Eğitim Çalışmaları

Haytap Eğitim Dvd'si 2017

Haytap Eğitim Dvd'si 2017

2017 yılı itibarıyla yenilenen Haytap Eğitim Dvd'sinden talep edenler bize bilgi@haytap.org üzerinden ulaşabilirler.

Dvd içinde ihtiyacınız olabilecek kısa filmlerden, yüksek çözünürlüklü afişlere, eğitim çalışmalarından bir bakımevinin nasıl olması gerektiğine dair görsellere, okullarda kullanabileceğiniz materyallerden hayvan hakları felsefesine dair güncellenmiş her konu mevcut.

 

Tek yapmanız gereken dvdyi bir belediye başkanının ya da okulda öğrencilerin karşısına geçip projeksiyon aletinde oynatmak. Yahut bir bilboard çalışmasında basıma hazır versiyonlar için matbaaya vermek. Ya da hayvan hakları ile ilgili biraz daha derinlemesine yapılan çalışmaları dinlemek izlemek.

bilgi@haytap.org üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 23 Şubat 2017 16:38 )

Haytap Çocuk Tiyatrosu - Bremen MızıkÇıları

Haytap Çocuk Tiyatrosu - Bremen MızıkÇıları

 

Haytap Eğitim Projesi kapsamında okullarda önümüzdeki aylardan itibaren gösterime girecek oyunumuz, yunus parkları gerçeğinden sirk gerçeğine, petshop gerçeğinden deney gerçeğine kadar hayvan hakları ihlalinin olduğu birçok konuyu çocukların dilinden onlara anlatıyor.

Müzikli, dekorlu, kostümlü ve tamamıyla eğitim amaçlı hiçbir şiddet unsuru barındırmayan oyun çok yakında talep geldikçe okullara ulaşacak. Yaklaşık bir yıl süren uzun çalışma ve provarlardan sonra oyun sahnelenmeye hazır hale geldi.

Büyükleri çok zor eğittiğimiz bu yüzyılda çocuklarımıza sirklerin, hayvanat bahçelerinin, evden terk edilen hayvanların, yunus parklarının gerçeğini o ruh haliyle anlatıyor olacağız. Tamamıyla profesyonel ekip ve metin yazarlığı ile oluşturulan bu oyun yine Haytap tarafından hayvan hakları dünyamıza kazandırılan ilklerden birisi olacak.

Bu enfes projesiyle Haytap karanlıktan şikâyet etmek yerine, yine mum yakmaya toplumumuzu aydınlatmaya desteklerinizle devam edecek.

Dünyanın yanlış giden düzenine itiraz eden, mızıkçılık yapan hayvanlar çocuklarımıza, yarınlarımıza bir umut ışığı olacak. Lütfen belediyelerinizi, şirketlerinizi bu oyunun sizlerin okullarında da oynanabilmesi için oyunu toplu olarak satın alınması için ikna edin , bu oyun sizlerin okullarına da gelebilsin.

Oyunun Istanbul dışında sergilenmesi de mümkündür ancak bir iki oyun için oyuncuların , malzemelerin ve bilumum teknik ekipmanın gelip gitmesi oldukça maliyetli olacağından , oyunun daha fazla miktarda ve toplu şekilde satın alınması daha uygun olacaktır.

Detaylı bilgi için haytap@haytap.org

 

 

 

 


Tiyatrodan küçük bir fragman izlemek için lütfen buraya tıklayın

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 13 Şubat 2017 15:56 )

 

Haytap Karaburun Çocuklara Kısırlaştırmanın Önemini Anlatıyor

Haytap Karaburun Çocuklara Kısırlaştırmanın Önemini Anlatıyor

HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) ve Karaburun Belediyesi olarak...
çocuklarımıza hayvan hakları egitimi veriyoruz...


Karaburun Belediyesi ve Haytap yönetim kurul üyesi Veteriner HekimDuygu Aküzüm ve KEÇİ Derneği Başkanı Brook Burce Orcan ile..
Kısırlaştırmann öneminden bahsettik...
Son Güncelleme ( Perşembe, 13 Ekim 2016 11:09 )

MARTI , Birinci Öğretim Döneminde, Onikişubat ilçesindeki okullarda, Eğitim Seminerleri verdi.

