Reklam

İdari Makamlara Yazılan Dilekçe Örnekleri


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Belediye Zabıtasının Sahipli veya Sahipsiz Hayvanlara Müdahalesi Kesinlikle Yasaya Aykırıdır.

Belediye Zabıtasının Sahipli veya Sahipsiz Hayvanlara Müdahalesi Kesinlikle Yasaya Aykırıdır.

Belediye Zabıtasının Sahipli veya Sahipsiz Hayvanlara müdahalesi KESİNLİKLE YASAYA AYKIRIDIR.

Besleme yapan gönüllülere müdahale etmesi YASAYA AYKIRIDIR. Sahipli hayvanlar konusunda yetkili TCK ya göre Mahkemelerdir. Sahipsiz hayvanlar konusunda ise yetkili Orman Su İşleri Müdürlüğüdür. Zabıta HAYVAN BESLEYENLERE de müdahale edemez. Lütfen YASA MADDELERİNİ biliniz, ekli linklerde ki örnek yazıları ve ekinde ki yasa maddelerini DİKKATLE okuyun. Yasa ve mevzuatları bilmeden hayvanları koruyamayız. Müdahale durumunda mutlaka yazılı olarak şikayette bulunun. Lütfen bizi de bilgilendirin ki telefonla da ayrıca BELEDİYE yetkililerini uyaralım.

Unutmayın, BİLGİ İKTİDARDIR...

Nesrin Çıtırık

Haytap Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı


1. Belediye Zabıtası Sahipli Hayvanlara Müdahale Edemez: http://haytap.org/index.php/201310274731/idari-makamlara-yazilan-dilekce-ornekleri/zabitanin-sahipli-hayvana-mudahalesi-icin-sorusturma-istemi-ornek-yazi-valilik-veya-kaymakamliga

2. Belediye Zabıtası Sahipsiz Hayvanlara Müdahale Edemez: http://haytap.org/index.php/201310274730/idari-makamlara-yazilan-dilekce-ornekleri/zabitanin-sahipsizhayvana-mudahalesi-icin-sorusturma-istemi-ornek-yazi-valilik-veya-kaymakamliga

3. Belediye Zabıtası BESLEME YAPAN gönüllülere Müdahale edemez: http://haytap.org/index.php/201109203551/acil-ornek-yazilar/belediyeye-uyari-zabita-hayvan-besleyenlere-mudahale-edemez-beslenme-ve-su-odagi-kurma-gonulluye-destek

Son Güncelleme ( Pazartesi, 28 Ekim 2013 00:41 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Zabıtanın SAHİPLİ Hayvana Müdahalesi İçin Soruşturma İstemi Örnek Yazı - Valilik veya Kaymakamlığa

Zabıtanın SAHİPLİ Hayvana Müdahalesi İçin Soruşturma İstemi Örnek Yazı - Valilik veya Kaymakamlığa

Sık sık belediye zabıtalarının evlerde veya bahçelerdeki sahipli hayvanlara müdahale ettikleri, ihbarname bıraktıkları, hatta ceza kestikleri gelen haberler arasında.

Aşğaıdaki bilgi edinme formunda yer alan ÖRNEK yazı ve ekindeki ilgili kanun maddesinde, sahipli hayvanın TCK ya göre MAL kapsamında olması nedeni ile tahlye istemi gibi konularda sadece mahkemelerin yetkili olduğunu, bunu yapan belediye görevlisinin suç işlediği vurgulanmaktadır.

(Ayrıca, sahipli veya sahipsiz hayvanlara ilişkin sorunlarda 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu uygulamasında yetkili olan kurum mülki idareler, Valilik Orman Su İşleri Müdürlükleri, Kaymakamlıklar ve onların atayacağı denetleme elemanlarıdır. Belediye zabıtasının bu konuda yetkisi yoktur.)

Sahipli hayvanlar hakkında ihbar, ceza veya tahliye isteminde bulunan belediye zabıta görevlileri veya başka kurum görevlileri hakkında Iİlçelerde ise "Kaymakamlık Denetleme Elemanlarınca" soruşturma açılmasını talep edeceğiz. İllerde ise Orman Su İşleri Müdürlüklerine müracaat edilecek.


Lütfen dikkatle okuyunuz.


Nesrin Çıtırık

Haytap Hayvan Hakları Federasyonu

Yönetim Kurulu Başkanı
____________________________________________


Konu: Belediye zabitasinin evde yasayan sahipli hayvana mudahalesi ve tahliye istemesi hk sorusturma acilmasi...

Valilik Makamına (İlçe ise Kaymakamlık Makamına)

Ilceniz Belediye Zabita gorevlileri asagida isim ve adresini belirttigimiz vatandasimiza  mudahale ederek sahipli karneli kopegin evden uzaklastirilmasi icin ikaz ve ihbarda bulunmuslardir.

Ekteki 5237 Nolu Turk Ceza Kanununa gore sahipli hayvan MAL kapsamina girmektedir ve dolayisi ile TCK kapsamindadir. Sikayet durumlarinda, mal kapsamina giren sahipli kopek veya kedilerin tahliyesi karari ise bagimsiz mahkemelerce verilir.

Bu baglamda belediye Zabita Gorevlileri TCK na gore gorevi kotuye kullanarak yasayi ihlal etmekte ve suc islemektedirler.

Ayrica 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu icin, hayvanlara iliskin tum durumlarda ve yasanin uygulanmasinda Orman Su İşleri Bakanlığı yetki devri yaparak illerde Valilik ve Orman Su İşleri Mudurluklerini,  ilcelerde Kaymakamliklari  yetkili ve gorevli kilmistir.
Dolayisi ile hem sahipli hem de sahipsiz hayvanlara iliskin sorunlara Belediye Zabita gorevlileri mudahale yetki ve hakkina sahip degildir.
Sorun ve sikayetlerin illerde Valilik Orman Su İşleri Mudurluklerine, ilcelerde ise Kaymakamlik makamlarina iletilmesi gerekmektedir.
Bu baglamda:
1.
Sahipli Kopegin tahliyesi icin zabitaca baslatilan yasa disi mudahale ve islemlerin iptal edilmesini ve hayvan sahibine baski yaparak hayvanlarin yasam hakkini ihlal eden zabita gorevlileri hakkinda  Kaymakamlik Denetim Elemanlarinca sorusturma acilmasini talep ediyoruz.
2. Topluma, Hayvan Sahiplerine, Belediye yetkili ve gorevlilerine Hayvan Haklari Kanunu ve TCK konusunda bilgilendirme yapilmasini talep ediyoruz.

Muracaatimiza iliskin yapilan islemlerin 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi kanuni suresi icinde  tarafimiza bilidirilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimla arz ederim.

Isim....................
Tc Kimlik.............

Dagitim: Valilik, Belediyeler, Basin Kuruluslari ve Hayvan Haklari Kuruluslari
_____________________________________

EK 1

TÜRK CEZA KANUNU Kanun Numarası: 5237
Kabul Tarihi: 26/09/2004 Resmi Gazete: 12/10/2004 Resmi Gazete Sayısı: 25611
1. Sahipli hayvana karsi yapilan  eylemler Turk Ceza Kanunun MALA ZARAR VERME basligi altinda 151 Nolu Maddenin 2. fikrasinda duzenlenmistir.

Mala Zarar Verme MADDE 151 -
(1) Baskasinin tasinir veya tasinmaz malini kismen veya tamamen yikan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanilamaz hale getiren veya kirleten kisi, magdurun sikayeti uzerine, dort aydan uc yila kadar hapis veya adlî para cezasi ile cezalandirilir.
(2) Hakli bir neden olmaksizin, sahipli hayvani olduren, ise yaramayacak hale getiren veya degerinin azalmasina neden olan kisi hakkinda yukaridaki fikra hukmu uygulanir.
Soz konusu maddeyi dikkat ile okudugunuzda eylem ancak SAHIPLI HAYVANA karsi islendiginde Turk Ceza Kanunu kapsaminda  suc olusur ve savciliklar tarafindan sorusturulup haklarinda dava acilabilir.

 

Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Zabıtanın SAHİPSİZ Hayvana Müdahalesi İçin Soruşturma İstemi Örnek Yazı - Valilik veya Kaymakamlığa

Zabıtanın SAHİPSİZ Hayvana Müdahalesi İçin Soruşturma İstemi Örnek Yazı - Valilik veya Kaymakamlığa

Konu: 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununa aykırı olarak sahipli ve sahipsiz hayvanlara Belediye Zabıta görevilerinin müdahalesi için soruşturma açılması hakkında.


Valilik Makamına (İlçede ise Kaymakamlık Makamına)

Sahipli ve sahipsiz tüm hayvanların yaşam haklarına ilişkim hükümleri içeren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun uygulaması, Çevre ve Orman Bakanlığına ve sekreteryası da Orman Su İşleri Müdürlüklerine verilmiştir. (Ek..1)

Sahipli ve sahipsiz tüm hayvanlara ilişkin tüm konularda alınacak tedbirlerde, yapılacak işlemlerde yetki sahibi olan kurumlar, bakan oluru ile yetki devri yapılan, mahallin en büyük mülki amirleri yani Valilikler ve ilçelerde ise İl Çevre Müdürlüklerince vali oluru ile yetki devri yapılan Kaymakamlıklardır. (Ek..2)

Sahipli hayvanlar TVK ya göre ‘’mal kapsamına’’ girdiği çin o konuda yetkili olan kurum bağımsız mahkemelerdir. (Ek..3)

Sahipli hayvana kötü muamele durumunda yetkili olan kurum illerde Orman Su İşleri Müdürlükleri, İlçelerde ise Kaymakamlıkça görevlendirilmiş ‘’Denetim Elemanlarıdır’’ (Ek..4)

Sahipsiz hayvanların belediyelerce oluşturulması yasal görev olan Geçici Bakımevlerine götürülmeleri, kısırlaştırılıp alındıkları yere bırakılmaları görevi belediyelerindir. Fakat sahipsiz hayvanlara ilişkin şikayet ve sorunlarda  ise yine yetkili kurum Orman Su İşleri Müdürlükleri ve ilçelerde Kaymakamlık Denetim Elemanlarıdır. Sahipsiz hayvanların gönüllüler tarafindan  bakılması beslenmesi ise gönüllülerin yasal hakkıdır. Ayrıca belediyelerin gönüllülerle birlikte beslenme odakları kurması ve hayvanları beslemesi gerekmektedir. (Ek..5)

Şehrinizde bulunan aşağıda ismi ve adresi yazılan gönüllüye belediyeniz zabıtası tarafından evindeki sahipli hayvanına ve dışarıda baktığı hayvanlara ilişkin müdahalede ve ikazlarda bulunulmuştur.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu bu konulardaki yetkili kurumları açıkça belirtmiş olması nedeniyle belediye zabıta görevlileri yetkisini aşarak yasayı ihlal etmiştir.

