HAYTAP 2. Temsilciler Toplantısı Kuşadası'nda İdi - 2010

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon
RÜYA GİBİ BİR BULUŞMA

03 Haziran 2010

HAYTAP , “Hayvan Haklarına Saygıda Yılın Belediyesi” Ödülünü Kuşadası Belediyesine Verdi


Hayatımızda bazı yaşadıklarımız, bizlerde derin izler bırakır. Duygu fırtınaları yaşarız. Heyecan, mutluluk, merak beraberinde bizlere tarifsiz hazzı getirir.

İşte HAYTAP FEDERASYONU'nun bizlere yaşattığı da aynı duygulardır.

Başta; Federasyon Başkanımız sayın Ahmet Kemal ŞENPOLAT olmak üzere ve Kuşadası temsilcimiz Sadi Yalkın'a böyle bir organizasyonu sağladıkları için teşekkür ediyorum.

Sonra da tüm katılımcıları tanımaktan dolayı duyduğum mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bizleri misafir eden;  Kuşadası Belediye Başkanımız sayın  M. Esat ALTINGÜN'e, sayın Kuşadası temsilcimiz Sadi YALKIN'a ve teşekkür ederiz.

Bir teşekkür de  Karaburun Eylem- Söylem Grubundan Sedat PEKER adlı beyefendiye. Çünkü cuma gecesinden itibaren fotoğraf makinesiyle her kareyi ölümsüzleştiren kişidir kendisi.

Gelin benim kalemimden dilimin döndüğünce, elimin ona uymasıyla sempozyumumuza doğru bir yolculuk yapalım.

Cuma gecesi yola çıktık HAYTAP NEFERLERİ olarak. Rotamız Kuşadası gibi olsa da aslında bizler ; sevgiye, dostluğa, canlar için yapılacak işlerde alacağımız sorumluluklarımızı öğrenmeye doğru yolculuğa başladık.

28 Mayıs gecesi her birimizin başından ayrı bir yol hikayesi geçerek, kalacağımız oteli arayışlarımızın ardından sonunda mutlu sona ulaştık ve hem hafta sonunda gecelerimizi geçireceğimiz otelimize, hem de kendilerini e-iletiler yoluyla tanıdığımız güzel yürekli diğer hayvan dostlarımıza gerçek dünyada kavuştuk. Sanal bitmişti hepimiz için. Adeta yeniden can bulmuştuk o güzel dostların gülen yüzleriyle..

İlk kez görüştüğümüz kişiler de vardı, daha önceden tanıdığımız kişiler de... Yüzlerini yeni gördüğümüz kişileri de daha önceden tanıdığımız kişilerin yer aldığı yüreğimizin bir köşesine oturtmuştuk. Yüreklerimizdeki ikram; samimiyet, hoşgörü, dostluk ve güzel sohbet konularıydı. Yaklaşık 140 kişilik özel olarak çağrılan çoğunluğu Haytap temsilcilerinden oluşan bir ekipti karşımızdaki. Toplantı bir de herkese açık olsaydı daha yüzler bu salona sığmaz ve taşardı.

 

Federasyon başkanımız sayın Ahmet Kemal ŞENPOLAT tüm katılımcıların ellerini sıkarken gözlerinin içine bakıyor ve adeta hepimizin yüreklerine dokunuyordu. İsimlerimizi hatırlaması bizler için ayrı bir gurur kaynağıydı.

 

İlk kez biraraya gelenler ve önceden tanışmış olanlar için kendimizi tekrar kısaca bir iki cümleyle tanıttık.

Federasyon başkanımızın sözü aldığı anda söylediği bir söz vardı ki konunun özetiydi zaten.'' Bir nal, bir at kurtarır; bir at bir yiğit kurtarır;  bir yiğit çıkar  memleketi kurtarır.''

 

 

Cumartesi sabahı güzel bir kahvaltının ardından, Kuşadası Ticaret Odası'na doğru yola koyulduk. Bizi gülen yüzüyle karşılayan sayın Sadi Yalkın'ın içten ve sıcak davranışları çok etkileyiciydi.

