Reklam

İdari Makamlara Yazılan Dilekçe Örnekleri


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Kumluca Belediye Başkanlığına - Kumluca Bakımevi Felaketi Hakkında

Kumluca Belediye Başkanlığına - Kumluca Bakımevi Felaketi Hakkında

Konu: Kumluca Belediyesi bakımevi hakkında
Tarih: 15.09.2012

Kumluca Belediye Başkanlığına;


HAYTAP Hayvan Hakları İhlallerini araştırma ekibimizle birlikte belediyeniz toplama merkezini ziyaret ettik.
Hayvanların önünde ki  yemek kaplarının boş ve paslanmış olduğunu, dolu olan bir iki kapta ise kokmuş  yemekler olduğunu, cumartesi günü hayvanlara yemek verildiğini, pazartesi sabahına kadar hayvanların aç kaldığını, kafeslerin zemininin delik deşik olduğunu, gezinti alanlarında ki kulublerin kırık dökük olduğunu, kışa dayanacak sağlam gölgelikler olmadığını ( bu nedenle kışın pek çok hayvanın soguktan öldüğünü daha önce öğrenmiştik) tespit ettik. Veteriner yok, ilaç yok, tedavi yok. Uyuz hayvanlar sağlam hayvanların içinde ve çok sayıda, acı içinde kaşınıyorlar.

Açlıktan perişan halde olan hayvanlara mama verdiğimizde herbirinin adeta saldırarak mama yediklerini gördük. Yaralı hasta ve kırıklı hayvanlara müdahale edilmiyor, kısırlaştırma yapılmıyor.

Gerek yasalara ve gerekse vicdan ve merhamet boyutunda bir insanlık suçunun yaşandığı bu toplama merkezinin koşullarının acilen düzeltilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1- Bakımevinin ACİLEN ıslah edilerek,beton zeminlerin biran önce mozaik zeminle degiştirilmesini, kapalı kafeslerin tellerle çevrilen toprak alana açılmasını,
2- Hasta yaralı kırıklı hayvanlar için yerel veterinerlerden hizmet alımı yapılmasını, Kısırlaştırma için de yerel veterinerlerden hizmet alımı yapılmasını,

3- Bölmelere acilen profil ayaklı sağlam atermit gölgelikler yapılmasını, kulübeler konmasını, hayvanların üzerinde yatacakları tahta paletler yerleştirilmesini,
4- Düzenli olarak kuru mama alınmasını, takviye olarak hastahane otel ve okullardan artık yemek ve ekmek alınarak hayvanların karınlarının doymasının sağlanmasını,
5- Bakımevine alınan hayvanların giriş; çıkış ve orada ki ilaç tedavilerinin KAYIT altına alınmasını, sahiplendirmelerin yasanın gerektirdiği kayıtlara göre yapılmasını talep ediyoruz.


4982 ve 3071 sayılı yasalar geregi tarafımıza cevap ve  bilgi verilmesini saygılarımızla arz ederiz.

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyon Başkanı

Nesrin ÇITIRIK


T.C. :...


Dağıtım: TBMM Çevre Komisyonu üyeleri, Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, AKPARTİ Genel Merkezi, Antalya Valiliği, Kumluca Kaymakamlığı, Basın Kuruluşları

 

  

 

Utanç Tablosu: Antalya Kumluca Bakımevinde Hasta, Aç, ve Esir Hayvanlar

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-turu-kumluca-bakimevinde-hasta-ac-ve-esir-hayvanlar

 

 

Uyuz hayvanlar acı içinde kaşınıyor, hepsi sağlam hayvanların içinde. Açlık yanında uyuz salgını ve diğer deri hastalıkları var. Cumartesi günü yemek verilip pazar günü yemek verilmiyor, pazartesine kadar hayvanların kokmuş yemek dahi bulamıyor, minicik yavrular bile bu kokmuş yemekleri veya kuru ekmekleri yemeye çalışıyor, su kaplarının pas içinde.


Geniş alanlarında kırık kulübeler bez gölgelikler var. Kışın soğuktan ölen hayvan sayısı yüksek. Belediyenin veteriner hekimi ve zabıtalar barınağa geldiğinde onlara da bu kokmuş yemekleri ve uyuz hayvanları gösterdik. Yarın başkanın tavrına göre soruşturma taleplerimizi yapacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Belediye Başkanlığına: Sokak, Park ve Uygun Alanlara SULUKLAR Konması, Örnek Fotoğraflar İle

Belediye Başkanlığına: Sokak, Park ve Uygun Alanlara SULUKLAR Konması, Örnek Fotoğraflar İle

Konu: Belediyenizin sokaklar, parklara ve uygun alanlara sahipsiz hayvanlar için SULUKLAR koyması talebimiz

Belediye Başkanlığına,

26166 sayı ile 12.05.2006 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Hayvanların Korunmasına dair Uygulama Yönetmeliğinin" 21. d Maddesi (Ek 1) gereğince, geçici bakım evlerinde rehabilitasyonları tamamlanıp alındıkları ortama geri bırakılan ve ayrıca sokaklarda yaşayan tüm sahipsiz hayvanlar için “beslenme ve su odakları” kurmak, bu konuda gönüllülerle işbirliği yapmak belediyelerin yasal görevidir.

Aşağıda bilgileri verilmiş olan ONLAR İÇİN BİR KAP SU KAMPANYASI çerçevesinde, şehirde ki park, bahçe, sokak ve uygun alanlara sahipsiz hayvanlar için ekte ki  örnek resimlerde görüldüğü gibi belediyenizce SULUKLAR koymasını talep ediyoruz. (Ek 2)
Sıcak yaz günlerinin yaşandığı ve beton yapılaşma içinde su bulamamaktan dolayı ölen hayvan sayısının düşünüldüğünden çok daha fazla olduğu bu dönemde, konacak SULUKLARIN hayvanlar için yaşamsal değeri büyüktür.
"Yüzyıllar öncesinde hayvanlar için vakıflar kurmuş, SU YALAKLARI yapmış, çeşmelere sahipsiz hayvanların içeceği bölmeler yapmış atalardan"gelen bir devletin belediyeleri olarak hayvan haklarında hassasiyet göstermenizi zorunluluk olarak görüyoruz.

Sulukların konmaması halinde Valilik İl Hayvanları Koruma Kuruluna, belediyeniz hakkında "görev ihmalden" dolayı müracaatta bulunacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Talebimize ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.


İSİM İMZA
DagItIm : BiMER, Orman Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Valilik Il Hayvan Koruma Kurulu Başkanlığı, Orman Su İşleri Bölge ve Şube Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, Müftülük, Kaymakamlık, Yerel ve ulusal basın kuruluşları, Hayvan Koruma Platformları...
Ek 1..... Yasanın ilgili maddesi
Ek  2.... Konuya ilişkin görseller, Ortaca'da ki örnek uygulama
__________________________________________________________________
EK 1...
5199 sayili yasanin uygulama Yonetmeligi için tiklayiniz
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

Ek 2... Suluklara örnek uygulamalı fotoğraflar.

 

 

 

 

 

 

 

 


Son Güncelleme ( Perşembe, 12 Eylül 2013 00:56 )

 

Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Balıkesir'de Pitbull'ların Cehennemden Kurtarılması Talebi / Soruşturma İstemi

Balıkesir'de Pitbull'ların  Cehennemden Kurtarılması Talebi / Soruşturma İstemi

TC.ORMAN SU İŞLERİ BAKANI
Sayın Prof Dr Veysel Eroğlu,

Balıkesir Orman Su İşleri Müdürlüğüne daha önce defalarca müracaat ederek, belediyeye ait bakımevinin geçici bakımevi olduğunu, ömür boyu kalacak ve el konup koruma altına alınmış köpeklerin kesinlikle buraya konmaması gerektiğini yazdık.

Belediye de aynı şekilde Orman Su İşlerine "bakımevlerinin pitbull türü el konan ve koruma altına alınan hayvanlar için uygun olmadığını, bu köpeklerin barınağa getirilmemesi gerektiğini" geçen yıl yazılı olarak bildirmişti.

Fakat Orman Su İşleri Müdürlüğü, el koyduğu pitbulları jandarma ile getirip bu ölüm hücrelerine  tıktırmaya devam etti.
Yakalık 30 kadar pitbul Balıkesir bakımevinde küçük hücreler içinde, havasız ve gün ışığından mahrum olarak tutulmaktadır.

Pitbull'lar hapsedildikleri bu ölüm hücrelerinde yerden iki metre zıplayıp kendi etraflarında deli gibi dönüyorlardı. Hayvanlar çıldırmış gibiydiler, bu hapsedildikleri hücrelerde...
Pitbull lara el koyup hücrelere tıktıran ama onların yaşam haklarını hiç umursamayan Balıkesir Orman Su Müdürlüğünü ayrıca görevini yaparak, en kısa zamanda bu pitbull ları bu cehennemden kurtarmaya davet ediyoruz.

Pitbull ları koyacak yasaya ve hayvanların doğalarına uygun bir yer yapmayı beceremeyen Orman Su İşleri, bu pitbulları en azından KISIRLAŞTIRDIKTAN sonra sahiplerine kayyum olarak bakım ve tedavileri için teslim etmelidir.

Pitbull'ların güneş ışığı görmeden  hava bile almadan kapalı daracık beton hücrelere hapsedilmiş olmasının sorumlusu  orman su işleri  bakanlığı Balıkesir şube müdürlüğüdür.

Bölgede çok sayıda kaçak Pitbull üretimi olduğu ve yasadışı köpek dövüşleri yapılmasına rağmen başta Orman Su Müdürlüğü olmak üzere ilgili kurumlar  köpek üretimi ve köpek dövüşü ile ilgili engelleyici çalışma yapmamaktadırlar.