1. Bu bağlamda ve yasalar çerçevesinde yetkisini aşan ve görevini kötüye kullanan belediye yetkilileri ve  zabıta görevlileri hakkında soruşturma açılmasını talep ediyoruz.

2. Ayrıca toplumun, hayvan sahiplerinin ve belediye görevlilerinin Hayvanları Koruma Kanunu hakkında bilgilendirilmesini, bundan sonra bu tür ihlallerin önlenmesini talep ediyoruz.

3. Yasa gereği gönüllülerle birlikte "Sahipsiz hayvanlar için Beslenme Odağı" kurmak zorunda olan belediyelerin bu görevlerini yerine getirmemelerinden dolayı belediye hakkında soruşturma açılmasini talep ediyoruz.

Dilekcemize ilişkin tarafimıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize arz ediyoruz.
Isim...
TC kimlik..
Dagitim: İcisleri Bakanliğı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Valilik, İl Çevre Müdürlüğü, Belediyeler, Basın Kurulusları, Hayvan Hakları STK ları.


Ek 1 5199 sayili yasanin uygulama Yonetmeligi
Cevre ve Orman Bakanligindan:
HAYVANLARIN KORUNMASINA DAIR UYGULAMA YONETMELİGİ
MADDE 61 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Orman Su İşleri Bakanlığı yürütür.

BIRINCI BOLUM Gorev ve Sorumluluklar
Il Mudurlugunun gorev ve sorumluluklari
MADDE 5 – (1) Il Mudurlugu;
a) Hayvanlarin korunmasi ve refahinin saglanmasi ile ilgili olarak kurum ve kuruluslarin il duzeyindeki faaliyetlerini izlemekle, yonlendirmekle ve bu konuda gerekli koordinasyonu saglamakla,
b) Yerel hayvan koruma gorevlileri ve gonullu kuruluslar ile isbirligi yaparak sahipsiz hayvanlarin kontrolunu takip etmekle,
c) Yerel hayvan koruma gorevlilerinin muracaatlarini degerlendirmekle ve bu gorevlilerin hayvan refahi konusunda gerekli egitimi almalarini saglamakla, yerel hayvan koruma gorevlisi adaylarini il hayvan koruma kurullarina bildirmekle,
ç) Olumsuz faaliyetleri tespit edilen yerel hayvan koruma gorevlileri ile ilgili olarak il hayvan koruma kuruluna belgelerinin iptali icin talepte bulunmakla,
d) Il hayvan koruma kurulunun calismalarina katilmakla,
e) Sahipsiz hayvanlarin kayit altina alinmasi ile ilgili faaliyetleri, belediyelerle ve gonullu kuruluslarla esgudum saglayarak yaptirmakla,
f) Hayvan sevgisi, korunmasi ve yasatilmasi ile ilgili egitici faaliyetleri belediye, gonullu kurulus ve yerel hayvan koruma gorevlileri ile koordineli olarak duzenlemekle,
g) Sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar ile ilgili olarak belediyelerce gecici bakimevlerinin olusturulmasini saglatmakla,
ğ) Bu Yonetmeligin uygulanmasini saglamak icin gerekli denetimleri yapmakla ve denetim sonucunda bu Yonetmelik hukumlerine aykiri davrananlara 5199 sayili Kanunun ilgili maddesinde gecen hukumleri uygulamakla,
h) Denetim elemanlarinca, hayvanlarina eziyet veren hayvan sahiplerine gerekli yasal islemleri yapmak suretiyle hayvanlarina el koymakla, uygun bir gecici bakimevine gonderilmesini saglayarak koruma altina almakla ya da sahiplenilmesini saglamakla,
ı) Herhangi bir sebeple kapatilmak istenilen gecici ozel bakimevlerinin muracaatlarini kabul ederek, hayvanlarin uygun bir gecici bakimevine aktarilmasini saglamakla,
i) Bu Yonetmelik hukumlerine gore, gecici bakimevi ve ozel gecici bakimevi acmak isteyenler ile mobil kisirlastirma unitelerini acmak isteyenlerin muracaatlarini degerlendirerek izin vermekle gorevli ve sorumludur.

Ek 2.... 5199 Saiyili Hayvanlari Koruma Kanunu

Yetkili birim
MADDE 42 – (1) 5199 sayılı Kanun ve bu Yönetmelik hükümlerine uyulup uyulmadığını denetleme yetkisi Bakanlığa aittir. Bakanlık bu yetkisini gerektiğinde mahallin en büyük mülkî amirine devredebilir. Bakanlığın yetkisini devretmesi halinde, mahallin en büyük mülkî amiri il bünyesinde veya mevcut değilse başka illerden veya kurumlardan hayvanların korunması konusunda uzman personeli de denetim ile görevlendirebilir. Bakanlık, merkez teşkilatı ilgili birim personelini de denetim ile görevlendirebilir.Ek 3 TÜRK CEZA KANUNU
Kanun Numarası: 5237 Kabul Tarihi: 26/09/2004 Yayımladığı Resmi Gazete Tarih: 12/10/2004
Yayımladığı Resmi Gazete Sayısı: 25611
1. Sahipli hayvana karsi yapilan  eylemler Turk Ceza Kanunun MALA ZARAR VERME basligi altinda 151 Nolu Maddenin
2. fikrasinda duzenlenmistir.
Mala Zarar Verme

MADDE 151 -(1) Baskasinin tasinir veya tasinmaz malini kismen veya tamamen yikan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanilamaz hale getiren veya kirleten kisi, magdurun sikayeti uzerine, dort aydan uc yila kadar hapis veya adlî para cezasi ile cezalandirilir.

(2) Hakli bir neden olmaksizin, sahipli hayvani olduren, ise yaramayacak hale getiren veya degerinin azalmasina neden olan kisi hakkinda yukaridaki fikra hukmu uygulanir.
Soz konusu maddeyi dikkat ile okudugunuzda eylem ancak SAHIPLI HAYVANA karsi islendiginde Turk Ceza Kanunu kapsaminda  suc olusur ve savciliklar tarafindan sorusturulup haklarinda dava acilabilir.


Ek 4
MADDE 42 – (1) 5199 sayılı Kanun ve bu Yönetmelik hükümlerine uyulup uyulmadığını denetleme yetkisi Bakanlığa aittir. Bakanlık bu yetkisini gerektiğinde mahallin en büyük mülkî amirine devredebilir. Bakanlığın yetkisini devretmesi halinde, mahallin en büyük mülkî amiri il bünyesinde veya mevcut değilse başka illerden veya kurumlardan hayvanların korunması konusunda uzman personeli de denetim ile görevlendirebilir. Bakanlık, merkez teşkilatı ilgili birim personelini de denetim ile görevlendirebilir.
Yıllık denetim ve izleme programı
MADDE 44 – (1) Yıllık denetim ve izleme programı, denetime ve idari para cezası vermeye yetkili makam veya merci tarafından; bir önceki yılın Aralık ayında hazırlanır.
(2) Bu programla; yıl içinde denetlenecek ve izlenecek kurum, kuruluş ve işletmelerde yapılacak denetim sıklığı ve denetimde görevlendirilecek personel ile personel arasındaki görev bölümü belirlenir.
Bildirim
MADDE 45 – (1) Yıllık denetim ve izleme programına alınan kurum, kuruluş ve işletmelere, yıllık denetim programına alındıkları denetime ve idari para cezası vermeye yetkili makam veya merci tarafından yazılı olarak bildirilir. İhbar ve şikâyet gibi durumlar ile mahallin en büyük mülkî amirinin ve Bakanlığın program dışı denetime gerek gördüğü hallerde, bildirim yapılması zorunlu değildir.
Kimlik kartı
MADDE 46 – (1) Denetimle görevlendirilen personele, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı veya mahallin en büyük mülkî amiri tarafından onaylanmış görevli kimlik kartı verilir. Bakanlık personeli görevli kimlik kartı olmaksızın genel müdürlük onayı ile denetim yapabilir. Denetim elemanları yaptıkları denetimler sırasında, kimlik kartlarını veya görevlendirme onaylarını; kurum, kuruluş, işletme, gerçek ve tüzel kişilere göstermek zorundadır. Denetim görevinden herhangi bir nedenle ayrılanların kimlik kartları geri alınır.
İzleme-denetleme formu
MADDE 47 – (1) Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı veya mahallin en büyük mülkî amirince görevlendirilen denetim elemanları, denetimler sırasında Ek-6 daki İzleme-Denetleme Formunu düzenler. Bu formlar denetime ve idari para cezası vermeye yetkili makam veya merci tarafından muhafaza edilir.
Denetim tutanağı
MADDE 48 – (1) Bakanlık veya mahallin en büyük mülkî amirince görevlendirilen denetim elemanları, denetimin bitiminde; denetim tutanağını iki nüsha halinde hazırlar. Tutanağın bir nüshası ilgilide, diğer nüshası ise denetime ve idari para cezası vermeye yetkili makam veya merci tarafından muhafaza edilir


EK 5
5199 sayili yasanin uygulama Yonetmeligi
için tiklayiniz
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 28 Ekim 2013 00:26 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Belediye Gönüllüye YASAK Koyamaz, Yasaya Göre Birlikte Çalışmak ve Bilgi Vermek Zorunda

Belediye Gönüllüye YASAK Koyamaz, Yasaya Göre Birlikte Çalışmak ve Bilgi Vermek Zorunda

Belediyelerin bakım evlerine giden gönüllüler orada gördükleri eksikleri söylediklerinde derhal YASAK gündeme getirilmekte. Bu tamamen yasayı ihlal etmektir. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun Uygulama Yönetmeliği 7. Maddesinde belediyelerin gönüllülerle çalışması açıkça hükme bağlanmıştır.