Oturuma; sevgili Nesrin Hanım'ın açılış konuşmasıyla başlandı. Daha sonra Federasyon Başkanımız sayın Ahmet Kemal ŞENPOLAT'ın konuşması yer aldı. Ardından İzmir Baro Başkanımız; Av. Özdemir SÖKMEN, MHP Bursa Milletvekilimiz Necati Özensoy , Kuşadası Belediye Başkanımız M. Esat ALTINGÜN'ün konuşmalarıyla gündem devam etti. Kuşadası Kaymakamı sayın Mustafa ESEN de aramızdaydı. Daha sonra oturuma Ortaca Belediye Başkanımız sayın Hasan KARAÇELİK katıldı.

Konuşmaları, ödül töreni ve plaketlerin sahiplerine verilmesi takip etti. ( meğerse asıl sürpriz plaket pazar günü bizi bekliyormuş )

Ödül töreninin ardından, kısa bir ara verildi. Aranın ardından federasyon başkanımız sayın Ahmet Kemal ŞENPOLAT, bizleri bilinçlendiren konuşmasını yaptı.

Kısaca o konuşmaya da değinmek istiyorum. Aramızda olamayan arkadaşlarımız için banttan yayın gibi bir yazı olmuş olacak bu yazım.:))

İstanbul'un tarihi yolculuğunda hayvanların Hayırsızada'ya götürülüşlerinin gerçek öyküsünü anlattı. Devletin ve halkın yaklaşımını, daha sonradan gelişen ve yaşanılan olayların nelere yol açtığını paylaştı.

Mark Twain'in : '' Bu kadar mağrur bakışlı hayvanı bir tek İstanbul'da gördüm'' sözünü bizlerle paylaşırken salonda bulunan herkesin yüreğinde bir titreşim yaşattı.

Yaşadığımız sorunların çözümü olan 5 altın kuralın;

1- Petshoplarda kontrolsüz trafiğin, durdurulması gerektiği,

2- İnternet sitelerindeki yapılan hayvan satışlarının engellenmesi,

3- Yurda kaçak hayvan girişinin engellenmesi,

4- Halkla ilişkiler çalışmalarının yapılması,

5- Kısırlaştırma

olduğunu söyledi. İlk dört maddenin çok önemli olduğunu, musluğun vanadan kapatılması gerektiğini ekledi.

Hayvanlara huzur vermeyen toplumların, kendilerinin de huzur bulamadığı gerçeğinin varolduğunu dile getirdi.

Bu anlamda tanıtımın çok önemli olduğunu, bizlerin de bu konuda bilinçli olarak çalışmamız gerektiğini vurguladı. Barınak kelimesi yerine BAKIMEVİ denmesinin daha doğru söyleniş şekli olacağını ve bizlerin bu konuda hassasiyet göstermemizi istedi.

ÇÖZÜM olarak da; GÜÇLÜ BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLENMESİ'nin şart olduğunun önemini belirtti.

Bizlerden istenen başka şeyler de vardı:

- Ulusal çapta örgütlenmek,

- Üzerimize vazife olmayan işlere karışmak,

-Yasa değişikliğinin istenmesinin Ankara'nın önüne getirilmiş  en masum istek olduğunu bilinmesi ve bu isteğimizde inatçı, kararlı olmak,

-  Afişler, broşürler ve ikili temaslar ile uzun vadede farkındalık yaratılacağını unutmamak,

-  Adımlarımızda, yaptığımız işlerde; CESUR OLMAK, TOLERANSLI OLMAK, DONANIMLI OLMAK....( metin-fehim - müstakim )

Bunların bizleri donanımlı kişiler haline getireceğini ve başvurduğumuz kapılardan sonuçlar elde ederek çıkacağımızın anahtar noktaları olduğunu sözlerine ekledi.

Son söz: '' BİLGİ, İKTİDARDIR! '' denilerek yüreklere indi.

 

Öğle yemeğinden sonra, Haytap'ın farklı kentlerdeki temsilcilerinin başarı öyküleri anlatıldı. Herkesin yaptığı çalışmalar ortak, amaç aynı, yöntemler ve teknik; yaratıcılıklarla süslenmiş ve geliştirilmişti. Her birimiz bir diğerinden çokça şey öğrendik. Bildiklerimizi katladık, paylaştık. Böylelikle çoğaldık.