MARTI , Birinci Öğretim Döneminde, Onikişubat ilçesindeki okullarda, Eğitim Seminerleri verdi.

Sevgili Dostlar,

Haytap üye derneği MARTI , Birinci Öğretim Döneminde, Onikişubat ilçesindeki okullarda, Eğitim Seminerlerini tamamlamıştı.İkinci dönemde ise, Dulkadiroğlu ilçesindeki okullarda, cehalete inat, kanatlanmaya devam ediyor.


Ziya Gökalp ve Şehit Mıllış Nuri okullarındaydık....

MARTI, bu zamana kadar, Kahramanmaraş'ta tam 5600 çocuğa, dolayısı ile 5600 aileye ulaştı.HAYTAP afişlerini kısa filmlerini yüzlerce çocuk gördü....


Haytap sahada , masada , mamada , hatta okullarda !Son Güncelleme ( Cuma, 08 Nisan 2016 13:03 )

Şair Fevzi Kutlu Kalkancı İlkokulu'nda 2. Kez Öğrencilerle Birlikteyiz

Şair Fevzi Kutlu Kalkancı İlkokulu'nda 2. Kez Öğrencilerle Birlikteyiz
Geçen hafta gittiğimiz ancak elektrik kesintisi sebebi ile seminerimizin yarım kaldığı bir okul vardı hani ; İstanbul'un göbeğinde jeneratörü olmayan ama öğretmenlerinin ışığı ile aydınlanan prıl pırıl çocukların olduğu bir okul vardı hani ; Şair Fevzi Kutlu Kalkancı İlkokulu.

Geçen haftaki ziyaretimizin raporunu okumak için

Bu hafta yarım kalan hayvan hakları sunumunuz için okula gittiğimizde sevinç ve heyecan içinde karşıladı okulunun öğrencileri bizi.

Neyse ki bu kez elektrik kesintisi olmadan tamamlayabildik sunumumuzu.

600 öğrenciyi 100 er kişilik gruplar halinde alıp salona hayvan haklarını ve hayvan sevgisini anlattık onlara.

' sizce köpekler üzülür mü ? ' diye sorduk ' evet üzülür ' dediler.

' ne zaman üzülür ' dedik  verdikler cevaplar pek çok yetişkinin veremeyeceği cevaplardı ;

acıktıklarında ,

susadıklarında,

yalnız başlarına kaldıklarında,

hastalandıklarında,

terkedildiklerinde

üşüdüklerinde

korktuklarında

üzülürmüş köpekler ve tabi kediler.

Haytap'ın kısa filmlerini seyrettik birlikte, sonra filmlerde ne gördüklerini konuştuk.

Empati filmindeki bütün detayları yakaladı çocuk gözleri ve kızdılar filmdeki, taş atan, sopayla kovalayan, su döken,kötü davranan  insanlara.

Hep birlikte hep bir ağızdan söz verdiler kapılarının önüne sokak hayvanları için bir kap su koyacaklarına. hayvanlara kötü davranan insanları uyaracaklarına.

Giderken yanımızda götürdüğümüz  ATAŞEHİR Belediyesinin hediyesi Can Dostum köpek maketlerine bayıldılar. Her bir seansta sınıftan bir öğrenci sahneye çıkıp Can Dostum'um mektubunu okudu sınıf arkadaşlarına.

Eğitim sunumumuz bittikten sonra öğretmenlerle görüştük ve okulda yapılabilecek tüm okullara da örnek olacak muazzam projeler sundular bize sohbet esnasında ; isteyen öğrenciler Can Dostum'un mektubuna cevap yazacaklar ve cevaplarını bizimle paylaşacaklar,

Okulun tiyatro kolunda hayvan sevgisini işleyen  bir oyun hazırlayacaklar,

Bir bakımevine gezi düzenleyecekler  ve daha neler neler..

Bunların yanında okul yönetiminin aldığı bir karar var ki bu güne kadar aldığımız en güzel hediye oldu.

Okul yönetimi daha önceden planlanmış olan yunus parkı gezisini iptal etti.

Bu bilinçli doğru duyarlı kararları için okul yönetimine ve okul müdürü sayın Ergün ARPAY'a çok teşekkür ediyor bu onurlu davranışın tüm okul yönetimlerine örnek olmasını diliyoruz.