Bakanlığınızdan talebimiz ;

1. Acilen mevcut pitbulların uygun bir yer yapılana kadar uygun kişilere kayyum olarak sahiplendirme  yapması

2. Pitbullar için uygun yaşam alanları oluşturması

3. Bölgede yasadışı köpek üretim ve satışlarının ciddi bir şekilde takip edilip sorumlular hakkında yasal işlem uygulanmasını ,

4. Bölgede yasadışı köpek dövüşlerinin engellenmesi yönünde çalışmalar yapılması , köpek dövüşü yapan yaptıran kişilerin tespit edilip haklarında gereken yasal işlemlerin yapılmasını ;

5. Dövüş ve pitbul üretiminin yoğun olduğu  bu bölgede el konan pitbullar için onların doğalarına uygun bakım alanının oluşturulması,

6. Bu zavallı pitbulları o hücrelere tıkılarak yıllarca doğalarına aykırı koşullarda yaşamak zorunda bırakan Orman Su Müdürlüğü sorumluları hakkında soruşturma açılıp adli ve idari işlem yapılmasını talep ediyoruz.

konularla ilgili gereğinin yapılmasını  4982 yasalı kanun gereği tarafımıza bilgi, verilmesini talep ediyoruz.

Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
TC Kimlik..

 

Gönderilecek Mail Adresleri ;

Kime: Veysel Eroğlu <veyseleroglu@gmail.com>, veyseleroglu@tbmm.gov.tr, ahmet özyanık <ahmetozyanik0653@gmail.com>, aozyanik@ormansu.gov.tr, dkmp@ormansu.gov.tr, mustyrd_eldemir@ormansu.gov.tr

, meldemir@ormansu.gov.tr, hksm@ormansu.gov.tr, sabrikiris@ormansu.gov.tr, mustafaakincioglu@ormansu.gov.tr, ndemiral@ormansu.gov.tr, istanbul@ormansu.gov.tr, bolge1@ormansu.gov.tr, eroglu@ormansu.gov.tr, bakanyrd@ormansu.gov.tr, nakman@ormansu.gov.tr, mustesar@ormansu.gov.tr, lakca@ormansu.gov.tr, mustyrd_kucuk@ormansu.gov.tr, mustyrd_kocaker@ormansu.gov.tr, hkocaker@ormansu.gov.tr, mustyrd_ceritli@ormansu.gov.tr, myarasir@ormansu.gov.tr, cem@ormansu.gov.tr, mustafakurtulmuslu@ogm.gov.tr, sgb@ormansu.gov.tr, teftis@ormansu.gov.tr, hukuk@ormansu.gov.tr, basin@ormansu.gov.tr, ouzun@ormansu.gov.tr, hacatal@ormansu.gov.tr, did@ormansu.gov.tr, mgurbuz@ormansu.gov.tr, narpa@ormansu.gov.tr, yasaryilmaz@ormansu.gov.tr, etemboz@ormansu.gov.tr, hozbek@ormansu.gov.tr, navci@ormansu.gov.tr, yceran@ormansu.gov.tr, aagir@ormansu.gov.tr, tusta@ormansu.gov.tr, ckinaci@ormansu.gov.tr, h.aytac@ormansu.gov.tr, havci@ormansu.gov.tr, ismailceritli@ormansu.gov.tr, balikesir@icisleri.gov.tr, yilmaz.arslan@icisleri.gov.tr, zeki.karaca@icisleri.gov.tr, m.kemal.ozgun@icisleri.gov.tr, nusret.sahin@icisleri.gov.tr, gunay.ozdemir@icisleri.gov.tr, ayhan.ciftarslan@icisleri.gov.tr, abdullah.aslan@icisleri.gov.tr, h.ruhi.yaylaci@icisleri.gov.tr, selda.dural@icisleri.gov.tr, meryem.cansu@icisleri.gov.tr, izzet.yildirim@icisleri.gov.tr, salih.avcioglu@icisleri.gov.tr, zafer.ozbilgic@icisleri.gov.tr, m.akif.ciblak@icisleri.gov.tr, balikesir@balikesirmuftulugu.gov.tr, ayvalikmuf@diyanet.gov.tr, balyamuf@diyanet.gov.tr, bandirmamuf@diyanet.gov.tr, burhaniyemuftulugu@hotmail.com, savastepemuf@diyanet.gov.tr, absevindir@hotmail.com, balikesir@cob.gov.tr, baskan@balikesir.bel.tr, belediye@balikesir.bel.tr, alobelediye@balikesir.bel.tr, yozenc@balikesir.bel.tr, aoztozlu@balikesir.bel.tr, bkarahan@balikesir.bel.tr, hmemis@balikesir.bel.tr, balikesir@ormansu.gov.tr, canakkale@ormansu.gov.tr, israfilerdogan@ormansu.gov.tr, balikesir.idari@tarimnet.gov.tr, aysenedret.akova@tbmm.gov.tr, ali.aydinlioglu@tbmm.gov.tr, tulay.babuscu@tbmm.gov.tr, ahmetduran.bulut@tbmm.gov.tr, halukahmet.gumus@tbmm.gov.tr, namik.havutca@tbmm.gov.tr, mehmetcemal.oztaylan@tbmm.gov.tr, ahmetedip.ugur@tbmm.gov.tr, halil.karatas@egm.gov.tr, balikesir155@egm.gov.tr, zakpinar@aa.com.tr, aa_balikesir@hotmail.com, seyhankirici@hotmail.com, trthaberbalikesir@gmail.com, balikesir@dunya.com, devrim_derin@hotmail.com, olcayozall@hotmail.com, yilmaziha@hotmail.com, metinyamaner@hotmail.com, gasgarmelih@hotmail.com, balikesirdha@hurriyet.com.tr, yamancos5@hotmail.com, mahmutacaroz@hotmail.com, hemcan@hotmail.com, iletisim@gmka.org.tr, balikesiraynagazetesi@hotmail.com, info@aynagazetesi.com, haber@balikesirolay.com, tugba@balikesirolay.com, ekspresgazetesi@gmail.com, tariksurmeli@mynet.com, tariksurmelioglu@balikesirpolitika.com, eposta@balikesirpolitika.com, balikesiryenihaber@gmail.com, iletisim@ajans10.com, ajans10@hotmail.com, balikesirajans10@gmail.com, gazetebalikesir@gmail.com, info@bato.org.tr, bso@bso.org.tr, musiad@musiad.org.tr, Tamer Dodurga <dodurka@superonline.com>, Tamer Dodurka <dodurka@istanbul.edu.tr>, ilker örkmez <evcildostum@gmail.com>, cevrekom@tbmm.gov.tr, erol.kaya@tbmm.gov.tr, osman.kahveci@tbmm.gov.tr, sebahattin.karakelle@tbmm.gov.tr, aydin.sengul@tbmm.gov.tr, esref.tas@tbmm.gov.tr, mehmetsuleyman.hamzaogullari@tbmm.gov.tr, mehmet.onturk@tbmm.gov.tr, gulay.dalyan@tbmm.gov.tr, osmanboyraz@tbmm.gov.tr, zeki.aygun@tbmm.gov.tr, huseyincemal.akin@tbmm.gov.tr, selcuk.ozdag@tbmm.gov.tr, abdurrahim.akdag@tbmm.gov.tr, muzaffer.cakar@tbmm.gov.tr, tulay.bakir@tbmm.gov.tr, temel.coskun@tbmm.gov.tr, erol.dora@tbmm.gov.tr, salih.firat@tbmm.gov.tr, m.serdarsoydan@tbmm.gov.tr, kemal.degirmendereli@tbmm.gov.tr, melda.onur@tbmm.gov.tr, mehmethilal.kaplan@tbmm.gov.tr, emre.koprulu@tbmm.gov.tr, ahmet.kenan.tanrikulu@tbmm.gov.tr, emin.cinar@tbmm.gov.tr, resat.dogru@tbmm.gov.tr, ilhanyucel@tbmm.gov.tr, baliemrah@gmail.com, dilek.yesil@tbmm.gov.tr, alisahin2000@gmail.com, av.emrahdonmez@gmail.com, pektascihan@gmail.com, nticom@hotmail.com, basbakanlik <bimer@basbakanlik.gov.tr>

 

 

 

 


Son Güncelleme ( Pazartesi, 26 Ağustos 2013 00:25 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Köpeği Zincirleyip Kanala Atan Çocukların Bulunup Adli İdari İşlem Başlatılması Talebimiz

Köpeği Zincirleyip Kanala Atan Çocukların Bulunup Adli İdari İşlem Başlatılması Talebimiz

Konu: Köpeğe zincir bağlayıp kanala atan çocuklar ve aileleri hakkında idari ve adli işlemin tüm ilgili kurumlarca başlatılması talebimiz....


Adana Valiliği Yüksek Makamına,

Adana'da Karasu mevkiinde kanala giren çocukların, bir köpeği zincirle bağlayıp boğulması için kanala attıkları, kaçmak isteyen köpeği yakalayıp tekrar kanala attıklarının fotoğrafları basında yer almıştır.

Öncelikle, köpeklerden korktukları için, sokaklarda köpek istemeyenlere, "Çocukları mı köpeklerden korumalıyız, yoksa KÖPEKLERİ mi ÇOCUKLARDAN korumalıyız" sorusunu yönetmek isteriz.