Bizlere dağıtılan kitapçıklar, broşürler ve Haytap Eğitim DVD 'leriyle kendimize donanım için yeni araçlar edindik.

Aynı günün gecesi belediye başkanımızın misafiri olarak Kervansaray Otantik Restoranda ağırlandık. Yedik, içtik, coştuk. Piste hünerlerini sergileyenler oldu, alkışladık. Hak ettiler can-ı gönülden o aldıkları alkışları. Sevgili Nesrin Hanım bir kez daha enerjisiyle, grubu bir araya getirişiyle, coşkusunu halka halka dağıtmasıyla bizleri adeta büyüledi. İyi ki var. İyi ki kendisini tanıdık.

Her öğünde masadaki yiyecekler toparlandı sokaktaki canlarımız için. Yediğimizi paylaştık. Çok güzel ve de anılarla yüklü olarak oteldeki odalarımıza yol aldık gecenin sonunda. Ertesi gün erken kalkılacak ve seminerimize kaldığımız yerden devam edecektik.

Pazar sabahı yine otelde kahvaltımızı yapıp, Ticaret Odası'na doğru yola koyulduk. Federasyon Başkanımız Ahmet Bey'in ve sevgili Nesrin Hanım'ın konuşmasının ardından diğer illerin temsilcilerinin sunumlarını izledik. Yeni öğretiler edindik. Oturum bittiğinde program doğrultusunda belediye binasına gidildi ve HAYTAP tarafından yılın belediyesi seçilen Kuşadası Belediye binasının girişine uzun yıllar daha orada kalacak  "Hayvan Haklarında En İyi Aşama Kaydeden Yılın Belediyesi" panosunun açılışı, bando eşliğinde yapıldı.

Belediye başkanımız konuşma sırasında Kuşadasında çalışan tüm kaldırım yapan ustalara , sokak hayvanları için kaldırım kenarlarına su havuzları yapılacağı talimatı veridğini söylemesi en önemli sürprizlerden birisiydi.

Kuşadası'ndan ayrılırken her birimizin gönlünde var olan sevgi yumağı çığ olup büyüdü.... Beynimizde ise yeni yönerge ve bilgiler yerlerini edindi.

HAYTAP NEFERLERİ kendilerine verilen eğitimle daha da donanımlı, bilgili ve de güçlenmiş olarak ait oldukları yerlere doğru yol alırken gözlerindeki ışık güneş olup evreni aydınlattı.

Saygı ve sevgilerimle,

Bircan OĞANKUL

HAYTAP


 

 

SELANİK - YUNANİSTANDAKİ  24 DERNEKTEN KUŞADASI BELEDİYESİNE TEŞEKKÜR


Sayın Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altıngün,

Öncelikle Haytap - Hayvan Hakları Federasyonu Kuşadası toplantısındaki mükemmel misafirperverliğiniz için Yunanistan’da temsil ettiğim 24 dernek adına size teşekkür etmek istiyorum. Hem tüm Türkiye’ye hem de tüm Yunanistan’a örnek oldunuz.

Düzenlediğiniz mükemmel organizasyon sayesinde gerçekten tüm canlıların yaşam hakkına duyarlı insanlar tanımanın yanı sıra, beldesindeki hayvan haklarına bu kadar saygılı ve duyarlı bir belediye başkanının yaptıklarını görmek de beni ayrıca mutlu etti.

Sayenizde Kuşadası’nın örnek başarısı Yunanistan’da da duyuluyor. Bana ilgili fotoğrafları göndermeniz halinde, Kuşadası’ndaki faaliyetlerinizle ilgili bilgileri buradaki basına da göndermek isterim.

Buradaki hayvan hakları derneklerinden, hayvanlarla ilgili uygulamalarınızı yakından görmek isteyen bazı arkadaşlarımız var. En kısa zamanda belediyenizle temasa geçecekler.

