Hayvan Haklarında Temel Bilgiler

Lütfen herhangi bir resmi başvuru yapmadan önce bu bölümü her defasında çok dikkatli bir şekilde okuyun. Çünkü temel bilgilerin yanlış kavranması sonucu ya yapmış olduğunuz başvuru reddedilecek ya da devletin ilgisiz daireleri arasında gezecek dilekçeniz zaman kaybına ve sizde bıkkınlığa yol açacaktır. Örneğin kimi durumlarda hayvana kötü muamele için savcılığa başvurmanız gerekirken kimi durumlarda başvuru makamınız il çevre müdürlüğü olabilecektir. ...

Sıpa Çitlembik Hukuk Fakültesinde Derste

Sıpa Çitlembik Hukuk Fakültesinde Derste

Kedi, köpek, sıpa... Onlar, hukuk fakültesindeki bir seçmeli dersin konukları. Dersle, hukuk öğrencilerine hayvan hakları tarihi, yunus parkı ve sirk gerçeği, ceza hukukunun hayvanlara yönelik eksikleri anlatılıyor. HAYTAP Başkanı, avukat Ahmet Kemal Şenpolat’ın verdiği dersi izlemek için oradaydık.

çitlembik, hukuk dersi kürsüsünden melul melul üniversite öğrencilerine bakıyor. Öğrenciler, onun ve diğer hayvanların haklarını öğrenmek için oradalar. Çitlembik de kim mi? O henüz iki aylık sevimli bir sıpa. MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi geleceğin hukukçularında hayvanlarla ilgili sorumluluk bilinci oluşturmak amacıyla seçmeli ders programlarına ‘Hayvan Hukuku’nu ekledi. 3. ve 4. sınıf öğrencileri, isterlerse bu dersi seçebiliyor. Hayvan Hakları Federasyonu’nun (HAYTAP) Başkanı, avukat Ahmet Kemal Şenpolat’ın verdiği bir dönemlik derste pet-shop, hayvanat bahçeleri, yunus parkları ve sirk gerçeği, deney sorunu, hayvan hakları tarihi, ceza hukukunun hayvanlara yönelik hükümleri ve eksikleri gibi konular işleniyor. Dersin ilk konuğu, HAYTAP’ın barınaktan aldığı St. Bernard cinsi köpek Minik’ti. İkinci misafiri ise sevimli sıpa Çitlembik oldu.

Çitlembik, üniversite kapısından girer girmez ilgi odağı oluyor. Sanki biliyormuş gibi sınıfın yolunu tutuyor. Sevimliliğiyle öğrencilerde gülümsemeye yol açıyor. Şenpolat, “Hayvan hakları konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz” derken, Çitlembik de kürsüde onu izliyor. Ahmet hoca, neden bir sıpa getirdiğini şöyle açıklıyor:

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ!

“Bir zürafa, ayı getirebilme şansımız yoktu ama kedi ve köpekler dışında da hayvanlar var. Genelde insanlar kedi ve köpeğe kötü muamele yapıldığında ayaklanıyor. Kötü muamele gören yük hayvanları gözlerden ırak olduğu için görülmüyor. Eşek denildiğinde hakaret algılanıyor. Dava açtığınızda manevi tazminat kazanabilirsiniz. Halbuki aslan, kaplan denmesi gurur kaynağı. En fazla çalışan hayvanlar, bu gariban eşekler. Çitlembik’i biraz da ne kadar sevimli olduğunu görün diye getirdim. Hukukun konusu olan insanlar; hayvanlar ise mal olarak anılıyor. Derste onların nefes alma, işkence görmeme, bizlerle yaşayabilme hakkından bahsediyoruz. Hayvan haklarıyla ilgili film izlenmesinden hukuki mevzuata, romanlara kadar her şeye bakacağız. ‘99 Soruda Hayvan Hakları’ kitabımı takip edeceğiz. Hayalim bir sonraki derse keçi getirmek.

Hayvanların acılarını dile getirebilecek doğru insanlar hâlâ yeterli değil. Medya karşısında şov, ajitasyon yaparak, tweet atarak bir hak savunulamaz. Öğrenciler, hiç bilmedikleri bir dünyayla tanışacak ve içlerinden bizi de geçenler olacak ki onlara iyi bir bayrak devredelim.”

O DA DERSİ ONAYLIYOR

Derste Çitlembik onaylarcasına anırıyor. Ahmet hoca, “Doğru söylüyorsun” diyor ve ekliyor: “Maalesef Hayvanları Koruma Kanunu’muz, onları ‘koru-ma’ şeklinde. Sakın koruma der gibi... Yasa koyucu, hayvanın hakları olduğunu kabul etmiyor. Korunması gereken canlı olduğunu düşünüyor. Hayvana kötü muamele edenler cezalandırılmalı, gelişmiş ülkelerdeki gibi tutuklanmalı.”

‘ÜÇ AYDA İKNA ETTİM’

Hayvan haklarının Türkiye’de ilk kez ders olduğunu belirten Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Havva Karagöz, şunları söyledi: “Bunda geç kalındı. Hayvanlarla ilgili sorun, temelde bir insan sorunu. Çevre, tabiat ve canlılarla ilgili etkin olmamızdan kaynaklanan ciddi sorumluluklarımız var. Dersi kurgularken uzun süre düşündük. Yurtdışındaki örnekleri inceledik. HAYTAP Başkanı ve avukat Şenpolat en doğru isimdi. Böyle bir ders olmadığı için biraz çekindi. Üç ay onu izledim, ikna ettim, cesaret ve destek sözü verdim. Dersin diğer hukuk fakültelerinde yaygınlaşması bizi çok mutlu edecek. Ders, geleceğin hukukçusu öğrencilerimizde, hayvanlarla ilgili sorumluluk bilinci oluşturmayı amaçlıyor. Mevzuat uygulayıcı hakimlerimiz arasında hayvan aktivistinin olması, hayvana yönelik şiddetin cezasız kalacağı algısının yıkılmasına yardımcı olacak.”

HÜRRİYET

Son Güncelleme ( Çarşamba, 07 Mart 2018 11:56 )

Öfkem öyle acı bir öfke ki bağırsam camlar kırılır!

Öfkem öyle acı bir öfke ki bağırsam camlar kırılır!

 

Öfkem öyle acı bir öfke ki bağırsam camlar kırılır!

4 Eylül 2017

TATİLİN ilk günü. Karşımda sonsuz bir mavi, güneş kızılından batmaya yakın, manzarayı izliyorum.

Memlekette ama memleketten uzak; sadece bir mavinin içindeyim ve çıkasım yok. Yaşamak için gereken her şey var: Su, güneş, toprak, sessizlik. Fazlası zaten fuzuli.

Tam o sırada bir haber: “Köpeğin makatına acı biber sokup etrafını sakızla yapıştırdılar. Hayvan kakasını yapamadığından göğsüne kadar iltihap olmuş.”

Sonra köpeğin bu köşedeki resmini gördüm. Gözlerindeki hüznü, korkuyu, acıyı, çaresizliği gördüm.

O anda hissettiğim öfkeyi sözcüklerle anlatmam imkânsız. Bağırsam camlar kırılır. Öyle acı bir öfke!

Öfkem, hayvanlara akla gelemeyecek işkenceler yapanlara ve bunu her gün yapanlara olduğu kadar, bu vahşetlerin önünü almayanlara da.

Hayvan tecavüzcülerinin, işkencecilerinin, katillerinin sapkın zihniyetini bu saatten sonra değiştirmek zor.

İnsan olsalar, alırsınız karşınıza, hayvanların onların istedikleri gibi muamele edecekleri eşya veya mal olmadığını, hisleri ve ihtiyaçları olduğunu anlatırsınız. Ama insan olamamışlar. Anlatamazsınız.

O yüzden yasa lazım.

Yasa gibi bir yasa lazım.

YASA YAPICILAR HAYVANLARA ZULMÜ DERT ETMİYOR

Hayvan hakları savunucusu avukat Ahmet Kemal Şenpolat diyor ki: “Bizim istediğimiz hayvanların miras hakkı olması, oy vermeleri ya da hukuki anlamda tasarruf işlemleri yapmaları değil. İsteğimiz, sadece ve sadece nefes alma haklarına saygı duyulması ve yaşadıkları sürece eziyet görmemeleri. Bu dünyada ‘var olmak’ zaten başlı başına bir haktır.”

Ama bu ülkede hep o kadar daha önemli meseleler var ki, yasa yapıcılar, hayvanların gördüğü işkencelere, hayvanlara zarar verenlerin potansiyel katiller olduğu gerçeğine rağmen bu konuyu asla ve asla dert etmiyor.

Dert etseler, hayvanlara yapılan her türlü işkencenin veya katliamın karşılığında birkaç yüz liralık para cezası kesmekle yetinmezler, caydırıcı, gerçek yasalar yaparlar ve onları uygulatırlardı.

PARASIYLA HAYVANA EZİYET EDİYOR

Bir hayvana tecavüz eden, onu yakan, patilerini kesen, boğazından ağaca asan, poposuna acı biber sokanların birkaç yüz lira verip sıyrılmaları, bu suçun sadece kabahat sayılıp sabıka kayıtlarına bile işlenmemesi medeniyet iddiasında olan hiçbir yerde kabul edilemez. Ama bizim ülkemizin gerçeği bu!

Şöyle düşünün... Hayvanlara zarar veren biri çocuğunuzun okul servis şoförü olabilir mesela. Bu kişi bir köpeğe tecavüz ettiyse bile bilinmiyor, sicili temiz.

