HAYTAP , Yunusların Özgürlüğü İçin Suyun Altında

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

haytap_yunus_3

Türkiye genelinde 60'a yakın dalış merkezinde, yunus parklarına hapsedilen yunusların ve diğer tüm deniz memelilerin özgürlüğü için  HAYTAP öncülüğünde Sarıgerme'de anlamlı bir dalış gerçekleştirildi.

HAYTAP  tarafından Sualtı Gazetesi'nin destekleriyle Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Sarıgerme Plajında, 71 il temsilcisi, Greenpeace üyeleri ve Profesyonel Sualtı Derneği Sanayi Dalgıçları, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ve Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz'ın katılımıyla eylem düzenlendi.

.

Etkinliğe; federasyonun onlarca temsilcisi, Greenpeace üyeleri ve Profesyonel Sualtı Gazetesi , Greenpeace , Sanayi Dalgıçları , DEKO , bir çok stk ve HAYTAP gönüllüleri  katıldı.

Su altında yunusların yunus parklarından kurtulması için ilk defa yapılan basın açıklamasına , Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz da destek verdi.

Yunusların özgürlüğü için yaklaşık beş metre derinliğe dalan profesyonel dalgıç Ege  Sakin ve Haytap Başkanı Şenpolat  , denizin dibinden  basın açıklaması yaptı.

Sualtı Gazetesi Editörü Ege Sakin, Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat ile birlikte denizin beş metre altında yaptığı açıklamada “Yunus parklarında hiçbir bilimsel temele dayanmayan sözde tedaviler ile engelli insanların umutları sömürülüyor” dediler

Geçen yıl Yunuslara Özgürlük Platformu ile birlikte İstanbul’da gerçekleştirdikleri etkinliği bu yıl Muğla'nın Sarıgerme beldesinde yapmaya karar verdiklerini anlatan Ege Sakin, Muğla’nın yunusların ticari amaçlı sömürüsü konusunda akla gelen ilk şehirlerden biri olduğunu söyledi. Ege Sakin konuşmasında şunları söyledi; “Muğla’da iki yunus parkı ve toplam dokuz tutsak yunus var. Burada hiçbir bilimsel temele dayanmayan sözde tedaviler ile engelli insanların umutları sömürülüyor. İnsanlar binlerce Euro’luk tedavi masrafları ile dolandırılıyorlar. Sağlık Bakanlığı ise yunus terapisinin yapılmaması gerektiği ile ilgili bir rapor yayımladı. Fakat parklar hala kapatılmış değil. Bu tesiste daha önce yavrusunu kaybetmiş, şu an hamile olan bir yunus da var. Muhtemelen aynı acıyı bir daha yaşayacak yada dünyaya okyanusu hiçbir zaman göremeyecek bir yavru getirecek. Bizler, yunuslar ve tutsak deniz canlıları için, varoluşa saygı için, hukuka, ahlaka, insanlığa aykırı bu durum sona erene kadar, tutsak olan son yunus denize dönene kadar, mücadeleyi sürdüreceğiz”

HAYTAP  Başkanı Şenpolat ise Türkiye’nin 66 dalış merkezinde eş zamanlı olarak anlamlı bir dalış gerçekleştirdiklerini belirtti. Kemal Şenpolat konuşmasında, “Yunuslar bugün 13 tane yunus parkında hapis olarak tutulmaktalar. İnsanlara yunus parklarında bir umut tacirliği olarak sağlık paket programları satılmakta. Bu hayvanlar doğal türlerine aykırı olarak farklı hareketler yaptırılmaya zorlanmakta, insanların keyfi, gösteri ve göz zevkleri için eğlenceli hareketlere maruz bırakılmaktalar. Karalardaki sirklere nasıl karşıysak, bir yunusunda havuzlara hapsedilerek sırf para kazanmak uğruna betonlar ve kafeslere kapatılmasına da o kadar karşıyız ,  bu etkinliğimiz bir saman alevi olarak günübirlik olmayacak  fırsat bulduğumuz her an bunu kamuoyunun gündemine getireceğiz” dedi.

Dalgıçların dalıştan sonra suya çıkar çıkmaz ilk sözleri "Yunusları da vermeyceğiz , Anadoluyu'da vermeyeceğiz" oldu.

Eylem sonrasında katılımcılara plaket ve teşekkür belgesi verilirken HAYTAP'ın Marmaris ve Dalyan'da dört gün boyunca süren 4. Ulusal  temsilciler toplantısı caretta caretta etkinlikleri ve eğitim çalışmaları ile devam etti.

07.11.2011


Haberi  HAYTAP TV'den TGRT, AHaber ve Ege tv'de izlemek için tıklayınız..

 

haytap_yunus_1

 

haytap_yunus_4

 

haytap_yunus_5

 

 

4.temsilciler_toplantisi_16_2011_1

 

haytap_yunus_6

 

haytap_yunus_7

 

haytap_yunus_etkiligi_30

 

haytap_yunus_etkinligi_31

 

haytap_yunus_etkinligi32

 

haytap_yunus_etkinligi_34

 

4.temsilciler_toplantisi_15_2011_1

 

 

 

 

haytap_yunus_etkinligi_33

 

yunus_etkinlik_haberi_2011

 

 

cumhuriyet_yunus_etkinlik_haberi

 

7 KASIM MUĞLA YUNUSLARA ÖZGÜRLÜK EYLEMİ BASINDA
Dalış öncesi Haytap'ın Özgür Yunuslar Etkinliği Basın Açıklaması www.haytap.tv'de . Aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz
CUMHURİYET GAZETESİ
SABAH GAZETESİ
İHA
YABAN TV
TÜRKİYE GAZETESİ

 

HABER EKSPRESS

 

SON SAYFA
SON DAKİKA
BODRUM HABER
ENERJİ GÜNDEM
AKTİF HABER

 

YEREL GÜNDEM
HABER 111
KENTSEL HABERLER
F5 HABER
HABER 365
BİG HABER
HABER GALERİSİ
GAZETE SES
MANŞETTEKİLER.COM
TARIM 2023
NET GAZETE
ADANZYE HABER

4.temsilciler_topl_18_1

 


 

opencart tema opencart temaları