Haytap;''Avcıların Vurduğu Uçamıyor'' - Milliyet

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

Son dönemde avcıların hedefinde nesli tehlike altında olan tepeli pelikan kuşları var. Dr. Ortaç Onmuş, “Kuşları havada vurarak yere düşmesini hazla seyreden cahil kişiler olduğunu öğrendik” dedi

Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği üyeleri geçtiğimiz günlerde Büyük Menderes nehrine yaptıkları gezide nesli küresel ölçekte tehlike altında olan bir tepeli pelikanın avcılar tarafından vurulduğunu belirledi. Uçarken açılan ateş sonucu sazlıkların içine düştüğü anlaşılan hayvanın öldürülmesi çevrecilerin tepkisine neden oldu.

Yakın zamanda Manisa ve Aydın’da da iki ayrı tepeli pelikanın bilinçsiz kişiler tarafından vurulduğunu tespit ettiklerini belirten, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Ortaç Onmuş, hedef haline gelen tepeli pelikanın Türkiye doğası için önemli olduğunu söyledi.

Kırmızı listede yer alıyor
Tepeli pelikanın küresel ölçekte kırmızı listede bir kuş türü olduğunu kaydeden Onmuş, “Tüm Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da yaşayan popülasyonunun yaklaşık 4’te 1’i ülkemizde. Tepeli pelikanı Türkiye’de korumazsak dünyada da koruyamayız. Ege Üniversitesi bünyesinde TÜBİTAK tarafından desteklenen bir proje yürütmekteyiz. Elde ettiğimiz bazı sonuçlar son derece üzücü. Böyle büyük kuşları havada vurarak yere düşmesini büyük bir hazla seyreden cahil kişiler olduğunu öğrendik. Nesli tehlike altında olan ve tamamen koruma altında olan bir türün vurulması çok üzücü. Tepeli pelikan doğa koruma için bayrak tür sayılan nadir bir tür olup bu tür üzerine yapılacak her türlü koruma çalışmaları bize saygınlık kazandıracak” şeklinde konuştu.

Avcıların vurduğu uçamıyor
HAYTAP Yaban Hayat Grubu ise Türkiye’nin çeşitli yerlerinde avcılar tarafından vuruldukları için uçamayan kuşları dogal yaşamlarını sürdürecekleri alanlara bıraktı. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tedavileri tamamlanan 3 puhu kuşu, bir yılan kartalı, kızılşahin ve karaçaylak İzmir Doğal Yaşam Parkı’na götürülürken, 1 kuğu ve 2 ördek de Bursa Karacabey’deki gölete salındı. Doğaya salınan tüm kuşların saçma yaraları nedeniyle uçamamaları hayvanseverleri üzdü.

http://gundem.milliyet.com.tr/-keyif-icin-vuruluyorlar/gundem/detay/1831016/default.htm


 

opencart tema opencart temaları