Bu ülkede sokakta aynı havayı soluduğumuz bazı insan müsveddeleri parasıyla hayvanlara işkence ediyor; bir de üstüne cezayı 4 taksitte ödeme kolaylığından faydalanıyor.

Bu ülkenin yasa yapıcıları ellerini vicdanlarına koysunlar ve hayvanları kullanan değil, koruyan, yasa gibi bir yasa yapsınlar ve bu yasayı uygulatsınlar.

Hayvana tecavüz eden insana da eder. Hayvanı öldüren insanı da öldürür.

Bu vahşet 2017 yılında hâlâ nasıl suç değil de, kabahat sayılabilir?

5/8/2017

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/melis-alphan/ofkem-oyle-aci-bir-ofke-ki-bagirsam-camlar-kirilir-40568636Son Güncelleme ( Salı, 05 Eylül 2017 16:10 )

 

Hayvanlara Yapılan Çocuk Şiddetinde Kurumların Harekete Geçirilmesi

Hayvanlara Yapılan Çocuk Şiddetinde Kurumların Harekete Geçirilmesi

Valilik Yüksek Makamına

Tarafımıza gelen ihbarlar sonucu aşağıdaki bilgilere ulaşmış bulunmaktayız. Hayvanların yanında çocuklara istismar konusunda da duyumlar mevcuttur.

Bu bağlamda aşağıdaki hususlar için ilgili yasalar çerçevesinde ilgili kurumlar nezdinde istihbari çalışma başlatılıp bilgilerin doğruluğunun araştırılması, soruşturma açılmasını ve konuya ilişkin adli – idari işlem ve koruyucu sosyal politikalar çerçevesinde tedbirler alınmasını talep ediyoruz.

Tarafımıza ulaşan bilgilerden: .......olayı yaşanmıştır ( deliller , tanıklar  ektedir )

Her türlü sapkınlığın ve vahşetin azami seviyeye çıktığı günümüzde, aynı zamanda insana karşı şiddetin “ön habercisi” olması nedeni ile “hayvanlara uygulanan şiddet“, emniyet ve diğer ilgili tüm kurumlarca da önemle değerlendirilmelidir.

Genel bağlamda tecrübelerimiz ve gelen bilgiler ve duyumlar,  hayvanlara karşı şiddet uygulandığını, ayrıca cinsel istismarın ve çocuk odaklı şiddet ve istismarın da gözardı edilemeyecek kuvvetli bir ihtimal olması sebebiyle;

  1. Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubetarafından inceleme yapılmasını;
  2. Hayvana şiddet uygulayanların Ruhsal ve psikolojik gelişimini tamamlamamış çocuklarolması hasebiyle de; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından bu bölgenin “pilot bölge olarak” seçilip, polis nezaretinde “şikayete konu çocukların ve ailelerin” tespit edilip ve ayrıca o bölgede yaşayan diğer potansiyel suça eğilimli çocukları olan ailelerin de belirlenerek toplu bir çalışma yapılmasını; O bölgede bulunan okul müdürleri ve Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yapılmasını,
  3. Hayvanlara yönelik istismar ve hayvan hakkı ihlali sebebiyle de Orman Su İşleri Müdürlüğünün denetiminin yanında ayrıcaOrman Su İşleri Bakanlığından müfettiş istenmesini,
  4. Burada yaşanan istismara yönelik duyumların olası bir insan-çocuk-kadın şiddetine dönüşmemesi için o mahalde yaşayan vatandaşların güvenliği açısından Toplum Destekli Polis ve Asayiş Şube Müdürlüğünceistihbari çalışma yapılmasını ve güvenlik önlemleri alınmasını,
  5. Ayrıca, 5394 sayılı Çocuk Koruma Yasasının 6. Maddesi gereği, bu çocukların isim tespitlerinin yapılıp, sorun aileden kaynaklanıyor ise “koruma altına alınmasını”, 5. Maddesi gereği ise danışmanlık ve eğitim tedbiri kararı alınmasını talep ediyoruz.

Konu ile ilgili olarak yapılacak ve sonrasında yapılmış çalışmalara ilişkin, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasası ve 3071 sayılı Dilekçe Kullanma Hakkı yasası gereği tarafımıza bilgi verilmesini  yüksek makamlarınızdan saygılarımızla arz ve talep ederiz.

İsim- TC Kimlik No


EKLİ YASAL DAYANAK MADDELERİ:

5394 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu:

MADDE 1. — (1) Bu Kanunun amacı, korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukların korunmasına, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınmasına ilişkin usûl ve esasları düzenlemektir.

MADDE 2. — (1) Bu Kanun, korunma ihtiyacı olan çocuklar hakkında alınacak tedbirler ile suça sürüklenen çocuklar hakkında uygulanacak güvenlik tedbirlerinin usûl ve esaslarına, çocuk mahkemelerinin kuruluş, görev ve yetkilerine ilişkin hükümleri kapsar.

Koruyucu ve destekleyici tedbirler

MADDE 5. — (1) Koruyucu ve destekleyici tedbirler, çocuğun öncelikle kendi aile ortamında korunmasını sağlamaya yönelik danışmanlık, eğitim, bakım, sağlık ve barınma konularında alınacak tedbirlerdir. Bunlardan;

  1. a) Danışmanlık tedbiri, çocuğun bakımından sorumlu olan kimselere çocuk yetiştirme konusunda; çocuklara da eğitim ve gelişimleri ile ilgili sorunlarının çözümünde yol göstermeye,
  2. b) Eğitim tedbiri, çocuğun bir eğitim kurumuna gündüzlü veya yatılı olarak devamına; iş ve meslek edinmesi amacıyla bir meslek veya sanat edinme kursuna gitmesine veya meslek sahibi bir ustanın yanına yahut kamuya ya da özel sektöre ait işyerlerine yerleştirilmesine,

MADDE 6. — (1) Adlî ve idarî merciler, kolluk görevlileri, sağlık ve eğitim kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, korunma ihtiyacı olan çocuğu Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bildirmekle yükümlüdür. Çocuk ile çocuğun bakımından sorumlu kimseler çocuğun korunma altına alınması amacıyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna başvurabilir.

(2) Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu kendisine bildirilen olaylarla ilgili olarak gerekli araştırmayı derhâl yapar.

Soruşturma

MADDE 15. — (1) Suça sürüklenen çocuk hakkındaki soruşturma çocuk bürosunda görevli Cumhuriyet savcısı tarafından bizzat yapılır.

(2) Çocuğun ifadesinin alınması veya çocuk hakkındaki diğer işlemler sırasında, çocuğun yanında sosyal çalışma görevlisi bulundurulabilir.

(3) Cumhuriyet savcısı soruşturma sırasında gerekli görüldüğünde çocuk hakkında koruyucu ve destekleyici tedbirlerin uygulanmasını çocuk hâkiminden isteyebilir.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 23 Ağustos 2017 10:34 )

Sahipsiz Hayvana Kötü Muamele - Örnek Dilekçe

Sahipsiz Hayvana Kötü Muamele - Örnek Dilekçe

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI ……….. İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE


ŞİKAYET EDENİN İSMİ :

ADRESİ :

ŞİKAYET EDİLENİN İSMİ :

ADRESİ :

KONU :Sahipsiz hayvana yapılan kötü muameleye ilişkin şikayetlerimin sunulmasıdır.

AÇIKLAMALAR :

A. OLAYIN AYRINTILI BİR ŞEKİLDE ANLATIMI

1.

2.

3.

4.

B. HUKUKİ DEĞERLENDİRME :

1. Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkelerin düzenlendiği Hayvanları Koruma Kanunu(HKK) md. 4’e göre, bütün hayvanlar yaşam hakkına sahiptir, sahipsiz hayvanların yaşamları da, sahipli hayvanların yaşamları gibi desteklenmelidir ve bunun sonucu olarak sahipsiz hayvanın korunması, bakılması, gözetilmesi, kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.

2. HKK md. 14/1/a’ya göre, hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasaktır.

3. HKK md. 28’e göre, HKK md. 14’ü ihlal edenlere idari para cezası verilir.

4. HKK md. 17’ye göre, HKK’da düzenlenen konularda, denetim yapma ve ihlal durumunda yaptırımları uygulama yetkisi Müdürlüğünüzdedir.

5. Açıklamalardan anlaşıldığı üzere, şikayet edilen kişinin, hayvana yaptığı davranışlar, HKK md. 4’te düzenlenen temel ilkelere aykırılık teşkil etmektedir ve HKK md. 14’te düzenlenen yasak faaliyetler kapsamında yer almaktadır.DELİLLER :

1. Fotoğraflar

2. Kamera kayıtları

3. Tanık beyanları

SONUÇ VE İSTEK :Yukarıda açıklanan nedenlerle,

1. Şikayet edilen kişinin şikayete konu davranışlarına son vermesinin sağlanmasını,

2. Şikayet edilen kişiye, HKK md. 28 kapsamında idari para cezası verilmesini,

3. Yapılacak işlemlerle ilgili olarak ve tahsilat makbuzunun bir örneğini Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında tarafıma bilgi verilmesini talep ederim.