Size koruduğunuz tüm canlılar adına bir kez daha teşekkür etmek isterim,


Saygılarımla

Lale Alatlı

Listedeki tüm dernekler adına 

Veria Hayvan hakları Derneği gönüllüsü

02.06.2010 – Selanik – Yunanistan


1 – Αtina - Nea Filadelfia Hayvan Hakları Derneği

2 – Girit - Hania Hayvan Hakları Derneği

3 – Korfu Hayvan Hakları Derneği

4 – Girit - İraklio ΖΩΦΟΡΟΣ Kültür, Çevre, Hayvan severlik

5  Veria - İmathia Hayvan Hakları Derneği

6 – Halkidiki - İnsanlar ve Hayvanlar

7 – Mora Yarımadası - Kalamata Hayvan Hakları Derneği

8 – Αtina - Krioneri Hayvan Hakları Derneği

9 – Atina - Yunanistan Hayvan Severler Örgütü Ο ΑΡΓΟΣ

10 – Karditsa Hayvan Hakları Derneği Filokardi

11 – Atina – Argiropolis Hayvan hakları ve Ekoloji Derneği «O İmitos»

12 – Lefkada Hayvan Hakları Derneği (LAWS)

13 – Aleksandroupoli Hayvan Hakları Derneği

14 – Selanik Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği "İ Agapi"

15 – Sakız Adası Hayvan Hakları Derneği

16 – Kavala Hayvan Hakları Derneği EZOP

17 – Yanitsa Hayvan Hakları Derneği

18 – Fthiotidas Hayvan Hakları Derneği

19 – Pella - Aridea Hayvan Hakları Derneği "İ Elpida"

20 – Atina Yaşam Hakkı Derneği

21 – Atina SOLON STK Ekolojik Kültür Derneği

22 – Nea Makris “Hayvan Dostları Derneği”

23 – Siteia - Hayvan Hakları Derneği “Allilegii”

24 – Serres – Panida Hayvan Hakları Derneği


 

Kuşadası  Belediyesi'ne "Hayvan Haklarına Saygı"  Ödülü


Kuşadası  Belediyesi, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından hayvan hakları konusunda yılın belediyesi seçildi. Kuşadası  Belediye Başkanı M. Esat Altungün, düzenlenen törenle "Hayvan Haklarına Saygı" ödülünü aldı.

 

Kuşadası Belediyesi, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından hayvan hakları  konusunda yılın belediyesi seçildi. Kuşadası Belediye Başkanı  M. Esat Altungün, düzenlenen törenle "Hayvan Haklarına Saygı"  ödülünü aldı.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından Kuşadası'nda gerçekleştirilen toplantıda, hayvan haklarına saygı konusunda yılın belediyesi açıklandı. HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Kemal Şenpolat, önceki dönemlerde hayvan hakları konusunda sert eleştiriler yapılan Kuşadası Belediyesi'nin bir yıl gibi kısa sürede büyük aşamalar kaydederek hayvan haklarını koruma konusunda yılın belediyesi seçildiğini ve "Hayvan Haklarına Saygı " ödülü almaya hak kazandığını söyledi.

Kuşadası Ticaret Odası  Salonu'nda düzenlenen törene Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy, Kuşadası Emniyet Müdürü Olcay Yakup İnankur, İzmir Baro Başkanı Özdemir Sökmen ve HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Kemal Şenpolat ile Türkiye genelinde faaliyet gösteren 17 dernek ve bu derneklere üye 100'e yakın temsilci katıldı. Törende HAYTAP tarafından hayvan hakları konusunda yılın belediyesi seçilen

Kuşadası Belediyesi'nin ödülünü  Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Kuşadası  Kaymakamı Mustafa Esen, MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy ve HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Kemal Şenpolat'ın elinden aldı. Törende konuşan Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, göreve başladıkları 30 Mart 2009 tarihinden itibaren önce Türkiye'nin en büyük köpek rehabilitasyon merkezini hizmete açtıklarını, ardından ise Kuşadası'nın çeşitli mahallelerinde hayvan besleme noktaları oluşturduklarını söyledi.

Hayvan hakları konusunda kısa sürede örnek bir konuma geldiklerini belirten Başkan Altungün, "Çalışmalarımızı süreklilik arz eden bir hale getirdik. Hayvan haklarını koruma konusundaki çalışmalarımız kesintisiz devam edecek. Bu önemli ödüle rağmen daha yolun başında olduğumuzu düşünüyoruz. Bizi böyle bir ödüle layık gören hayvanseverlere ve hayvan dostlarına teşekkür ediyorum" dedi.