Aynı yönetmeliğin 5. maddesinde Orman Su İşleri Müdürlüğünün de gönüllülerle işbirliği halinde çalışması hükme bağlanmıştır. Bu maddeleri lütfen okuyun ve ezberleyin. Buna rağmen bakım evlerinde ki insanlık dışı koşulların, çalışmayan tembel veteriner hekim ve personelin, barınağa getirilme bahanesi ile alınıp ormanlara atılan yok edilen barınakta öldürülen hayvanların görülmemesi için belediyeler GÖNÜLLÜLERE YASAK veya SINIRLAMA koymaktadırlar.


Belediyeler, bakım evlerini görmek, çocuklarına hayvan sevgisi aşılamak ve hayvan sahiplenmek için gelen ZİYARETÇİLER ile, hayvanların bakım ve beslenmelerine bizzat bakım evinde bulunarak destek veren GÖNÜLLÜLERİ ayrı tutmalıdır. Ziyaretçilere uygulanan saat sınırlaması aktif GÖNÜLLÜLERE uygulanamaz.


Sorun yaşadığınız belediyeye aşağıda ki gibi ekinde kanunlar olan yazılı müracaatı yapın. Eğer olumlu cevap gelmez ise, "Müracaatımıza rağmen bu yasal hakkımız tanınmamaktadır, ilgi belediye için soruşuturma açılmasını talep ediyorum" ifadesini içeren bir üst yazı ile eke bu aşağıda ki yazıyı koyarak Valiliğe, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne ve belediye başkanının mensup olduğu partinin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı'na yazarak soruşturma açılmasını isteyin..

Yazılarınızı  nesrincitirik11@gmail.com adresine yollarsanız biz de devreye girer ve konunun takipçisi oluruz.Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı

 

 


 

BELEDIYEYE ORNEK YAZI: Belediye Başkanlığına,

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama yönetmeliğinin:

a) 7. Maddesinde " Geçici bakım evine gelen hayvanları öncelikle Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine kaydederek müşahede altına almakla, gerekli tedavilerin yapılmasını, kısırlaştırıp aşılanmasını ve işaretlenmesini müteakip alındığı ortama bırakmakla, geçici bakım evlerine gelen hayvanların sahiplenilmesi için "yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği yapmakla" görevli ve sorumlu olduğunu hükme bağlamıştır.

(Ek 1)b) 5. Maddesinde ise "Sahipsiz hayvanlara ilişkin yapılan tüm faaliyetlerde yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun sağlanmasıyla görevli ve sorumludur ve Sahipsiz hayvanlara ilişkin tüm çalışma ve hizmetlerde gönüllülerle işbirliği yapılmasının sağlanması" hükme bağlanmıştır.


(Ek 2)

Yasada açıkça belirtilmiş olan bu hükümlere rağmen, belediyenize ait bakım evinde "gönüllü" olarak hayvanlara sevgi ve şefkat göstererek ilgilenmemiz, bakımlarına destek olmamız, "belediyenizce engellenmekte, yasaklar ve sınırlamalar" getirilmektedir.

Bakım evine gelen "ziyaretçiler" için konan saat sınırlamasının, yasada yer alan hükümlerde açıkca tanımlanmış olan "yerel hayvan koruma görevlisi ve gönüllü kuruluşlara" uygulanması yasayı ihlal etmektir. Gönüllüler bakım evlerine  ziyaret için değil, yasal hakkımız olan gönüllülük çerçevesinde "hayvanlara sevgi ve şefkat göstermek, mağdur olanlara bakımlarına ve beslenmelerine destek vermek" için sürekli olarak  giderler.Oysa ziyaretçiler çocuklarına hayvan sevgisi aşılamak, hayvan sahiplenmek için bakım evine giderler."Ziyaretçi" kavramı ile "Gönüllü"kavramının kesinlikle ayrılması gereklidir.

Bu bağlamda:

1. Belediyeniz bakım evinde "hizmetin devam ettiği mesai saatleri içinde ve özellikle eleman eksikliği olan hafta sonları ve tatillerde" hayvanlara gönüllü bakım ve besleme desteği vermemizin engellenmemesini, yasak ve sınırlamalar getirilmemesini talep ediyoruz.
2. Sahipsiz hayvanların yaşam haklarında gönüllülerin mutlaka var olması gereği kanun yapıcı tarafından da kabul edilerek, gönüllü varlığı yasaya açık bir şekilde konmuştur. Bu gerçek ışığında bakım evi koşul ve uygulamalarına ilişkin görüş ve önerilerimizin belediyenizce değerlendirilmeye alınmasını talep ediyoruz.
3. Belediyeniz yetkilileri ile her 3 ayda bir, Orman Su İşleri Müdürlüğü yetkilisinin de katılacağı "Belediyenizin sahipsiz hayvanlara ilişkin toplama, kayıt altına alma, bakım evinde rehabilite edilme, kısırlaştırılma, tedavi ve sahiplendirme konusunda yasada yer alan hizmetler" konusunda "gönüllülere bilgilendirme ve önerileri değerlendirme toplantıları" yapılmasını talep ediyoruz.


Bu yazımız ayrıca Başbakanlık BİMER,  TBMM Çevre Komisyonu, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Orman Su İşleri Bakanlığı, Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Valilik, Orman Su İşleri Müdürlüğü ve yerel ve ulusal basına, HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu ve STK lara gönderilmiştir. Bu taleplerimizin uygulanmaması durumunda, yasal haklarımızın resmi kurumlar, kamuoyu ve basın önünde takipçisi olacağımız bilinmelidir.
Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği madde madde cevaplamalar olmak kaydı ile bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

Isim,
TC kimlik,
Iletisim bilgileri

Dağıtım: BİMER, TBMM Çevre Komisyonu, Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Parti Genel Merkezi, Valilik, Orman Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Partilerin Genel Merkezleri ve İl ve İlçe Başkanlıkları, Basın Kuruluşları, HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu, Hayvan Hakları STK larıEk 1.... Hayvanlari Koruma Kanunu Uygulama yonetmeliginin Belediyelerin gonullulerle birlikte calismalari ile ilgili hükümleri:

Madde 7 - (1) Belediyeler;

a) Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbî bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilenlerinin kayıt altına alınmasıyla,b) Geçici bakım evine gelen hayvanları öncelikle Ek-2 deki Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine kaydederek müşahede altına almakla, gerekli tedavilerin yapılmasını, kısırlaştırıp aşılanmasını ve işaretlenmesini müteakip alındığı ortama bırakmakla, geçici bakımevlerine gelenhayvanların sahiplenilmesi için yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği yapmakla,

ç) Bölge ve mahallerindeki, özellikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, işaretlenmesi ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, alındığı ortama geri bırakılması ve sahiplendirilmelerinin yapılması için hayvan geçici bakım evlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetlerde yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun sağlanmasıyla gorevli ve sorumludur.


Ek 2....  MADDE 5 – (1)
Orman Su İşleri İl Müdürlüğü görevleri ;
a) Hayvanların korunması ve refahının sağlanması ile ilgili olarak kurum ve kuruluşların il düzeyindeki faaliyetlerini izlemekle, yönlendirmekle ve bu konuda gerekli koordinasyonu sağlamakla,

b) Yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği yaparak sahipsiz hayvanların kontrolünü takip etmekle,
e) Sahipsiz hayvanların kayıt altına alınması ile ilgili faaliyetleri, belediyelerle ve gönüllü kuruluşlarla eşgüdüm sağlayarak yaptırmakla,
f) Hayvan sevgisi, korunması ve yaşatılması ile ilgili eğitici faaliyetleri belediye, gönüllü kuruluş ve yerel hayvan koruma görevlileri ile koordineli olarak düzenlemekle.... sorumludurlar.BU YAZININ GİDECEĞİ MAİL ADRESLERİ:

Esas olarak bulunduğunuz yerde ki belediye ve vaililik adreslerini siz bulup KİME kısmına, BİLGİ kısımına da aşağıda bizim hazır olarak verdiğimiz Orman Su İşleri Bakanlığı, Çevre Komsiyonu, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü MAİL adresleri konacak:

 

ahmetozyanik0653@gmail.com,  aozyanik@ormansu.gov.tr,  dkmp@ormansu.gov.tr,

mustyrd_eldemir@ormansu.gov.tr,  meldemir@ormansu.gov.tr,  hksm@ormansu.gov.tr,

sabrikiris@ormansu.gov.tr,  mustafaakincioglu@ormansu.gov.tr,  ozcanyaman@ormansu.gov.tr,

ndemiral@ormansu.gov.tr,  istanbul@ormansu.gov.tr,  bolge1@ormansu.gov.tr, eroglu@ormansu.gov.tr,  veyseleroglu@gmail.com,  bakanyrd@ormansu.gov.tr,

nakman@ormansu.gov.tr,  mustesar@ormansu.gov.tr,  lakca@ormansu.gov.tr,

mustyrd_kucuk@ormansu.gov.tr,  mustyrd_kocaker@ormansu.gov.tr,

hkocaker@ormansu.gov.tr,  mustyrd_ceritli@ormansu.gov.tr,  myarasir@ormansu.gov.tr,

cem@ormansu.gov.tr,  mustafakurtulmuslu@ogm.gov.tr,  sgb@ormansu.gov.tr,

teftis@ormansu.gov.tr,  hukuk@ormansu.gov.tr,  ouzun@ormansu.gov.tr,

hacatal@ormansu.gov.tr,  did@ormansu.gov.tr,  mgurbuz@ormansu.gov.tr,

narpa@ormansu.gov.tr,  yasaryilmaz@ormansu.gov.tr,  etemboz@ormansu.gov.tr,

hozbek@ormansu.gov.tr,  navci@ormansu.gov.tr,  yceran@ormansu.gov.tr,

tusta@ormansu.gov.tr,  ckinaci@ormansu.gov.tr;  h.aytac@ormansu.gov.tr;

havci@ormansu.gov.tr;  hkocaker@ormansu.gov.tr;  ismailceritli@ormansu.gov.tr;

erol.kaya@tbmm.gov.tr;  osman.kahveci@tbmm.gov.tr;

sebahattin.karakelle@tbmm.gov.tr;  aydin.sengul@tbmm.gov.tr ;

esref.tas@tbmm.gov.tr;  mehmetsuleyman.hamzaogullari@tbmm.gov.tr ;

mehmet.onturk@tbmm.gov.tr;  gulay.dalyan@tbmm.gov.tr;  osmanboyraz@tbmm.gov.tr;

zeki.aygun@tbmm.gov.tr;  huseyincemal.akin@tbmm.gov.tr;  selcuk.ozdag@tbmm.gov.tr;

abdurrahim.akdag@tbmm.gov.tr;  muzaffer.cakar@tbmm.gov.tr;  tulay.bakir@tbmm.gov.tr;

temel.coskun@tbmm.gov.tr;  m.serdarsoydan@tbmm.gov.tr ;  kemal.degirmendereli@tbmm.gov.tr;

melda.onur@tbmm.gov.tr;  mehmethilal.kaplan@tbmm.gov.tr;  emre.koprulu@tbmm.gov.tr;

ahmet.kenan.tanrikulu@tbmm.gov.tr;  emin.cinar@tbmm.gov.tr ;  resat.dogru@tbmm.gov.tr;

erol.dora@tbmm.gov.tr;  aysenur.bahcekapili@tbmm.gov.tr;

mahalli@icisleri.gov.tr, mahalli.bilgiedinme@icisleri gov.tr,  info@icisleri.gov.tr,gsekreter@icisleri.gov.tr,  islemler.illeridaresi@icisleri.gov.tr>,  bimer@basbakanlik.gov.tr,bimer1@basbakanlik.gov.tr,