İSİM-İMZA

 

Son Güncelleme ( Cuma, 24 Şubat 2017 12:51 )

Sahipsiz Hayvanları Beslediğimizde Komşu – Site Yönetimi Müdahalesinde Yapılacaklar:

Sahipsiz Hayvanları Beslediğimizde Komşu – Site Yönetimi Müdahalesinde Yapılacaklar:

A- Baktığınız SAHIPSİZ HAYVANLAR için tehdit ve hakaret gördüğünüzde, baktığınız hayvanlara da ZARAR VERİLECEĞİ söylendiğinde YAPILACAKLAR:

1. Karakola giderek size hakaret ve tehdit eden komşu ya da kişileri “Hakaret ve Tehdit” ettikleri için şikayet edin. Şikayet sebebiniz SİZİ TEHDİT etmesi olsun ki karakol olayı TCK ya göre savcılığa yollasın. (Hayvanlara zarar verecekleri için şikayet ederseniz, o zaman karakol sizin şikayetinizi “idari işlem yapılması için” valiliğe sevk eder)
2. Komşuların hayvanlara zarar vermekle tehdit etmesini veya hayvanlara taş atma dövme gibi davranışları için de Orman Su İşleri Müdürlüğüne yazıp,  “bu kişiler için idari işlem yapılmasını, hayvana kötü muamele sabit ise idari para cezası kesilmesini” talep edin. Ayrıca, o mahaldeki hayvanların güvenliğini sağlanması için tedbir alınmasını talep edin.
3. Orman Su İşlerinden, belediye ile görüşmelerini ve şikayetin geçtiği bölgeye belediyeler tarafından “Tabelalı Suluklar” konmasını ve besleme odakları oluşturmasını sağlamasını, afiş ve broşürler bastırıp dağıtmasını talep edin. Tabelalı sulukların konduğu yerlerde hayvanlara ilişkin şikayet ve müdahale en aza inmektedir. Ayrıca, geçen yıl Orman Su İşleri Bakanı tarafından “apartman ve site bahçelerine konmak üzere 1000 adet kedi evi” yapılmıştı. O kedi evlerinden bulunduğunuz siteye de konmasını bu bilgi ile talep edin.
4. Eğer tehdit site-apartman yönetiminden geliyorsa, YÖNETİMİN “Hesapları, uygulamaları, idari işlemleri” için Maliye ve SGK ve ilgili kurumlardan denetim isteyeceğinizi yönetime bildirin ve isteyin. Ayırca, site ortak alanlarında ve evlerde İMARA AYKIRI tadilat ve kullanımların tespit edilip yıktırılması için ilgili kurumlara baş vuracağınızı ön uyarı olarak yönetime bildirin.
5. Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis şubesinin ve Aile ve Sosyal Planlamalar Müdürlüğünün, o yörede hayvanlara merhamet ve şefkat gösterilmesi ve hayvanların yasal hakları ve cezalar konusunda topluma bilgilendirme yapmalarını talep edin. Şiddete eğilimli bu insanlar için bu kurumların özel çalışmalar yapmasını talep edin.
Bu şikayetler neticesinde kurumlar harekete geçerse, hayvana şiddet büyük ölçüde azalır. Orman Su İşleri Müdürlüğüne ÖRNEK yazı aşağıda. Bunu mutlaka kendi durumunuza uyarlayarak kuruma yollayabilirsiniz. KENDİ OLAYINIZI YAZIYA EKLEMEYİ SAKIN UNUTMAYIN. Orayı noktalı olarak ayırdım.


B- ÖRNEK YAZI, UYARLAYIN LÜTFEN:

Orman Su İşleri Müdürlüğüne,

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, sahipsiz hayvanların yaşam haklarını “yasal” güvence altına almıştır. (Ek 1)


Sahipsiz hayvanlara ilişkin hür türlü işlem, yasanın uygulayıcısı olan Orman Su İşleri Müdürlükleri takip ve denetiminde belediyelere verilmiştir. Belediyeler dışında hiç bir kurum sahipsiz hayvanlara müdahale edemez, bir yerden başka yere taşıyamaz, toplayamaz.
Belediyelerin de topladıkları hayvanları kısırlaştırdıktan sonra “aldıkları yere bırakmaları” yasal hükümdür. Hiç bir hayvanın yeri değiştirilemez, “alıştığı ve yaşadığı yerde” yaşamı kanunlarla desteklenir, devam eder. (Ek 2)

Hayvanları Koruma Kanunu, belediyelerin bütün bu aşamalarda ve ayrıca sahipsiz hayvanların bakılıp beslenmesinin “gönüllülerce” yapılmasını da hükme bağlamıştır. Şehirleşme ve kentsel dönüşümle insanoğlu, hayvanların yaşam alanlarını işgal etmiş ve hayvanlara gidecek yer bırakmamıştır. Hayvanlar yaşamlarını sürdürmek için sokaklarımızda, parklarımızda ve bahçelerimizde bizimle yaşamak zorundadır. Hayvanlara sokaklarda da YASAK koymak, onları besleyen gönüllülere engel olmaya çalışmak, merhamet ve vicdan duygularına aykırı olduğu gibi, yasaya da aykırıdır.

Oysa, sokağımızda ( veya sitemizde, OLAYI ANLATIN ……. …) yaşanmıştır.

Bu bağlamda müdürlüğünüzden:

1. Hayvanlara zarar vermekle tehdit eden bu kişiler hakkında idari soruşturma açmanızı, bu kişileri Hayvanları Koruma Kanunu hakkında bilgilendirmenizi, somut olarak verdikleri zararlar için idari para cezası kesilmesini talep ediyoruz.
2. Hayvanları Koruma Kanununun sokaklardaki hayvanların beslenmesi ile ilgili olarak “gönüllülere yasal hak” tanıdığı, bu hayvanların yaşamlarının “devlet güvencesinde olduğu” bilgileri içeren TABELALARIN bölgeye asılmasını talep ediyoruz.
3. Belediye ile irtibat kurarak mahallemizde “Tabelalı Suluklar”, beslenme odakları kurulmasının sağlanmasını talep ediyoruz.
4. Emniyet Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile iletişim kurarak, mahalle bazında ve şikayetimize konu olan kişiler ve aileleri ile “şiddet eğilimi” konusunda sosyal çalışmalar yapılmasını talep ediyoruz.
5. Özellikle “hayvana ve ona bakanlara” komşu tehdit ve şiddetininİL HAYVANLARI KORUMA KURULUNDA gündeme getirilerek, bütün şehirde “Tabelalı suluk, kanun bilgilerini içeren tabelalar, ilgili müdürlüklerle müşterek çalışma” kararının alınmasını talep ediyoruz.
6. Müdürlüğünüzce, aynı zamanda İl Hayvanları Koruma Kurulu üyesi de olan MÜFTÜLÜK ile görüşerek, hayvana merhamet konusunda vaaz ve hutbe verilmesinin sağlanmasını talep ediyoruz.
Taleplerimize ilişkin tarafımıza 4982  sayılı bilgi edinme yasası gereği uygulamalar hakkında bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.


İSİM
TC KİMLİK..

Dağıtım: Valilik, Belediye Başkanlığı, Orman Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Planlamalar Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü,YAZININ EKLERİ:

EK 1 …….. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu BİRİNCİ BÖLÜM-Amaç

MADDE 1. – Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.
MADDE 4. – Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır: a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir. b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir. c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.


EK 2 …………. 5199 Sayılı Yasanın Uygulama Yönetmeliği

MADDE 21 – (1) (Belediyelerce) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, GÖNÜLLÜ kuruluşlarla işbirliği içerisinde BESLEME ODAKLARI kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur. Hayvanlar, hiçbir suretle ilgili belediye sınırları dışındaki bir ortama, ormanlık alana veya diğer yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.

Son Güncelleme ( Cuma, 04 Kasım 2016 11:17 )

Hayvanları Koruma Yasasının Temel Eksiklikleri

Hayvanları Koruma Yasasının Temel Eksiklikleri

 

Türkiye’de sokak hayvanları dâhil her türlü yabani ve deniz hayvanları Türkiye Cumhuriyeti Medeni Hukuku gereğince Eşya Kanunukapsamında değerlendiriliyor. Hâl böyle olunca hayvanlara yönelik yapılan her türlü suç, kanun yetersizliğinden neredeyse cezasız denilebilecek bir şekilde sonuçlanıyor.

Ülkede yaşayan birçok vatandaşın, hayvanların belli kanunlar çerçevesinde haklarının korunduğunu düşünse bile, Türkiye gelişmiş ülkelere göre hayvan hakları konusunda sınıfta kaldı. İnsan merkezli hukuk anlayışı geldiğimiz bu çağda çoktan terkedilmişken, TBMM’de hayvan haklarına yönelik gerçekçi bir yasa tasarısı bile henüz tartışılmış bile değil. Hâl böyle olunca birçok hukukçu, hayvanlara yönelik açılan davalarda ne yapacaklarını şaşırıyor ve birçoğu adaletin eksik işleyişinden yakınıyor.

 

Ülkemizde bir hayvana kötü muamelede bulunmak, en temel hakkı olan yaşam hakkını elinden almak 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında değerlendiriliyor ve maalesef 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, Kabahatler Kanununu kapsadığından ortaya bir kısır döngü çıkıyor. Bu durumda Hayvanları Koruma Kanunu hükmünü yitiyor. Buna göre bir hayvana eziyet ederek canına kasteden kişi hapis cezasıyla yargılanamıyor. Kabahatler Kanunu gereğince hayvanlara yapılan her türlü haksızlık ancak idari para cezası olabiliyor ve bu para devlet hazinesine aktarılıyor. Hayvanın acı çekip devletin bundan para kazandığı bir ülke konumundayız.