Bu arada, hayvan haklarını koruma konusunda yılın belediyesi seçilen Kuşadası Belediyesi hizmet binasına yarın düzenlenecek törenle de "Hayvan Haklarına Saygılı  Belediye" panosu asılacak. Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen 100 dernek temsilcisi daha sonra toplantı sonunda Türkiye'nin en örnek köpek evlerinden biri olan Kuşadası Belediyesi Köpek Rehabilitasyon Merkezi ile kısa bir süre önce faaliyete geçen Kuşadası Belediyesi Hayvan Besleme Noktalarını da ziyaret edip inceleme yapacak

29 Mayıs 2010 / 20:42

http://www.kusadasi.bel.tr/news.php?fn_mode=fullnews&fn_id=323

 


 

Yunanistan 'dan HAYTAP'a Teşekkürler

Tüm Haytap dostlarına,

29 – 30 Mayıs 2010 tarihlerinde Kuşadası’nda katıldığım konferansta ilk kez kendimi ne kadar şanslı hissettiğimi anlatamam… Otobüsle konferansın yapıldığı ticaret odasına giderken aklımda Türkiye’nin en duyarlı insanlarının arasında olduğum düşüncesi vardı. İlk kez duygularımı saklamadan, merhametimi sınırsızca gösterebileceğim, tüm canlılara en az benim kadar saygı duyan insanların arasında olmanın rahatlığını yaşadım.

Tüm bu ruhsal rahatlığın dışında sanki her birini yıllardır tanıyormuşum gibi kendimi yakın hissettiğim, kaynaştığım, sıcak, sevgi dolu ve her şeyden önemlisi tüm canlıların yaşama hakkına eşit saygı gösteren bu topluluğun Türkiye ve Yunanistan arasındaki işbirliğini ne kadar içten alkışladığını gördüğümde, “evet doğru yerdeyim” diye düşündüm. Haytap tüm Türkiye’ye yayılmış; hatta sınırları aşmış ilerliyordu işte! Türkiye ve Yunanistan devletlerinin başka birçok yöntemle kuramadığı dostluğu, hayvan hakları savunucuları binlerce kilometre mesafeyi aşarak başarmıştı…

Bu mükemmel organizasyonda emeği geçen herkese, Yunanistan’dan temsil ettiğim 24 dernek adına çok teşekkür eder; geleceğe yönelik her türlü barışçıl çalışmada bu 24 derneğin Türkiye ile yapılacak işbirliklerinin tamamına açık oldukları mesajını size iletmek isterim. Özellikle sınır belediyelerinde bulunan derneklerin ihtiyaç anında benimle temasa geçmesini rica ederim. Her birinizle tanıştığıma ayrı ayrı çok ama çok memnun oldum.

Bir sonraki Haytap toplantısında daha da çoğalmış, güçlenmiş, evcil hayvanların yanı sıra, vejetaryenliğe ve hayvanları sömürülerek elde edilen ürünleri kullanmamaya daha duyarlı bir toplulukla yeniden karşılaşmak dileğiyle…

Kalbimiz, sınır tanımadan dünyanın her yerindeki hayvanlar için atıyor. Dünya üzerinde çizilmiş sınırların beyinlerini de sınırlamasına izin vermeyen tüm dostlara Nazım Hikmet’in doğum yeri Selanik’ten sevgilerle…


Veria Hayvan Hakları Derneği Gönüllüsü

 

Selanik – Yunanistan

Lale Alatlı

03.06.2010

 


 

"Otuz senelik akademisyenlik hayatimda 150 civarinda konferans, toplanti, panel, vs. ye katildim. Bunlarin hicbirisinde Haytap'in 2010 Kusadasi Ulusal Temsilciler Toplantisinda oldugu gibi duygularin her cesidini(sevinmek, uzulmek, aglamak, gulmek, eglenmek, minnettarlik, gurur duymak, huzunlenmek, umitlenmek...) iki gun icinde arka arkaya yasayamadim. Haytap'in bundan sonraki toplantilarina zevkle katilacagima hic suphem yok.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opencart tema opencart temaları