Bu durum sadece şans eseri bir gazeteci tarafından görüntülenmiş olduğu için kamuoyunun gündemine girmiştir. Oysa ki, buna benzer, "insandan ve çocuktan hayvanlara gelen VAHŞET ve İŞKENCENİN" düşünüldüğünden çok daha fazla olduğunu biz hayvan hakları savunucuları biliyoruz. Eğer bu olayı gazeteci görüntülemeseydi ve yayınlamasaydı, ne toplumun ne de kurumların haberi olmayacaktı.
Bu tespitten sonra:
1. Bu hayvanı zincirle bağlayıp suya atan çocukların kimliklerinin belirlenmesi için istihbari çalışma yapılması ve "EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ/BÜRO AMİRLİĞİ KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ' nin 7. Maddesinin d) Çocuğa karşı ve çocuk tarafından suç işlenmesini önleyici çalışmalar yürütmek,  maddesi gereği çocukların ve ailelerine ilişkin soruşturma, inceleme ve işlem yapılmasını talep ediyoruz. Ailelerde ki suç işleme eğiliminde olan fertlerin tespit edilmesini ve onlara yönelik de çalışma yapılmasını talep ediyoruz.
2. Bu çocukların psikiyatri kliniğine sevklerinin yapılarak "kişilik testi" yapılarak müşahade altına alınmasını talep ediyoruz.
3. Bu çocukların, fırsat buldukları anda "yaşlı, mağdur ve başka çocuklara" karşı da, öldürme dahil her türlü cürümü işleme konusunda potansiyel suçlu oldukları göz önüne alınarak, Emniyet Birimlerinin yanında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Adana İl Müdürlüğünün de olaya müdahil olunmasını, ailelerin incelenmesini ve işlem yapılmasını talep ediyoruz.
4. Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü ve Aile Sosyal Politikalar Adana İl Müdürlüğünce özellikle o mahallede ve Adana'nın göç alan mahallelerinde bu şekilde risk taşıyan aile ve çocuklara yönelik çalışma başlatmalarını talep ediyoruz.
5. Yasal görevi olduğu halde şimdiye değin toplumda "hayvan haklarının" anlatılması konusunda hiç bir çalışma yapmayan Orman Su İşleri Müdürlüğünün, "İl Özel İdaresi, Belediyeler ve Milli Eğitim Müdürlüğü" ile birlikte  özellikle çocukları kapsayan eğitsel çalışma başlatmasını talep ediyoruz. Özellikle bu çocukların gittiği okulun tespit edilerek o okulda da hayvan hakları konusunda özel müfredatın yeni yıl döneminde uygulanmasını talep ediyoruz.
6. Orman Su İşleri Müdürlüğünün "Hayvan Hakları İhlali" çerçevesinde idari işlem başlatmasını talep ediyoruz.
7. İl Müftüğünce o mahallede ki camilerde ve genel olarak "hayvanların korunmasına" ilişkin dini mesajları içeren vaaz ve hutbe vermesini talep ediyoruz.
Hayvandan şikayet olduğunda, tüm yasal ve idari mekanizmaları "derhal" harekete geçiren tüm ilgili resmi kurumların, "çocuktan hayvana gelen bu zulüm" karşısında da aynı idari mekanizmaları harekete geçirmesini, "hayvanları insanlardan koruyacak" tedbirlerin acilen alınmasını talep ediyoruz.
Bir diğer gerçek de, bir gazeteci dikkati sayesinde gözler önüne serilen bu tür vahşetlerin, her yerde ve yaygın olarak bu hayvanlara uygulandığını bilerek, "hayvanların insanlara havlamasını" büyük mesele olarak değil, hayvanın kendisini içgüdüsel olarak koruması olduğunun da tekrar görülmesini önemle talep ediyoruz.
Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.
Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
DOHAYKO Genel Sekreteri
TC Kimlik...

Dağıtım: Orman Su İşleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Milli Egitim Müdürlüğü, Belediyeler, Müftülük, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Adana İl Müdürlüğü, Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü ve Adana İl Müdürlüğü.

 

EK 1 DELİL... Köpeğin suya atılması gazete haberi ve fotoğraflar..
Ek 2... Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü İlgili Yönetmelik maddeleri

http://dohayko.org/dohayko-guncel-bulten/2928-adanada-su-kanalinda-cocukalrin-kopege-yaptigi-iskence.html

Merkez Seyhan İlçesi'ndeki Gülbahçe Mahallesi'nin Karasu Mevkii'nden sıcaklardan bunalan çocuklar, serinlemek için Devlet Su İşleri'ne ait sulama kanalına geldi. Bu sırada kanal kenarında dolaşan sokak köpeğini yakalayan çocuklar, hayvanın boynuna zincir taktı. Köpeği sürükleyerek kanal kenarına götüren çocuklar, akan suya fırlattı. Akıntıda sürüklenmeye başlayan köpek, suya bata çıka köprünün altından diğer tarafa geçti. Kulaç atarak kıyıya çıkmak isteyen köpeği yakalayan çocuklar aynı işlemi tekrar tekrar yaptı. Dakikalarca işkence yapılan köpek, yorgunluktan bitkin düştü. Köpeğin can çekişmesine dayanamayan bir çocuk, arkadaşlarının elinden kurtarıp serbest bıraktı.

Kaynak : DHA ; http://www.dha.com.tr/adanada-bir-grup-cocuk-yakaladiklari-sokak-kopeginin-boynuna-zincir-baglayip-kopruden-sulama-kanalina-atarak-iskence-yapti_514301.html

 

 

 

 

 

EK 2... İlgili Yönetmelikhttp://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/20684.html

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ/BÜRO AMİRLİĞİ KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ İçişleri Bakanlığından, Resmi Gazete Tarihi: 13/04/2001, Resmi Gazete Sayısı: 24372

Bu yonetmeligin  7. Maddesinin d) Çocuğa karşı ve çocuk tarafından suç işlenmesini önleyici çalışmalar yürütmek, ile

e) Suç işlemiş veya suça yönelmiş çocuklar ile korunmaya muhtaç çocukları suça iten etkenlerin tespiti için sosyal çalışmacı tarafından araştırma yapılmasını sağlamak,

 

Dilekçenin Gönderileceği Adresler:

 

Kime: "adana@adana.gov.tr" <adana@adana.gov.tr>

Cc: fatma.sahin@tbmm.gov.tr, adana@aile.gov.tr, bilgi@adanaaile.gov.tr, "etemboz68@gmail.com" <etemboz68@gmail.com>, "etemboz@ormansu.gov.tr" <etemboz@ormansu.gov.tr>, "adanadogakoruma@gmail.com" <adanadogakoruma@gmail.com>, adanaasayis@egm.gov.tr, adanabasin@egm.gov.tr, "Adana Il Emniyet Md.Bilgi Edinme" <adanabilgi@egm.gov.tr>, adanacocuk@egm.gov.tr, "adanaemniyet@egm.gov.tr" <adanaemniyet@egm.gov.tr>, adana@meb.gov.tr, ahmet özyanık <ahmetozyanik0653@gmail.com>, "aozyanik@ormansu.gov.tr" <aozyanik@ormansu.gov.tr>, "dkmp@ormansu.gov.tr" <dkmp@ormansu.gov.tr>, "mustyrd_eldemir@ormansu.gov.tr" <mustyrd_eldemir@ormansu.gov.tr>, "meldemir@ormansu.gov.tr" <meldemir@ormansu.gov.tr>, "hksm@ormansu.gov.tr" <hksm@ormansu.gov.tr>, "sabrikiris@ormansu.gov.tr" <sabrikiris@ormansu.gov.tr>, "mustafaakincioglu@ormansu.gov.tr" <mustafaakincioglu@ormansu.gov.tr>, "ozcanyaman@ormansu.gov.tr" <ozcanyaman@ormansu.gov.tr>, "ndemiral@ormansu.gov.tr" <ndemiral@ormansu.gov.tr>, istanbul <istanbul@ormansu.gov.tr>, "bolge1@ormansu.gov.tr" <bolge1@ormansu.gov.tr>, "eroglu@ormansu.gov.tr" <eroglu@ormansu.gov.tr>, "veyseleroglu@gmail.com" <veyseleroglu@gmail.com>, "bakanyrd@ormansu.gov.tr" <bakanyrd@ormansu.gov.tr>, "nakman@ormansu.gov.tr" <nakman@ormansu.gov.tr>, "mustesar@ormansu.gov.tr" <mustesar@ormansu.gov.tr>, "lakca@ormansu.gov.tr" <lakca@ormansu.gov.tr>, "mustyrd_kucuk@ormansu.gov.tr" <mustyrd_kucuk@ormansu.gov.tr>, "mustyrd_kocaker@ormansu.gov.tr" <mustyrd_kocaker@ormansu.gov.tr>, "hkocaker@ormansu.gov.tr" <hkocaker@ormansu.gov.tr>, "mustyrd_ceritli@ormansu.gov.tr" <mustyrd_ceritli@ormansu.gov.tr>, "myarasir@ormansu.gov.tr" <myarasir@ormansu.gov.tr>, "cem@ormansu.gov.tr" <cem@ormansu.gov.tr>, "mustafakurtulmuslu@ogm.gov.tr" <mustafakurtulmuslu@ogm.gov.tr>, "sgb@ormansu.gov.tr" <sgb@ormansu.gov.tr>, "teftis@ormansu.gov.tr" <teftis@ormansu.gov.tr>, "hukuk@ormansu.gov.tr" <hukuk@ormansu.gov.tr>, "ouzun@ormansu.gov.tr" <ouzun@ormansu.gov.tr>, "hacatal@ormansu.gov.tr" <hacatal@ormansu.gov.tr>, "did@ormansu.gov.tr" <did@ormansu.gov.tr>, "mgurbuz@ormansu.gov.tr" <mgurbuz@ormansu.gov.tr>, "narpa@ormansu.gov.tr" <narpa@ormansu.gov.tr>, "yasaryilmaz@ormansu.gov.tr" <yasaryilmaz@ormansu.gov.tr>, "hozbek@ormansu.gov.tr" <hozbek@ormansu.gov.tr>, "navci@ormansu.gov.tr" <navci@ormansu.gov.tr>, "yceran@ormansu.gov.tr" <yceran@ormansu.gov.tr>, "tusta@ormansu.gov.tr" <tusta@ormansu.gov.tr>, "ckinaci@ormansu.gov.tr" <ckinaci@ormansu.gov.tr>, "h.aytac@ormansu.gov.tr" <h.aytac@ormansu.gov.tr>, "havci@ormansu.gov.tr" <havci@ormansu.gov.tr>, "ismailceritli@ormansu.gov.tr" <ismailceritli@ormansu.gov.tr>

Son Güncelleme ( Perşembe, 22 Ağustos 2013 04:08 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'ya Soruyoruz: '' Yok Ettiğiniz Hayvanlar Nerede?''

