çıkınca, ev, yuva bekleyen 3 kedi ve bir köpek için geçici konaklama yeri haline gelmişti. Arslan’ın anlattıkları o kadar etkileyici ki... “Hayvanlar için üzülen, ölen insanlar için zaten acı çekiyordur. Kimsenin kuşkusu olmasın. O hayvanlar bizim savaşımız yüzünden o halde” diyor.

Anadolu’daki şartlar kötü

- Zuhal Arslan kimdir? Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Kadıköy Belediyesi Yerel Hayvan Koruma gönüllüsüyüm. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) temsilcisiyim. Hayvanları çok seviyorum. Küçüklüğümden beri hayvan besliyorum. Çok küçükken bir tavşanım vardı. Annemden gelen bir sevgi bu. Annem, sokakta gördüğü hiçbir kediye, köpeğe, kuşa kıyamazdı. Beslerdi, yaralıysa alıp doktora götürürdü. Ümraniye’de yaşıyorum. Bir güzellik salonundu makyözüm. 10 yıldır Anadolu’dan getirdiğimiz hayvanları tedavi ettirmeye çalışıyorum. Çatışma sürecindeki çabamız ile Türkiye’ye yayıldık...

- Çatışma bölgelerinde yaralanan hayvanları tedavi ettirme süreciniz nasıl başladı?

Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevgi Ekmekçiler arkadaşım. Bir gün beni aradı. “Zuhal, kediler, köpekler o kadar perişan bir halde ki... Elim kolum bağlandı, ne yapacağımı şaşırdım, ne yapabiliriz?” diye sordu. Daha önce de Diyarbakır barınaktan Sevgi’nin çözüm bulamadığı noktada, çok fazla yaralı ve engelli hayvan almıştım. Orada şartlar daha kötü. Kör olmuş ya da yanmış bir hayvana müdahale etmek çok zor. Çatışma sürecinde durum daha zor bir hale geldi. Ne yapabiliriz diye düşünürken, aklıma pet nakil geldi. Diyarbakır Sur’a gider misiniz? diye sordum. Kabul ettiler. İlk başta iki araç gönderdim.

Hâlâ çok yaralı var

- Pet nakil nasıl aldı yaralı hayvanları? Sonrasında neler oldu?

Pet nakil bir gece kaldı. Her sokağa giremediler. Sadece polis ve asker kontrolünde Sur Caddesi’ne girebildiler. Yaralı hayvanları barınak da toplamıştı. Pet nakil daha yoldaydı. Sosyal medyada duyurdum. Çok da ilgi gördü. Bazı klinikler ücretsiz tedavi olanağı sundu. İnsanlar tedavi masraflarını üstlendiler. Sahiplendiler. HAYTAP da bana ulaştı. Hayvanseverler harekete geçti. Zuhal Kadıoğlu destek oldu. Yurtdışından çok destek geldi. Hem şaşırdım hem de çok etkilendim. Yaralı kediler, köpekler gelir gelmez, kliniklerde tedaviye alındılar. Sur’a, savaş sürerken, iki üç defa daha pet nakil gönderdik. Bağlar’dan hayvanları aldık. Sonra HAYTAP olarak Hakkâri Yüksekova’ya, Cizre’ye gittik. Yüksekova’ya güvenlik nedeniyle giremedik. Yüksekova yollarında bulduğumuz yaralı hayvanları getirdik. En son bayramdan bir hafta önce bölgeye gittik. Ağrı, Tatvan, Bitlis, Hakkâri... Hala çok yaralı var.

- Bölgeye girmeye çalışırken neler yaşadınız?

Yüksekova’ya girişte durdurdular. Komutan, gayet sinirli bir şekilde geldi. “HAYTAP’dan geliyoruz. Hayvanlar için mama getirdik. Yaralı hayvan varsa almaya geldik” dedik. “Asker için ne getirdiniz?” diye sordu. “Hiçbir şey” dedik. ‘Polisler için ne getirdiniz?’ ‘Hiçbir şey.’ ‘Şehit ailelerini için ne getirdiniz?’ ‘Hiçbir şey.’ ‘Bize moral vermeye mi geldiniz?’ ‘Hayır.’ ‘Siz benimle dalga mı geçiyorsunuz?’ dedi. ‘Hayır neden dalga geçelim’ karşılığını verdik. ‘Zaten giremezsiniz de şimdi hiç giremezsiniz. Siz kimsiniz? Burada öksüz yetim kalan çocuklar, şehit düşen asker ve polisler varken...’ diye tepki gösterdi. Çok üzücü bir durum. Hayvanı seven, insanı da muhakkak sever. Gerçekten bu böyle.