Fotoğraf: Sabahattin Özveren ( Haytap Fotoğraf Yarışmasından )

Savcı, istese bile dava açamıyor

Savcılar herhangi bir hayvana eziyet ettiği gerekçesiyle vatandaşları gözaltına alabilme hakkına sahip değil. Durumu ancak Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’ne bildirebiliyorlar. Haksız eylemlerin cezasının makbuzunu savcılar ya da hakimler değil idari memurlar kesiyorlar. Yani herhangi bir itlaf, zehirleme, öldürme, işkence durumunda savcıların eli kolu bağlı. Ülkede hayvanın adı yokken hayvanseverlerin hukuki yollara başvurması da hüsranla sonuçlanıyor.

Fotoğraf: Alahattin Anıloğlu ( Haytap Fotoğraf Yarışmasından )

Kanun çelişkilerle dolu

Mevcut kanunun hayvanları eşya olarak kabul etmesiyle ortaya değişik tutarsızlıklar çıkıyor. Hayvanlar, kanun gereğince mal varlığı statüsüne konulduğundan herhangi bir suçta mal varlığına zarar vermekten dolayı da para cezası alabiliyor. Fakat kanun sokak ve yabani hayvanların mal varlığının kime ait olduğuna cevap veremiyor. Bu yüzden suçlular yasanın getirmiş olduğu açıklıktan yararlanıp yaptırımla karşılaşamıyor. O zaman sahibi olmayan, yani bir fatura ile alım satım konusu olmayan sahipsiz bir hayvan herhangi kötü muameleye maruz kaldığı zaman, evdeki ya da ahırdaki sahipli hayvandan hukuken farklı muameleye mi tabi olur sorusunun yanıtı “evet” olarak karşımıza çıkıyor.

 

Ne yapılmalı?

Haytap olarak yıllardan beri yasanın değişmesi için çok mücadele veriyoruz. Bunların başında  güçlü bir stk yapısı oluşturup daha sonra kitleleri bilinçlendirmek.  Eksikliklerin bilincinde olan vatandaşların halkı bilgilendirilmesi başta olmak üzere halka ulaşabilmek için afişler , kısa filmler , okullarda eğitim çalışmaları , idari kurumlara açılan davalar , parlemento nezdindeki lobicilik çalışmaları yıllardan beri yaptığımız ve başarıya ulaşan ses getiren çalışmalar.

Bir çok kurumu , şirketi , beldiyeyi de bu projeler içine dahil ediyoruz. Bunların hepsi web sitemizden , facebook sitemizden , www.haytap.tv üzerinden rahatlıkla takip edilebilir.

Sosyal sorumluluk projeleri, basın yayın organlarını kullanarak kendilerini TBMM’ye duyurmaları, yasaların daha caydırıcı bir hale getirilip en nihayetinde insan odaklı bir hukuk sisteminden uzaklaşmalarını istemeleridir. Dünyaya tek başımıza sahip olmadığımız hatırlanmalı, hayvan hakları konusunda batılı hukuk modelleri örnek alınmalı, var olan her canlıya saygı duyulan bir sistem kurulmalı, savcı ve hakimlere hak ettiği yetki verilmeli, hapis cezaları uygulanmalı, hayvan sevgisi çocukluk çağından itibaren verilmeli ve okullarda ders olarak okutulmalı, gençliğe yatırım yapılmalıdır. Dünyaya ve içerisinde yaşayan her canlıya saygı duyacak bir nesilin çok daha yenilikçi yasalar çıkaracağından emin olunmalıdır.

Yasa değişikliği ile son on yıldır yaptığımız çalşmaları ve gelinen aşmaları görmek isteyenler ve bu konuda daha geniş bilgi almak isteyenler web sitemizin Parlementodan bölümünü inceleyebilir

Fotoğraflar: Haytap tarafından düzenlenen sokak hayvanları fotoğraf yarışmasına ait

 

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 23 Ocak 2017 11:05 )

Hayvanları Üzenleri Orman Bakanlığına Şikayet Edin! - HABERTURK GAZETESİ

Hayvanları Üzenleri Orman Bakanlığına Şikayet Edin! - HABERTURK GAZETESİ

 

Hayvanlara kötü davranan, kaçak avlanma ve hayvan ticareti yapanlara karşı sosyal medya hesapları üzerinden mücadele yürüten Orman ve Su İşleri Bakanlığı, e-posta yoluyla da şikâyet almaya başladı.

Bakan Veysel Eroğlu’nun talimatı üzerine “hayvanhaklari@ormansu. gov.tr” elektronik posta adresi oluşturuldu. Vatandaşlar artık hayvanlara eziyet edenleri bu adres üzerinden bakanlığa şikâyet edebilecek. Bakanlık, gelen başvuruları inceleyerek ilgili bölge müdürlüklerine iletecek. İl şube müdürlükleri tarafından araştırma yapılarak gerekli işlemlerin ardından başvuru sahibi bilgilendirilecek.

‘İHBARLARI BEKLİYORUZ’

Hayvanları Koruma Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2004 yılından bugüne kadar başıboş hayvanların daha insani usullerle rehabilite edilmeye başlandığını kaydeden Eroğlu, “Ev ve süs hayvanı satış yerleri kontrol altına alındı. Deney hayvanlarının kullanımı ile alakalı etik düzenlemeler getirdik. Hayvanat bahçelerindeki hayvanların refah düzeyini artırdık ve hayvanlara eziyeti hukuken engelledik. Ayrıca, hayvan haklarına yönelik yapılan ihlallere karşı, daha hızlı ve etkili hizmet verebilmek maksadıyla ‘hayvanhaklari@ormansu.gov.tr’ elektronik posta adresi oluşturduk. Hayvan hakları ihlallerinin önlenebilmesi için duyarlı vatandaşlarımızın ihbarlarını bu adrese bildirmelerini bekliyoruz” dedi.

Son Güncelleme ( Perşembe, 09 Şubat 2017 12:58 )


Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/var/vhosts/haytap.org/images/resized/images/stories/pictogramlar/birtutam_derman_400_297.jpg' for writing: No such file or directory in /var/vhosts/haytap.org/modules/mod_janews/helper.php on line 127

Sosyal Medya Üzerinde Şiddet Uygulayan Şahıs İçin 5199 Uygulama İstemi

Sosyal Medya Üzerinde Şiddet Uygulayan Şahıs İçin 5199 Uygulama İstemi

ORMAN BAKANLIĞI İL BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

.. İLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

ŞİKAYETTE BULUNAN : HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu

TC KİMLİK NUMARASI:

ŞÜPHELİ: Facebook hesabında sürekli olarak çeşitli hayvanlara şiddet ve işkence eylemlerinde bulunduğunu anlatan şahıs

KONUSU: Şahsın sosyal medya hesabında çeşitli sokak hayvanlarına işkence ettiğini detaylarıyla anlatması

KABAHAT DAYANAĞI: 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasasının 14/a ve 28/k numaralı maddeleri ihlal edilmiştir.

KABAHAT TARİHİ: 14 Haziran 2016

 

DELİLLER -  Facebook sosyal medya hesabında Sethh Karakuş ismini kullanan şahsın ekli resimde yazdığı yazı.

 

AÇIKLAMALAR :

 

1 – Söz konusu şahıs bir süredir şahsi sosyal medya facebook hesabından benzer paylaşımlarda bulunmaktadır. Şahsın paylaşımları Türkiye genelinde pek çok hayvansever tarafından bir süredir endişeyle izlenmektedir. Şahsın Antalyada ikamet ettiği yine bazı hayvanseverler tarafından belirtilmektedir. Tüyler ürpertici bu ifadeler adeta açık bir itiraf niteliği taşımaktadır. Bu ve benzeri paylaşımları facebook hesabından bu kadar rahat şekilde yazabilen bir kişi ya bu kabahati ya gerçekten işlemiştir veya yakın bir gelecekte işleyecektir.

 

2 - Türkiye 24.06.2004 tarihinde 5199 sayılı HAYVANLARI KORUMA YASASINI meclisten geçirerek yasalaştırmıştır. Bu yasanın ilgili maddeleri aşağıda özet halinde yer almaktadır. Yasanın temel içeriği tüm hayvanların yaşam haklarını korumak, acı çekmeden yaşamalarını sağlamak, mağdur edilmelerini önlemek ve mağduriyete sebep olan kişiler hakkında gerekli adli ceza ve işlemleri uygulamaktır. Söz konusu şahıs H.K.K. 14/a ve 28/k hükümlerini ihlal etmiştir.

HAYVANLARI KORUMA KANUNU – H.K.K., Kanun Numarası : 5199

Kabul Tarihi: 24/6/2004

Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 1/7/2004 Sayı :25509 Yayımlandığı Düstur : Tertip  : 5 Cilt : 43 BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve İlkeler

Madde 14 - Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:

a) Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek.

Madde 28 - Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:

k) 14üncü maddenin ilgili bentlerine aykırı davrananlara hayvan başına üçyüz Türk Lirası idari para cezası verilir.

Açık yasa maddelerine rağmen söz konusu şahıs yasaları ihlal etmiş ve çeşitli sokak hayvanlarına işkence etmek suretiyle kabahat işlemiştir.

TALEPLER

Pek çok sahipsiz hayvana bu şahıs tarafından eziyet edildiği kendi facebook paylaşımları yaptığı sayfadan takip edilmiş ve söz konusu paylaşımlardan bir tanesi bu dilekçeye eklenmiştir. Daha fazla hayvanın zarar görmemesi ve eziyet edilmemesi için kötü muamelede bulunduğu düşünülen şahsa idari para cezası verilmesini talep etmekteyim. Elimizde sadece şahsın facebook hesabında kullandığı isim bulunmaktadır. Şahsın kimlik tespitinin yapılmasının ardından şahsa sahipsiz kedi köpeğe H.K.K. 14/a bendine aykırı davranması sebebiyle H.K.K. madde 28/k hükümlerinin uygulanması ve bu madde gereği idari para cezasına çarptırılmasını ve idari ceza kesildiğine dair belgenin tarafıma yollanmasını talep etmekteyim.