Şair Fevzi Kutlu Kalkancı İlkokulu'nda çok yoğun duygular yaşadık, bu güzel duyguları bize yaşatan ve pırıl pırıl öğrencileri ile tanışmamızı saylayan ;

1-C ,
1-D
1-E
1-F
1-G
2-A
2-B
2-C
2-D
2-E
2-F
2-G


sınıfı öğrencilerine ve değerli öğretmenleri Sayın Seren Murat SUDAN, Selin Önal GÜRLER, Fatma MARANGOZ, Çiğdem GÜNERİ, Rukiye ÇOKGÜR, Hafize İNAN, Özay EFE, Engin TOMAŞOĞLU, Mesut CIRIK, Deniz Özhan ASLAN, Derya ASLAN' a

Müdür yardımcısı  sayın lker YILMAZ'a

Okul müdürü sayın Ergün ARPAY'a


Bu semineri düzenleyen sorumlu öğretmenimiz sayın Nihal İŞELİ'ye


Okula götürdüğümüz malzemeleri taşımamıza yardım eden bize çay ikram eden okul personeline ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.


Bu kez gittiğimizde şansımıza elektrikler kesilmedi ama okulda hala bir jeneratör yok.


Şair Fevzi Kutlu Kalkancı ilkokulu'nun o kadar aydınlık öğretmenleri var ki, onların ışığı öğrencilere  yeter desek de okulun jeneratör ihtiyacı var yardımcı olmak isteyenler HAYTAP  ile ya da doğrudan okul yönetimi ile temasa geçebilirler.


Şair Fevzi Kutlu Kalkancı İlkokulu öğrencilerinin,  öğretmelerinden aldıkları bilgileri yetişkinlere, topluma   öğretebilmelerini   umut ediyoruz.


Yaşam Ellerinizde

Umut Gençlerimizde...


Yeşim Yıldız Aktan

&

Ege SAKİN


HAYTAP Temsilcileri


Son Güncelleme ( Cuma, 28 Ekim 2016 09:13 )

Haytap, Kağıthane Çağlayan İlköğretim Okulunda.

Haytap, Kağıthane Çağlayan İlköğretim Okulunda.

KAĞITHANE / Çağlayan İlkokulu'na ziyarete gittik. Okulun duvarları, daha önceden kendilerine ulaştırdığım Haytap'ın afişleri ile donatılmıştı, hem de çerçevelenerek.

Okul Müdürü Hatice Yazlık Hanım Kağıthane Belediye Başkanıyla yaptığımız görüşmeye de katılmıştı.

Ayrıca  ''Hayvanları Koru, Dünyayı Koru'' konulu Avrupa Birliği Comenius Projesini de yürütüyor.

Sekan Böncü

HAYTAP Temsilcisi

 

 

 

 

 

 

 

Son Güncelleme ( Salı, 25 Ekim 2016 13:33 )

Haytap, Aydın'da10 Okulda 2050 Öğrenciye Ulaştı.

Haytap, Aydın'da10 Okulda 2050 Öğrenciye Ulaştı.

Hayvan Hakları ve sevgisi konusunda en önemli kesimin çocuklarımız olduğu ve ağaç yaşken eğilir atasözümüzden yola çıkarak çocuklarımızı bilinçlendirmek için Aydın Hayvanları Koruma Derneği olarak Milli Eğitim Müdürlüğünden aldığımız olurla 10 farklı ilköğretim okulunda Hayvan Hakları ve Hayvan Sevgisi konulu seminerler düzenlendi.
10 okulda 2050 öğrenciye ulaşıltı.
Çocuklarımıza verdiğimiz seminerin yanında verilen eğitimi pekiştirecek şekilde hazırlanan Sokak Hayvanları Eğitim Kitapçığı hediye edildi. Okullarımızda gerek idarecilerin gerek öğretmenlerin tabii ki de en önemlisi öğrencilerimizin ilgisi muhteşemdi.
Çocuklarımıza sokak hayvanının ne demek olduğu, onlar için ne yapmamız gerektiği, kısırlaştırmanın önemi, belediyelerin üzerine düşen görevler, sokaklarındaki sahipsiz hayvanlar için ne yapmaları nasıl davranmaları gerektiği slayt eşliğinde anlatıldı.
Karne alma zamanının yaklaştığı da gözönünde bulundurularak ailelerinden karne hediyesi olarak kedi köpek almalarını istememeleri, evde hayvan beslemenin zorlukları, aldıktan sonra bakamayıp sokağa yada barınağa terk ettiklerinde o hayvanların başına gelen kötü olaylar anlatılarak bir hayvanın sorumluluğunu alabilecek yaşa geldiklerinde ve sahiplendikleri hayvanı ömrünün sonuna kadar bakabileceklerine inandıklarında da barınaklardan sahiplenmeleri gerektiği anlatıldı.
Ayrıca yaz mevsiminin başladığı şu günlerde susuzluğun her canlı için yaşamsal ihtiyaç olduğu vurgulanarak bütün öğrencilerimizden kapılarının önlerine evlerindeki dondurma ve yoğurt kaselerini kullanarak 1 kap su bırakmaları için söz istedik ve hepsi de var gücüyle söz diye bağırdı.
Bu tür eğitimlerin yaygınlaşması dileğiyle.