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'ya Soruyoruz: '' Yok Ettiğiniz Hayvanlar Nerede?''

Not: Bu yazı BİMER sitesi üzerinden ve kargo ile BİMER ve BAŞBAKANLIK ile AKP Genel Başkanlığına dosya ile ayrıca gönderilmiştir, twitter ve facebook ve diğer sosyal medya ağları ile dağıtımına başlanmıştır.

Not: Bu yazı BCC olarak AKP İl Genel Meclisi Üyeleri, AKP İl Yönetim ve İl Yürütme Kurulu Uyeleri, AKP İçeler Başkan ve Yardımcılarına, AKP İstanbul Milletvekillerine gönderilmiştir.


Üsküdar Belediye Başkanı Sn Mustafa Kara,
Sorularımızı cevaplayınız,

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği ekte sunulan ilgili maddeleri gereği, Belediyeler sahipsiz hayvanlara ilişkin faaliyetlerinde YEREL HAYVAN KORUMA GÖREVLİLERİ ve GÖNÜLLÜLER ile koordineli çalışmak  zorundadırlar. Bu yasal bir mecburiyettir.


Belediyeniz Veteriner İşleri Müdürü Sıtkı Uçar ise, telefonla kendisine ulaşan tüm hayvanseverlere "gönüllülerle koordinasyon kurmak gibi bir mecburiyeti olmadığını, tüm uygulamaları kendisinin yapacağını" ifade etmektedir. (bunu bizzat tarafımıza da söylemiştir)


Sıtkı Uçar, Üsküdar bakım evinde  8-9 yıla yakındır yaşayan, bir kısmı da mağdur olan hayvanları "doğaya bırakma" iddiası ile bakımevinden çıkartarak bu HAYVANLARI YOK ETMİŞTİR. Yıllarca bakım evinde  yaşayan ve tamamen insan elinden beslenmeye alışan hayvanları ULAŞILMAYACAK ISSIZ ALANLARA bırakmak CİNAYETLE eşdeğerdir.


Sıtkı Uçar, aynı zamanda bakım evinde ki hayvanları (muhtemelen etraf kirlenmesin diye) küçük dar  alanlara kapatarak da suç işlemektedir.
Sıtkı Uçar, Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyine ve Veteriner Hekimler Odasına ayrıca şikayet edilecektir. Belediyeniz ise bu uygulamaları ile PARTİLERİN genel merkez yönetimleri ve toplum kesimlerine şikayet  edilecektir.
Bu bağlamda:
1. Ayrı ayrı olmak kaydı ile 2010, 2011 ve 2012 yıllarında kaç adet hayvan dışarıdan alınıp normal müşahede süresi içinde kısırlaştırılıp alındıkları yere bırakılmıştır? Yazılı belgeleri ve küpe numaraları ile tarafımıza gönderilmesini talep ediyoruz.
2. Bu "normal müşahede süresinin" dışında barınakta yaşayan hayvanlardan, veteriner Sıtkı Uçar'ın talimatı ile doğaya bırakılan hayvanların TEK TEK küpe numaraları, "kaç yıl o bakım evinde yaşadıktan sonra bırakıldıkları" ve  bırakıldıkları mahalle ve sokak isimlerinin tarafımıza yazılı kayıtları ile bildirilmesini talep ediyoruz.
4. Veteriner Sıtkı Uçar, bu bakım evinde yaşayan hayvanların bırakılma karar ve yerlerini tespit  ederken "gönüllü kuruluş ve kişiler" ile koordineli çalışmışmışdır, bunun da tarafımıza bildirilmesini talep ediyoruz.

Sayın Başkan,
Yasa hükmünün uygulanarak sahipsiz hayvanların yasada belirtilen tüm işlemlerine ilişkin  gönüllü kuruluş ve gönüllüler ile koordineli çalışmaların başlamasını, hayvanların bakım evi içinde ki yerleştirilmelerinde gönüllüler ile müşterek çalışılmasını,
YILLARCA bakımevinde yaşayıp sonra bilinmeze atılan hayvanların BULUNUP tekrar  koruma altına alınmasını,  Belediyenizde sahipsiz hayvanlara ilişkin yetkinin Sıtkı Uçar'dan alınıp, yasa hükümlerini uygulayacak,  gönüllülerle yasal çerçevede koordineli çalışacak bir veteriner hekime verilmesini talep ediyoruz. Yasal haklarımız saklı kalmak kaydı ile, müracaatımıza doğru ve net cevapların 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.


Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı

TC Kimlik: ...
Dağıtım: BİMER, TBMM Çevre Komisyonu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Orman Su İşleri Bölge Müdürlükleri
ve İl Müdürlüğü, AKP İstanbul Milletvekilleri ve İl ve İlçe Teşkilatları, Basın Kuruluşları, İlgili Resmi ve Özel Kuruluşlar, HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu, Hayvan Hakları Dernek ve Platformları.

http://www.dohayko.org/istanbuldan-haberler/2884-uskudar-belediye-baskaninin-emri-ile-kafeslere-kapatilan-hayvanlar.html

Kimden: asude ustaoglu <asudeustaoglu@yahoo.com>

Konu: BİR İMZA DA SİZ VERİN,DÜNYALARINI DEĞİŞTİRİN....

SEVGİLİ HAYVAN KORUMACI VE VİCDAN SAHİBİ ARKADAŞLAR.. Üsküdar Barınağının Vet.İşl.Md. Sıtkı Uçar ın eliyle Belediye Başkanı Mustafa Kara onaylı yasal ve vicdani olmayan uygulamaya *DUR* demek isterseniz dilekçemizi okuyup imzalamanız yeterli olacaktır... BARINAK VETERİNERLERİNE VERİLEN TALİMATLA,ANNE VE BEBEKLER KÜÇÜCÜK KAFESLERE TIKILMIŞTIR...El kadar bebekler ve annelerin geniş güneşi gören bahçeler yerine bir metrekarelik kafeslere tıkıldığı,vereceğiniz her imza da canların eskisi gibi, GENİŞ BÜYÜK BAHÇEDEKİ YERİNİ ALMASINI SAĞLAMAKTIR AMACIM..BİR İMZA DA SİZ VERİN,DÜNYALARINI DEĞİŞTİRİN....

http://www.change.org/tr/kampanyalar/bir-sokak-hayvan%C4%B1n-sesi-olmak-t%C3%BCm-hayvanlar%C4%B1n-sesi-olmakt%C4%B1r?utm_campaign=friend_inviter_chat&utm_medium=facebook&utm_source=share_petition&utm_term=permissions_dialog_false

 

 

Ek.... Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama yönetmeliginin Belediyelerin ve İl Çevre Müdürlüğünün gönüllülerle birlikte çalışmaları ile ilgili hükümleri:

Madde 7 - (1) Belediyeler;
a) Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbî bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilenlerinin kayıt altına alınmasıyla,

b) Geçici bakımevine gelen hayvanları öncelikle Ek-2 deki Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine kaydederek müşahede altına almakla, gerekli tedavilerin yapılmasını, kısırlaştırıp aşılanmasını ve işaretlenmesini müteakip alındığı ortama bırakmakla, geçici bakımevlerine gelen hayvanların sahiplenilmesi için yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği yapmakla,

ç) Bölge ve mahallerindeki, özellikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, işaretlenmesi ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, alındığı ortama geri bırakılması ve sahiplendirilmelerinin yapılması için hayvan geçici bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetlerde yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun sağlanmasıyla gorevli ve sorumludur.


MADDE 5 – (1) İl Müdürlüğü;
a) Hayvanların korunması ve refahının sağlanması ile ilgili olarak kurum ve kuruluşların il düzeyindeki faaliyetlerini izlemekle, yönlendirmekle ve bu konuda gerekli koordinasyonu sağlamakla,

b) Yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği yaparak sahipsiz
hayvanların kontrolünü takip etmekle,

 e) Sahipsiz hayvanların kayıt altına alınması ile ilgili faaliyetleri, belediyelerle ve gönüllü kuruluşlarla

eşgüdüm sağlayarak yaptırmakla, 
f) Hayvan sevgisi, korunması ve yaşatılması ile ilgili eğitici faaliyetleri belediye, gönüllü kuruluş ve yerel hayvan koruma görevlileri ile koordineli olarak düzenlemekle.... sorumludurlar.

 

 


Son Güncelleme ( Pazar, 21 Temmuz 2013 19:44 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Belediye Başkanlığına: İftar Çadırlarında ARTIK yemeklerin Sahipsiz Hayvanlara ve Bakımevlerine Verilmesi

Belediye Başkanlığına: İftar Çadırlarında ARTIK yemeklerin Sahipsiz Hayvanlara ve Bakımevlerine Verilmesi

Konu: Onbinlerce kişinin iftar açacağı İFTAR ÇADIRLARINDA artık yemeklerin sahipsiz hayvanlara verilmesi talebimiz,

Belediye Başkanlığına,
Mübarek Ramazan ayı ve Oruç tutmanın, "Şefkat ve iyilik yapma duygularını artırdığı, insanın daha merhametli olup aç-susuz kalanların durumunu daha iyi anlamasını sağladığı" ifade edilir.
Bu merhamet ve iyiliğin sadece insanları değil, hayvanları da kapsadığını Hz. Peygamber (SAV) söz ve davranışlarında açıkça bellidir.

Peygamber efendimiz (Merhametli olmadan imanlı olamazsınız) buyurunca, oradakiler, (Ya Resulallah, hepimiz merhametliyiz) dediklerinde, (Yalnız insanlara değil, bütün mahlukata merhametli olmak gerekir) buyurdu.(Taberani)
Eshab-ı kiram "Ya Resulallah, hayvanlara iyilikte de sevap var mıdır?" diye sorduğunda, Hz. Peygamber (SAV) (Her canlı hayvana yapılan iyilikte sevap vardır) buyurdu. (Buhari) Arkadaşları: “Hayvanları sulamakta bize de sevap var mıdır?' diye sorduklarında ise Rasulullah şöyle cevap verdi: "Yaşamakta olan her canlıyı sulamakta sevap vardır."    