 

SONUÇ ÖNERİ VE İSTEM :

 

1 – İlgili Emniyet Birimlerince şahsın IP adreslerinden veya başka delillerden kimlik tespitinin yapılmasını,

 

2 – Kanunlarımızın öngördüğü şekilde idari para cezasına çarptırılmasını,

 

3 – İdari para cezasının kesildiğine dair belgenin tarafıma gönderilmesini,

 

4 – Kimliğinin ve işlediği suçun kamuoyu ile paylaşılmasını,

 

5 – Hayatının sonuna kadar evcil hayvan sahiplenmekten men edilmesini talep ediyorum.

 

Bu önlemler alınmadığı ve suçlular yargı önüne çıkarılmadığı sürece hem bu tip katliamlar devam edecek hem de bu katliamları gerçekleştiren kişiler dünyadaki tüm araştırmaların gösterdiği gibi yakın bir gelecekte başka adli suçlar işleyerek hayatlarına devam edeceklerdir.

 

Ayrıca 9.10.2003 tarihinde kabul edilen ve yürürlüğe giren 4982 Sayılı Bilgi Edinme Yasası kapsamında konu ile ilgili gelişmelerden haberdar edilmeyi de talep etmekteyiz

 

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu

 

 

.

4982 SAYILI BİLGİ EDİNME YASASI İLGİLİ MADDELERİ : 
MADDE 4.- Herkes bilgi edinme hakkına sahiptir.
Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden doğan hak ve yükümlülükleri saklıdır.
Bilgi verme yükümlülüğü
MADDE 5.- Kurum ve kuruluşlar, bu Kanunda yer alan istisnalar dışındaki her türlü bilgi veya belgeyi başvuranların yararlanmasına sunmak ve bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve doğru sonuçlandırmak üzere, gerekli idarî ve teknik tedbirleri almakla yükümlüdür.
MADDE 10.- Kurum ve kuruluşlar, başvuru sahibine istenen belgenin onaylı bir kopyasını verirler. Bilgi veya belgenin niteliği gereği kopyasının verilmesinin mümkün olmadığı veya kopya çıkarılmasının aslına zarar vereceği hâllerde, kurum ve kuruluşlar ilgilinin;
MADDE 11.- Kurum ve kuruluşlar, başvuru üzerine istenen bilgi veya belgeye erişimi onbeş iş günü içinde sağlarlar.
MADDE 12.- Kurum ve kuruluşlar, bilgi edinme başvurularıyla ilgili cevaplarını yazılı olarak veya elektronik ortamda başvuru sahibine bildirirler. Başvurunun reddedilmesi hâlinde bu kararın gerekçesi ve buna karşı başvuru yolları belirtilir.
Ceza hükümleri
MADDE 29.- Bu Kanunun uygulanmasında ihmâli, kusuru veya kastı bulunan memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında, işledikleri fiillerin genel hükümler çerçevesinde ceza kovuşturması gerektirmesi hususu saklı kalmak kaydıyla, tâbi oldukları mevzuatta yer alan disiplin cezaları uygulanır.

Dağıtım: BİMER, TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Antalya İl Hayvan Koruma Kurulu Başkanlığı, Antalya İl Jandarma Komutanlığı, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü - Siber Suçlar İle Mücadele Daire Başkanlığı.

 

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 23 Ağustos 2017 10:26 )

Asliye Hukuk Mahkemesinin hayvanın tahliyesine ret veren mahkeme kararına sevinelim mi?

Asliye Hukuk Mahkemesinin hayvanın tahliyesine ret veren mahkeme kararına sevinelim mi?
Mahkemelere ev hayvanlarının tahliyesi için açılan davalarda adeta standarta dönüşmüş olan uygulama, tapudan apartman yönetim planının getirtilerek orada yasak hüküm olup olmasına göre değişmektedir.

Apartmanda bulunan tüm kat malikleri toplanıp hayvandan şikayet etmediklerini yazılı olarak beyan etseler ya da tanık olarak ifade verseler bile, yıllar önce tapuya bir şekilde dercedilmiş apartman yönetim planının bu yasağını aşamamaktadırlar. Bir diğer değişle, apartman ya da site yönetim planında kimi durumlarda "kedi, köpek, tavuk, keçi vs. gibi hayvan beslenemez" ibarelerinin bulunması, mahkemelerin bu kadar kolay tahliyeye karar vermelerine neden olmaktadır.

Halbuki naçizane görüşüm, sulh hukuk mahkemelerinin ve Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin doğrudan bu maddeye bakarak karar vermelerinin, vicdani ve hakkaniyete uygun olmadığıdır. Çünkü orada belirtilen yasak maddesi, ev ve süs hayvanı olmayan yabani ya da çiftlik hayvanları içindir. Düşünün ki evinde tavuk besleyenler, inek besleyenler hatta yabani hayvan besleyenler vardır. Bu maddeyi evinde kuş, kedi, akvaryum balığı besleyenlere kadar teşmil etmek isteyen ve bu nedenle komşusunu sırf bu "yumuşak karnı" nedeniyle tahliyeye zorlamak isteyenler kanunun arkasından dolanmaktadır. Dini inanışı nedeniyle ya da aşırı temizlik hastalığı olan kişi, hayvana karşı olduğunu söyleyemeyen kişi, örneğin yıllar önce tapuya konulmuş bu yasak maddesini sevmediği komşusunun önüne mahkemede delil olarak sunar, bu yasak maddesini kendi çıkarları için kullanmaktadır. Açıkçası kimse de yüz binlerce dolar verip ev satın alırken tapudaki yönetim planını detaylı olarak inceleyip bakmaz. Çünkü ileride böyle bir maddenin koz olarak aleyhine kullanılacağını da öngöremez. Mahkemeler de maalesef buradaki hayvan beslenemez yasağını çok geniş ve "sert" olarak yorumlamaktadır. Sesi soluğu çıkmayan bir felçli kedinin, hiçbir komşuya rahatsızlık vermeyen köpeğin, astım hastalığına neden olduğu kesin bile olmayan bir kanaryanın evden tahliyesi, sadece bu yasak var diye bir tavuk, koyun, inek gibi çiftlik hayvanları ya da piton yılanı, timsah gibi yabanıl hayatta yaşaması gerekli bir hayvanlarla değerlendirilmesi mümkün müdür?

Eskişehir Sulh Hukuk Mahkemelerince kat mülkiyetine dayalı olarak verilmesi gerekli karar, toplu yapı yönetim olmamasından dolayı, görev sorunu nedeniyle asliye hukuk mahkemesinde görülmüştür. Yani Kat Mülkiyeti Yasası'nın uygulanabilirliğini denetleyen Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin sert yorumu nedeniyle, bu mahkeme kararının gerekçesi denetimden çıkmış gözükmektedir. Çünkü dava temyiz aşamasında Yargıtay'ın 18. Hukuk Dairesi'ne gitmeyecek başka bir daireye gidecektir. Bu güzel gerekçe ise okunmayacaktır.

Halbuki hayvan besleyen kişilerin yaşadığı sorunlar ülkenin büyük kısmının toplu yapı yönetimine ya da apartman yönetim planına bağlı olduğunu düşündüğümüzde hepsi Yargıtay 18. Hukuk Dairesi denetiminden geçmekte ve sulh hukuk mahkemeleri de kararları bozulmasın diye yasak maddesini görür görmez hayvanların zarar verip vermediğine bakmaksızın tahliye etmektedir. Mevcut kararda, sitede henüz toplu yapı yönetimine geçilmediği anlaşılmaktadır. Bu nedenle uyuşmazlıkta Kat Mülkiyeti Kanunu'nun hükümlerinin değil, genel hükümlerin uygulanması gerektiğinden yargılama asliye hukuk mahkemesi tarafından genel hükümler çerçevesinde yapılmış, Kat Mülkiyeti Yasası uygulanmamıştır.

Bizim HAYTAP olarak Meclis'e sunduğumuz ama kabul edilmeyen yasa teklifi maddesindeki şu hüküm yasalaşmış olsaydı, aslında hepimiz rahatlayacaktık:

"Apartman ya da site yönetim planında hayvan beslenemeyeceğine dair yasak hüküm olsa bile, hayvanın zarar verdiği mahkeme kararı ile tesbit edilemiyorsa tahliye kararı verilemez."

Böyle bir madde olmadığı için sulh hukuk mahkemeleri maalesef hayvanların zarar verme koşulunu öncelikle dikkate almaksızın, hayvan kimseye zarar vermeyen bir hayvan olsa bile, tahliye kararı vermeye, Yargıtay 18. Hukuk Dairesi bu acımasız tahliye kararını onaylamaya devam edecek gözükmektedir.

Maalesef sevinilen bir emsal karar değil, münferit bir mücadelenin başarı öyküsü olmalıdır.