- Bu süreçte devlet desteği aldınız mı? Size ulaşan bir yetkili oldu mu?

Hayır olmadı. Destek için İBB’yi aradım. ‘Şimdi insanlar ölüyor Zuhal Hanım. Devlet nasıl böyle bir şey yapsın. Çok büyük tepki alırız’ dediler. Bir partiden destek istedik, dolaylı yollardan, aynı yanıtı aldık. Ne büyük haksızlık. O hayvanlar bizim yüzümüzden bu haldeler.

- Sizi bu süreçte üzen başka şeyler de oldu mu?

“Kedi köpek için bu kadar uğraşılır mı? Bırak ölsünler. İnsanlar ölüyor, onlar ölmüş çok mu?” diyenler oldu. Ne kadar saçma bir düşünce. Türcülükten başka bir şey değil. Tüm canlıların yaşam hakkı var. Buna saygı duymak lazım. Ağaç, insan, hayvan... Ne fark eder. Ayrıca bu savaşı insanlar başlatmış. İnsanlar yüzünden bir sürü masum insan, masum hayvan, doğa, her şey zarar görüyor. Burada tek suçlu insan. Düşünsenize, hayvanlar tamamen çaresizler. Yanmış, can çekişiyor. Ne yapabilirim? Ölmesini mi bekleyeyim?

‘Duyarlı olalım’

- Üsküdar’aki Aziz Mahmud Hüdayi Camisi imamı Mustafa Efe, caminin kapılarını sokak kedilerine açmıştı. Neler hissettiniz haberi izlediğinizde?

Çok iyi bir örnek. Keşke herkes öyle bir parça duyarlı olabilse. Dini inanç işin bahanesi. İnsanlar pis diye kedi ve köpeği kabullenmiyorlar. Bir sokak beslemesi yaparken, iki yaş civarı bir çocuk annesiyle yanımdan geçiyordu. Çocuk annesine nasıl yalvarıyor anlatamam; ‘Ben de mama verebilir miyim’ diye... O anne çocuğunu ağlata ağlata, kolundan çekiştire çekiştire götürdü. ‘Hayır o pis, o kaka’ diyerek. Ne kadar kötü değil mi? Bu duyarsızlığı hiç anlayamadım, anlayamacağım da... Yaradılışımızda hepimizde o merhametten vicdandan vardı muhakkak. Ama sonrasında insanlar bunu nasıl yok ediyor bilemiyorum. Son söz olarak, ‘Lütfen merhamet’ diyorum.

‘Önceliğimiz engelli canlar’

- Bölgeden getirdiğiniz yaralı hayvanların durumu şimdi nasıl?

Üç bacaklı kedilerimiz çok. Bir tanesinin iki arka bacağı yok. Sokakta yaşayamayacak durumdalar. Yuvaya ihtiyaçları var. İnsanların önceliği engelli canlar olsun. Onları klinikte bir kafesin içinde tutmaktan bıktım.

- Yaralı hayvanların tedavisine devletin bir katkısı var mı?

Devletin tek katkısı, sokak hayvanlarını kısırlaştırmak. Bir de kuduz aşısı yapmak. Kırık, çıkık, ezilme, yanma gibi durumlara dair hiçbir destek yok. Sokak hayvanları aslında belediyelerin sorumluluğunda. Ancak tedavi imkânları oldukça kısıtlı. Mesela röntgen yok. Hayvan kırıklı. Röntgen çekmeden hiçbir şey yapamazsın ki... Devletin sokak hayvanları için belediyeye ödediği bir bütçe var. Nasıl olmaz bir röntgen cihazı? İsyan ediyoruz artık... Üstelik, Kadıköy bu konuda çok yol almış bir ilçe... Fakat barınaktaki hayvanların derdine çare bulanlar da yine gönüllüler.

- Sahipli hayvanlara sağlık desteği var mı?

Tabii ki hayır. Sizin sokak hayvanını sahiplenmeniz, engelli hayvanı almanız bir şey değiştirmiyor. Hayvan bakımı çok masraflı. Aşıları, yemekleri, bakımları bir yana hastalandıkları zaman çok zor. Klinikler çok pahalı. Devletin destek olup, gönüllülerin, hayvanseverlerin yükünü alması lazım. Sokakta yardıma muhtaç hayvanı gördüğümde, ben yürüyüp gidemiyorum. Doğanın yok olduğu, inşaatların çok fazlalaştığı şu dönemde o kadar çok yaralı hayvan görüyorum ki...

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sokak/564571/Bir_hayvanseverin_uyarisi__Savas_bizim_can_onlarin.html

 

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 11 Temmuz 2016 10:55 )

Sayfa 1 > 3

opencart tema opencart temaları