Yüce dinimiz İslam'ın kıyamete kadar geçerli bu hükümlerine rağmen, çevremizde "açlık ve susuzluktan ölen hayvan" sayısı düşündüğümüzden çok daha fazla ne yazık ki.


Hem dinimiz bağlamında hem de 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun belediyelerin hayvanlar için beslenme odakları kurulması hükmü çerçevesinde:


1. Belediyenizce kurulan İftar Çadırlarında artan yemeklerin sahipsiz hayvanlara verilmesini ve sahipsiz hayvanların yaşadığı bakım evlerine gönderilmesini talep ediyoruz.
2. Şehir çöplüğüne atılmış olan köpekler için, suluklar da koyularak bu artık yemeklerin çöplüğe günlük olarak bırakılmasını ve suların doldurulmasını talep ediyoruz. 
3. Şehir dışına bırakılmış köpekler için de suluklar konmasını ve bu artık yemeklerin  bırakılmasını talep ediyoruz.
4. Belediyenizce gerek basın yolu ile ve gerekse iftar çadırlarında ki vatandaşa,  iftar ve sahur sofralarından kalan artık yemekleri de hayvanlara vermeleri konusunda çağrıda bulunulmasını talep ediyoruz.
Müslüman bir ülkede, açlıktan ölen hayvanların bulunmasının "ayıp ve günahını" bu mübarek Ramazan ayında bir nebze de olsa gidermek için bu taleplerimizin bir fırsat olarak görülmesini istiyoruz.
Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.


İsim:
TC Kimlik no:
Dağıtım: Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Müftülük, Valilik, Orman Su İşleri Müdürlüğü, Basın Kuruluşları

 


Son Güncelleme ( Cuma, 12 Temmuz 2013 14:54 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Diyanet İşleri Başkanlığına: İftar Sofra ve Çadırlarında Artık Yemeklerin SAHİPSİZ Hayvanlara Verilmesi

Diyanet İşleri Başkanlığına: İftar Sofra ve Çadırlarında Artık Yemeklerin SAHİPSİZ Hayvanlara Verilmesi

(Not: Bu gönderinin yollanacağı Diyanet İşleri ve Türkiye Müftülükleri mail adresleri en alttadır)


Konu: Ramazan boyunca hutbe ve vaazlerde "sofralar ve iftar çadırlarında kalan artık yemeklerin çöpe atılmayıp sahipsiz hayvanlara verilmesi", sokaklara hayvanlar için bir kap su konması, "Bayram Hutbesinde" ise Yüce Dinimiz İslam'da yer alan hayvan hakları konusunda genel olarak yer alması talebimiz.

Diyanet İşleri Başkanlığına,
Hayvanlar da kendi yaratılışlarına göre Yüce Allah'ı tesbih eden varlıklardır. Ayrıca, yeryüzünde ki tüm canlılar, Yüce Allah'ın varlığının ve kudretinin delilleridir. Bu konuda gerek Kuran’i Kerim ve gerekse Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) tarafından kıyamete kadar geçerli hükümler getirilmiştir. (Eshab-ı kiram dediler ki: Ya Resulallah, hayvanlara iyilikte de sevap var mıdır? Peygamber efendimiz, "Her canlı hayvana yapılan iyilikte sevap vardır" buyurdu. Buhari)
Bunlara rağmen, hala daha toplumumuzda hayvanlara karşı şiddet büyük ölçüde devam etmektedir. 2009 Yalında başkanlığınızca yayınlanan "hayvan haklarına ilişkin" genelge gereğince (Ek 1), İslam'da yer alan hayvanların korunmasına ilişkin ayet, hadis ve Peygamber Efendimiz ve sahabisinin yaşam ve sözlerine de atıfta bulunarak, ramazan ayı boyunca verilecek vaaz ve hutbelerde, daha sonra idrak edeceğimiz ramazan bayramında ki "BAYRAM HUTBESİNDE" aşağıdaki mesajların yer almasını  arzu etmekteyiz:
l. Ramazan ayı boyunca "iftar sofraları, belediye iftar çadırları ve kuruluşlarca verilen iftar davetlerinde ki artık yemeklerin" çöpe dökülmemesi, barınaklarda ki sahipsiz hayvanlara, ıssız yerlere ve ormanlara atılmış hayvanlara besleme yapan gönüllülere verilmesi için "belediyelere, kurumlara ve topluma" çağrıda bulunulmasını talep ediyoruz.
2. Islam dinimize gore hayvanlara da acımak ve iyilik etmek gerekir. Peygamber efendimiz, (Merhametli olmadan imanlı olamazsınız) buyurunca, oradakiler, (Ya Resulallah, hepimiz merhametliyiz) dediklerinde, (Yalnız insanlara degil, butun mahlukata merhametli olmak gerekir ) buyurdu.(Taberani). Bu bağlamda, "hayvanlara kötü muamelede bulunmak, taşlamak, dövmek, işkence etmek, bağlayıp güneş altında ve yağmur altında soğukta bırakmak günahtır" mesajının anlatılmasını talep ediyoruz.
3. Hayvanları saldırgan olarak yetiştirmek, horoz ve köpek gibi hayvanları birbiri ile dövüştürmek ve bundan para kazanmak günahtır. Sadece dövüştürenlerin değil, seyredenler ve  bahis karşılığı  para kazananların da bu günahın ortağı olacağının anlatılmasını talep ediyoruz.
4. Her yerin beton olduğu günümüz şehirlerinde bu hayvanlar su ve yemek bulmakta zorlanıyorlar. Sıcakta susuzluk ve açlıktan ölen hayvan sayısı düşündüğümüzden çok daha fazla. Özellikle bu sıcak günlerde onlar için BİR KAP SU koymanın Allah rizasi icin olduğunun anlatılmasını talep ediyoruz.
5. Bu hayvanlara bakan, onları sulayan merhametli insanların engellenmemesi gerektiğinin de anlatılmasını talep ediyoruz. Islam dinimize gore hayvanlara da acımak ve iyilik etmek gerekir. Peygamber efendimiz, (Merhametli olmadan imanlı olamazsınız) buyurunca, oradakiler, (Ya Resulallah, hepimiz merhametliyiz) dediklerinde, (Yalnız insanlara degil, butun mahlukata merhametli olmak gerekir ) buyurdu.(Taberani). Bunun da topluma anlatılmasını talep ediyoruz.
6. Bazı vatandaşlar,  rahatsız oldukları bahanesi ile kedi ve köpekleri zehirleyerek, saatlerce kıvranarak, iç organları parçalanarak ölmesine sebep olmaktadırlar."Hayvanların dağlanarak damgalanmasını dahi yasaklayan, hayvanlara acı ve ızdırap çektirilmemesi konusunda kıyamete kadar geçerli hükümler buyuran Hz Peygamberimizin söz ve davranışlarının vaaz ve hutbelerde yer alması, binlerce hayvanı "zehirlenip kıvranarak ölmekten" kurtaracaktır.
7. Müftülük görevlilerinin (merkez ve ilçeler dahil olmak üzere) gerek yerel basında ve gerekse görsel medyada hayvan haklarına ilişkin mesajları da dile getirmelerini arzu ediyoruz.

Müracaatımıza ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini  arz ederiz.
İsim, TC kimlik...
Dağıtım: Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Belediye Başkanlığı, İlçe Belediyeleri ve İlçe Kaymakamlıkları, Basın Kuruluşları, Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanlıkları..

 

 

Ek1...Diyanet İşleri Başkanlığı Hayvan Hakları Genelgesi:

(ASLININ AYNIDIR)

T.C BAŞBAKANLIK
Diyanet İşleri Baskanlığı

Din Hizmetleri Dairesi Başkanlığı
Sayi: B.02.1.DİB.0.12.02-212.99-                                                                             31.08.2009
Konu: Hayvan Hakları Konusunda Bilgilendirilme Yapılması

………….. VALİLİĞİNE

(İl Müftülüğü)

Bu dünyada insanlarla beraber yaratılmış olan hayvanlar Allahu Teala'nın insanlara birer emanetidir. Bu emanete merhametle muamele etmek, hayvanların haklarını gözetmek de dinimizin emridir. Ancak toplumumuzda bazı vatandaşlarımızın hayvan haklarında duyarsız davrandığı, merhametsizce davranışlarda bulunduğu ve bu hususta yapılan uyarılara uygunsuz tepki verdikleri görülmektedir.
Bu itibarla sahih bilgi kaynaklarına dayanarak Ramazan ayında ve diğer zamanlarda yapılan vaaz, konferans, radyo ve televizyon programlarında hayvan haklarına uygun bir dille yer verilmesi, vatandaşlarımızın bu konuda bilgilendirilmesi uygun görülmüştür. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Prof. Dr. İzzet ER
Başkan a. Başkan Yardımcısı

DAĞITIM
81 İl Valiliğine (İl Müftülüğü)
___________________________


 


 

EK2...Hz Muhammed (S.A.V), Mekke'ye giden ordularını yolunu yerde yatan BİR ANNE KÖPEK için değşitirtmişti...

Hz. Peygamber'in (S.A.V.) Gösterdiği Hassâsiyet...

Hazreti Peygamber (S.A.V.) Medine'den Mekke’ye gidiyor. Suikast ihtimali nedeniyle bir gece terketmek zorunda kaldığı Mekke’yi feth etmeye gittiği gün. Arkasındaki orduda onbin insan var. Bu onbin insan Mekke’yi fetih etmeye gidiyor ama, herbirinin yüreğinde Mekke de kendilerine zulm edenlere karşı gerekirse intikam duygusu da var.

Ama ordunun başında da Allah’ın Resûlu var !

