Haytap Yaşam Arabası Ekibi Marmara Ereğli'de

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

marmaraeregli_turu_2012_2Gece vardığımız Marmaraereğlisi'nde Melek Şengönül'ün evinde misafir olarak kaldık. Ev sahibi olan 11 köpek ve 30 civarı kedicik bizi büyük bir sevgi ile karşılayıp misafir ettiler.

Sabah evden ayrılıp Marmaraereğlisi çöplüğüne ve bakımevine gittik. Burada ayda bir kaç kez istanbul'dan gelip hayvanları besleyen, kötü durumdakileri alıp kliniklere götüren hayvansever arkadaşlarımız ile karşılaştık. Kendileri çöplükteki köpekleri besliyorlardı.

Bir önceki HAYTAP Trakya Turunda belediye başkanı ve kaymakam bey ile görüşme yapmıştık. Mecvut barınağın şartlarının düzenlenmesini ve bir Bakımevi haline gelmesini talep ettmiştik.

Bilindiği üzere bundan 2-3 sene önce orada ciddi anlamda bir felaket yaşanıyordu, ve belediye köpekleri toplayıp hasta yaralı sakat bakmasızın çöpe atıyor, Melek hanım ve gönüllüler kendi çabalarıyla kurtarabildikleirni kurtaramaya çabalıyorlardı. Hasta hayvanları alıp kendi araçları ve kendi imkanları ile istanbul'daki klinklere getiryor , tedavi masraflarını da kendileri karşılıyorlardı..

Hiçbirimizin elinde sihirli değnek olmadığı ve bir dokunuşla bir anda herşeyi değiştiremediğimiz için bu günden yarına mucize olmasını beklemiyoruz elbette.. fotoğraflardan da görüleceği gibi durum çok güzel değil ancak o günden bu güne yaşanan değişimleri de göz ardı etmemek gerekiyor..

marmaraeregli_turu_2012_42 yıl öncesine kadar, hayvanseverler belediye ile muhatap olamıyorlar, hatta geçen yaza kadar belediyeye sokulmuyorlardı.  Ne Hayvanlar için ne de oradaki barınak için hiç bir çalışma yapılmıyordu.

Bu gün HAYTAP Silivri temsilciliği ve Haytap gönüllüleri belediye ile temas halindeler ve bu gangrenleşmiş yarayı temizlemeye çalışıyorlar..

Barınağın olduğu alan belediyeye ait bile değil, bu yüzden yasal olarak aslında orada bir çalışma yapamaz, yeni bir bakımevi yapılması için 2 arazi var ancak biri trafonun yanında biri de dere yatağında.. Olacak iş değil.

Mevcut barınakta çöpün karşısında, hayvanların bir kısmı çöpte bir ksımı barınağın olduğu yerde yaşıyor ve aradan anayol geçiyor.. pek çok hayvan burada karşıdan karşıya geçerken ezilerek can veriyor..

HAYTAP temsilcileri belediye ve kaymakamlık ile görüşmeler yaparak sorunu kökölü bir şekilde çözmenin yolunu arıyorlar,bu arada da var olan hayvanlarla ilgilenmeye çalışıyorlar.

marmaraeregli_turu_2012_6Bu sorunun bu güne kadar çözülememiş olmasının ve bu boyuta gelmiş olmasının sebebi yerel yönetim ile bağlantı kurulamamış olmasıydı, bu gün sürdürülen çalışma ile kısa bir süre sonra bu sorun çözülecektir.

Belediye ve  Haytap temsilcileri ; mevcut barınağı hayvanlar kışı geçirecek şekilde düzenlemeyi , bahara doğru bir kısırlaştırma  aşılama çalışması yapmayı, küpelenen hayvanları sokaklara bırakmayı, sokakta yaşayamayacak olanları da yeniçiftlik bakımevine alıp, marmaraereğlisi barınağını kapatmayı uygun bulduklarını ifade ediyorlar.

Belediye bakımevinin etrafını düzeltmiş. ayrıca barınağın içinde bulunan odalar da  temziletilip gönüllülerin kullanımına açılacak ve bölgede güvenlik sağlanacak. Belediye bu çalışmaları yapacağı konusunda temsilcilere söz vermiş.

İstanbul'dan giden hayvanseverler de, marmara ereğlisi'ndeki sorunların çözülmesini istediklerini söylüyorlar ve kuru mama ekmek, veteriner konusundaki sıkıntıların giderilmesini istiyorlar..

 

Ege Sakin

HAYTAP Temsilcisi

 

marmaraeregli_turu_2012_5

 

marmaraeregli_turu_2012_7

 

marmaraeregli_turu_2012_8

 

marmaraeregli_turu_2012_9

 

marmaraeregli_turu_2012_10

 

marmaraeregli_turu_2012_11

 

marmaraeregli_turu_2012_12

 

opencart tema opencart temaları