 

 

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 24 Ekim 2013 12:48 )


Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/home/haytap/public_html/images/resized/images/stories/kurban/balkonda_kurban_640_320.jpg' for writing: No such file or directory in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 127

Hayvana işkenceye Dönüşen KURBAN Kesimleri" İçin Kişi ve Kurumlara Soruşturma ve Cezalandırma Talebi

Hayvana işkenceye Dönüşen KURBAN Kesimleri

Orman ve Su İşleri Bakanlığına,

Kurban Bayramı öncesi Sayın Bakan Prof Dr. Veysel Eroğlu tarafından verilen beyanatta  "Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır hükmüne aykırı hareket edenlere hayvan başına 876 TL idari para cezası uygulanacağını bildiren Bakan Eroğlu, söz konusu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan "Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı'nca Yürütülmesine Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere de hayvan başına 2 bin 195 TL idari para cezası kesileceğini söyledi. Bakan Eroğlu, "Hayvanları Koruma Kanunu'na göre hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup, bu hükme aykırı davrananlara 437 TL idari para cezası uygulanır diye konuştu. Kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmanın da yasak olduğuna dikkat çeken Bakan Eroğlu, bu hükme aykırı davrananlara 876 TL para cezası uygulanacağını belirtti. Kurban Bayramı süresince Orman ve Su İşleri Bakanlığı İl Şube Müdürlükleri tarafından gerekli önlemlerin alınacağını ifade eden Bakan Eroğlu, kurban kesim ve satış yerleri ile ilgili denetimlerin de yerel yönetim birimleri ile müştereken yapılacağını söyledi."  ifadeleri yer almıştır.

Kurban kesimlerinde pek çok yerde "ibadetin vahşete dönüştüğü, hayvanlara eziyet ve zulüm uygulandığı" basında yer almış, samimi müslümanların ve çok sayıda vatandaşın da olayı nefretle kınamasına sebep olmuştur.

Bu bağlamda aşağıda hususların yerine getirilmesini önemle talep ediyoruz:


1. Bütün yurtta ki Orman Su İşleri İl Müdürlüklerince "kurban kesimlerini, hayvanları kovalayıp döverek, bacağından asarak, bacaklarını bıçaklayarak yapanların, uygun olmayan koşullarda ve ehil olmadıkları  halde kesim yaparak hayvanın acı içinde can vermesine sebep olanların" yerel ve ulusal basında ki haberlerin araştırılıp ve vatandaştan gelen ihbarların delil kabul edilip tek tek değerlendiririlerek, emniyet makamları ve haberleri veren basın ile irtibat kurularak kimlik ve aderselerin belirlenmesini talep ediyoruz.
2. Kurbana işkence eden kişileri belirledikten sonra 5199 sayılı yasaya göre hayvanlara acı ızdırap çektirilmesi sebebi ile 437 tl idari para cezası kesilmesini, yine aynı kanunun "kurban kesiminin ehliyetli kişilerce yapılır" hükmüne istinaden 837 tl para cezası kesilmesini talep ediyoruz.
3. Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere hayvan başına 2.137 tl idari para cezası kesilmesini talep ediyoruz.

4. Tüm ihlallerin  "Bakanlıklar arası Kurban Hizmetleri Kuruluna" yazılı olarak bildirilip, yönetmeliğini 9. maddesine göre kurulmuş ve 10. maddesine göre görevleri belirlenmiş olan "İl Kurban Hizmetleri Komisyonları" hakkında, gerekli tedbirleri almayarak kurban kesiminin hayvana eziyete dönüşmesine sebep olunması nedeni ile "görev ihmalden soruşturma açılmasının" sağlanmasını talep ediyoruz.

5. İl bazında hastanelerle irtibat kurulup, basında yer alması delil kabul edilip "ehil olmamaları nedeni ile kurban keserken yaralanıp hastanelere giden 3500 kişinin" belirlenip bu kişiler hakkında da 5197 sayılı yasa gereği 837 tl idari para cezası kesilmesini talep ediyoruz.

6. Kurban kesimine ilişkin "islam dininin asla hayvana eziyet edilmemesi" için kıyamete kadar geçerli hükümlerine hutbe ve vaazlerde yer vermeyip, samimi müslümanların ve vicdanı tüm insanların isyan etmesine sebep olan görüntülerin %99 u müslüman olan bir ülkede yer almasında görev ihmali olması söz konusu olan Diyanet İşleri Başkanlığına vahşet görüntülerini yollayarak göreve davet edilmesini talep ediyoruz.

7. Kurban kesiminin hayvana işkenceye dönmesi konusunda Bakan Prof Dr Veysel Eroğlu tarafından verilen beyanatın hem insani ve ahlaki boyutta hem de yasalar boyutunda gereğinin yapılmasını ısrarla talep ediyoruz.

Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği, hem il bazında çalışmaların hem de yurt genelinde ki çalışmaların sayısal ve kayıtlar ibraz edilerek bilgilendirilmeyi, neticenin aynı zamanda basınla da paylaşılarak topluma "yasaların uygulanabilirliğini" göstermesi açısından önemle talep ediyoruz.

Saygılarımızla...

Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
TC kimlik..

Dağıtım: Cumhurbaşkanlığı, TBMM Çevre Komisyonu, Başbakanlık, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Valilikler ve Belediyeler, Ulusal ve Yerel Basın, Hayvan Hakları Platformları, STK lar...

Ekler:
1. Orman Su İşleri Bakanı Prof Dr Veysel Ereoğlu'nun kurbana ilişkin uyarı beyanatı:
http://www.sabah.com.tr/Gundem/2013/10/10/bakandan-kritik-kurban-uyarisi

2. Kurban Kesmini Düzenleyen "Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2002/08/20020818.htm#2

3. Basında çıkan hayvana eziyet ve uygunsuz kurban kesimlerinden örnek olmak üzere bazı haber linkleri:
http://www.haberturk.com/gundem/haber/885977-10-yasinda-kasap-soke-etti
http://www.haberturk.com/gundem/haber/885933-yine-ayni-goruntu
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/89674.aspx
http://www.haber3.com/ozel-haber-cocuklarin-gozu-onunde-kurban-kestiler-haberi-2253617h.htm
http://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/golcukte-yol-kenarlarinda-cok-kurban-kesildi-143828.html
http://www.beyazgazete.com/haber/2013/10/15/kacak-kurban-kestiler-1983503.html
http://www.beyazgazete.com/video/webtv/yasam-11/kacak-kurban-kestiler-416308.html
http://bizimkocaeli.com/G%C3%BCncel/89734-yasaga-ragmen-sokak-ortasinda-kurban-kestiler.html
http://www.f5haber.com/gundem/balkonda-kurban-kesti-haberi-7402/


Gönderilecek E-mail Adresleri:


"veyseleroglu@gmail.com" ,
CEVRE VE ORMAN BAKANI ,
veysel.eroglu@tbmm.gov.tr

ahmet özyanık ,
"aozyanik@ormansu.gov.tr" ,
"dkmp@ormansu.gov.tr" ,
"mustyrd_eldemir@ormansu.gov.tr" ,
"meldemir@ormansu.gov.tr" ,
"hksm@ormansu.gov.tr" ,
"sabrikiris@ormansu.gov.tr" ,
"mustafaakincioglu@ormansu.gov.tr" ,
"ozcanyaman@ormansu.gov.tr" ,
"ndemiral@ormansu.gov.tr" ,
istanbul ,
"bolge1@ormansu.gov.tr" ,
"eroglu@ormansu.gov.tr" ,
"bakanyrd@ormansu.gov.tr" ,
"nakman@ormansu.gov.tr" ,
"mustesar@ormansu.gov.tr" ,
"lakca@ormansu.gov.tr" ,
"mustyrd_kucuk@ormansu.gov.tr" ,
"mustyrd_kocaker@ormansu.gov.tr" ,
"hkocaker@ormansu.gov.tr" ,
"mustyrd_ceritli@ormansu.gov.tr" ,
"myarasir@ormansu.gov.tr" ,
"cem@ormansu.gov.tr" ,
"mustafakurtulmuslu@ogm.gov.tr" ,
"sgb@ormansu.gov.tr" ,
"teftis@ormansu.gov.tr" ,
"hukuk@ormansu.gov.tr" ,
"ouzun@ormansu.gov.tr" ,
"hacatal@ormansu.gov.tr" ,
"did@ormansu.gov.tr" ,
"mgurbuz@ormansu.gov.tr" ,
"narpa@ormansu.gov.tr" ,
"yasaryilmaz@ormansu.gov.tr" ,
"etemboz@ormansu.gov.tr" ,
"hozbek@ormansu.gov.tr" ,
"navci@ormansu.gov.tr" ,
"yceran@ormansu.gov.tr" ,
"tusta@ormansu.gov.tr" ,
"ckinaci@ormansu.gov.tr" ,
"h.aytac@ormansu.gov.tr" ,
"havci@ormansu.gov.tr" ,
"ismailceritli@ormansu.gov.tr" ,
kirklareli@ormansu.gov.tr,
"kocaeli@ormansu.gov.tr" ,
sakarya@ormansu.gov.tr,
Tekirdag ,
Yahya GUNGOR ,
"hmumcuoglu@ormansu.gov.tr" ,
yustundag@ormansu.gov.tr,
e.terzioglu@ormansu.gov.tr,
agencer@ormansu.gov.tr,
nzengin@ormansu.gov.tr,
"htopcu@ormansu.gov.tr" ,
mgunduz@ormansu.gov.tr,
golcay@ormansu.gov.tr,
"nayhan@ormansu.gov.tr" ,
canakkale@ormansu.gov.tr,
israfilerdogan@ormansu.gov.tr,
saliht@ormansu.gov.tr,
edirne@ormansu.gov.tr,
balikesir@ormansu.gov.tr,
bolge4@ormansu.gov.tr,
manisa@ormansu.gov.tr,
"izmir@ormansu.gov.tr" ,
aydin@ormansu.gov.tr,
mugla@ormansu.gov.tr,
osmancakmak@cob.gov.tr,
necatince@cob.gov.tr,
bulentdemirel@cob.gov.tr,
ergunlacin@cob.gov.tr,
hbinboga@cob.gov.tr,
devrimkilic@cob.gov.tr,
afyon@ormansu.gov.tr,
denizli@ormansu.gov.tr,
eskisehir@ormansu.gov.tr,
kutahya ,
usak@ormansu.gov.tr,
hamdiakan@ormansu.gov.tr,
burdur@ormansu.gov.tr,
isparta@ormansu.gov.tr,
antalya@ormansu.gov.tr,
"yabidinoglu@ormansu.gov.tr" ,
"cemaldogan@ormansu.gov.tr" ,
"eceyhan@ormansu.gov.tr" ,
Nursel Turan ,
"mycevirgen@ormansu.gov.tr" ,
"bnur@ormansu.gov.tr" ,
"oceylan@ormansu.gov.tr" ,
adurgen@ormansu.gov.tr,
"nuriyilmaz@ormansu.gov.tr" ,
ccaglar@ormansu.gov.tr,
"tkocak@ormansu.gov.tr" ,
konya@ormansu.gov.tr,
mustafasungur2@gmail.com,
serhatugras@hotmail.com,
mozdemir1965@hotmail.com,
mcelik@ormansu.gov.tr,
aliagar@ormansu.gov.tr,
eaksoy@ormansu.gov.tr,
nkaplan@ormansu.gov.tr,
ngokce@ormansu.gov.tr,
bolge9@ormansu.gov.tr,
ekaraagac@ormansu.gov.tr,
acitir@ormansu.gov.tr,
scilgin@ormansu.gov.tr,
ksunamak@ormansu.gov.tr,
sezgina@ormansu.gov.tr,
amutlu@ormansu.gov.tr,
cankiri@ormansu.gov.tr,
oaygul@ormansu.gov.tr,
duzce@ormansu.gov.tr,
nkazak@ormansu.gov.tr,
nakdemir@ormansu.gov.tr,
kirsehir@ormansu.gov.tr,
herkoc@ormansu.gov.tr,
bolge10@ormansu.gov.tr,
obayazit@ormansu.gov.tr,
syalcinkaya@ormansu.gov.tr,
tsimsek@ormansu.gov.tr,
fkarahan@ormansu.gov.tr,
rerdal@ormansu.gov.tr,
sormeci@ormansu.gov.tr,
fkuru@ormansu.gov.tr,
ngurkan@ormansu.gov.tr,
ilksena@ormansu.gov.tr,
Yalcin UYANIK ,
adeliorman@ormansu.gov.tr,
isfide@ormansu.gov.tr,
samsun@ormansu.gov.tr,
orhankas@ormansu.gov.tr,
f.karakaya@ormansu.gov.tr,
muzaffercelik@ormansu.gov.tr,
ilyaskoc@ormansu.gov.tr,
kenancelik@ormansu.gov.tr,
zaakbas@ormansu.gov.tr,
kkartal@ormansu.gov.tr,
mtemel@ormansu.gov.tr,
"nkandemir@ormansu.gov.tr" ,
muratd@ormansu.gov.tr,
s.gurler@ormansu.gov.tr,
rize@ormansu.gov.tr,
giresun@ormansu.gov.tr,
artvin@ormansu.gov.tr,
gumushane@ormansu.gov.tr,
trabzon@ormansu.gov.tr,
mkilincer@ormansu.gov.tr,
tmemisoglu@ormansu.gov.tr,
erzurum@ormansu.gov.tr,
agri@cevreorman.gov.tr,
igdir@cevreorman.gov.tr,
kars@ormansu.gov.tr,
ardahan@cevreorman.gov.tr,
bayburt@ormansu.gov.tr,
erzincan@cob.gov.tr,
bingol@cevreorman.gov.tr,
"erol.kaya@tbmm.gov.tr" ,
"osman.kahveci@tbmm.gov.tr" ,
"sebahattin.karakelle@tbmm.gov.tr" ,
"aydin.sengul@tbmm.gov.tr" ,
"esref.tas@tbmm.gov.tr" ,
"mehmetsuleyman.hamzaogullari@tbmm.gov.tr" ,
"mehmet.onturk@tbmm.gov.tr" ,
gulay.dalyan@tbmm.gov.tr,
"osmanboyraz@tbmm.gov.tr" ,
"zeki.aygun@tbmm.gov.tr" ,
"huseyincemal.akin@tbmm.gov.tr" ,
"selcuk.ozdag@tbmm.gov.tr" ,
"abdurrahim.akdag@tbmm.gov.tr" ,
"muzaffer.cakar@tbmm.gov.tr" ,
"tulay.bakir@tbmm.gov.tr" ,
"temel.coskun@tbmm.gov.tr" ,
"m.serdarsoydan@tbmm.gov.tr" ,
"kemal.degirmendereli@tbmm.gov.tr" ,
"melda.onur@tbmm.gov.tr" ,
"mehmethilal.kaplan@tbmm.gov.tr" ,
"emre.koprulu@tbmm.gov.tr" ,
"ahmet.kenan.tanrikulu@tbmm.gov.tr" ,
"emin.cinar@tbmm.gov.tr" ,
"resat.dogru@tbmm.gov.tr" ,
"erol.dora@tbmm.gov.tr" ,
aysenur.bahcekapili@tbmm.gov.tr,
"cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr" ,
bimer ,
ozelkalem@diyanet.gov.tr,
memin.ozafsar@diyanet.gov.tr,
hkamil.yilmaz@diyanet.gov.tr,
ekrem.keles@diyanet.gov.tr,
oguzhan.dinler@diyanet.gov.tr,
muzaffer.sahin@diyanet.gov.tr,
mahmut.sevgili@diyanet.gov.tr,
niyazi.gunes@diyanet.gov.tr,
hasan.demirbag@diyanet.gov.tr,
rustu.inan@diyanet.gov.tr,
dinisleriyk@diyanet.gov.tr,
zeki.sayar@diyanet.gov.tr,
ihakki.unal@diyanet.gov.tr,
ramazan.altintas@diyanet.gov.tr,
bunyamin.erul@diyanet.gov.tr,
ahmet.yaman@diyanet.gov.tr,
ihilmi.karsli@diyanet.gov.tr,
msevki.aydin@diyanet.gov.tr,
yavuz.unal@diyanet.gov.tr,
ilyas.uzum@diyanet.gov.tr,
halil.altuntas@diyanet.gov.tr,
huseyin.kayapinar@diyanet.gov.tr,
sali.topal@diyanet.gov.tr,
muhlis.akar@diyanet.gov.tr,
mehmet.canbulat@diyanet.gov.tr,
mehmet.keskin@diyanet.gov.tr,
yasar.yigit@diyanet.gov.tr,
dursun.aygun@diyanet.gov.tr,
selahaddin.celebi@diyanet.gov.tr,
huriye.marti@diyanet.gov.tr,
osman.aydin@diyanet.gov.tr,
ali.erbas@diyanet.gov.tr,
belgin.aydin@diyanet.gov.tr,
kadir.dinc@diyanet.gov.tr,
bunyamin.albayrak@diyanet.gov.tr,
ulvi.ata@diyanet.gov.tr,
gülsen özçelikWarning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Kurban Kesimi Hayvanlara İşkence ve Vahşete Dönüşmemesi İçin Tedbir Alınması

Kurban Kesimi Hayvanlara İşkence ve Vahşete Dönüşmemesi İçin  Tedbir Alınması

Valilik Makamına,


Kurban bayramında her yıl vicdan taşıyan herkesi ve tüm samimi müslümanları üzen görüntüler  oluşmaktadır. Hayvanlar, "bacaklarından vinçlerle asılmakta, kaçmasınlar diye bacaklarından bıçaklanmakta, uygun  koşullarda taşınmadıkları için kaçan hayvanlar ise taşlarla sopalarla dövülerek durdurulmaya çalışılmakta, uygun olmayan yerlerde acemi kasaplar tarafından adeta işkence eder gibi kesilmektedirler."


İbadet, zavallı hayvanlara işkenceye dönüşmekte, adeta zulüm uygulanmaktadır.


1. Toplum vicdanını da rahatsız eden bu tür vahşi görüntülerin önlenmesi için, ilgili tüm kurumların ciddi biçimde önlem almasını, denetimlerin göstermelik olarak değil, gerçekten zulmü önlemeye yönelik olmasını, böyle
kötü muamelelerde ağır cezalar verileceğinin gazete ve TV ler ile topluma duyurulmasını talep ediyoruz.
2. Ayrıca, müftülüklerce camilerde vaazlerde bu konuya yer vermesini, belediyelerin de vatandaşa bayram öncesi ikazda bulunmasını talep ediyoruz..
3. Orman Su İşleri Müdürlüğünün de hayvan hakları ihllalleri çerçevesinde bayramda denetim yapmasını talep ediyoruz.
4. Orman Su İşleri Müdürlüğünün, bu tür vahşet görüntüleri için gazete ve TV lerde çıkan haberleri ihbar kabul ederek sorumluları bulup ceza kesilmesi işlemini bizlerin müracaatına gerek kalmadan yapmasını talep ediyoruz.
Müracaatımıza ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.


İsim, TC Kimlik.


Dağıtım: TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığına, Orman Su İşleri Bakanlığına, İçişleri Bakanlığına, Belediye Başkanlığına, İlçe Belediye Başkanlıklarına, Kaymakamlıklara, Orman Su İşleri Müdürlüklerine, Müftüklere, Basın Kuruluşlarına


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Yenimahalle Belediye Başkanlığına: Bakım Merkezinin Acilen Düzenlenmesi Hakkında

Yenimahalle Belediye Başkanlığına: Bakım Merkezinin Acilen Düzenlenmesi Hakkında

Konu: Hayvanlar için CEHENNEM olan bakım merkezinin düzenlenmesi, yeni merkezin geniş bahçeli alanlar olarak yapılması, hasta ve acil hayvanlar için 24 saat tedavi hizmet alımı yapılması  talebi..

