Kültür Bakanlığından Geri Adım! Halk Sporları Adı Altında ''Hayvan Dövüşleri'' Maddesi Çıkartılıyor

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

TEŞEKKÜR EDİYORUZ...


8 Nis 2014 9:10 Salı tarihinde sakine ÜNVER şöyle yazdı:
Sayın Esin ÖNDER
( Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir )İlgi: a) 27.03.2014 tarihli e-postanız.


Bakanlığımıza gönderdiğiniz e-postanız incelenmiştir.
Yoğun talep üzerine, Bakanlığımız internet sitesinin “Kültür” başlığı altında yer alan “Halk Sporları” maddesindeki deve ve boğa güreşleri ile horoz dövüşlerine ilişkin ibarelerin çıkarılmasına karar verilmiş, gerekli güncelleme çalışması başlatılmıştır.
Bilgilerinizi rica eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.
Faruk DAŞTANOĞLU
Daire Başkanı


Gönderilen Dilekçe Örneği,

Kültür Bakanlığı,
Sn.Faruk Tastan,


27.3.2014 tarihli yanıtınızla ilgilidir..

Horoz ve Deve güreşlerine destek vermediğinizi ancak "günümüzde halkımızın uyguladığı halk kültürü olduğu icin sitemizde yer alıyor"demeniz ve israrla siteden bu dövüşleri kaldırmama isteğiniz,bunu onayladığınız anlamı taşımaktadır..

Günümüz kelimesinin kaldırılarak, gecmişte yapılan halk kültürü acıklamasının siteye konmasını ve dilekcemize 4982ve 3071 sayılı kanun geregince yanıt verilmesini,aksi halde bu ısrarınızın basın ve sosyal medyada paylaşılacağının bilinmesini rica ediyoruz..

Saygılarımızla,

Esin Onder  
Haytap Federasyonu Izmir Temsilcisi

---------------------------------------------------------------------------------------------

Kultür Bakanlığı,
Sn.Faruk Tastan,


Yanıtınız icin teşekkür ederiz.Ancak çelişkili verilen yanıttan ne demek istediğiniz anlaşılmamıştır..

" Halk kültürü etkinliklerini yasaklamak Bakanlığımız görev alanına girmemektedir. Bu bağlamda bahse konu deve, boğa güreşleri ve horoz dövüşleri araştırma, inceleme kapsamı alanında değerlendirilmektedir. Dövüştürülmesi, kumar ve bahis oluşturulması ile ilgili desteklenmesi söz konusu değildir. Bakanlığımız web sitesi Halk Sporları başlığında yer almasının nedeni ise halk arasında geçmişe dönük bir uygulama olarak sürdürülüyor olmasıdır. "demektesiniz..

Desteklenmesi söz konusu değilse,gecmişe dönük uygulama olarak yer alıyorsa,Orman Su İsleri horoz dövüşlerini yasakladığı,deve güreşlerini de ancak Valılık  Hayvan Kurulu iznine bağlıyorsa,dinizce de yasak ve haramsa,bunu Kültur bakanlığı sitesinde acıklamanız gerekir diye düşünüyoruz..

Kultur bakanlığından acilen bu düzeltmenin yapılmasını önemli rica eder,
dilekcemize 4982 ve 3071 sayılı kanun gereğince yanıt verilmesini rica ederim..

 

opencart tema opencart temaları