Av. Ahmet Kemal Şenpolat

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Hukuk Danışmanı

 

Son Güncelleme ( Cuma, 04 Kasım 2016 13:19 )

HAYTAP – Hayvan Sahiplendirme Sözleşmesi

HAYTAP – Hayvan Sahiplendirme Sözleşmesi

Şimdiye kadar ortalıkta hep konuşulan yuvalandırmalarla yapmış olduğunuz şikayetleri okuyorum. Zaman zaman bir çok sıkıntı doğduğunu görüyoruz. Yaşanan olası sıkıntıları aşmak için  , borçlar yasasında düzenlenen özel bir bölüm gereği , ekteki ÖDÜNÇ VERME SÖZLEŞMESİNİ kaleme aldım.

Sözleşmeyi “sahiplendirme” olarak yaparsanız , hayvanın mülkiyetini devrediyor ve bir çok haktan aslında feragat ediyorsunuz. Sonradan da sahiplenen kişide sorunlar başladığında , bir çok hakkı hukuken ileri süremiyorsunuz. Bu sorunları aşmak için , hayvanın zilyetliğini devredip mülkiyetin halen sizde kaldığı bir sözleşme kaleme aldım. Yani metin içinde hiçbir şekilde hayvan sahiplendirme yapmıyorsunuz aslında.

Hayvanı ödünç veriyorsunuz.

(3 -5 yıl sonunda güven sağlarsanız dilerseniz mülkiyeti devredebilirsiniz tabiiki de bunda sorun yok )

Bunun da adını ariyet sözleşmesi ( ödünç verme sözleşmesi ) olarak yaptım. Sanırım bu daha akıllıca oldu.Cezai şart koyulan sözleşmeler gördüm ama onların uygulanabilirliği yok. Mahkemeler yerine ise daha seri ve pratik çözüm için hakem heyeti belirlediğimi de göreceksiniz

Web sitesi aramalarında kolay bulunması için de adını " sahiplendirme sözleşmesi " diye koydum ama aslında sahiplendirme değil ödünç verme sözleşmesi olduğunu bu linki okuyorsanız metni görünce zaten anlayacaksınız

 


HAYVAN ÖDÜNÇ VERME SÖZLEŞMESİ

 

BK 379 vd maddeleri uyarınca ödünç sözleşmesi gereği , ekte fotoğrafı ismi , ( varsa ) mikroçip kartı belirlenen hayvanın ödünç olarak kullanılmasında taraflar aşağıdaki gibi anlaşmışlardır..

İşbu sözleşme hayvanın mülkiyetini bir taraftan diğer tarafa geçiren sahiplendirme olarak yorumlanamaz.

MADDE 1 : Tanımlar

Hayvan : Ödünç verilen sözleşmeye konu olmuş cinsi yaşı ve cinsiyeti sözleşmede belirtilmiş olan ( varsa ) mikroçip numarası kayıtlı ve bir fotoğrafı sözleşmenin ekine eklenen köpek, kedi, tavşan, kuş , eşek , at …

Ödünç Veren : Ödünç Alan kişiden önce hayvana bakan yerel hayvan koruma gönüllüsü, hayvan bakımevi görevlisi veya sair kişiler.

Ödünç Alan : Ödünç Veren kişiden bu sözleşme ile hayvanı teslim alan ve aksine bir durum olmadığı sürece hayvana ömrü boyunca bakmakla yükümlü kişiler.

Ödünç alınan / verilen : İşbu sözleşmeye ek olarak yapılan ve bu sözleşmenin ayrılmaz bir parçası olan ev ve süs hayvanı tanımlayan belgedeki hayvan. ( yaban hayvanları bu kapsamda değerlendirilemez )

Doğal Yaşam Ortamı : Her hayvana göre değişiklik gösteren hayvanın yaşayabileceği sıcaklık, yeterli büyüklükteki alan ortam.MADDE 2 : Sözleşmenin Amacı

İşbu sözleşme ile hayvanlara iyi bakılması, tüm gereksinimlerinin karşılanması, aşılarının ve veteriner hekim kontrollerinin tam yaptırılması, doğal yaşam standartlarına uygun ortamların hazırlanması, yeterli beslenmelerinin sağlanması için ve hayvanı bu sözleşme kapsamında ödünç alan kişinin ihmallerinden kaynaklanan durumlarda ölmesi, sakatlanması sonucu ödünç alan kişilere sorumluluk yüklenmesi için ve ödünç veren kişinin bilgisi dışında hayvanların sokağa, hayvan bakımevlerine terk edilmemesi, başka birine verilmemesi hayvanın ödünç verence , ödünç alana zilyetliğinin geçirildiği bir ariyet ( ödünç verme) sözleşmesidir.MADDE 3 : Taraflar

a)Ödünç Veren kişi:

T.C KİMLİK :

Adres:

Sabit ve cep telefon :

b)Ödünç Alan ve hayvana bakmakla yükümlü olan kişi:

T.C Kimlik

Adres:

Sabit ve cep telefon :

MADDE 4 : Tarafların Yükümlülükleri

a)Hayvanın sahiplendirilmeden önceki hastalık veya sakatlıklarından hayvan bakımevi gönüllüsü olan veya yerel hayvan koruma gönüllüsü olan veya hayvanı sokakta bulup sahiplendirmek maksadı ile bir süre misafir eden kişiler sorumlu tutulamazlar. Hayvanı önceden sahiplenme amacı ile almış ancak şartların değişmesi ile başka birine Ödünç Veren kişiler hayvanın bu sözleşme ile yapılan sahiplendirme öncesi hastalık ve sakatlıklarından sorumludurlar.

b)Ödünç verilen hayvanın doğal yollarla veya Ödünç Alan kişinin ihmali davranışı olmaması koşulu ile diğer sebeplerle ölümü, sakatlanması veya sağlık problemleri yaşaması sonucu Ödünç Alan kişi bu ölümden, sakatlanmadan veya sağlık problemlerinden sorumlu tutulamaz. Ancak sorumsuzluğu Ödünç Alan kişinin ihmalinin olmaması şartına bağlanmıştır. Hayvanın bu tip ölüm, sakatlanma veya sağlık problemleri yaşaması gibi durumları Ödünç Veren kişiye veteriner hekim raporu ile birlikte en geç 3 gün içerisinde yazılı olarak bildirilmelidir.

c)Ödünç Alan kişilerin yaşam koşullarında, maddi güçlerinde değişim olursa ve hayvanı tekrar üçüncü bir kişiye vermek isterlerse bu durum bu sözleşme ile Ödünç Veren kişiye en geç 3 gün içinde bildirilmeli ve ödünç verme bu sözleşmenin tarafı olan Ödünç Veren kişinin bilgisi ve yazılı onayı dahilinde yapılmalıdır.

d)Eğer sahiplenilen ( ödünç alınan ) hayvan köpek ise Ödünç Alan kişi köpeği en az günde 2 kez toplam 1 saat dolaştıracağını kabul ve taahhüt etmiş sayılır.

e) Aslolan hayvanın kısırlaştırılmış bir şekilde ödünç olarak verilmesidir. Ancak yine de ödünç verilen hayvan eğer kısırlaştırılmadan ödünç olarak verilmiş ise taraflar arasında yazılı olarak kararlaştırılan tarihte kısırlaştırmanın Ödünç Alan kişi tarafından yapılması maddi külfetini Ödünç Alan kişinin karşılaması gerekmektedir. Bu durum BK 381 deki durumun uygulanmasını gerektirmez.

f)Ödünç Alan kişi, Ödünç verilen hayvanın yazılı olarak taraflar arasında kısırlaştırılmamasına karar verilirse, bu hayvanın doğumundan meydana gelen yavruların hiçbir şekilde satmayacağını veya bu sözleşme tarafı olan Ödünç Veren kişinin bilgisi dışında yavruları sahiplendirmeyeceğini bir başkasına ödünç olarak vermeyeceğini kabul ve taahhüt eder. Aynı şekilde ödünç sözleşmesinin imzası nedeniyle ödünç veren , ödünç alandan herhangi bir para almayacağını kabul eder.

g)Ödünç Alan kişi, ödünç aldığı hayvanı dövüş, deney vb acı verici olaylarda kullanmayacağını, kullandırmayacağını bu sözleşme ile kabul ve taahhüt etmiş sayılır. Ve bu maddeye aykırı davranışı sonucunda köpeğin cinsi ne olursa olsun (yasaklı köpek cinsleri dahi olsa) Ödünç Veren kişiye geri vereceğini taahhüt eder.

h)Ödünç Alan kişi, hayvana hiçbir şekilde kötü muamele etmeyeceğini, dövmeyeceğini, aç susuz bırakmayacağını ve aşırı soğuğa veya sıcağa maruz bırakmayacağını, ihmali veya kasti olarak zarar vermeyeceğini, 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve uygulama yönetmeliği kapsamındaki hiçbir maddeyi ihlal etmeyeceğini taahhüt eder.