Eğitim verilen okullarımız:
Hacı Celal Oto İlkokulu-Ortaokulu
Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu
75. Yıl Vali Muharrem Göktayoğlu Okulu
Dr.Fevzi Mürüvvet Uğuroğlu Ortaokulu
Yörük Ali Efe İlkokulu
Nahit Menteşe Ortaokulu İnönü İlkokulu-
Ortaokulu Efeler Ortaokulu
Hacı Lütfiye Atay Ortaokulu
Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu

HAYTAP/Aydın Hayvanları Koruma Derneği Başkanı
Şenay TEKİNBAŞ

 

 

Son Güncelleme ( Salı, 25 Ekim 2016 13:36 )

Haytap, Eskişehir'de ''Eğitim Şart Diyor''

Haytap, Eskişehir'de ''Eğitim Şart Diyor''

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri 29 Mart 2013 Cuma günü Cahit Kural İlköğretim Okulu öğrencilerine hayvan hakları konulu eğitim verdi.


Turizm Fakültesi bünyesinde yürütülen THU 205 kodlu Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında yürütülen bu etkinlik, HAYTAP Eskişehir Temsilcisi Ayten TUTKUN ve dersin yürütücüsü öğretim elemanı Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL tarafından organize ...edildi.


Sunum, sözkonusu dersin öğrencilerinden Çağatay BİBİCAN, Özlem ÖZTÜRK, Öyküm Dila DEMİRCİ ve Kadir EYİDOĞAN tarafından gerçekleştirildi. Hayvan hakları, sokak hayvanları ve Kısırlaştır-Aşılat-Yaşat kampanyası gibi konuları içeren ve öğrencilerin ilgiyle dinlediği sunumun ardından öğrencilerin soruları yanıtlandı.

HAYTAP TEMSİLCİSİ
Ayten Tutkun

 

 

Son Güncelleme ( Pazar, 31 Mart 2013 23:25 )

Haytap, İşitme Engelliler EÇEM Anaokulu ve İlköğretim Okulunda

Haytap, İşitme Engelliler EÇEM Anaokulu ve İlköğretim Okulunda

Göztepe Dosteller İşitme Engelliler EÇEM Anaokulu ve İlköğretim Okulunda  "Sokak Hayvanları ve Tutsak Hayvanlar" konulu eğitim çalışması yapıldı. Bizi davet eden okul yönetimine, İşitme Engelliler öğretmeni Ayşe Tekinca a ve semineri ilgi ile izleyen ve sorular soran sevgili öğrencilere çok teşekkür ederiz.Bizi mutlu eden diğer bir konu da okul bahçesinde gördüğümüz bakımlı kedilerdi.Hatta bir tanesi konferans salonunda bir sandalye de kıvrılmış yatıyordu.Bu duyarlılığından ve sevgi dolu yaklaşımlarından dolayı okul müdürü, yönetimi ve öğretmen dostlarımıza da ayrıca çok çok teşekkür ederiz.

 

 

 


Sosyal Bilgiler Kitabında Haytap ''Beni Terk Etme'' Kampanya Afişi

Sosyal Bilgiler Kitabında Haytap ''Beni Terk Etme'' Kampanya Afişi


Son Güncelleme ( Cuma, 16 Mart 2012 13:34 )

Sayfa 1 > 3

opencart tema opencart temaları