Pet-Shoplar ve Kaçakçılık

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon
ImagePet shop olarak adlandırılan ve evcil hayvanların satıldığı bazı dükkanlar, ticaret adına hayvanların sağlığını hiçe sayıyor. Yurtdışından kaçak getirildiği öne sürülen özel cins hayvanlar, anneleriyle geçirmeleri gereken süre bitmeden dükkan vitrinlerine taşındığı için kısa sürede ölüyor. Oysa yavruların bağışıklık sisteminin güçlenmesi için en az iki ay anne sütüyle beslenmeleri gerekiyor. Veterinerler, bir aylık bile olmadan yavru hayvanları annelerinden ayıran dükkan sahiplerini 'bebek taciri' olarak nitelendiriyor.

 

Minik Sushi 15 gün yaşadı

İlk kez hayvan beslemeye karar veren Selin Akıncı ile nişanlısı Mehmet Kırklar da bu işe sadece ticari açıdan bakan zihniyetin kurbanlarından biri... Çift, Himalaya cinsi kedileri Sushi'yi 15 günde kaybetmenin acısını yaşıyor. Genç kadın, nişanlısının 600 Euro'ya satın aldığı 2 aylık kediyle sadece 15 gün vakit geçirebilmiş. Çünkü kedi bir süre sonra hastalanmış. Sushi'yi hemen veterinere götüren çift, minik kedilerini 13 gün serumla yaşatabilmiş. 'Gençlik hastalığı'na yakalanan Sushi, iki gün sonra ölmüş.

Kediyi satın aldıkları dükkanı suçlayan genç kadın, şu iddialarda bulunuyor: 'Satın alırken bize bir garanti sözleşmesi imzalattılar. Kediye bir şey olursa, yerine yeni bir hayvan vereceklerdi. Sözleşmeye göre kendi belirledikleri kliniğe gitmediğimiz takdirde garanti belgesi geçersiz sayılıyor. Dükkanın anlaşmalı olduğu veteriner kliniğinde kediye teşhis konamayınca, Sushi'yi başka bir kliniğe götürmek zorunda kaldık. Yeni bir havyan istemediğimiz için de paramızı geri aldık.' Akıncı'nın kediyi satın aldığı dükkanın sahibi Can Paksoy ise suçlamaları reddederek 'Garantinin gereğini yerine getirdik, iddiaları doğru değil' diyor.

Haber kaynak :
06 / 05 / 2005
Süleyman ARIOĞLU/İSTANBUL
Akşam Gazetesi
daha fazla bilgi edinmek için
 

opencart tema opencart temaları