Ordu ana yola geldiğinde Hz Peygamberimiz (S.A.V.) devesinin yularını çekiyor, sonra devesini yavaşça yere çöktürüyor. Deveyi çöktürdükten sonra yürümeye başlıyor. Resulullah'ın durup sonra  yürüdüğünü gören arkasındaki onbin kişide duraksıyor. Çünkü oradaki bütün müslümanlar Hz Peygamberin  tek işaretine tek bakışına bile  çok dikkatlidirler. Hz Peygamberimiz (S.A.V.) meğer yolun üzerinde bir karartı görmüştür. Ve o karartı yolun ortasına sereserpe uzanmış anne bir köpektir. Hz Peygamberimiz orduyu  da işte onun için durdurmuştur. Yolun üzerindeki anne köpek yere uzanmıştır ve yavruları da süt emmektedir. Resusullah oraya doğru gelir ve  o köpeğin yavrularına olan merhametine ve sevgisine bakar.

Bu arada gerideki orduya da silsileli halde yayılıyordur bu durum,  acaba Resulullah(S.A.V.) niye durdu diye ... Resulullah(S.A.V.) niye durdu  bir köpek görmüş onun için durdu...

Hz Peygamber (S.A.V.) sahabelerden güçlü ve  yapılı birini yanına çağırır.  Ona “burada dur” der.. “Ordu geçerken buradan sakın bu köpeği ve yavrularını rahatsız etmesin ! ” der

Sahabe orada durur . Ordu köpeği ve yavrularını rahatsız etmemek için tarih şahittir ki  ana yolu bırakıp patika yoldan Mekkeye girer...

Mesele sadece hayvanı da ezmek değildir ve arkadaki orduya da ayrıca bir mesaj vardır..

Siz savunmasız bir köpeği dahi ezmeyecek kadar hassas bir ordusunuz.. Mekke de kan dökülmeyecek ! Köpeğe dokunmayacaksınız, insana da dokunmayacaksınız...

Kaynak: Mekke'nin Fethi  aktarımı Kaynak: DOHAYKO ist. Şubesi GÜRPINAR KONFERANSIProf. Dr Nihat Hatipoğlu İslamda Hayvan Hakları anlatımı...

 

 


 

 

Ek 3.......Bu yazının gideceği Mail Adresleri: Diyanet İşleri Başkanlığı KİME (TO) bölümüne, bütün müftülükler ise BİLGİ (CC) bölümüne yazılacak:

ozelkalem@diyanet.gov.trmemin.ozafsar@diyanet.gov.trhkamil.yilmaz@diyanet.gov.trekrem.keles@diyanet.gov.troguzhan.dinler@diyanet.gov.tr, muzaffer.sahin@diyanet.gov.tr, mahmut.sevgili@diyanet.gov.tr, niyazi.gunes@diyanet.gov.tr, hasan.demirbag@diyanet.gov.tr, rustu.inan@diyanet.gov.tr, dinisleriyk@diyanet.gov.trzeki.sayar@diyanet.gov.trihakki.unal@diyanet.gov.trramazan.altintas@diyanet.gov.trbunyamin.erul@diyanet.gov.trahmet.yaman@diyanet.gov.trihilmi.karsli@diyanet.gov.trmsevki.aydin@diyanet.gov.tryavuz.unal@diyanet.gov.trilyas.uzum@diyanet.gov.trhalil.altuntas@diyanet.gov.trhuseyin.kayapinar@diyanet.gov.trsali.topal@diyanet.gov.trmuhlis.akar@diyanet.gov.trmehmet.canbulat@diyanet.gov.trmehmet.keskin@diyanet.gov.tr, yasar.yigit@diyanet.gov.tr, dursun.aygun@diyanet.gov.tr, selahaddin.celebi@diyanet.gov.tr, huriye.marti@diyanet.gov.trosman.aydin@diyanet.gov.trali.erbas@diyanet.gov.tr, belgin.aydin@diyanet.gov.tr, kadir.dinc@diyanet.gov.tr, bunyamin.albayrak@diyanet.gov.tr, ulvi.ata@diyanet.gov.tr,

bilgi@adanamuftulugu.gov.tr, adana@diyanet.gov.tr, adiyamanmuf@diyanet.gov.tr, info@afyonmuftulugu.gov.tr, bilgi@aksaraymuftulugu.gov.tr, amasya@diyanet.gov.tr, info@ankaramuftulugu.gov.tr, antalya@diyanet.gov.tr, ardahan@diyanet.gov.tr, artvinmuf@diyanet.gov.tr, aydin@diyanet.gov.tr, balikesir@balikesirmuftulugu.gov.tr, bartinmuf@diyanet.gov.tr, batmanmuf@diyanet.gov.tr, bayburtmuf@diyanet.gov.tr, bilecik@diyanet.gov.tr, bilgi@bingolmuftulugu.gov.tr, bitlismuf@diyanet.gov.tr, bolumuf@diyanet.gov.tr, burdurmuf@diyanet.gov.tr, iletisim@bursamuftulugu.gov.tr

, canakkale@diyanet.gov.tr, cankiri@diyanet.gov.tr, corum@diyanet.gov.tr, denizli@diyanet.gov.tr, diyarbakir@diyanet.gov.tr, info@duzcemuftulugu.gov.tr, aileburosu@edirnemuftulugu.gov.tr, elazig@diyanet.gov.tr, bilgi@erzincanmuftulugu.gov.tr, erzurum@diyanet.gov.tr, eskisehir@diyanet.gov.tr, gaziantep@diyanet.gov.tr, giresunmuf@diyanet.gov.tr, gumushanemuf@diyanet.gov.tr, hakkarimuf@diyanet.gov.tr, info@hataymuftulugu.gov.tr, igdirmuf@diyanet.gov.tr, isparta@diyanet.gov.tr, mersin@diyanet.gov.tr, istanbul@diyanet.gov.tr, izmirmuf@diyanet.gov.tr, kmaras@diyanet.gov.tr, karabuk@diyanet.gov.tr, karamanmuf@diyanet.gov.tr, kars@diyanet.gov.tr, kastamonumuf@diyanet.gov.tr, bilgi@kayserimuftulugu.gov.tr, kirikkale@diyanet.gov.tr, kirsehirmuf@diyanet.gov.tr, kilis@diyanet.gov.tr, kocaeli@diyanet.gov.tr, konyamuf@diyanet.gov.tr, kutahyamuf@diyanet.gov.tr, malatyamuf@diyanet.gov.tr, manisamuf@diyanet.gov.tr, mardinmuf@diyanet.gov.tr, bilgi@kayserimuftulugu.gov.tr, kirikkale@diyanet.gov.tr, kirsehirmuf@diyanet.gov.tr, kilis@diyanet.gov.tr, kocaeli@diyanet.gov.tr, konyamuf@diyanet.gov.tr, kutahyamuf@diyanet.gov.tr, malatyamuf@diyanet.gov.tr, manisamuf@diyanet.gov.tr, mardinmuf@diyanet.gov.tr, muglamuf@diyanet.gov.tr, mus@diyanet.gov.tr, info@nevsehirmuftulugu.gov.tr, nigde@diyanet.gov.tr, ordumuftulugu@ttnet.net.tr, osmaniyemuf@diyanet.gov.tr, rizemuf@ttnet.net.tr, bilgi@sakaryamuftulugu.gov.tr, samsunmuf@diyanet.gov.tr, siirt@diyanet.gov.tr, sinop@diyanet.gov.tr, iletisim@sivasmuftulugu.gov.tr, sirnakmuf@diyanet.gov.tr, tekirdag@diyanet.gov.tr, tokatmuf@diyanet.gov.tr, trabzonmuf@diyanet.gov.tr, tuncelimuf@diyanet.gov.tr, sanliurfamuf@diyanet.gov.tr, usakmuf@diyanet.gov.tr, muftuluk@vanilmuftulugu.gov.tr, yalovamuf77@ttnet.net.tr, yozgat@diyanet.gov.tr, vanmuf@diyanet.gov.tr, rizemuft@ttnet.net.tr, edirne@diyanet.gov.tr, bursa@diyanet.gov.tr, bingol@diyanet.gov.tr, aksaraymuf@diyanet.gov.tr,


Son Güncelleme ( Pazartesi, 08 Temmuz 2013 03:08 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Şarköy Bakımevi Rezaleti! Belediye Başkanı'nın Görevden Alınması Talebi

Şarköy Bakımevi Rezaleti! Belediye Başkanı'nın Görevden Alınması Talebi

Konu: Şarköy Bakımevinin Kötü Koşulları ve Belediye Başkanı Hakkında İnceleme Başlatılması

İçişleri Bakanlığına

Tekirdağ Valiliğine


Federasyonumuza gelen yoğun şikayet üzerine, Şarköy belediyesinin bakımevine gittik. Gördüğümüz manzara tam anlamıyla bir felaketti.

Burası hayvanlar için özel olarak oluşturulmuş bir cehennem. Küçücük beton odaların her birine 20 30 hayvan doldurulmuş. Hayvanların bileklerine kadar çarmurlaşmış pislik ve idrar ve bu idrara karışmış yemek ve kuru mama artıkları, birbirine saldıran hayvanlar.
Yıkandığı söylenen bölmelerin altı  sulu idrar ve pislikle, delik  deşik olmuş zeminde göl halinde. Hayvanların çocuğunun vücudu uyuzdan kıpkırmızı tüy kalmamış durumda.
Arka bölümdeki hayvanlar, su içmek için bile ön taraf geldiklerinde diğer köpekler tarafından parçalanıyorlardı.
Tüm bu görüntüleri hemen fotoğrafladık.
Bakımevinde veteriner hekim yok, tek bir bakıcı var. Tahminen 150 ye yakın hayvan saydık.
Bunun üzerine veteriner işleri müdürü Erbey beyi arayıp bakımevine davet ettik.
Erbey bey gelince rezaleti kendisine gösterdik. Kendisi ’haklısınız buraya hayvan konmaması lazım’’ dedi.
Veteriner hekim Erbey beyle birlikte belediyeye gittik. Başkan yerinde yoktu. Sorumlu başkan yardımcısı Efraim bey ile konuştuk. Efraim bey oradaki tek bir gönüllüye kızdığı için iki yıldır bakımevine uğramadığını söyledi. Bütün hayvanların uyuz olduğunu hepsinin pislik içinde olduğunu ifade edip, kısırlaştırma, bakım ve tedavi olmadığı söylediğimizde, ifadesiz bir şekilde ‘’ben iki yıldır oraya gitmiyorum’’ dedi.  Böyle bir ilgisizlik karşısında resmi mekanizmaları harekete geçireceğiz diyerek Başkan yardımcısının yanından kalktık.