ı)Ödünç Veren kişi hayvanın kötü muamele gördüğünü, aç susuz, aşırı soğuğa veya sıcağa maruz bırakıldığını fark ederse hayvanı koşulsuz şartsız geri alma hakkına sahiptir. Bu sebeplerden ötürü hayvan için veteriner masrafı yapılırsa bu masraflar Ödünç Alan kişi tarafından karşılanacaktır.

i)Ödünç Alan kişi, sözleşme imza tarihinden en geç 15 gün sonra 5199 sayılı kanunun yönetmeliğinin 7. Maddesi gereği hayvanın belediyeye kaydını yaptırmayı kabul ve taahhüt eder. Kayıt belgeleri Ödünç Veren kişiye kayıt tarihinden sonra 3 gün içerisinde gönderilmelidir.

j)Ödünç Alan kişi sağlık problemleri dışında keyfi sebeplerle hayvanı 15 günden fazla bir veteriner pansiyonu veya hayvan oteline bırakmayacağını, sağlık problemleri sebebi ile hayvanı veteriner pansiyonu veya hayvan oteline bırakması gerekirse de bunu en geç 3 gün içinde Ödünç Veren kişiye bildirmeyi kabul ve taahhüt eder.

k)Ödünç Alan kişinin kabul ettiği ve beyan ettiği yaşam koşullarını sağlamaması durumunda sözleşmeyi ihlal ettiği kabul edilir.

l) Bu sözleşmede hiçbir şekilde para alışverişi söz konusu olmayacaktır.

m)Ödünç Alan kişi köpeğinin çalınması durumunda polise veya savcılığa müracaat edeceğini, internet üzerinden kayıp ilanı vereceğini ve 3 gün içinde Ödünç Verene yazılı olarak haber vereceğini kabul ve taahhüt eder.

n)Ödünç Alan, Ödünç Verenin hayvanı yılda en az iki kere ziyarete gelmesini, ayda bir güncel fotoğraflarını Ödünç Veren kişiye internet, mail veya posta yolu ile göndereceğini kabul ve taahhüt eder.

o)Adres değişikliği karşı tarafa yazılı olarak bildirilmedikçe işbu sözleşmede gösterilen adreslere yapılan tebligat tarafları bağlar.

p)Bu Sözleşme’de açıkça ifade edilenler dışında taraflardan biri diğerine işbu Sözleşme’yi akdetmek üzere herhangi bir vaat taahhüt veya benzeri beyanda bulunmamışlardır. Bu Sözleşme bu hüküm de dahil olmak üzere her bir tarafça yazılı olarak imzalanmadığı sürece değiştirilemez.

r)Sözleşmeye göre ödünç alanın bildirmiş olduğu ev ve cep telefonlarından onbeş gün boyunca iletişim sağlanamaması , iş bu nedenle ödünç alan hayvanın kontrolünün ödünç verence sağlanamaması halinde sözleşmenin , ödünç verence tek taraflı feshi anlamına gelir .

s) Ödünç sözleşmesine konu hayvanlar hiçbir şekilde ticari meta unsuru olamazlar , sergilenemez , satılamaz , doğurtulamazlar.MADDE 5 : MÜLKİYETİN DEVRİ

İşbu sözleşme ile ödünç alan hayvanın sahibi olmadığını kabul eder. Hayvanın sahibi ödünç verendir. İşbu sözleşme koşullarına ya da Borçlar yasasındaki ödünç verme ile ilgili hükümlere uyulmadığında , hayvanı ödünç veren kişi tarafından BK 379vd uyarınca tek taraflı olarak fesh edilir.

Aradan üç yıl geçtikten sonra ödünç verenin yazılı onayı ile ödünç alanının maliki durumuna geçebilecektir.MADDE 6 : OLAĞANÜSTÜ GİDERLER

Ödünç alınan hayvanın uğrayabileceği her türlü kaza ya da masraflı hastalıkların bedelini hayvanı ödünç alan ödemeyi kabul ve taahhüt eder. Böyle durumlarda ödünç alan BK 381 maddesinin uygulanmayacağını ( masrafları ödünç verenden talep etmeyeceğini ) kabul eder. Ödünç Alan kişi, hayvan için yaptığı hiçbir olağan ya da olağanüstü masrafı sözleşme boyunca ödünç verenden talep edemez. Ancak maddi olarak zor durumdaysa hayvanın refahı açısından durumu derhal ödünç verene bildirmek durumundadırMADDE 7 : FESİH HALİNDE :

Sözleşmenin feshi halinde ödünç alan ödünç aldığı hayvanı derhal ödünç verene hayvanın refahı açısından iade etmek zorundadır. O güne kadar yaptığı masrafları talep edemez. Hayvanın iadesini yapmak istemediği durumda hakem heyetinin verdiği kararı kabul etmek ve yine hakem heyetinin belirleyeceği muhik bir tazminatı ödemek durumundadır.

İşbu sözleşmedeki maddelere uymayan veya aykırı hareket eden kişilerin ödünç sözleşmeleri BK 379 vd uyarınca fesh edilecektir.MADDE 8 : UYUŞMAZLIK HALİNDE UYGULANACAK HUKUK

Uyuşmazlık halinde 4686 sayılı tahkim yasası ile BK nun ( ariyet ) ödünç verme hükümlerine ilişkin 379vd eden maddeleri yürürlükte olacaktır

MADDE 9 : UYUŞMAZLIK HALİNDE YETKİLİ HAKEM KURULU

İşbu Sözleşme’nin uygulanması sırasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların çözümünde yetkili mercii ödünç verenin sahiplenildiği yer ya da ödünç verenin ikametgahının bulunduğu yerdeki veteriner hekimler odasının kendiliğinden atayacağı iki kişilik hakem kurulu ile HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu ‘nun resmi temsilcileri ya da delegeleri arasından atayacağı kişiden kuruludur.

İş bu Ödünç Sözleşmesi protokolü tarafların maddeleri okuyup imzalamasından sonra yürürlüğe girecektir. İşbu Sözleşme yedi maddeden oluşmakta olup, iki nüsha olarak taraflarca ../../… tarihinde imzalanmıştır.

EK:

1)Kısırlaştırma konusundaki taraflarca imzalanmış taahhütler

2)Hayvanın cins, yaş, cinsiyet ,mikroçip vb. özelliklerini bildirir taraflarca imzalanmış belge

3)Hayvanın Ödünç Alan kişi tarafından üzerine ‘ödünç aldığım ….. budur’ yazılmış fotoğrafı

 

imza imza

Ödünç Veren Ödünç Alan
Sözleşmeyi  İndirmek için Tıklayınız

 

BK 379 vd maddeleri uyarınca ödünç sözleşmesi gereği , ekte fotoğrafı ismi , ( varsa ) mikroçip kartı belirlenen hayvanın ödünç olarak kullanılmasında taraflar aşağıdaki gibi anlaşmışlardır..

İşbu sözleşme hayvanın mülkiyetini bir taraftan diğer tarafa geçiren sahiplendirme olarak yorumlanamaz.

MADDE 1 : Tanımlar

Hayvan : Ödünç verilen sözleşmeye konu olmuş cinsi yaşı ve cinsiyeti sözleşmede belirtilmiş olan ( varsa ) mikroçip numarası kayıtlı ve bir fotoğrafı sözleşmenin ekine eklenen köpek, kedi, tavşan, kuş , eşek , at …

Ödünç Veren : Ödünç Alan kişiden önce hayvana bakan yerel hayvan koruma gönüllüsü, hayvan bakımevi görevlisi veya sair kişiler.

Ödünç Alan : Ödünç Veren kişiden bu sözleşme ile hayvanı teslim alan ve aksine bir durum olmadığı sürece hayvana ömrü boyunca bakmakla yükümlü kişiler.

Ödünç alınan / verilen : İşbu sözleşmeye ek olarak yapılan ve bu sözleşmenin ayrılmaz bir parçası olan ev ve süs hayvanı tanımlayan belgedeki hayvan. ( yaban hayvanları bu kapsamda değerlendirilemez )

Doğal Yaşam Ortamı : Her hayvana göre değişiklik gösteren hayvanın yaşayabileceği sıcaklık, yeterli büyüklükteki alan ortam.MADDE 2 : Sözleşmenin Amacı

İşbu sözleşme ile hayvanlara iyi bakılması, tüm gereksinimlerinin karşılanması, aşılarının ve veteriner hekim kontrollerinin tam yaptırılması, doğal yaşam standartlarına uygun ortamların hazırlanması, yeterli beslenmelerinin sağlanması için ve hayvanı bu sözleşme kapsamında ödünç alan kişinin ihmallerinden kaynaklanan durumlarda ölmesi, sakatlanması sonucu ödünç alan kişilere sorumluluk yüklenmesi için ve ödünç veren kişinin bilgisi dışında hayvanların sokağa, hayvan bakımevlerine terk edilmemesi, başka birine verilmemesi hayvanın ödünç verence , ödünç alana zilyetliğinin geçirildiği bir ariyet ( ödünç verme) sözleşmesidir.