Yenimahalle Belediye Başkanlığına,
Belediyeniz sahipsiz hayvan bakım evinde yapılan incelemede, "tedavi gördüğü söylenen hasta ve müdahale edilmiş hayvanların içinden lağım akan beton hücrelere konduğu, 6 metrelik alanlara 2030 hayvanın büyük küçük, uyuz sağlıklı ayırımı yapılmadan doldurulduğu, buna rağmen bu tespitin yapıldığı gün 3 belediye arabasının köpek toplaması yapmak üzere göreve çıkartıldığı, mesai saatinden sonra bakıcı görevli olmaması nedeni ile hayvanların bu dar alanlarda birbirine saldırmaları halinde "sabaha kadar kanayarak öldükleri", yavrulu annelerin arka bölümde kaldırım çıkıntısı olan bir yerde açıkta kulübelerine zincirle bağlı olarak yaşadıkları, uyuz gibi hijyen ve temizlik gerektiren hasta hayvanların kendi pisliklerinin üzerinde yattıkları ve havasızlıktan boğazı yakan keskin kokunun olduğu bir kapalı bölmede tutuldukları, kedilerin konduğu odanın da aynı şekilde iğrenç pislik ve asitli hava soludukları bir odada oldukları, hayvanların önünde kokmuş yemek artıkları olduğu" tespit edilmiştir.

Bu bağlamda belediyenizce acilen alınması gereken tedbirler ve yapılması gereken hizmetlerin yerine getirilmesini talep ediyoruz.

1- Bakım evinde içinde 20-30 hayvanın olduğunu tespit ettiğimiz beton bölümlerin öne doğru genişletilmesi, kışın yağmurdan yazın güneşten korunması için gölgelikler yapılması dışarıda bulunan yavrulu annelere ait olan kulübelerin bulunduğu bölümün üstlerine gölgelikler yapılması, araların ayrılması, rehabilitasyon merkezine kulübeler alınması ve tahta palet ilavesi yapılması,
2- Hayvanların konduğu içinden lağım geçen "beton hücrelerin" acilen ıslah edilmesi, dışarı açılması, lağım oluklarını kapatılması, burada hijyen sağlanması, kedilerin konduğu pislik ve hurda yığını halinde ki odanın tadilat ile ıslah edilmesi,
3- Belediyeniz sınırlarında hasta, sakat, yaralı ve kırıklı hayvanlar için özel yerel veterinerlerden 24 saat hizmet alınması, hasta hayvanların içinden lağım geçen beton hücrelere ve 6 metrede çok sayıda hayvanın bulunduğu bölmelere konmayacağı için, tedavinin üniversite veya Veteriner Hekim Odası ile de iletişim halinde dışarıda ki özel veteriner kliniklerinden hizmet alınmasının mecburiyet olduğunun bilinmesi,
4- Kedi kısırlaştırma merkezi olmadığı için kedilerin kısırlaştırılması ve tedavi edilmesi için dışarıdan hizmet alımı yapılması,
5- Belediyenizce kısırlaştırılan sokak hayvanlarının sistematik olarak kayıt altına alınması, alındıkları yere bırakılması,  ve bu bilgilerin tüm hayvan severlere açık olması,
6- Ayrıca bölgenizde bulunan tüm sahipli sahipsiz hayvanların kontrollü olarak sağlıklı bir şekilde yaşamaları için MİKROCHİP uygulamasına geçilmesi,
7- Bakımevinde sabaha kadar gece nöbetçisinin bulunması ve yine bakım evinde  internet üzerinden izlenilecek şekilde kamera sisteminin kurulması,

8- Hayvanlara kokmuş yemekler veriliyor. Acilen "piyasada satılan küspe gibi" olmayan sağlıklı ve hayvanların severek yiyecekleri kurumama alımına geçilmesi,
9- İnşaatının devam ettiğini öğrendiğimiz ve yerini gördüğümüz yeni geçici bakım evinin de BETON HÜCRELER halinde tasarlandığı bilgisini aldık. Bu yeni bakımevinin planının KAPALI alanlar önünde AÇIK alanlar olarak değiştirilmesini talep ediyoruz. Ayrıca, yavrulu anne, sakat, mağdur, evinden atılmış, kör, agresif olduğu raporla tespit edilmiş hayvanlar bakım evlerinde sürekli olarak kalacakları için, onlara da ayrıca kapalı açık alanları ve doğalarına uygun olarak serbestçe hareket edecekleri ve toprağa basacakları bahçeler olan sürekli yaşam alanların oluşturulmasını talep ediyoruz.

Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği tarafımıza bilgi verilmesini saygılarımızla arz ederiz

 

Nesrin ÇITIRIK

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyon Başkanı

TC Kimlik No:...

Dağıtım: TBMM Çevre Komisyonu, Orman Su İşleri Bakanlığı, Ankara Valiliği, Orman Su İşleri Bölge ve Ankara İl Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, CHP Genel Merkezi, Basın Kuruluşları ve hayvan hakları grup ve platformları, STK lar..

http://haytap.org/index.php/201309214685/haytap-saha-calismalari/haytap-imdat-turu-ekibi-yenimahalle-toplama-merkezi-nde

HAYTAP Akdeniz Ege İmdat Turu Ekibi olarak, sokaklarından yüzlerce hayvanın yok olduğu, bakım evinin bir felaket olduğu bilgilerini kulak ardı edemedik ve Ankara YENİMAHALLE ilçesine geldik. Şikayetler yağmur gibi yağdı. Bu sabah bakım evini ziyaret ettik. Anadolu'da ve İstanbul'da yüzlerce barınak ve belediye ziyaret eden bir insan olarak, hayvanlara böylesine cehennem hayatı yaşatan felaket bir bakım evi daha görmedim.
MANZARA:
1. Büyüklüğü 5-6 metrekareyi geçmeyen beton odaların bazılarında 30 a yakın hayvan tıkıştırılmıştı.
2. Uyuzlu, kırıklı ve açık yaralı hayvanlar içinden lağım oluğu geçen metreden küçük hücrelere tıkılmışlardı. Bu hücrelerin bulunduğu odaya girince boğazlarımız keskin asit kokusundan adeta yandı.
3. Kısırlaştırılmış hayvanlar en kalabalık bölmelere sargıları ile atılmıştı.
4. Kırıklı hayvanlar ya kalabalık bölmelerde ya da hücre lağımlı odalarda kendi kaderlerine terk edilmişlerdi.
5. Açık yaralı hayvanlar da kalabalık bölmelerde diğer hayvanların arasına atılmıştı.
7. Ayağı kırık olan kedi ve hasta kediler kokudan durulmayan pis odalara kendi kaderlerine terk edilmişlerdi.
8. Hayvanların önünde kokmuş yemekler vardı.
9. Yavrulu anneler dışarıda kırık dökük kulübelere zincirle bağlanmışlardı.
Sağlık İşleri Müdürü  Leyla Köse "Bu koşullar için yapacağı bir şey olmadığını, şikayet oldukça oraya hayvan toplamaya devam edeceğini, bakım evinin kötü durumda olmadığın, bizim abarttığımızı" söyledi. Daha sonra Belediye Başkanı ile görüşmemizde durumu ve taleplerimizi ilettik. Belediye başkanı bunların hepsini olumlu karşıladı ama Leyla Köse hepsine itiraz etti. Bakım evinin iyi durumda olduğunu söyleyerek başkanı ikna etmeye çalıştı.
Daha sonra akşam üstü tekrar bakım evine gittiğimizde, bir bölmeden acı çığlıklar geldi. Koşarak baktığımızda, büyük küçük karışık konan bir bölmede ki büyük köpekleri yavru bir köpeği ısırarak etrafı kan gölüne çevirdiğini gördük. Hemen yavruyu dışarı alıp orada ki veteriner hekimler müdahale etti. Eğer biz orada olmasaydık, bu yavru sabaha kadar kanayarak ölecekti. Yavruyu ayrı bir yere koyup tedavi altına aldılar. Bu gördüğümüz bir tek olay, bir kaç saat içinde. Gece olan bu tür vakalarda gariban hayvanlar nasıl acı çekiyorlar kim bilir...
Son bir yılda 500 e yakın hayvanın yok edildiği Yenimahalle sokakları insanlar korkuyor diye HAYVANLAR için yasak, Belediye Bakım evi ÖLÜM KAMPI BİR CEHENNEM, Nerede yaşayacak bu hayvanlar?


Nesrin Çıtırık
HAYTAP Başkanı

 

DAĞITIM ADRESLERİ:

ilkadim@yenimahalle.bel.tr; yenimasa@yenimahalle.bel.tr; yenimahallebasin@yenimahalle.bel.tr, ekremdur@yenimahalle.bel.tr, bengikoc@ye-pa.net, hasancelik@yenimahalle.bel.tr, muratcicek@yenimahalle.bel.tr, bekirerdogmus@yenimahalle.bel.tr, zubeyityucel@yenimahalle.bel.tr, leylakose@yenimahalle.bel.tr, parkvebahceler@yenimahalle.bel.tr, aysegultasar@yenimahalle.bel.tr, hboran@yenimahalle.bel.tr, memnuneerdogmus@yenimahalle.bel.tr, murataksit@yenimahalle.bel.tr, imar@yenimahalle.bel.tr, arzuerdes@yenimahalle.bel.tr, fenisleri@yenimahalle.bel.tr, kadirsimsek@yenimahalle.bel.tr, destekhizmetleri@yenimahalle.bel.tr, hkocaker@ormansu.gov.tr; ismailceritli@ormansu.gov.tr; ekaraagac@ormansu.gov.tr,

ahmetozyanik0653@gmail.com, aozyanik@ormansu.gov.tr, dkmp@ormansu.gov.tr, mustyrd_eldemir@ormansu.gov.tr, meldemir@ormansu.gov.tr, hksm@ormansu.gov.tr, sabrikiris@ormansu.gov.tr, mustafaakincioglu@ormansu.gov.tr, ozcanyaman@ormansu.gov.tr, ndemiral@ormansu.gov.tr, istanbul@ormansu.gov.tr, bolge1@ormansu.gov.tr, eroglu@ormansu.gov.tr, veyseleroglu@gmail.com, bakanyrd@ormansu.gov.tr, nakman@ormansu.gov.tr, mustesar@ormansu.gov.tr, lakca@ormansu.gov.tr, mustyrd_kucuk@ormansu.gov.tr, mustyrd_kocaker@ormansu.gov.tr, hkocaker@ormansu.gov.tr, mustyrd_ceritli@ormansu.gov.tr, myarasir@ormansu.gov.tr, cem@ormansu.gov.tr, mustafakurtulmuslu@ogm.gov.tr, sgb@ormansu.gov.tr, teftis@ormansu.gov.tr, hukuk@ormansu.gov.tr, ouzun@ormansu.gov.tr, hacatal@ormansu.gov.tr, did@ormansu.gov.tr, mgurbuz@ormansu.gov.tr, narpa@ormansu.gov.tr, yasaryilmaz@ormansu.gov.tr, etemboz@ormansu.gov.tr, hozbek@ormansu.gov.tr, navci@ormansu.gov.tr, yceran@ormansu.gov.tr, tusta@ormansu.gov.tr, ckinaci@ormansu.gov.tr; h.aytac@ormansu.gov.tr; havci@ormansu.gov.tr; hkocaker@ormansu.gov.tr; ismailceritli@ormansu.gov.tr;