Türkiye de yüzlerce bakımevi görmüş birisi olarak, Şarköy bakımeviıgördüğümüz bakımevleri içinde en kötüsü! Gerçek  anlamda hayvanların büyük bir felaketin tam ortasında kaldığı bir yer.
İçişleri bakanının Şarköy belediye başkanı hakkında inceleme başlatmasını ve görevden alınmasını talep ediyoruz.
Ad Soyad: Nesrin Çıtırık / Haytap Başkan Yardımcısı
Tc No:
Tel:
ekteki fotoğrafların delil olarak gösterilmesini talep ediyoruz

Gönderilecek Adresler: muammer.guler@tbmm.gov.tr,mustesarlik@icisleri.gov.tr,gsekreter@icisleri.gov.tr,ozelkalem@icisleri.gov.tr, illeridaresi@icisleri.gov.tr,mahalli@mahalli-idareler.gov.tr,teftis@icisleri.gov.tr,hukuk@icisleri.gov.tr, tozyanik0653@gmail.com, lakca@ormansu.gov.tr, hkocaker@ormansu.gov.tr, cem@ormansu.gov.tr, teftis@ormansu.gov.tr, hacatal@ormansu.gov.tr, az@ormansu.gov.tr, hozbek@ormansu.gov.tr, aagir@ormansu.gov.tr, h.aytac@ormansu.gov.tr, ismailceritli@ormansu.gov.tr

 

ozelkalem@tekirdag.gov.tr, yaziisleri@tekirdag.gov.tr, baskanyrd@sarkoy.bel.tr, malihizmetler@sarkoy.bel.tr, fenisleri@sarkoy.bel.tr, yerelyonetimler@chp.org.tr, Barinak@yahoogroups.com, yenibasvurular@yahoogroups.com, zabita@sarkoy.bel.tr, fenisleri@sarkoy.bel.tr

 

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Gönderilecek Adresler:

veysel.eroglu@tbmm.gov.tr, ahmetozyanik0653@gmail.com, aozyanik@ormansu.gov.tr, dkmp@ormansu.gov.tr, mustyrd_eldemir@ormansu.gov.tr,meldemir@ormansu.gov.tr,hksm@ormansu.gov.tr, sabrikiris@ormansu.gov.tr,mustafaakincioglu@ormansu.gov.tr,ndemiral@ormansu.gov.tr, istanbul@ormansu.gov.tr,bolge1@ormansu.gov.tr,eroglu@ormansu.gov.tr,veyseleroglu@gmail.com, bakanyrd@ormansu.gov.tr,nakman@ormansu.gov.tr,mustesar@ormansu.gov.tr, lakca@ormansu.gov.tr,mustyrd_kucuk@ormansu.gov.tr,mustyrd_kocaker@ormansu.gov.tr,

hkocaker@ormansu.gov.tr,mustyrd_ceritli@ormansu.gov.tr,myarasir@ormansu.gov.tr, cem@ormansu.gov.tr,mustafakurtulmuslu@ogm.gov.tr,sgb@ormansu.gov.tr, teftis@ormansu.gov.tr,hukuk@ormansu.gov.tr,ouzun@ormansu.gov.tr, hacatal@ormansu.gov.tr,did@ormansu.gov.tr,mgurbuz@ormansu.gov.tr, narpa@ormansu.gov.tr,yasaryilmaz@ormansu.gov.tr,etemboz@ormansu.gov.tr,

hozbek@ormansu.gov.tr,navci@ormansu.gov.tr,yceran@ormansu.gov.tr, aagir@ormansu.gov.tr,tusta@ormansu.gov.tr,ckinaci@ormansu.gov.tr, h.aytac@ormansu.gov.tr,havci@ormansu.gov.tr,hkocaker@ormansu.gov.tr, ismailceritli@ormansu.gov.tr,tekirdag@ormansu.gov.tr,

CC: ozelkalem@tekirdag.gov.tr,planlama@tekirdag.gov.tr, yaziisleri@tekirdag.gov.tr,mahalliidareler@tekirdag.gov.tr,idarekurulu@tekirdag.gov.tr, baskan@sarkoy.bel.tr,baskanyrd@sarkoy.bel.tr,yaziisleri@sarkoy.bel.tr, malihizmetler@sarkoy.bel.tr,suisleri@sarkoy.bel.tr,fenisleri@sarkoy.bel.tr, yerelyonetimler@chp.org.tr,kkilicdaroglu@chp.org.tr,Barinak@yahoogroups.com, yenibasvurular@yahoogroups.com, dunyayalnizbizimdegilyahoogroups.com zabita@sarkoy.bel.tr,veteriner@sarkoy.bel.tr,fenisleri@sarkoy.bel.tr,gurseltek@gmail.com,

 

 

CHP Merkez Yönetim Kuruluna
CHP Milletvekillerine Gönderilecek Adresler:


kemal.kilicdaroglu@chp.org.tr, sencer.ayata@chp.org.tr, emrehan.halici@chp.org.tr, faruk.logoglu@chp.org.tr, safak@safakpavey.com, faik.oztrak@chp.org.tr, umut.oran@chp.org.trgursel.tekin@chp.org.tr, sezgin.tanrikulu@chp.org.tr, yakup.akkaya@chp.org.tr, erdogan.toprak@chp.org.tr, haluk.koc@chp.org.tr, perihan.sari@chp.org.tr, adnan.keskin@tbmm.gov.tr, nmatkap@chp.org.tr, bulent.tezcan@chp.org.tr, gokhan.gunaydin@chp.org.tr, bihlun.tamayligil@chp.org.tr, gurkut.acar@tbmm.gov.tr,
veliagbaba@hotmail.com, haydar.akar@gmail.com, hasan.akgol@tbmm.gov.tr, sabahat@akkiraz.com, nedretakova@hotmail.com, erdal.aksunger@e-gama.com,

omersuha@gmail.com, engin.altay@chp.org.tr, ferit.mevlut.aslanoglu@chp.org.tr, aytug.atici@gmail.com, aydin@aydinayaydin.com, osmanaydin@kaltun.com.tr,
huseyin.aygun@tbmm.gov.tr, suheyl.batum@chp.org.tr, metinlutfi.baydar@tbmm.gov.tr, deniz.baykal@tbmm.gov.tr, ugurbayraktutan@hotmail.com, gulsun.bilgehan@chp.org.tr, arifbulut02@hotmail.com>, cammusa@hotmail.com, volkancanali@yahoo.com, tolgacandar@gmail.com>

cc:


baskan@sarkoy.bel.tr, baskanyrd@sarkoy.bel.tr, yaziisleri@sarkoy.bel.tr, malihizmetler@sarkoy.bel.tr, suisleri@sarkoy.bel.tr, fenisleri@sarkoy.bel.tr, zabita@sarkoy.bel.tr,
itfaiye@sarkoy.bel.tr, veteriner@sarkoy.bel.tr, temizlikisleri@sarkoy.bel.tr,
ambar@sarkoy.bel.tr, evlendirme@sarkoy.bel.tr, emlakisleri@sarkoy.bel.tr, vezne@sarkoy.bel.tr, ruhsatisleri@sarkoy.bel.tr


 

 

Son Güncelleme ( Salı, 14 Mayıs 2013 10:56 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Civciv Dilekçemize Jet Karar! Valilik Gereğini Yaptı, ''O'' Firmaya Ceza Kesildi.

Civciv Dilekçemize Jet Karar! Valilik Gereğini Yaptı,  ''O'' Firmaya Ceza Kesildi.

Valilik Gereğini Yaptı, “ O” Firmaya Ceza Kesildi

Haytap Hayvan Hakları Federasyonu ve Malatya Doğayı Ve Hayvanları Koruma Derneği tarafından kamuoyuna duyurulan üretim fazlası civcivlerin şehir çöplüğündeki görüntüleri üzerine Valilik harekete geçti.

Malatya Şehir çöplüğüne atılan “yarı canlı” üretim fazlası civcivlerle ilgili haber üzerine Malatya Valiliği Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğünün denetim ekipleri söz konusu yerde yaptıkları incelemeler neticesinde söz konusu firmaya idari para cezası verildiğini ve ilgisi nedeniyle Tarım İl Müdürlüğünün Bilgilendirildiğini duyurdu.

Söz konusu haberi sitemizden şöyle duyurmuştuk:

Şehir Çöplüğünde,Çok Çirkin Görüntüler...

Haytap Federasyon Temsilcisi Esin Önder, yaptığı yazılı açıklamada ,"Belediye şehir çöplüğü alanına binlerce civciv kuluçka maliyeti yaratmasınlar diye canlı canlı ölüme terkedilmiş olduğunu" belirterek yetkilileri göreve çağırdı...