MADDE 3 : Taraflar

a)Ödünç Veren kişi:

T.C KİMLİK :

Adres:

Sabit ve cep telefon :

b)Ödünç Alan ve hayvana bakmakla yükümlü olan kişi:

T.C Kimlik

Adres:

Sabit ve cep telefon :

MADDE 4 : Tarafların Yükümlülükleri

a)Hayvanın sahiplendirilmeden önceki hastalık veya sakatlıklarından hayvan bakımevi gönüllüsü olan veya yerel hayvan koruma gönüllüsü olan veya hayvanı sokakta bulup sahiplendirmek maksadı ile bir süre misafir eden kişiler sorumlu tutulamazlar. Hayvanı önceden sahiplenme amacı ile almış ancak şartların değişmesi ile başka birine Ödünç Veren kişiler hayvanın bu sözleşme ile yapılan sahiplendirme öncesi hastalık ve sakatlıklarından sorumludurlar.

b)Ödünç verilen hayvanın doğal yollarla veya Ödünç Alan kişinin ihmali davranışı olmaması koşulu ile diğer sebeplerle ölümü, sakatlanması veya sağlık problemleri yaşaması sonucu Ödünç Alan kişi bu ölümden, sakatlanmadan veya sağlık problemlerinden sorumlu tutulamaz. Ancak sorumsuzluğu Ödünç Alan kişinin ihmalinin olmaması şartına bağlanmıştır. Hayvanın bu tip ölüm, sakatlanma veya sağlık problemleri yaşaması gibi durumları Ödünç Veren kişiye veteriner hekim raporu ile birlikte en geç 3 gün içerisinde yazılı olarak bildirilmelidir.

c)Ödünç Alan kişilerin yaşam koşullarında, maddi güçlerinde değişim olursa ve hayvanı tekrar üçüncü bir kişiye vermek isterlerse bu durum bu sözleşme ile Ödünç Veren kişiye en geç 3 gün içinde bildirilmeli ve ödünç verme bu sözleşmenin tarafı olan Ödünç Veren kişinin bilgisi ve yazılı onayı dahilinde yapılmalıdır.

d)Eğer sahiplenilen ( ödünç alınan ) hayvan köpek ise Ödünç Alan kişi köpeği en az günde 2 kez toplam 1 saat dolaştıracağını kabul ve taahhüt etmiş sayılır.

e) Aslolan hayvanın kısırlaştırılmış bir şekilde ödünç olarak verilmesidir. Ancak yine de ödünç verilen hayvan eğer kısırlaştırılmadan ödünç olarak verilmiş ise taraflar arasında yazılı olarak kararlaştırılan tarihte kısırlaştırmanın Ödünç Alan kişi tarafından yapılması maddi külfetini Ödünç Alan kişinin karşılaması gerekmektedir. Bu durum BK 381 deki durumun uygulanmasını gerektirmez.

f)Ödünç Alan kişi, Ödünç verilen hayvanın yazılı olarak taraflar arasında kısırlaştırılmamasına karar verilirse, bu hayvanın doğumundan meydana gelen yavruların hiçbir şekilde satmayacağını veya bu sözleşme tarafı olan Ödünç Veren kişinin bilgisi dışında yavruları sahiplendirmeyeceğini bir başkasına ödünç olarak vermeyeceğini kabul ve taahhüt eder. Aynı şekilde ödünç sözleşmesinin imzası nedeniyle ödünç veren , ödünç alandan herhangi bir para almayacağını kabul eder.

g)Ödünç Alan kişi, ödünç aldığı hayvanı dövüş, deney vb acı verici olaylarda kullanmayacağını, kullandırmayacağını bu sözleşme ile kabul ve taahhüt etmiş sayılır. Ve bu maddeye aykırı davranışı sonucunda köpeğin cinsi ne olursa olsun (yasaklı köpek cinsleri dahi olsa) Ödünç Veren kişiye geri vereceğini taahhüt eder.

h)Ödünç Alan kişi, hayvana hiçbir şekilde kötü muamele etmeyeceğini, dövmeyeceğini, aç susuz bırakmayacağını ve aşırı soğuğa veya sıcağa maruz bırakmayacağını, ihmali veya kasti olarak zarar vermeyeceğini, 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve uygulama yönetmeliği kapsamındaki hiçbir maddeyi ihlal etmeyeceğini taahhüt eder.

ı)Ödünç Veren kişi hayvanın kötü muamele gördüğünü, aç susuz, aşırı soğuğa veya sıcağa maruz bırakıldığını fark ederse hayvanı koşulsuz şartsız geri alma hakkına sahiptir. Bu sebeplerden ötürü hayvan için veteriner masrafı yapılırsa bu masraflar Ödünç Alan kişi tarafından karşılanacaktır.

i)Ödünç Alan kişi, sözleşme imza tarihinden en geç 15 gün sonra 5199 sayılı kanunun yönetmeliğinin 7. Maddesi gereği hayvanın belediyeye kaydını yaptırmayı kabul ve taahhüt eder. Kayıt belgeleri Ödünç Veren kişiye kayıt tarihinden sonra 3 gün içerisinde gönderilmelidir.

j)Ödünç Alan kişi sağlık problemleri dışında keyfi sebeplerle hayvanı 15 günden fazla bir veteriner pansiyonu veya hayvan oteline bırakmayacağını, sağlık problemleri sebebi ile hayvanı veteriner pansiyonu veya hayvan oteline bırakması gerekirse de bunu en geç 3 gün içinde Ödünç Veren kişiye bildirmeyi kabul ve taahhüt eder.

k)Ödünç Alan kişinin kabul ettiği ve beyan ettiği yaşam koşullarını sağlamaması durumunda sözleşmeyi ihlal ettiği kabul edilir.

l) Bu sözleşmede hiçbir şekilde para alışverişi söz konusu olmayacaktır.

m)Ödünç Alan kişi köpeğinin çalınması durumunda polise veya savcılığa müracaat edeceğini, internet üzerinden kayıp ilanı vereceğini ve 3 gün içinde Ödünç Verene yazılı olarak haber vereceğini kabul ve taahhüt eder.

n)Ödünç Alan, Ödünç Verenin hayvanı yılda en az iki kere ziyarete gelmesini, ayda bir güncel fotoğraflarını Ödünç Veren kişiye internet, mail veya posta yolu ile göndereceğini kabul ve taahhüt eder.

o)Adres değişikliği karşı tarafa yazılı olarak bildirilmedikçe işbu sözleşmede gösterilen adreslere yapılan tebligat tarafları bağlar.

p)Bu Sözleşme’de açıkça ifade edilenler dışında taraflardan biri diğerine işbu Sözleşme’yi akdetmek üzere herhangi bir vaat taahhüt veya benzeri beyanda bulunmamışlardır. Bu Sözleşme bu hüküm de dahil olmak üzere her bir tarafça yazılı olarak imzalanmadığı sürece değiştirilemez.

r)Sözleşmeye göre ödünç alanın bildirmiş olduğu ev ve cep telefonlarından onbeş gün boyunca iletişim sağlanamaması , iş bu nedenle ödünç alan hayvanın kontrolünün ödünç verence sağlanamaması halinde sözleşmenin , ödünç verence tek taraflı feshi anlamına gelir .

s) Ödünç sözleşmesine konu hayvanlar hiçbir şekilde ticari meta unsuru olamazlar , sergilenemez , satılamaz , doğurtulamazlar.MADDE 5 : MÜLKİYETİN DEVRİ

İşbu sözleşme ile ödünç alan hayvanın sahibi olmadığını kabul eder. Hayvanın sahibi ödünç verendir. İşbu sözleşme koşullarına ya da Borçlar yasasındaki ödünç verme ile ilgili hükümlere uyulmadığında , hayvanı ödünç veren kişi tarafından BK 379vd uyarınca tek taraflı olarak fesh edilir.

Aradan üç yıl geçtikten sonra ödünç verenin yazılı onayı ile ödünç alanının maliki durumuna geçebilecektir.MADDE 6 : OLAĞANÜSTÜ GİDERLER

Ödünç alınan hayvanın uğrayabileceği her türlü kaza ya da masraflı hastalıkların bedelini hayvanı ödünç alan ödemeyi kabul ve taahhüt eder. Böyle durumlarda ödünç alan BK 381 maddesinin uygulanmayacağını ( masrafları ödünç verenden talep etmeyeceğini ) kabul eder. Ödünç Alan kişi, hayvan için yaptığı hiçbir olağan ya da olağanüstü masrafı sözleşme boyunca ödünç verenden talep edemez. Ancak maddi olarak zor durumdaysa hayvanın refahı açısından durumu derhal ödünç verene bildirmek durumundadırMADDE 7 : FESİH HALİNDE :

Sözleşmenin feshi halinde ödünç alan ödünç aldığı hayvanı derhal ödünç verene hayvanın refahı açısından iade etmek zorundadır. O güne kadar yaptığı masrafları talep edemez. Hayvanın iadesini yapmak istemediği durumda hakem heyetinin verdiği kararı kabul etmek ve yine hakem heyetinin belirleyeceği muhik bir tazminatı ödemek durumundadır.

İşbu sözleşmedeki maddelere uymayan veya aykırı hareket eden kişilerin ödünç sözleşmeleri BK 379 vd uyarınca fesh edilecektir.MADDE 8 : UYUŞMAZLIK HALİNDE UYGULANACAK HUKUK

Uyuşmazlık halinde 4686 sayılı tahkim yasası ile BK nun ( ariyet ) ödünç verme hükümlerine ilişkin 379vd eden maddeleri yürürlükte olacaktır

MADDE 9 : UYUŞMAZLIK HALİNDE YETKİLİ HAKEM KURULU

İşbu Sözleşme’nin uygulanması sırasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların çözümünde yetkili mercii ödünç verenin sahiplenildiği yer ya da ödünç verenin ikametgahının bulunduğu yerdeki veteriner hekimler odasının kendiliğinden atayacağı iki kişilik hakem kurulu ile HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu ‘nun resmi temsilcileri ya da delegeleri arasından atayacağı kişiden kuruludur.

İş bu Ödünç Sözleşmesi protokolü tarafların maddeleri okuyup imzalamasından sonra yürürlüğe girecektir. İşbu Sözleşme yedi maddeden oluşmakta olup, iki nüsha olarak taraflarca ../../… tarihinde imzalanmıştır.

EK:

1)Kısırlaştırma konusundaki taraflarca imzalanmış taahhütler

2)Hayvanın cins, yaş, cinsiyet ,mikroçip vb. özelliklerini bildirir taraflarca imzalanmış belge

3)Hayvanın Ödünç Alan kişi tarafından üzerine ‘ödünç aldığım ….. budur’ yazılmış fotoğrafıÖdünç Veren Ödünç Alan

Son Güncelleme ( Çarşamba, 20 Aralık 2017 15:32 )

Sayfa 1 > 3

opencart tema opencart temaları