Yaşam Arabamız Uzunköprü'de

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

uzunkopru_turu_2012_7HAYTAP ekibi İpsala'dan ayrıldıktan sonra Uzunköprü bakımevine geçti.

Burada gördüğümüz manzara hiç de iç açıcı değildi, kafeslere kapatılmış hayvanlar, yerler ıslak beton, yemek ve kakalar birbirine karışmış, hastalar sağlıklılar aynı yerde, bakımevinde tahminen 50 civarı köpek vardı ama durumları kötüydü.

Bizler incelememizi yaparken, hemen yan taraftaki mezbahadan bizi gören görevliler yanımıza geldiler. Kendilerine gördüğümüz aksaklıkları,söyledik ve en  yetkili kişiler ile görüşmek istediğimizi bildirdik. kendileri bize başkana beyin yurt dışında olduğunu ve yerine başkan vekili Hüsamettin beyin baktığını söylediler.

Belediyeyi arayıp Hüsamettin bey ile görüştük, ilçelerinde olduğumuzu bakımevinin şartlarını çok kötü gördüğümüzü  söyledik, Hüsamettin bey bizi belediyeye davet etti ancak biz kendisini bakımevinde beklediğimizi söyleyince hemen bakımevine geldi.

uzunkopru_turu_2012_9Kendisine bakımevindeki  durumun ne olduğunu orada anlattık ki durumu Hüsamettin bey de kendisi gördü. Biz kedisine bir bakımevinin nasıl olması gerektiği hakkında bilgi verdik,  belediye olarak bu konuda en güzel çalışmayı yapmak istediklerini ve bu bakımevini yaptıklarını ancak şimdi bizim anlattıklarımızdan sonra yaptıklarının doğru olmadığını gördüğünü ifade eden Hüsamettin bey, mevcut bakımevini hemen uygun koşullara göre düzenleyeceklerinin sözünü verdi. Ve daha bakımevindeyken tahta paletlerin gelmesi için gereken talimatlar verildi, büyüklerin yanında bulunan bir anne ve yavrusu ayrı bölüme alındı..


Uzunköprü belediyesi bizlerin önerilerini hemen kabul edip gereken düzenlemeler için talimat verdi. Gönüllüler ile işbiliği içinde olacağını açıklamıştır.  bakımevi koşullarının mevcut halinin kötü olmasının sebebi bir bakımevi nasıl olmalıdır konusunda  bilgi sahibi olmamalarından kaynaklanmakta..

Uzunköprü belediyesi, HAYTAP'a trakya'daki en güzel bakımevine sahip olacakları konusunda söz verdi ayrıca  bakımevinin düzenlenmesi sürecinde ve sonrasında da devamlı gönüllüler ile birlikte çalışacaklarını da taahhüt etti.

uzunkopru_turu_2012_10Belediyenin bakımevinin alanı, gerekli düzenlemelrin yapılması için gayet uygun, arka tarafında geniş bir alan var, orayı kullanacaklar..

Uzunköprü bakımevinin durumu ilk gördüğümüzde hepimizi üzdü, tüm ekibi kahretti ama sonrasında belediyenin yaklaşımı, ve sorunların çözümü için hemen harekete geçmeleri bizleri sevindirdi. Ve neden böyle kötü bir bakımevi yaptıklarını sorduğumuzda verdikleri cevap da aslında Türkiye'nin kanayan bir yarasını tekrar görmemizi sağladı ; '' biz bunun iyi olduğunu sanıyorduk, biz iyi bir şey olsun istemiştik, ve biz trakya'daki en iyi bakımevine sahip olduğumuzu düşünüyorduk ''

Kimileri kötülüklerinden yapıyor olabilirler ama pek çoğu bilgisizlikten yapıyor. Oysaki her yerdeki gönüllüler devamlı yerel yönetimler ile temas halde olsalar, onları yönlendirseler durum bu kadar kötü olmayabilir.. Bakımevleri Cennet olmasalar bile  en azından ölüm kampı da olmayabilirler yeterince gönüllü ziyareti yapılmış olsa..

uzunkopru_turu_2012_4Uzunköprü'de yaşadığımız bir güzel olay da  uzunköprü'lü hayavnsever Halil bey ile tanışmamız oldu.O bölgede bağlantıda olduğumuz hayvansever ve hayvan hakkı savunucusu kimse yoktu, bu turumuzda  Halil bey ile tanışmış olduk. Kendisi bundan sonra Uzunköprü DOHAYKO temsilcisi olarak çalışmalar yapacak.

Uzunköprü belediyesinden ve Halil beyden umutlu, mutlu güzel haberler bekliyoruz.

Uzunköprü çalışmamızda yardımcı olan Halil EKİN'e, Halil bey ile temas kurmamızı sağlayan ve devamlı telefon ile bizi yönlendiren Edirne DOHAYKO temsilcisi ve EDHAYKO başkanı Nurhan KALANDER'e Keşan DOHAYKO temsilcimiz Tülay KAHVECİ'ye teşekkür ediyoruz.

Uzunköprü görüşmelerinin ardından ekibimiz  Marmara Ereğlisi'ne geçti, Geç vakit Marmara ereğlisi'ne ulaşan ekibimiz, gönüllü Melek Şengönül' ün evinde misafir oldu.

Ege Sakin

HAYTAP Temsilcisi

 

uzunkopru_turu_2012_5

 

uzunkopru_turu_2012_6

 

uzunkopru_turu_2012_8

 

uzunkopru_turu_2012_11

 

uzunkopru_turu_2012_12

 

uzunkopru_turu_2012_13

 

uzunkopru_turu_2012_14

 

uzunkopru_turu_2012_15

 

uzunkopru_turu_2012_16

 

opencart tema opencart temaları