Bitlis, ''Haytap Öncesi ve Sonrası''

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

Bunu yazmanın tam zamanı diye düşünüyorum bunca eleştiri ve suçlamanın ardından. Bundan 2 yıl önce nöbette HAYTAP 'ın bir filmini izledikten sonra ulaşmıştık bu camiaya. O güne kadar toplam 10 köpeğe kendi imkanlarımız ile bakıyor hergün sokak sokak çalınıp dövüştürülen köpeklerimizi aramaktan öteye geçemiyorduk. Üstüne üstlük adımız köpekçiye çıkmış herkes halimize gülüyor ve en yakın çalışma arkadaşlarımız bile bu köpekler buradan gitsin diye arkamızdan dilekçeler sallıyordu.

Çamur içinde, 30 m2 alanda bile yaşıyor olsalar karınları doyuyor diye kendimizi avutuyorduk. Ta ki bir yılbaşı günü bu kötünün iyisi yerden bile atılıncaya kadar. Yaşadığımız çaresizlik nasıl anlatılır bilmiyorum ama şöyle ifade etmeye çalışayım bir taraftan ağlıyor bir taraftan da 1,5 metre karda sırılsıklam olmuş şekilde 20 tane olmuş köpeklerimize uygun ,güvenli kapalı alanı olan kiralık bir yer arıyorduk.

Yeni yıla herkes gülerek sevdikleri ile eğlenirken girerken biz günü kurtarma çabasıyla kalın naylon çakıyorduk bulduğumuz buz gibi inşaata. Sevgili Ahmet Şenpolat ağlama, yeni başlıyoruz yeter ki güçlü olun ve mücadele edin dedi o gün ve HAYTAP üyesi DİHAYKO nun yardım eli bize ulaştı. Arkasından gelen broşürler, kitapçıklar, görüşmeler sonrası ne yapmamız gerektiğini anlasak da hala günü kurtarmaktan öteye geçemiyorduk.

Yine çocukların elinden yaralı köpekleri kurtarıp onlara aynı kötü şartlarda bakmaya çalışıp yemek ver, pislik topla şeklinde akşamı yapıp hergün çoğalan köpekleri bu sefer ne yapıcaz diye düşünüyor, HAYTAP ın söylemlerini kulak arkası yapıyorduk. Geçen yıl İstanbul 'da yapılan toplantı bizim için dönüm noktası oldu. Gerek başkanın gerek temsilci ve derneklerin yaptıkları çalışmaları dinlerken kendimizden geçmeyip sürekli notlar  aldık ve döner dönmez artık gerçekten çalışmaya başladık.

Ne anlatmak istediklerini bu sefer anlamıştık. Sevgili Nesrin Hanım 'ın yasaya hakim kendinden emin mülki amirlerle yaptığı görüşmelerden sonra HAYTAP ın gücünü arkamıza aldık ve bireysel yapmaya çalıştığımız görüşmeler resmiyet kazandı, sözlerimiz dikkate alınmaya başlandı. Önce geçici bakımevi oluşturuldu, yine HAYTAP çatısı altındaki BGD tarafından bağışlanan kulubeler buraya kondu.Köpeklerin bakımını yapmak üzere çalışan alında, yemek toplanmaya başlandı.

SHKD tarafından 2000 öğrenciye hayvan sevgisi üzerine yaş gruplarına göre eğitimler verildi ve bu eğitimlere amatörce de olsa derneğimiz tarafından devam edildi. Yine SHKD nin aracılığı ve katkılarıyla kısırlaştırma seferberliği yapıldı yaklaşık 200 sokak köpeği aşılanıp kısırlaştırıldı ve tüm bu çalışmalara Belediye de elinden geldiğince destek verdi. Bakımevimiz bitti ve yine HAYTAP tarafından bize yönlendirilen bir gönüllü olan Muart babamız sayesinde çok güzel bir ameliyathane tefriş edildi.

HAYTAP afişleri Bitlis sokaklarını renklendirdi ve insanlar bir şekilde her türlü ihbarla bize ulaşmaya başladı. HAYTAP temsilcisi olarak çevre illeri de (Muş, Elazığ,Malatya ) ziyaret ettik ve buraları da organize etmeye çalıştık ve bir farkındalık yarattık.Artık minik bir kediden vahşi hayatın kuşu şahine kadar her türlü sorunda insanlar yol soruyor ve elinden geleni yapıyorlar en güzeli de ne biliyormusunuz ? Daha önce itlaf yapan aynı zabıtalar şimdi yaralı köpek ihbarı alsalar önce veterinere  götürüp sonra bakımevine getiriyorlar.  Bu sene 40 kadar gönüllü ile hayvan hakları ihlallerini protesto etmek için  HAYTAP afişleri ile Bitlis sokaklarında yürüyüş yapmak inanılmazdı ve 2 sene önce kimse hayal bile edemezdi.

Bugün eğer bize çizilen yolu takip etmeseydik, bu ailenin içinde yer almasaydık sadece gördüğümüz 3- 5 köpeği besliyor gözümüzün görmedikleri için kendimi kandırıyor olacaktık. Kurumsallaşmak, musluğu kapatmak,yasa değişikliği çalışmaları,  mücadele edenler hep kazanmaz ama kazananlar hep mücadele edenlerdir söylemleri,eğitimler, motivasyon toplantıları, resmi kurumları harekete geçirmek ..... olayın ne kadar iyi analiz edildiğinin göstergesi ve HAYTAP ın bir çok dernekten farkı.

Daha yolun çok başındayken bize öğrettiklerinizi ve desteklerinizi her gün minnet ile anıyoruz.

Herşey için teşekkürler HAYTAP ın tüm sevgili üyeleri 10/4/2010

SEVGİLERİMLE


Dr. Damla ŞAHİN
HAYTAP Bitlis Temsilcisi
Bir Damla Yaşam Derneği ÜyesiVe bu kadar çalışmadan sonra Haytap 3. temsilciler toplantısı 2011 yılı Mayıs ayında Bitlis'te ( tıklayın )

 

opencart tema opencart temaları