HAYTAP ''Karacabey Ayı Barınağı Ziyareti''

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

"8 Mayıs 2010 Cumartesi günü, Bursa Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi, Karacabey Ayı Rehabilitasyon Merkezi ve Ulusal Park gezimizi üç  otobüs sevgi dolu dostlarımızla gerçekleştirdik. Yaklaşık 70 kişinin katıldığı bilgilendirme ve eğitim turumuz yoğun program nedeniyle gece geç saatlerde bittiğinde hepimizin üstünde tatlı bir yorgunluk vardı. Tüm yorgunluğumuza rağmen hepimizin gözlerinin içi gülüyordu. Bazılarıyla şimdiye kadar sadece internet ortamında ve telefonda tanıştığımız dostlarımızla tokalaştık, sarıldık. ÇOK GÜZEL VE HEYECANLIYDI.


Sabah kahvaltımızı arkadaşımız Bengi'nin hazırladığı bol malzemeli, lezzetli sandöviçlerle mis gibi deniz havasını içimize çekerek, feribotta yaptık.

İlk durağımız, Gemlik Temsilcilerimizle gittiğimiz Gemlik Rehabilitasyon Merkezi idi. RM'in genel durumundan, hayvanların aç ve bakımsız olmalarından dolayı malesef buradan mutlu ayrılamadık. Osmangazi Bakımevi’ ne teslim etmek üzere, yanımıza bir tane konuk alarak yola çıktık.

İkinci durağımız, Bursa Osmangazi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi idi. Mutlu olan canlarımızı görmek az da olsa keyfimizi yerine getirdi ama aklımız kalbimiz endişe içinde Gemlik’ te kaldı. Benek’ i burada yetkililere teslim ettik, Benek için şimdi içimiz rahat. Ne kadar güzel tasarlanmış bir tesis olsa da  yine de HEY ÖZGÜRLÜK! Osmangazi RM Müdürü, Sayın Veteriner Hekim Dr.Hakan Tan Bey’ den tüm sorularımıza yanıt almak , uzun yıllar sonra mutlu bir bakımevi görmek bizleri çok mutlu etti. Kendilerine birkez daha teşekkür ederiz.

Öğle yemeğimizi Özdilek tesislerinde, burada bize katılan ve rehberlik eden kardeş dernek DOĞADER üyesi arkadaşlar ve Bursa milletvekilimiz ve parlementoda ki çevre ve hayvan hakları savunucumuz, Haytap gönüllümüz hepimiz için özel insan Sayın NECATİ ÖZENSOY ve EŞİ ile birlikte iştahla yedik.

Kısa bir yemek molasından sonra üçüncü durağımız, Bursa Karacabey Ayı Doğal Yaşam Alanına doğru yola çıktık. Bizleri çok sevgili Prof. Dr. NİLÜFER AYTUĞ ve EKİBİ ile belgesel çekimi yapan bizleri de programlarına davet eden  İZ TV ekibinde ki arkadaşlarımız karşıladı. Nilüfer Hoca  ve diğer yetkili arkadaşlar, bize gerekli açıklamalarda bulundular ve sorularımızı sabırla cevapladılar.


01karacabey_yavru_ayiBu doğal yaşam alanı, gerçekten muhteşem ve görülmeye değer. Emeği geçen ve geçmekte olan tüm dostlara çok teşekkür eder, tüm sahipsiz ve terkedilmiş hayvanlar için benzer ortamlar diliyoruz. 110 dönümlük koskoca bir alana kurulmuş olan, doğal yaşam ortamını gördükten sonra Ankara’ da bir kafes içinde hayvan besleme güdüsünü tatmin etmek isteyen hayvanseverler için hapsedildiğini, tek başına yıllardır veteriner hekim kontrolü bile olmadan tutulan zavallı Meyvan’ ın gerçekten adı gibi öksüz olduğunu daha iyi anladık. Buraya neden gönderilmediğini bir türlü anlayamadık , bilmeyenlere mantıklı bir şekilde anlatamadık.

Dördüncü ve son durağımız ULUABAT Gölü’ ydü. Karacabey’ den ayrılmak zor olunca istemeden geciktik. Sayın Eskikaraağaç Muhtarı ve ilgili kişilerce sevgi ve merakla karşılandık. Bizim için hazırlamış oldukları sandal gezisine hava kararmakta olduğu için katılamadık ama pikniğimizi orada yaptık. Şebnem Hanım’ ın ustalıkla hazırladığı harika domates ve peynirli sandöviçlerimizi yedik, çaylarımızı içtik. Gözlem kulesine çıkarak Mustafa Kemal Paşa çayı deltasını, adaları, kuşları ve doğayı seyrettik. Her yıl Mayıs ayının sonunda düzenlenen uluslararası LEYLEK şenliğine davet edildik. Dönüş yolunda yol boyunca bize katılan arkadaşlarımızdan ayrılmak bizi hüzünlendirse de,  Mayıs sonu Kuşadası gezimizde tekrar buluşacak olmamız tesellimiz oldu.


Gezimiz için, otobüslerini vererek ulaşımı sağlayan BEŞİKTAŞ BELEDİYESİNE ve EDREMİT BELEDİYESİNE,  bizi sağ salim götürüp getiren ve nazımızı çeken sürücü arkadaşlarımıza, gittiğimiz yerler de bizi sevgiyle karşılayan dostlarımıza, yetkililere,  gezimizi düzenleyen, bize katılan ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

İYİ Kİ VARSINIZ.

SEMRA ONAL
HAYTAP SARIYER TEMSİLCİSİ


Ve Ankara'nın bir köyündeki  Köpek barınağındaki tek başına demir kafes ardındaki Meyvan !

Arkadaşlarına kavuşmak  , ormandaki doğal ortama dönmek ve tedavisini olmak için bir inadın bitmesini hala sabırsızlıkla bir inadın kırılmasını bekliyor...bekliyor..bekliyor...

meyvan_hangisi_dogru_1

 

meyvan_hangisi_dogru_4

Gezinin devamında ziyaret ettiğmiz Osmangazi Hayvan Bakımevi , Eskikaraaağaç köyü Leylek Merkezi ve Gemlik Bakımevleri ile ilgli fotoğrafları diğer linklerimizde bulabilirsiniz."

 

Internet üzerinden yanlış bir şekilde anlatılmaya çalışılan , hayvansever olduğu iddia edilen kişilerce sırf kendi hayvan besleme duyusu tatmin etmek için özel ya da resmi hayvanat bahçeleri üzerinden prim kazanmak için , Karacabey'i kötüleyenler için  Karacabey Ayı Barınağı ile ilgili bu filme de bakmanızı tavsiye ederiz

https://www.youtube.com/watch?v=nbcib43YY2A

 


 

opencart tema opencart temaları