 

ÜRETİM FAZLASI CİVCİV İMHASI

İlimiz yerel medyasında yer alan, 06.05.2013 tarihinde tavuk üretim çiftliklerinde üretim fazlası civcivlerin acımasızca ölüme terk edilmesi hakkındaki haberle ilgili olarak;
Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğünün denetim ekipleri tarafından Malatya Belediyesi çöp sahasında yerinde yapılan inceleme sonucunda;
Tavuk üretimi yapan bir firma tarafından civciv çıkım makinesinden çıkmış, çoğunluğu bozulmuş ve içi boş olan yumurtaların çöplüğe atıldığı, bir kısmında civciv çıktığı ve civcivlerin canlı olduğu tespit edilmiştir. Firma hakkında 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun ilgili maddesi gereği (14/a maddesi: ‘hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, aç ve susuz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek…) idari yaptırım kararı düzenlenerek, idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca ilgisi nedeniyle İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne yazılmıştır.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Kaynak:  http://www.malatyasonhavadis.com/yerel/valilik-geregini-yapti-o-firmaya-ceza-kesildi-h3386.html#ixzz2SeHtmWFl

 

 


 

 

1 Gün Önce Yazılan Dilekçemiz,

 

T.C.
MALATYA VALİLİĞİ
ORMAN SU İŞLERI MÜDÜRLÜĞÜ
İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ
MALATYA BELEDİYESİ


Malatya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği başkanı  Filiz Yenier, Belediye şehir çöplüğü alanına binlerce civciv kuluçka maliyeti yaratmasınlar diye canlı canlı ölüme terkedilmiş olduğunu tespit etmiştir.


Sadece iki gün daha kuluçka makinelerini calıştırmak yerine binlerce civcivi cöp alanına , kopeklerin önüne yem olarak atmak insanlık dışı bir eylemdir.

Binlerce civciv komyonlar boşaltılırken yumurtalarından gününden önce çıkmış ve alan içerisindeki feryat sesleri dernek üyelerini çok üzmüştür.

Bu vicdansızlığı ,30.04.2013 tarihinde Seher Tavukçuluk ve Öznesil Tavukculuğa ait  44 PF 317 plakalı araça  yapıldığı tespit edilmiştir.

Kümes hayvanlarının üretim çiftlikleri hayvan refahı yönünden Orman ve Su işlerini, ruhsat yönünde de Tarım müdürlüklerinin denetimini gerektirmektedir.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ve Yönetmeliği’nin uygulanmasından ve bu Kanun’un ve Yönetmeligi’nin hükümlerine uyulup uyulmadığının denetlenmesinden, hayvanların refahının sağlanmasından, aciı çekmelerinin,  eziyet ve işkence görmelerinin önlenmesinden  sorumlu olan Orman Su İşleri, Kanun’a aykkırı olan ve insan vicdanını sızlatan,  bu hayvan hakkı ihlallerinin bir an önce önlenmesini;

Malatya Belediye Zabıta ekiplerinin bölgeyi temizlemesini,


Firma sahiplerine 14.madde gereğince  idari ceza verilmesini ve dilekçemize 4982 ve 3071 sayılı kanunlar gereğince yanıt verilmesini rica ederim.

Saygılarımla,


Esin Önder
Haytap Federasyon Temsilcisi
T.C : ......
Tel.:.......

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
YASAL DAYANAKLAR

MADDE  4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamlarına ilisşkin temel ilkeler şunlardır:

a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.

Madde 14 - Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardir:
a) Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasiız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırıi soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek

 

 


Son Güncelleme ( Çarşamba, 08 Mayıs 2013 00:40 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Hayvanlara Kötü Davranan Kişilerin Takipçisi Olun - İzmir'deki Ezilen Hayvana Emniyetin Desteği

Hayvanlara Kötü Davranan Kişilerin Takipçisi Olun - İzmir'deki Ezilen Hayvana Emniyetin Desteği

Aşağıdaki dilekçeye ilçe eminiyet müdürlüğünden gelen cevabi yazı;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T.C.
BUCA KAYMAKAMLIĞI
İlçe Emniyet Müdürlüğü

Sayı    : 90144444.17948.(63211)/2013                                                                      29.04.2013
Konu  : E-Mail İhbarı.

esinonder@yahoo.com.tr

Ilgi      :  03.04.2013 tarihli Sikayet Dilekceniz hakkinda.

Ilgi sayılı dilekçe başvurunuzda, Polis Lojmanları Sitesinde oturan Dursun YILMAZ isimli sahsın 35 AU 6526 plakallı aracı ile bir köpeğe çarpmıs ve köpek ile ilgilenmemiş olup, gereğinin yapılmasını  talep etmektesiniz.


Konu ile ilgili olarak adli işlem yapılabilmesi için 11.04.2013 tarihinde Şirinyer Polis Merkezi Amirliği ile gerekli yazışmalar yapılmış olup, görevli Polis Memurları 15.04.2013 tarihinde saat: 10.00 da Cumhuriyet Savcisı ile görüşme yapmış, yapılan görüşme neticesin de Cumhuriyet Savcısı İsmail ARSLAN’ ın 5199 sayılı kanunun 14. Maddesi gereği idari işlem yapılması talimatinı almış, idari işlem yapilabilmesi icin 26.04.2013 tarihinde Buca Kaymakamlığı ile gerekli yazışmalar yapılmıştır.

Duyarlılığınıza teşekkür eder, anlık gelişen olaylarla ilgili 155 Polis imdat telefonunu aramaniz durumunda ekiplerimizce anında müdahale edilerek gerekli işlemlerin de anında yapılacağı hususunu;
Bilgilerinize rica ederim.

Ahmet USLU
İlçe Emniyet Müdürü
3.Sınıf Emniyet Müdürü

 

 


 

 

T.C. BUCA KAYMAKAMLIĞI

İZMİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

 

26.3.2013 tarihinde Polis LojmanlarI sitesinde oturan Dursun Yılmaz adlı kişi 35 AU 6526 plakalı Renault Megane marka arbasıyla, sitede yaşayan ve gönüllülerce bakılan bir köpegin ayakları üzerinden geçmiş ve köpek ile ilgilenmeyip onu o halde bırakıp gitmiştir. Gönüllü kişiler onu özel veterinere götürüp ameliyat ettirmiş ancak hayatı boyunca sakat kalacağı beyan edilmiştir.

Sonuç olarak, Hayvana eziyet verip,onunla ilgilenmeyerek giden kişiye 5199 sayılı kanun’nun 14.maddesi gereğince idari ceza verilmesini, Özel veterinere verilen 1800 liranın yarısının suçu işleyen kişinin ödemesinin sağlanmasını ve dilekçeme 4982 ve 3071 sayılı kanun gereğince yanıt verilmesini rica ederim.

Saygılarımla Esin Önder

Haytap Federasyonu İzmir Temsilcisi

Tc:……

Tel:....

 

 


 

ŞİKAYET

Kimden: Arzu Dilek Karamanlı <arzudilekkaramanl@yahoo.com.tr>

Merhaba Esin hanim,

Ben Arzu Dilek Karamanli..

Buca Akincilar Polis Lojmanlarinda site icinde oturuyorum,

Bizim 7 yildir sitemizde baktigimiz bir kopegimiz var, daha once bakimini baska bir bayan yaptiriyordu fakat o tasininca benim komsum 1 yildir bu hayvanin asilarini ustlendi ama ozgurluge alisIk oldugundan dolayi site icinde duruyordu.

Gecen hafta sali gunu( 26.3.) oglen saatlerinde site icerisinden bir komsu kopegin sol arka ayaginin uzerinden resmen parcalayarak arabasiyla gecti ve ben bunu evimin balkonundan cok net bir sekilde gordum..

Carpan sahis ;
Ben carpmadim kopek bana carpti '' diyerek savunma yapti, biz arac kaskosu ile karsilanabilir, en azindan 1800 liralik faturanin yarisini odeyebilirsiniz, yarisinida biz karsilayalim dememize ragmen hic bir sekilde tedavi masraflarini ustlenmedi..
Benimle ugrasmayin diyerek tehtid etti..

Ben caresizlikten once Buca Belediye veterinerligini aradim, onlar kopegi goturduler muayene sonrasinda bana kirik oldugunu ve onlarin bu kirik icin yapacaklari birsey olmadigini soylediler bende kopegi geri getirmelerini istedim sonrasinda kopegi alsancakta Ronesans veterinerlige goturdum ilk mudahalelerin sonucunda enfeksiyonu giderilip gecen cuma gunu ameliyat oldu,

Su an durumu iyi ama eskisi gibi bir hayat yasayamiyacak...
Zavalli kopegimize carpan kisinin cezasiz kalmasini istemiyorum bunun icin neler yapabilirim size danismak istemistim ilginiz icin tesekkur ederim...

Kopegimize carpan Kisi
Adi DURSUN YILMAZ
Arabasinin markasi GRI RENAULT MEGANE
Arabanin plakasi 35 AU 6526
cep telefon numarasi 05334730446
EV ADRESI HALIT ALPMAN SITESI SEYHAN MAHALLESI 556/6 SOKAK NO:5 DAIRE :12 KAT :3  MANOLYA APARTMANI AKINCILAR -BUCA
ILGINIZ ICIN TESEKKUR EDERIM ESIN HANIM CEZASIZ KALMASIN SIZE GUVENIYORUM.
--------------------------------------------------------------------------

HAYVANLARI KORUMA KANUNU

Kanun No. 5199

Kabul Tarihi : 24.6.2004

BIRINCI KISIM
Genel Hukumler
BIRINCI BOLUM
Amac, Kapsam, Tanimlar ve Ilkeler
Amac
MADDE 1. - Bu Kanunun amaci; hayvanlarin rahat yasamlarini ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanlarin aci, istirap ve eziyet cekmelerine karsi en iyi sekilde korunmalarini, her turlu magduriyetlerinin onlenmesini saglamaktir.


EK 2 Yasaklar
MADDE 14. - Hayvanlarla ilgili yasaklar sunlardir:
a) Hayvanlara kasitli olarak kotu davranmak, acimasiz ve zalimce islem yapmak, dovmek, ac ve susuz birakmak, asiri soguga ve sicaga maruz birakmak, bakimlarini ihmal etmek, fiziksel ve psIkolojik aci cektirmek.

 

 


Son Güncelleme ( Çarşamba, 01 Mayıs 2013 10:55 )

Sayfa 3 > 8

opencart tema opencart temaları