 

VİDEO GÖRÜNTÜLERİ :

Aynı Bölmede Bulunduğu Büyük Köpek Tarafından Saldırıya Uğradı. - Video

http://www.youtube.com/watch?v=xBPbparULDk
http://www.youtube.com/watch?v=XyP4gs2HSrk


Yenimahalle Bakımevinde Hücreye Kapatılan Hasta Köpegin Ağlaması - Video

http://www.youtube.com/watch?v=hJM3nO1Py8U
http://www.youtube.com/watch?v=FJ3FBxvEyc8

 

 

YENİMAHALLE FOTOĞRAFLARI


Hücrelere hapsedilen hayvanlar

 

Bu hücrenin içinden LAĞIM akıyor...  İçeride keskin bir ASİT ve PİSLİK kokusu var, durulmuyor..

 

İçinden lağım akan hücrelere TEDAVİ için konmuş hasta ve uyuz hayvanlar...

 

Aynı bölmeye konduğu büyük köpek tarafından saldırıya uğraya yavru

 

Biz şans eseri orada olmasaydık ertesi güne kadar  KANAYARAK ölcekti

 

 

 


Koku içindeki pis odada ayağı kırık kedi

 


6 metrekarede üst üste konulmuş 30'a yakın köpek

 

 

 

Diğer hayvanlar ve uyuzlar aynı daracık alanlarda...

 

Yenimahalle Bakımevi veteriner hekimleri ile görüşme ve bakımevi ziyareti

 

Bakımevinde İnceleme

 

 


Yenimahalle Belediye Başkanı FETHİ YAŞAR ile görüşme

 


Son Güncelleme ( Perşembe, 26 Eylül 2013 10:26 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Kumluca Belediye Başkanlığına - Kumluca Bakımevi Felaketi Hakkında

Kumluca Belediye Başkanlığına - Kumluca Bakımevi Felaketi Hakkında

Konu: Kumluca Belediyesi bakımevi hakkında
Tarih: 15.09.2012

Kumluca Belediye Başkanlığına;


HAYTAP Hayvan Hakları İhlallerini araştırma ekibimizle birlikte belediyeniz toplama merkezini ziyaret ettik.
Hayvanların önünde ki  yemek kaplarının boş ve paslanmış olduğunu, dolu olan bir iki kapta ise kokmuş  yemekler olduğunu, cumartesi günü hayvanlara yemek verildiğini, pazartesi sabahına kadar hayvanların aç kaldığını, kafeslerin zemininin delik deşik olduğunu, gezinti alanlarında ki kulublerin kırık dökük olduğunu, kışa dayanacak sağlam gölgelikler olmadığını ( bu nedenle kışın pek çok hayvanın soguktan öldüğünü daha önce öğrenmiştik) tespit ettik. Veteriner yok, ilaç yok, tedavi yok. Uyuz hayvanlar sağlam hayvanların içinde ve çok sayıda, acı içinde kaşınıyorlar.

Açlıktan perişan halde olan hayvanlara mama verdiğimizde herbirinin adeta saldırarak mama yediklerini gördük. Yaralı hasta ve kırıklı hayvanlara müdahale edilmiyor, kısırlaştırma yapılmıyor.

Gerek yasalara ve gerekse vicdan ve merhamet boyutunda bir insanlık suçunun yaşandığı bu toplama merkezinin koşullarının acilen düzeltilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1- Bakımevinin ACİLEN ıslah edilerek,beton zeminlerin biran önce mozaik zeminle degiştirilmesini, kapalı kafeslerin tellerle çevrilen toprak alana açılmasını,
2- Hasta yaralı kırıklı hayvanlar için yerel veterinerlerden hizmet alımı yapılmasını, Kısırlaştırma için de yerel veterinerlerden hizmet alımı yapılmasını,

3- Bölmelere acilen profil ayaklı sağlam atermit gölgelikler yapılmasını, kulübeler konmasını, hayvanların üzerinde yatacakları tahta paletler yerleştirilmesini,
4- Düzenli olarak kuru mama alınmasını, takviye olarak hastahane otel ve okullardan artık yemek ve ekmek alınarak hayvanların karınlarının doymasının sağlanmasını,
5- Bakımevine alınan hayvanların giriş; çıkış ve orada ki ilaç tedavilerinin KAYIT altına alınmasını, sahiplendirmelerin yasanın gerektirdiği kayıtlara göre yapılmasını talep ediyoruz.


4982 ve 3071 sayılı yasalar geregi tarafımıza cevap ve  bilgi verilmesini saygılarımızla arz ederiz.

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyon Başkanı

Nesrin ÇITIRIK


T.C. :...


Dağıtım: TBMM Çevre Komisyonu üyeleri, Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, AKPARTİ Genel Merkezi, Antalya Valiliği, Kumluca Kaymakamlığı, Basın Kuruluşları

 

  

 

Utanç Tablosu: Antalya Kumluca Bakımevinde Hasta, Aç, ve Esir Hayvanlar

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-turu-kumluca-bakimevinde-hasta-ac-ve-esir-hayvanlar

 

 

Uyuz hayvanlar acı içinde kaşınıyor, hepsi sağlam hayvanların içinde. Açlık yanında uyuz salgını ve diğer deri hastalıkları var. Cumartesi günü yemek verilip pazar günü yemek verilmiyor, pazartesine kadar hayvanların kokmuş yemek dahi bulamıyor, minicik yavrular bile bu kokmuş yemekleri veya kuru ekmekleri yemeye çalışıyor, su kaplarının pas içinde.


Geniş alanlarında kırık kulübeler bez gölgelikler var. Kışın soğuktan ölen hayvan sayısı yüksek. Belediyenin veteriner hekimi ve zabıtalar barınağa geldiğinde onlara da bu kokmuş yemekleri ve uyuz hayvanları gösterdik. Yarın başkanın tavrına göre soruşturma taleplerimizi yapacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Belediye Başkanlığına: Sokak, Park ve Uygun Alanlara SULUKLAR Konması, Örnek Fotoğraflar İle

Belediye Başkanlığına: Sokak, Park ve Uygun Alanlara SULUKLAR Konması, Örnek Fotoğraflar İle

Konu: Belediyenizin sokaklar, parklara ve uygun alanlara sahipsiz hayvanlar için SULUKLAR koyması talebimiz

Belediye Başkanlığına,

26166 sayı ile 12.05.2006 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Hayvanların Korunmasına dair Uygulama Yönetmeliğinin" 21. d Maddesi (Ek 1) gereğince, geçici bakım evlerinde rehabilitasyonları tamamlanıp alındıkları ortama geri bırakılan ve ayrıca sokaklarda yaşayan tüm sahipsiz hayvanlar için “beslenme ve su odakları” kurmak, bu konuda gönüllülerle işbirliği yapmak belediyelerin yasal görevidir.

Aşağıda bilgileri verilmiş olan ONLAR İÇİN BİR KAP SU KAMPANYASI çerçevesinde, şehirde ki park, bahçe, sokak ve uygun alanlara sahipsiz hayvanlar için ekte ki  örnek resimlerde görüldüğü gibi belediyenizce SULUKLAR koymasını talep ediyoruz. (Ek 2)
Sıcak yaz günlerinin yaşandığı ve beton yapılaşma içinde su bulamamaktan dolayı ölen hayvan sayısının düşünüldüğünden çok daha fazla olduğu bu dönemde, konacak SULUKLARIN hayvanlar için yaşamsal değeri büyüktür.
"Yüzyıllar öncesinde hayvanlar için vakıflar kurmuş, SU YALAKLARI yapmış, çeşmelere sahipsiz hayvanların içeceği bölmeler yapmış atalardan"gelen bir devletin belediyeleri olarak hayvan haklarında hassasiyet göstermenizi zorunluluk olarak görüyoruz.

Sulukların konmaması halinde Valilik İl Hayvanları Koruma Kuruluna, belediyeniz hakkında "görev ihmalden" dolayı müracaatta bulunacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Talebimize ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.


İSİM İMZA
DagItIm : BiMER, Orman Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Valilik Il Hayvan Koruma Kurulu Başkanlığı, Orman Su İşleri Bölge ve Şube Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, Müftülük, Kaymakamlık, Yerel ve ulusal basın kuruluşları, Hayvan Koruma Platformları...
Ek 1..... Yasanın ilgili maddesi
Ek  2.... Konuya ilişkin görseller, Ortaca'da ki örnek uygulama
__________________________________________________________________
EK 1...
5199 sayili yasanin uygulama Yonetmeligi için tiklayiniz
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

Ek 2... Suluklara örnek uygulamalı fotoğraflar.

 

 

 

 

 

 

 

 


Son Güncelleme ( Perşembe, 12 Eylül 2013 00:56 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Balıkesir'de Pitbull'ların Cehennemden Kurtarılması Talebi / Soruşturma İstemi

Balıkesir'de Pitbull'ların  Cehennemden Kurtarılması Talebi / Soruşturma İstemi

TC.ORMAN SU İŞLERİ BAKANI
Sayın Prof Dr Veysel Eroğlu,

Balıkesir Orman Su İşleri Müdürlüğüne daha önce defalarca müracaat ederek, belediyeye ait bakımevinin geçici bakımevi olduğunu, ömür boyu kalacak ve el konup koruma altına alınmış köpeklerin kesinlikle buraya konmaması gerektiğini yazdık.

