Haytap Ekibinin Kuğu, Vaşak, Tavşan ve Şahin'i Kurtarma Operasyonu

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

haytap_kugu_kurtarma_4Haytap ekibi gelen bir ihbar üzerine yaralı bir kuğuyu Edirne'nin Enez ilçesinden alıp istanbul'a İstanbul üniversitesi veterinerlik fakültesi'ne ulaştırdı.

Haytap yaban hayat kurtarma ekibi Erzurum Orman su şube müdürlüğü ve  yaban hayat uzmanı Ahmet Emre Kütükçü işbirliği ile avcılar tarafından vurulan yaralı vaşak'ı Erzurum'dan İstanbul'a tedaviye alındı.

Haytap Konya temsilcisi Selma Turan'ın Konya'lı hayvan hakkı savunucularının bulup tedavi ettirmeye çalıştıkları yaralı ahin hakkında bilgi vermesi üzerine yaralı şahin'in de İstanbul'a alınması konusunda fikir birliğine varıldı ve Yaralı şahin sabah uçağı ile İstanbul'a ulaştırılıp fakülteye alındı.

Haytap ekibi fakültede daha önce tedavisi için götürdükleri hasta hayvanları da ziyaret etti, bir kaç gün önce yine Trakya'da götürdükleri 3 kuğu Haytap ekibini 'tısss' yaparak ekibi selamladı..

Uzman hekimlerden hayvanların durumu hakkında bilgi alan ekip, 3 kuğunun hepsinde saçmalar olduğunu birinin kanadının kesileceğini ve bir daha doğaya dönem şansı olmayacağını, diğerin ayağının kırık olduğunu iyileşme sürecinin sonunda doğaya dönme ihtimali olduğunu , bir diğerinin ise vücuduna çok fazla saçma isabet ettiğini genel durumunun düzelmesi için tedavi edildiğini öğrendi.

haytap_tavsan_kurtarma_1Haytap ekibinin daha önce bıraktığı ayağı kırık tavşanın ameliyat olduğunu ayağına pin takıldığını ve şimdi postoperatif bakımın yapıldığını İpsala'dan gelen tek kuğunun ise kırık kanatlarının iyileşmeye başladığını yönünde bilgi alındı.


Haytap ekibi yaralı hayvanları fakülteye bıraktıktan sonra Haytap temsilcisi Yeşim Yıldız 'dan Trakya'daki kimsesiz sokak hayvanları için ekmek ve yemekler alarak tekrar Trakya'ya döndü.

Yeşim Yıldız'ın tedarik ettiği ekmekler ile yol boyunca karşılaşılan aç hayvanlar beslendi.

 

Ege Sakin

HAYTAP Edirne Temsilcisi

 

haytap_vasak_kurtarma1

 

haytap_kugu_kurtarma_1

 

haytap_kugu_kurtarma_2

 

haytap_kugu_kurtarma_3

 

haytap_sahin_kurtarma_2

 

haytap_sahin_kurtarma_3

 

haytap_sahin_kurtarma_4

 

opencart tema opencart temaları