Belediye de aynı şekilde Orman Su İşlerine "bakımevlerinin pitbull türü el konan ve koruma altına alınan hayvanlar için uygun olmadığını, bu köpeklerin barınağa getirilmemesi gerektiğini" geçen yıl yazılı olarak bildirmişti.

Fakat Orman Su İşleri Müdürlüğü, el koyduğu pitbulları jandarma ile getirip bu ölüm hücrelerine  tıktırmaya devam etti.
Yakalık 30 kadar pitbul Balıkesir bakımevinde küçük hücreler içinde, havasız ve gün ışığından mahrum olarak tutulmaktadır.

Pitbull'lar hapsedildikleri bu ölüm hücrelerinde yerden iki metre zıplayıp kendi etraflarında deli gibi dönüyorlardı. Hayvanlar çıldırmış gibiydiler, bu hapsedildikleri hücrelerde...
Pitbull lara el koyup hücrelere tıktıran ama onların yaşam haklarını hiç umursamayan Balıkesir Orman Su Müdürlüğünü ayrıca görevini yaparak, en kısa zamanda bu pitbull ları bu cehennemden kurtarmaya davet ediyoruz.

Pitbull ları koyacak yasaya ve hayvanların doğalarına uygun bir yer yapmayı beceremeyen Orman Su İşleri, bu pitbulları en azından KISIRLAŞTIRDIKTAN sonra sahiplerine kayyum olarak bakım ve tedavileri için teslim etmelidir.

Pitbull'ların güneş ışığı görmeden  hava bile almadan kapalı daracık beton hücrelere hapsedilmiş olmasının sorumlusu  orman su işleri  bakanlığı Balıkesir şube müdürlüğüdür.

Bölgede çok sayıda kaçak Pitbull üretimi olduğu ve yasadışı köpek dövüşleri yapılmasına rağmen başta Orman Su Müdürlüğü olmak üzere ilgili kurumlar  köpek üretimi ve köpek dövüşü ile ilgili engelleyici çalışma yapmamaktadırlar.

Bakanlığınızdan talebimiz ;

1. Acilen mevcut pitbulların uygun bir yer yapılana kadar uygun kişilere kayyum olarak sahiplendirme  yapması

2. Pitbullar için uygun yaşam alanları oluşturması

3. Bölgede yasadışı köpek üretim ve satışlarının ciddi bir şekilde takip edilip sorumlular hakkında yasal işlem uygulanmasını ,

4. Bölgede yasadışı köpek dövüşlerinin engellenmesi yönünde çalışmalar yapılması , köpek dövüşü yapan yaptıran kişilerin tespit edilip haklarında gereken yasal işlemlerin yapılmasını ;

5. Dövüş ve pitbul üretiminin yoğun olduğu  bu bölgede el konan pitbullar için onların doğalarına uygun bakım alanının oluşturulması,

6. Bu zavallı pitbulları o hücrelere tıkılarak yıllarca doğalarına aykırı koşullarda yaşamak zorunda bırakan Orman Su Müdürlüğü sorumluları hakkında soruşturma açılıp adli ve idari işlem yapılmasını talep ediyoruz.

konularla ilgili gereğinin yapılmasını  4982 yasalı kanun gereği tarafımıza bilgi, verilmesini talep ediyoruz.

Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
TC Kimlik..

 

Gönderilecek Mail Adresleri ;

Kime: Veysel Eroğlu <veyseleroglu@gmail.com>, veyseleroglu@tbmm.gov.tr, ahmet özyanık <ahmetozyanik0653@gmail.com>, aozyanik@ormansu.gov.tr, dkmp@ormansu.gov.tr, mustyrd_eldemir@ormansu.gov.tr

, meldemir@ormansu.gov.tr, hksm@ormansu.gov.tr, sabrikiris@ormansu.gov.tr, mustafaakincioglu@ormansu.gov.tr, ndemiral@ormansu.gov.tr, istanbul@ormansu.gov.tr, bolge1@ormansu.gov.tr, eroglu@ormansu.gov.tr, bakanyrd@ormansu.gov.tr, nakman@ormansu.gov.tr, mustesar@ormansu.gov.tr, lakca@ormansu.gov.tr, mustyrd_kucuk@ormansu.gov.tr, mustyrd_kocaker@ormansu.gov.tr, hkocaker@ormansu.gov.tr, mustyrd_ceritli@ormansu.gov.tr, myarasir@ormansu.gov.tr, cem@ormansu.gov.tr, mustafakurtulmuslu@ogm.gov.tr, sgb@ormansu.gov.tr, teftis@ormansu.gov.tr, hukuk@ormansu.gov.tr, basin@ormansu.gov.tr, ouzun@ormansu.gov.tr, hacatal@ormansu.gov.tr, did@ormansu.gov.tr, mgurbuz@ormansu.gov.tr, narpa@ormansu.gov.tr, yasaryilmaz@ormansu.gov.tr, etemboz@ormansu.gov.tr, hozbek@ormansu.gov.tr, navci@ormansu.gov.tr, yceran@ormansu.gov.tr, aagir@ormansu.gov.tr, tusta@ormansu.gov.tr, ckinaci@ormansu.gov.tr, h.aytac@ormansu.gov.tr, havci@ormansu.gov.tr, ismailceritli@ormansu.gov.tr, balikesir@icisleri.gov.tr, yilmaz.arslan@icisleri.gov.tr, zeki.karaca@icisleri.gov.tr, m.kemal.ozgun@icisleri.gov.tr, nusret.sahin@icisleri.gov.tr, gunay.ozdemir@icisleri.gov.tr, ayhan.ciftarslan@icisleri.gov.tr, abdullah.aslan@icisleri.gov.tr, h.ruhi.yaylaci@icisleri.gov.tr, selda.dural@icisleri.gov.tr, meryem.cansu@icisleri.gov.tr, izzet.yildirim@icisleri.gov.tr, salih.avcioglu@icisleri.gov.tr, zafer.ozbilgic@icisleri.gov.tr, m.akif.ciblak@icisleri.gov.tr, balikesir@balikesirmuftulugu.gov.tr, ayvalikmuf@diyanet.gov.tr, balyamuf@diyanet.gov.tr, bandirmamuf@diyanet.gov.tr, burhaniyemuftulugu@hotmail.com, savastepemuf@diyanet.gov.tr, absevindir@hotmail.com, balikesir@cob.gov.tr, baskan@balikesir.bel.tr, belediye@balikesir.bel.tr, alobelediye@balikesir.bel.tr, yozenc@balikesir.bel.tr, aoztozlu@balikesir.bel.tr, bkarahan@balikesir.bel.tr, hmemis@balikesir.bel.tr, balikesir@ormansu.gov.tr, canakkale@ormansu.gov.tr, israfilerdogan@ormansu.gov.tr, balikesir.idari@tarimnet.gov.tr, aysenedret.akova@tbmm.gov.tr, ali.aydinlioglu@tbmm.gov.tr, tulay.babuscu@tbmm.gov.tr, ahmetduran.bulut@tbmm.gov.tr, halukahmet.gumus@tbmm.gov.tr, namik.havutca@tbmm.gov.tr, mehmetcemal.oztaylan@tbmm.gov.tr, ahmetedip.ugur@tbmm.gov.tr, halil.karatas@egm.gov.tr, balikesir155@egm.gov.tr, zakpinar@aa.com.tr, aa_balikesir@hotmail.com, seyhankirici@hotmail.com, trthaberbalikesir@gmail.com, balikesir@dunya.com, devrim_derin@hotmail.com, olcayozall@hotmail.com, yilmaziha@hotmail.com, metinyamaner@hotmail.com, gasgarmelih@hotmail.com, balikesirdha@hurriyet.com.tr, yamancos5@hotmail.com, mahmutacaroz@hotmail.com, hemcan@hotmail.com, iletisim@gmka.org.tr, balikesiraynagazetesi@hotmail.com, info@aynagazetesi.com, haber@balikesirolay.com, tugba@balikesirolay.com, ekspresgazetesi@gmail.com, tariksurmeli@mynet.com, tariksurmelioglu@balikesirpolitika.com, eposta@balikesirpolitika.com, balikesiryenihaber@gmail.com, iletisim@ajans10.com, ajans10@hotmail.com, balikesirajans10@gmail.com, gazetebalikesir@gmail.com, info@bato.org.tr, bso@bso.org.tr, musiad@musiad.org.tr, Tamer Dodurga <dodurka@superonline.com>, Tamer Dodurka <dodurka@istanbul.edu.tr>, ilker örkmez <evcildostum@gmail.com>, cevrekom@tbmm.gov.tr, erol.kaya@tbmm.gov.tr, osman.kahveci@tbmm.gov.tr, sebahattin.karakelle@tbmm.gov.tr, aydin.sengul@tbmm.gov.tr, esref.tas@tbmm.gov.tr, mehmetsuleyman.hamzaogullari@tbmm.gov.tr, mehmet.onturk@tbmm.gov.tr, gulay.dalyan@tbmm.gov.tr, osmanboyraz@tbmm.gov.tr, zeki.aygun@tbmm.gov.tr, huseyincemal.akin@tbmm.gov.tr, selcuk.ozdag@tbmm.gov.tr, abdurrahim.akdag@tbmm.gov.tr, muzaffer.cakar@tbmm.gov.tr, tulay.bakir@tbmm.gov.tr, temel.coskun@tbmm.gov.tr, erol.dora@tbmm.gov.tr, salih.firat@tbmm.gov.tr, m.serdarsoydan@tbmm.gov.tr, kemal.degirmendereli@tbmm.gov.tr, melda.onur@tbmm.gov.tr, mehmethilal.kaplan@tbmm.gov.tr, emre.koprulu@tbmm.gov.tr, ahmet.kenan.tanrikulu@tbmm.gov.tr, emin.cinar@tbmm.gov.tr, resat.dogru@tbmm.gov.tr, ilhanyucel@tbmm.gov.tr, baliemrah@gmail.com, dilek.yesil@tbmm.gov.tr, alisahin2000@gmail.com, av.emrahdonmez@gmail.com, pektascihan@gmail.com, nticom@hotmail.com, basbakanlik <bimer@basbakanlik.gov.tr>

 

 

 

 


Son Güncelleme ( Pazartesi, 26 Ağustos 2013 00:25 )

Sayfa 3 > 8

opencart tema opencart temaları